Şimdi Ara

VR gözlük için gereksinimler neler?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
718
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Konuyu yanlış yere açmış olabilirim ancak başka açacak yer bulamadım.

Arkadaşlar telefonların içinde çeşitli sensörler bulunuyor. Bazılarında Gyroscope var accelometer var , bazılarında yok. Vr gözlük kullanmak için bazı sensör gereksinimleri olması lazım.Telefon alacağım ve telefonun bu özelliklerine de dikkat etmem lazım.Yani kısacası VR kullanmak için hangi sensörler gereklidir? Ayrıca VR için 1080p ekran gerekli midir değil midir?

Şimdiden teşekkürler..

• Ben Huawei G7 kullanıyorum, VR-Box adında bir gözlük aldım Aliexpress'den 20$ civarında. Video izleyebiliyorum fakat kafamı sağa sola sallamam hiç bir işe yaramıyor. Telefondan mı kaynaklı yoksa gözlük mü bilmiyorum. Benim telefonda Gyro yok, Accelerometer var. Tam olarak ben de bilmiyorum kullanmayı, bilen varsa da yazmıyor forumda pek bir şey yok.
  • Bende vr box almayı düşünüyorum ama hiçbi bilgi yok ürün hakkında

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Ben Huawei G7 kullanıyorum, VR-Box adında bir gözlük aldım Aliexpress'den 20$ civarında. Video izleyebiliyorum fakat kafamı sağa sola sallamam hiç bir işe yaramıyor. Telefondan mı kaynaklı yoksa gözlük mü bilmiyorum. Benim telefonda Gyro yok, Accelerometer var. Tam olarak ben de bilmiyorum kullanmayı, bilen varsa da yazmıyor forumda pek bir şey yok.

Baya araştırdım ben bu konuyu. Gyroscope + Accelometer gerekiyor. Mıknatıs kısmın kullanılması içinse Magnetometer gerekli ancak mıknatıs çok önemli değil.
    Ayrıca 720p ekranlarda pixel görme sorunu yaşanıyormuş.
  • thenumber kullanıcısına yanıt
    1080p lerde nasıl acaba hocam özellikle 6 plus ile kullanımda

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2k bir cihaz olsa daha iyi olur,1080p'de pixelleri görmeniz mümkün ama 1080p'de iş görür
  • semih4444 kullanıcısına yanıt
    Aslında tamamen ekranın çözünürlüğüyle alakalı değil bu olay. Çünkü ekran büyükse pixelleri daha rahat görebiliriz. Bu durumda ppi önemli oluyor.
    PPI inç başına düşen kare sayısı demek. Ben 2 telefonu alıp VR'ı denedim.

Birisi HTC One M7 = 1080p Ekran , 4.7 inç , 469 ppi
    VR gayet iyiydi görünüm olarak yani bi sıkıntısı yoktu. Telefondaki uygulamaların çözünürlükleri düşüktü sadece.Büyük çözünürlüklü sadece fotoğraf bulunduran uygulamalar var. Google Cardboard uygulamasının içinde geliyor onlarla denedim. Bi sıkıntısı yoktu.

İkinci telefon LG G3 = 2K Ekran , 5.5 inç , 538 ppi
    Neredeyse HTC ile aynıydı ilk bakışta öyle çok fark göremezsiniz. Ancak ben biraz dikkatli inceledim LG G3 daha iyi görüntü veriyor pixel açısından ama öyle çok bir fark yok.

Sonuçta önemli olan ppi değeri hem 5 inç hem 1080p deneyemedim , onun ppi'ı htc'ye göre bir tık daha düşük olacaktır.
    6 Plus 401 ppi. Düşük değil ama VR için yeter mi bilmiyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.