Şimdi Ara

Çift internet keyfi (Ttnet vdsl2 - süperonline fiber karşılaştırma - inceleme)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
1.466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Home ofis çalışan bir kişiyim, işlerim internet üzerinden yürüyor. Ttnet vdsl2 50 mbit paketini kullanıyorum ancak herkesin malumu olduğu gibi zaman zaman oluşan anlamsız yavaşlıklar, fiber dolaptaki ups arızasını bir türlü gideremedikleri için elektrik kesintilerinde internetin 2 kez 10 ar dakika gelmemesi ve şehir merkezinde olmamıza rağmen altyapısal düzenin bir türlü oturamaması kaynaklı kesintiler ( geçen hafta cumartesi günü 12 saatlik bir kesinti yaşadık ve ciddi sıkıntı yaşadım) yüzünden yedek bir internet hattı ihtiyacı doğdu. (İşim gereği telekom altyapısı olan bir internet erişimimde olmalı)

Binamızda 1.5 seneye yakındır süperonline altyapısı vardı, önce kurumsal başvuru yaptım ancak ne arayan ne soran oldu, mecburen bireysel başvuru yaptım, ayrıca kurumsal pakette hiçbir kampanya v.s yok, bireyselde ise ışık hızı kampanyası ile ilk 6 ay 2 kat hız alınabiliyor. Neyse başvuruyu yaptık 3 saat sonra kuruluma geldiler, içerden kablo geçirtmedim, sıva altı kanaldan sorunsuz şekilde kablo çekildi herşey 1 saat içinde bitti.

25 mbit 75 gb akk li paketi aldım, ilk ay 6 ay 50 mbit olarak kullanacağım, vaad edilen hızlar veriliyor, upload hızı 5 mbit (bazen büyük dosyalar yüklemem gerekiyor, ttnetin kör topal verdiği 2 mbit ile upload yapmak işkence) yurtiçi pingler haliyle ttnete göre biraz yüksek ama kabul edilebilir, yurtdışı pingler ise bazı noktalarda ttnetten iyi, bazılarında daha yüksek ama kabul edilebilir değerlerde.

Anakartımda çift ethernet olduğundan birine ttnet birine süperonline bağladım, kesinti durumunda diğerine 3 saniyede geçiş yapabilmek mümkün.

Speedtest sonuçları

Süperonline 25 mbit (ilk 6 ay 50 mbit)

TTnet vdsl2 50 mbit

Ping sonuçları

Az önce ttnetle roket yaptım, yine kısmışlar hızları modem arayüzünde down 100 mbit, upload 4 mbit çıkan sonuçlara bakın.

Bu da süperonline'ın turbosu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 28 Kasım 2015; 19:38:17 >

• burada olsa dakika durmamda yok be lanet olası hizmeti insanlara eşit verin bizi adsl hızında süründürenlere yazıklar olsun şu süperonline diğer firmalara nal toplatır upload ve hız konusunda
  • Akşamları ttnetde ping sorunları var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    İşinizi merak ettim. Ne tür bir işiniz var? Evde çalışmak oldukça rahat olmalı.. Mesai derdi oluyormu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmet_alp

İşinizi merak ettim. Ne tür bir işiniz var? Evde çalışmak oldukça rahat olmalı.. Mesai derdi oluyormu?

Bilgi işlem sektörü diyelim, bireysel ve kurumsal internet sitelerinin sistemlerine dışardan teknik destek sağlıyoruz. Mesai açısından rahatız ama beyin yorucu bir iş, bazen mesai olsaydı diye dua ettiğim oluyor, normal bir mesainin saati belli, sabah 8 akşam 5-6 ama bizde mesainin ne zaman nasıl başlayacağı belirsiz, insanlar gece 3-4 te mışıl mışıl uyurken biz çalışabiliyoruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 26 Kasım 2015; 20:32:02 >
  • Superonline adsl kullandım ben sıfır sorun la 2 yıl geçirmiştim

• hocam connectify die bir programla 2 sini de ayni anda bazi torrent tarzi uygulamalarda kullanabilirsiniz bilginiz olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: BuBBa123

hocam connectify die bir programla 2 sini de ayni anda bazi torrent tarzi uygulamalarda kullanabilirsiniz bilginiz olsun

Torrentle pek işim olmuyor bu aralar ama aklımda olsun.
  • donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    hayırlı olsun dostum süperonline fiber candır. afyon ne yazıki bir tek noktada bile süperonline fiber yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 0365634b

hayırlı olsun dostum süperonline fiber candır. afyon ne yazıki bir tek noktada bile süperonline fiber yok.

Teşekkürler, inşallah en yakın zamanda bölgenize altyapı gelir.
  • Konunun üzerinden 2 aya yakın zaman geçti, izlenimlerime gelirsek, 2 aya yakın süreçte ttnet 3 kez uzun süreli, 20 ye yakında kısa süreli kesinti ile yola devam ederken süperonline da 1 saniyelik kesinti bile yaşanmadı sadece bir kez geç bir vakitte modem yeniden başladı, ondada sanırım güncelleme gönderdiler. Taahüt edilen hızları sorunsuz şekilde alıyorum birkaç kez yavaşlama oldu ama çok kısa sürdü.

Süperonline memnuniyetim nedeniyle 50 mbit ttnet vdsl paketimi 24 mbit 35 gb akkli pakete düşürdüm, süperonline ı ise 100 mbit 100 gb akk lı pakete yükselttim. İlk aşamada ttnet ana internetim, süperonline yedek internetimdi ama şimdi tam tersi oldu :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 20 Ocak 2016; 16:18:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Konunun üzerinden 2 aya yakın zaman geçti, izlenimlerime gelirsek, 2 aya yakın süreçte ttnet 3 kez uzun süreli, 20 ye yakında kısa süreli kesinti ile yola devam ederken süperonline da 1 saniyelik kesinti bile yaşanmadı sadece bir kez geç bir vakitte modem yeniden başladı, ondada sanırım güncelleme gönderdiler. Taahüt edilen hızları sorunsuz şekilde alıyorum birkaç kez yavaşlama oldu ama çok kısa sürdü.

Süperonline memnuniyetim nedeniyle 50 mbit ttnet vdsl paketimi 24 mbit 35 gb akkli pakete düşürdüm, süperonline ı ise 100 mbit 100 gb akk lı pakete yükselttim. İlk aşamada ttnet ana internetim, süperonline yedek internetimdi ama şimdi tam tersi oldu :)

Yurtiçi pingler iniz anlamsız yüksek. Normalde en iyi ttnet altyapısını dahı paramparça etmeli sol fiber. Bir baktirin derim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: m3Rt26

quote:

Konunun üzerinden 2 aya yakın zaman geçti, izlenimlerime gelirsek, 2 aya yakın süreçte ttnet 3 kez uzun süreli, 20 ye yakında kısa süreli kesinti ile yola devam ederken süperonline da 1 saniyelik kesinti bile yaşanmadı sadece bir kez geç bir vakitte modem yeniden başladı, ondada sanırım güncelleme gönderdiler. Taahüt edilen hızları sorunsuz şekilde alıyorum birkaç kez yavaşlama oldu ama çok kısa sürdü.

Yurtiçi pingler iniz anlamsız yüksek. Normalde en iyi ttnet altyapısını dahı paramparça etmeli sol fiber. Bir baktirin derim

Anladığım kadarı ile arkadaş Adana da.
    İzmir İstanbul Bursa Kocaeli Ping'lerini ülkenin doğusu ile karıştırmayın hata yaparsınız. Adana'dan Bursa ya tracer atsan, ank-ist da pop yapıyordur. 30ms normal yani.

• kısaca hangisinden memnunsunuz ?
  • quote:

quote:

Mersindeyim ben.

Superonline peer bağlantı kullanan birçok yere doğru trafikte pinglerde aşırı bir yükseklik bulunmamakta.

Bursada ping çekilen noktada süperonline peer var mesela orda 30 ms görünmüş ama 21-22 ms sonuç alıyorum, ttnet ile bu sonuç 28-29 ms.

Süperonline peeri kullanmayan bazı noktalarda trafik yurtdışından dönüyor bu bilinen birşey ama öyle aşırı yüksek sonuçlar yok istanbuldaki bir noktaya 65 ms alıyorum, hız açısından bir olumsuzluk yaşatmadı.

Burda önemli olan nokta bağlantı yaptığınız nokta eğer süperonline üzerindende hat satın alıyorsa trafik yurtiçinde dönüyor pingler oldukça düşüyor, bu durum yok ise olay tamamiyle bağlandığınız noktanın fiziki network haritası ve yoğunluk durumuna bağlı. Artık türkiyedeki birçok verimerkezi süperonline peer kullanıyor bu yüzden pingler ttnetten bile daha iyi durumda. Eskiden süperonline'ın bu konuda sıkıntıları vardı ancak son zamanlarda bu konuyla ilgili ciddi düzenlemeler yapıldı.

Yurtdışı pingler ise oldukça iyi durumda, ttnet-telekomun 90-100 ms verdiği almanya, süperonline ile 65-70 ms veriyor. Speedtestteki ping sonuçları maalesef net bir sonuç vermemekte.

Verdiğim ekran görüntüsünde ilk 2 ping sonucu türkiye içi, 3 üncü sonuç yurtdışı valve sunucusu. Başka test yapmamı istediğiniz ip adresi varsa yazabilirsiniz.

Özetle süperonline dan gayet memnunum, hele son 1 haftadır ttnette akşam 7-8 gibi pinglerin 20-30 ms artmasıyla ne kadar doğru karar verdiğimi iyi anladım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 23 Ocak 2016; 14:55:26 >

• quote:

quote:

quote:

Mersindeyim ben.

Superonline peer bağlantı kullanan birçok yere doğru trafikte pinglerde aşırı bir yükseklik bulunmamakta.

Bursada ping çekilen noktada süperonline peer var mesela orda 30 ms görünmüş ama 21-22 ms sonuç alıyorum, ttnet ile bu sonuç 28-29 ms.

Süperonline peeri kullanmayan bazı noktalarda trafik yurtdışından dönüyor bu bilinen birşey ama öyle aşırı yüksek sonuçlar yok istanbuldaki bir noktaya 65 ms alıyorum, hız açısından bir olumsuzluk yaşatmadı.

Burda önemli olan nokta bağlantı yaptığınız nokta eğer süperonline üzerindende hat satın alıyorsa trafik yurtiçinde dönüyor pingler oldukça düşüyor, bu durum yok ise olay tamamiyle bağlandığınız noktanın fiziki network haritası ve yoğunluk durumuna bağlı. Artık türkiyedeki birçok verimerkezi süperonline peer kullanıyor bu yüzden pingler ttnetten bile daha iyi durumda. Eskiden süperonline'ın bu konuda sıkıntıları vardı ancak son zamanlarda bu konuyla ilgili ciddi düzenlemeler yapıldı.

Yurtdışı pingler ise oldukça iyi durumda, ttnet-telekomun 90-100 ms verdiği almanya, süperonline ile 65-70 ms veriyor. Speedtestteki ping sonuçları maalesef net bir sonuç vermemekte.

Verdiğim ekran görüntüsünde ilk 2 ping sonucu türkiye içi, 3 üncü sonuç yurtdışı valve sunucusu. Başka test yapmamı istediğiniz ip adresi varsa yazabilirsiniz.

selamlar. dediğiniz şeyi biliyorum fakat asıl demek istediğim, ne olursa olsun superonline'ın böyle saçmalama yapmayacağı. dediğiniz şeyi superonline eskiden yapıyordu. internet dolanıyordu da dolanıyordu. hatta çok iyi bilirim, yurtiçi bir sunucuya new york üzerinden gidiyordu :) ancak bu sorun kalmadı çünkü altyapıları şuan neredeyse her yere, her şehre ulaştı. her şehir derken, fiber verdikleri 14 ilden bahsetmiyorum. superonline adsl kullanıcıları için de altyapı çekiyor bazı şehirlere. bu yüzden hangi il olursa olsun, türkiye içinde pinginizin 10 ms'den fazla olmaması gerekiyor. 104.16.104.17'ye bi ping atın bakalım. mersinde olmanıza rağmen pinginizin en fazla 65 çıkması gerekiyor.

onun dışında, dediğiniz şey kesinlikle doğru. sadece emin olmak istiyorum. ben de superonline fiber bağlatacağım çünkü :)

tracert da atarsanız sorun nerde görülür zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi loiloyse -- 23 Ocak 2016; 15:03:25 >

• Şöyle birşey var herkez tutturmuş TTNET kötü diye hayır efendim her firmanın zarif yönü vardır. TTNET alt yapısına uzaksan adamların yapacak birşeyi yok evinin altına alt yapı mı istiyorsun ? Süperonline yi şuan pek kişi kullanmadığı için yüksek çıkabilir indirme hızı fakat aralarında pek fark yok. sonuçta fiber bu bakır kablo değil cam kablolar ile veri taşınıyor. herkeze özel bir bant genişliği var. süperonline daha yakın yapmıştır alt yapıyı. TTNET biraz uzakta kalıyodur ve ya bina içindeki kablolar nem yapmıştır.
  • Selamlar

kullandigini adsl modemin load balancer ozeligi var / dual wan yapip load balancer - fail over olarak kullanabilirsiniz superonlinin router na gore kat kat yuksel performans verir .

saygilar
  • Paran varsa Metro ethernet al sorunsuz kullanırsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: NitroNos

Paran varsa Metro ethernet al sorunsuz kullanırsın.

Metro ethernet ucuz birşey değil, vdsl yada süperonline fiber hizmetiyle aynı para tutmuyor.

Ben şu an 100 mbit 175 gb akk li süperonline fiber ve 24 mbit 75 gb akk li vdsl paketine toplamda 160 tl ödüyorum.

50 mbit metroethernetin aylık ödemesi 800-1000 lira civarı.

Ayrıca santralden eve kadar kazı yapılması gerekiyor, kazı ücreti, devre sonlandırma derken bu işin ilk maliyeti 5000 tl yi buluyor. Fiber devre arızası ihtimaline karşılık bir yedek devre daha fiber çekilmesi gerekiyor bunun içinde alınan aylık ücretin yüzde 25 lik kısmı daha alınıyor. Evet bağlantı daha stabil, upload download hızı eşit, akk yok ancak benim için mevcut paketler yeterli, süperonline'ın 5 mbit uploadı yetiyor, yetmediği anda turbo yükle alıp 24 saat 100 mbit upload yapabiliyorum, akk de yeterli benim için.

Yani metroethernet fazla pahalı bir seçenek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 4 Nisan 2016; 17:27:46 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.