Şimdi Ara

Ambulansa nasıl yol vermeliyiz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
1.233
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bir süre ambulans doktorluğu yapmıştım. Öyle zordur ki içeride saniyelerle yarışırken, ambulans şoförünün yerinde duramadığını ve parmaklarının direksiyona geçtiğini görürsünüz. Haklıdır çünkü biz sürekli "Daha çabuk daha çabuk" derken, öndeki araçlar bir türlü ilerleyemez ve şoför bir türlü sol şeritte olmasına rağmen yol alamaz.
    Trafik karışır...
    Korna sesleri...
    Bir karmaşa...
    Ambulans sireni ve kriz...
    İşte böyle bir kriz yaşamış bir okurum..
    Dinliyoruz:
    "Ambulans sol şeritten sirenle gelirken, kendi şeritlerinde olmadığı için sağ şeritteki arabalar gayet rahatlar. Oysa bu siren sağ şerittekiler için! Çünkü sağ şeritteki araba duracak, önünde yer açılacak ki soldaki arabalar bu boşluğa girip sol şeritteki ambulansa yol açsın. Yoksa sağ şerit yol vermeden ilerlemeye devam ederse soldaki arabalar nasıl yol versin ambulansa ?"
    Doğru söze ancak şapka çıkarılır!
    Lütfen bu konuda dikkat edelim ve yukarıda yazılanları hep hatırlayalım.
    Ambulansın içinde yaşananları hiç öğrenmemeniz dileğimle…

Dr.Tijen ACARKAN

ALINTIDIR

• Doğru söze ne gerek! Sadece duyarlı olmaktan daha fazlası gerekiyor.
  • Ambulans şoförleri de hatalı davranabiliyorlar.Örneğin,arkaya o kadar yaklaşıyorlar ki, dikizden baktığımda sadece bir minibüs zannettiğim arabanın yazısını göremediğim için yol vermekte bir kere gecikmiştim...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Lammez11

Doğru söze ne gerek! Sadece duyarlı olmaktan daha fazlası gerekiyor.

Evet biraz zeka gerekiyor, insanımızın kimse söylemeden bu yazıdaki durumu kendisi akıl etmesi gerekiyor...
  • lütfen unutmayınız!!!!!..o ambulansta siz de olabilirdiniz...!!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi türbülans -- 26 Aralık 2006; 23:34:58 >
  • Bu konu da çok haklısınız eğer akıl edip te sağ şeritteki sürücü durursa ilerlemek mümkün ambulans için ama durup yol vermeye çalıştığım zaman arkamdan korna çalanları boğmak istiyorum..Bir de şunu duydum Fransa'da ambulans orta şeritten gidiyormuş,ambulansın geldiğini gören sürücüler sağlı sollu açılıp ambulansın ortadan geçmesine izin vermek zorundalarmış diye duydum..Bilmem ne kadar doğru...
  • Ya ambulansın arkasına takılıp gidenlere ne demeli
  • quote:

Orjinalden alıntı: ..dEnZeL..

Ya ambulansın arkasına takılıp gidenlere ne demeli

Gitmeyelim mi abi
  • Allah içindekine de kullanana da yardım etsin…

• daha yolda yürümeyi öğrenemeden araba kullanmaya başlayanlardan söz ediyoruz arkadaşlar,parayla ehliyet alan adam sağ şeritten giderken yol vermesi gerektiğini idrak edemez ünlü bir Türk büyüğünün dediği gibi ''eğitim şart''
  • quote:

Orjinalden alıntı: Loop

quote:

Orjinalden alıntı: ..dEnZeL..

Ya ambulansın arkasına takılıp gidenlere ne demeli

Gitmeyelim mi abi

Yani en çok yaptığım iştir, Denzel sıkarsa İstanbulda araba kullan , hangi şerit kaçıncı km. de rahatlıyor filan onu bile ezberledim...

Bir keresinde (geçen sene filan) sahil yolunda gidiyorum Dolmabahçenin oralarda mıydı , yoksa Kabataş Lisesinin oralarda mıydı tam hatırlamıyorum ama şunu biliyorum 2 şerit geliş 1 şerit gidiş var ve ben bir şeritlik gidişteyim diyelim, bir baktım karşıdan 100km. hızla Ambulans geliyor NANİ NANİ diye öttürerek, benim hızım 70-80 , durmayı düşünmüyor bile kör kütük yardırıyor;
    yanımda da kız arkadaşım var resmen zıçtık dedim kaldırıma çıkmayı düşündüm o an. Kendimi kaldırıma atmayı... 1-2sn lik an, en sonunda dibine girdim kaldırımın, 3 şeritli yol olduğundan ortaşerit sonuçta bir araba dan daha geniş oradan biraz pay kelıyor, ben kaldırıma yapışınca biraz pay kalıyor ve o aradan AMBULANS o hızla geçti...

Tabi ben o kadar kaldırıma yanaşmışım ki jant kapağı azıcık sürttü kaldırıma.

Ambulansa olmayan şeritte yol yarattık yani...

Hastayı 1-2 dakika geciktirmek AMbulans ve bizim araçtaki 2 kişinin hayatından değerli mi?

Bu kadar riske atmaya değer mi? Böyle bir şey yapılır mı?

Ambulans şöförleri de bazen saçma sapan iş yapıyor...
    Bir kerede Taksimde yol verdim az kaldı arabanın kıçından götürüyordu, bir de bana bağırdı inip dalasım geldi orada şöföre...

Yani böyle şeyleri görünce Ambulanslara uyuz olmaya başladım... İçimden yol vermek gelmiyor hiç zordan...

Trafikte bir motorlara,bir Özel Halk Otobüslerine, bir ambulanslara, bir Minibüsçülere uyuz olduğum kadar anca taksicilere uyuz oluyorum.

Özel Halk otobüsleri katil gibiler... Bakmadan bir küçük aracın önüne kendini atabiliyor...

• düşünün!!!
    hava alanı yolunda sirenleri bağırta bağırta giden bir ambulans
    önünde kaçacak yer olmadığı için yol veremeyen bir araba
    ısrarla öndeki arabaya kavga eden , küfür eden bir ambulans şöförü
    ambulansın önündeki arabadan inip , yer göster nereye istersen arabamı çekeyim diyen bir insan
    ambulansta doktor yok ve ambulansın gittiği yönde herhangi bir hastane yok
    işi olmadığı için az evvel kavga ettiği ambulans şöförünü takip eden bir başka araç
    ve takibin sonunda gördükleri

giden yolcu kapısında duran bir ambulans
    ambulansın arka kapısından inen grand tualet bir yakışıklı !!!
    ambulans şöförüyle öpüşüp koklaştıktan sonra arka kapaktan aşağı indirilen bavullar
    :)

bu bir arkadaşın başına geldi
    varın gerisini siz düşünün

ben yorum yapmıyorum.

• Trafikte bir motorlara,bir Özel Halk Otobüslerine, bir ambulanslara, bir Minibüsçülere uyuz olduğum kadar anca taksicilere uyuz oluyorum.

Özel Halk otobüsleri katil gibiler... Bakmadan bir küçük aracın önüne kendini atabiliyor...
    antiochos'tan alıntı

----------------------------------------------------------------------------------------------------
    İnşallah kimsenin veya bir yakınınızın o ambulanslara ihtiyacı olmaz.Ambulansın içinde hastanızı hastahaneye yetiştirmeye çalışırken öndeki uyuzlara nasıl sinirlenildiğini nasıl strese girildiğini anca o aracın içindekiler bilir.Ve ne olursa olsun ambulans ve itfaiye araçlarına bir an önce yol verelim o aracın içersinde bir yakınınız olabilir o itfaiye veya ambulans aracı sizin veya bir yakınınızın evine gidiyor olabilir.Bu araçların sürücülerinin o anki telaş halinde normal sürücülere göre çok daha kısa sürede yapacakları hareketlere karar vermeleri gerekiyor.Bizler onlara ne kadar yardımcı olursak o ölçüde sorunlar çözülmüş olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CGK -- 27 Aralık 2006; 17:51:08 >

• quote:

Orjinalden alıntı: okyaypay

düşünün!!!
    hava alanı yolunda sirenleri bağırta bağırta giden bir ambulans
    önünde kaçacak yer olmadığı için yol veremeyen bir araba
    ısrarla öndeki arabaya kavga eden , küfür eden bir ambulans şöförü
    ambulansın önündeki arabadan inip , yer göster nereye istersen arabamı çekeyim diyen bir insan
    ambulansta doktor yok ve ambulansın gittiği yönde herhangi bir hastane yok
    işi olmadığı için az evvel kavga ettiği ambulans şöförünü takip eden bir başka araç
    ve takibin sonunda gördükleri

giden yolcu kapısında duran bir ambulans
    ambulansın arka kapısından inen grand tualet bir yakışıklı !!!
    ambulans şöförüyle öpüşüp koklaştıktan sonra arka kapaktan aşağı indirilen bavullar
    :)

bu bir arkadaşın başına geldi
    varın gerisini siz düşünün

ben yorum yapmıyorum.

istisnalar kaideleri bozmaz derler.. böyle dediklerine göre bir bildikleri olmalı

• Yav her meslekte olduğu gibi bunlarda da kılçık olcak, ama ambulansın şakası olmaz. Gördünmü sağa atcan kendini, sağdan kapatıp geliyorsa sola kaççan.
  • Ambulansın sesini bile duyduğumda hemen aynaya bakar orta şeritteysem bile en sağa geçmeye çalışırım. Ambulans geçerken içindekinin durumuna çok üzülürüm,onun için dua ederim.İnsan yaşamadan anlayamıyor.Allah kimseye yaşatmasın ambulansa muhtaç kalmayı... Ambulansdaki şöförün ve doktorun işi çok ama çok zor. Lütfen bi düşünüp anlamaya çalışalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi set -- 27 Aralık 2006; 16:41:31 >

• bence üst konu olmalı herkesin bilgilenmesi gerekir
  • Trafikteki magandalar, eğitimsizler.... AMbulansın ardına geçme yarışına girenler, bunları hiç anlayabilirler mi ki? Sağ şeritteyim, soldakine yol veriyorum önüme geç diye ama adam tınmıyor. Ambulansın onun dibine gelmesini bekliyor hıyar.
  • Kesinlikle üst konu olmalı. Bi kac sefer ambulansa yol vermeye kalktım .Aynen yazıda denildigi gibi sag seride yanasıp durdum. Durduktan sonra neden duruyorsun diye arkamdaki adamla tartırdık. Simdi orda bu cahile bunu anlatmam cok zor olacakdı. Arkamdaki adam bilmiyorki nasıl yol verilir ambulansa. Her ne olursa olsun kurallara uyalım arkadaslar. Ya bir gün giderken o ambulansdakilerin icindekiler yakınlarımızdan biri olmasın. Yada o ambulansın icindeki biz olmayalım.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.