Şimdi Ara

Peugeot ve Citroën gerçek hayattaki yakıt tüketim değerlerini vermeye hazırlanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
732
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Volkswagen’nin emisyon ve Hyundai-Kia’nın abartılmış yakıt etkinliği skandalından sonra Peugeot, gerçek kullanımda yakıt sarfiyat rakamlarını 2016 yılı içerisinde duyuracağını belirtti. 

Bilindiği gibi otomobil üreticilerinin, yakıt tüketimi ile ilgili yayınladığı rakamlar, belirli şartlara sahip laboratuvarlarda elde ediliyor. Rakamların gerçek dünya ile aralarında ki farklar, sürüş teknikleri, hava şartları, yol şartları ve otomobilin genel durumuna bağlı olarak değişiyor.

Peugeot ve Citroën gerçek hayattaki yakıt tüketim değerlerini vermeye hazırlanıyor

Peugeot ve Citroen’nin sivil bir ulaştırma ve çevre örgütü ile beraber yürüteceği testler kamu yollarında ve gerçek sürüş koşullarında yapılacak. Test sonuçlarının şehir içi, şehir dışı ve otoban olarak sınıflandırılacağı belirtiliyor. Elde edilen sonuçların ortalama bir şoförün yakıt sarfiyat değerlerine yakın çıkması beklenmekte.

2017 yılı içerisinde ise iki firmanın da gerçek kullanım emisyon değerlerini paylaşmayı planladıkları da belirtiliyor. Yine bir sivil örgütle halka açık şekilde yapılması düşünülen testlerde, belirtilecek değerlerin doğru olduğu varsayarsak, müşterilerinin zihinlerinde Peugeot Citroen markasına ilişkin herhangi bir şüphenin kalmaması planlanmakta.

• Bi 20 yıl geç kaldılar bence (bütün şirketler)

• Demek ki şu ana kadar yalan soyluyorlarmis.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunu sirketlerin degil devletlerin dusunmesi ve zorunlu tutmasi lazim. Kaza testleri gibi bagimsiz bir kurum tarafindan gercek degerler saptanmali.

• Sira senin gercek emisyon degerlerinde fosfogen

• Peugeot ve Citroen dizellerde zaten müthiş, katalog değerleriyle sürüş yaptırıyor.

• Yeni aldığım citroen aracımın fabrika verisi şehir içi 3.9lt/100km. Biraz önce 70km yol yapıp geldim ort. tam 3.9lt gösteriyordu. Citroen ve peugeotda zapi'nin dediği gibi katslog değerleriyle gerçek hayat örtüşüyor zaten.

• Zaten bu iki firma fabrika verilerine sakin kullanıldığında az çok yaklaşan üreticiler. Bu yüzden böyle bir şeyi bütün araba üreticileri yapmaları gerekiyor bence. Hele ki benzinli araçlar için.
  • Volkswagen otomobil sektöründe domino etkisi yarattı. Kim bilir canım arabalarımızda neleri var neleri. Neleri gizlediler neler var bilmediğimiz. İnsan üzülüyor. İnsanlık ve dünya adına hem zararlı hem üzücü şeyleri yavaş yavaş öğreniyoruz, Allah korusunda daha beter daha korkunç şeyler çıkmasın.

Saygılar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vw gerçek tüketim değerlerini yayınlasa Türkiye'de daha satamaz herhalde
    12.4lt/100km
    11.5lt/100km
    Falan
  • İste bu. Nihayet olmasi gereken uygulama. Resmen laboratuvar ortaminda test edip oyle sunuyorlar verileri. Zaten bence neden kimse sikayetci olmuyor anlamiyorum. Ota oka sikayet edenler neden bu konuyu etmiyor? Adam reklamda ne diyor? Bu araba 4.3 yakiyor sadece. Bunu soyleyerek sana pazarliyor arabasini. Ee vatandas da buna kanarak aliyor belki. Sonra surunce bakiyor alakasi yok.

• Buyursun Turkiyeye gelsin bu test ekibi ozellikle karadenize 2.vitese düşecek yokuşlarda o arabalar arkada 3 kisi bagaj dolu oyle verecekler tuketim degerini

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tietze -- 26 Kasım 2015; 0:39:32 >
  • fabrika verisi konusunda en tutarlı renault, peugeot ve citroen markalarıdır kim ne derse desin.
  • Serhat Çevik kullanıcısına yanıt
    Haberi siz mi hazırladınız ?
    Kaynak göremedim de.

• Benzinli Peugeot 208 konya şehir içi 5.7 litre. Katalog verisi 5.9 litre :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Halilowich -- 26 Kasım 2015; 12:22:12 >
  • Halilowich kullanıcısına yanıt
    Konya yakit konusunda şansli memleket fabrika verilerini yakalamak mumkun orada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tietze -- 26 Kasım 2015; 3:49:29 >
  • Kaynak var mi acaba?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dünyanın en iyi Dizel Motorlarını Fransızlar üretiyor ve gerçeğe en yakın değerleri de Fransız araçları veriyor.

Renault Clio 4 1.5 DCi 75HP Manuel vites ile 4 5 gündür şehir içi yakıt tüketimim 5.2 litre normal fabrika verisi şehir içi 4.3 litre. Hani onların test değerlerine dikkat etsem bu rakamı tutturmam mümkün.

Aynı şeyi Citroën C4 Cactus ilede yaşadım. Zaten araçlar bir depo ile yaptığı kilometreler ile kendini kanıtlıyor ama çoğu markada değerler hep kağıt üzerinde.

• Bu işi bağımsız bir kuruluşun yapması lazım euro ncap, iihs gibi.

Piyasaya çıkacak olan her aracı aynı koşullarda test edip tüketim verilerini biz kullanıcılara sunacak. Tüketiciler fabrika verisi yerine bu verileri verecek. Euro Ncap'ten 5 yıldız reklamı yaptıkları gibi Euro NCCP(New Car Consumption Program)'den 5 yıldız(5.9 litre, 8.0lite gibi).

Vag ona da çakallık bulabilir, onlara ayrı bir detaylı prosedür uygulayacak :)
  • Herkes arabaların katalog ile gerçek verilerini paylaşmaya başlamış ben de iki aracımızın değerlerini vereyim.

C180 kompressor fabrika verisi şehir içi 10lt, gerçek hayatta 12.1lt (%20 sapma)
    VW Polo 1.2 TSI DSG fabrika verisi şehir içi 5.8lt, gerçek hayatta 8.7lt (%50 sapma)
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.