Şimdi Ara

ikinci el otomobillerde performans-maliyet analizi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
476
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ruh hastasi oldugum icin ikinci el araba piyasasinda hangi arac ne kadar performans sagliyor ve bu performansin maliyeti ne kadar oluyor diye merak ettim. Merakimi Matlab ile bir analiz programi yazarak giderdim ve sonuclari sizinle de paylasmak istiyorum.

Ama oncelikle analizi nasil yaptim ondan bahsetmek istiyorum. Turkiyenin ikinci el otomobil ilanlari verilen cok meshur sitelerinden birinin veri bankasindan istedigim arabalarin fabrika performans degerlerini otomatik olarak indiren bir program yazdim. Program ayni zamanda bu model ve marka arabalar icin su anda o sitede yayinlanan ilanlarida belirledigim filtreler dahilinde tariyarak kaydediyor. Bu parameter kisaca soyle;

1) Ilan verilen aracin yasi;
    2) Aracin minimum ve maksimum olarak kac km'de oldugu
    3) ilanin maksimum olarak kac gunluk oldugu

Performans degerlendirmesi yapilirken arabalarin fabrika degerleri haricinde yurt disinda chip tuning yapan yabanci bir firmanin database'inden bu araclar icin verilmis olan stage 1 performans kitlerinin beygir gucu degerlerini de kullandim.

Maliyet hesaplamasi icin programa girilen girdiler ise sirasiyla soyle;

1) Araci kac yil kullanmayi planliyoruz (bu araci satana kadar odeyeceginiz MTV'nin hesaplanmasinda kullaniyor)
    2) Aracin motor hacmi (MTV hesaplamasinda kullaniliyor)
    3) Fabrika verilerine gore ortalama ne kadar yaktigi (lt/100km olarak)
    4) 1. sikta girdigimiz kullanicagimiz yillar boyunca kac km yol yapmayi planliyoruz? (buna gore toplam yakit hesaplanicak)
    5) Aracin satildiginda bugunun parasiyla ne kadara gideceginin tahmini (aradaki farkda toplam masrafa katiliyor... )

Buna gore 26 arac ile yaptigim bir analizin sonuclarini paylasmak istiyorum

https://store.donanimhaber.com/e5/d6/b8/e5d6b8d6ee9c08366e2ed58f040a1376.jpg

Performans hesaplamasi yapilirken stage 1 olan araclarin 0-100 degerleri fabrika degerleri uzerinden asagidaki formul kullanilarak tahmin edildi.

(Fabrika 0-100 degeri) * [Fabrika bg - 30] / [ (stage 1 bg - fabrika bg) * 0.7 + fabrika bg -30 ]

Arabalarin hepsi ya onden cekis ya arkadan itisli oldugu icin, yola aktarilan bg hesaplanirken 30 cikarildi, stage 1 modifikasyonu sonucundaki beygir gucu artisininda sadece %70'inin yola aktarildigi varsayildi. Araclarin sanzimanlari ve diger yurur aksamlarindaki kayiplarin birbirlerinden cok farkli olmasi nedeniyle arac agirligina dayanan bir hesaplamadan cok fabrika 0-100 degerine gore bir hesaplama yapildi.

Grafigin y ekseni 0-100 hizlanmasinin bu formule gore tahmin edilip -1 ile carpilmasi ile elde edilmistir (0-100'u daha az olan araclarin daha ustte yer almasi icin -1 ile carpildi...)

X eksenindeki maliyet hesaplanirken kullanilan degerler ise su sekilde;

araci 5 yil kullandik
    bu 5 yilda 100 bin km yol yaptik
    5 yil sonra araci sattigimizda bugunun parasiyla %40 deger kaybettigini ongorduk
    sitedeki 1 aydan (ilan yasi 30) daha yeni ilanlari kullandik
    100 bin km'nin uzerindeki arac ilanlarini kullanmadik
    5 yildan eski model araba ilanlarini kullanmadik (2010 model oncesi yok)

X ekseninde her marka ve model araba icin bu sartlara uyan birden cok ilan oldugundan her model icin ortalama +- 1*standard deviasyon hata barlari kullanildi. Ortalama maliyetler uzerinden linear bir fitting yapildi (mavi cizgi...) Ayrica bu grafikte butun benzinli araclara 5000 liralik lpg takildi ve lpg tuketimi fabrika ortalama benzin tuketimi uzerinden 1.27 katsayisi ile carpilarak hesaplandi. Butun yakit fiyatlari icin petrol ofisinin bugun itibari ile olan pompa fiyatlari kullanildi. Lpg fiyati sadece istanbul avrupa yakasi esas alindi, cunku Turkiye genelinde LPG fiyatlarinda buyuk bir deviasyon var... Ayni tablonun lpg takilmamis versiyonu da bulunuyor, zamanim olunca eklicem.

Buna gore aradigimiz kisim bu cizginin uzerindeki ve maliyeti en az araclar olacaktir tabiki...

Her detayi anlatmis olamam, o yuzden sorunuz varsa cevaplayabilirim...

Umarim bu analiz sizinde isinize yarar ;)

ikinci el otomobillerde performans-maliyet analizi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ceyhun Kirimli -- 25 Kasım 2015; 1:33:46 >

• sen git bi yüzünü yıka gel :D
  • tut ki gönlünü cezbeden, kalbini 12'den vuran bir araç gördün, ancak o çizginin altında. Bu araç alınmaz mı diyeceksin şimdi? İlginç ve detaylı bir çalışma olduğunu kabul etmekle birlikte , özellikle 2. elde bu tür analizler pek tutarlı olmuyor fikrimce. Ancak 0 km araçlar için daha çok işe yarayabilir.
  • DOktora yapmadıysan hemen başvurmalısın
  • Tüketicilerin taleplerini etkileyen bunlardan başka bir çok etken vardır. Gelir beklentisi, fiyat beklentisi, zevk ve tercihler.... Sizinkisi etkileyici ancak kısıtlı bir çalışma olmuş hocam.
  • Analiz mi çıkarttınız yoksa' bu hesabı kısa yoldan yapan program mı yazıyorsunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sizi bilmem ama şahsen benim araç alırken en son dikkat ettiğim şeylerden birtanesi performans oluyor.
    benim için dizayn,iç mekan kalitesi,konfor,güvenlik,teknoloji,yakıt her zaman performanstan önce geliyor. zaten istanbul trafiğinde araç kullanıyoruz 4-5 ayda bir uzun yol yaparsak yapıyoruz.
    varsın arabanın 0-100 ü 1-2 saniye düşük olsun varsın ışıklarda biraz geriden geleyim hiç umrumda değil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu işler birazda gönül işi,istediği kadar mantıklı olsun sevmediğim arabayı almam

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • codemaster42 kullanıcısına yanıt
    Yaptim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: tunc52

Analiz mi çıkarttınız yoksa' bu hesabı kısa yoldan yapan program mı yazıyorsunuz?

Girdigim verilere gore bahsettigim sitedeki ilanlari indirerek grafigi otomatik olan cizen bir program yazdim. Yani ilk mesajimdaki grafik benim istedigim verilere gore cizilmis olani. Baska veriler ve baska araclarda cizdirilebilir programa.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.