Şimdi Ara

0 Dan 100 e 2. Bölüm geliyor (Arıcılık) (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
290
Cevap
79
Favori
8.603
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
64 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: awolfinsky

Helal olsun benimde hayalim memleketime gidip çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşmak.Bizim bi akrabamız var sıfırdan başladılar hayvancılığa şimdi trilyonluk oldular.İşi büyüttükten sonra kendileri bile bakmıyor çoban tutuyorlar tüm işi onlar yapıyor.Peyniri,yoğurdu ise müşteriler ayağına gelip alıyor.

Kısmet olursa bende girişecem bu işe şehir yaşamından bıktım hem gerçek hayatı görmüş olurum hemde yaşadığımı hissederim.Devlet hayvancılığa kredi desteği sağlıyor yüklü miktarda hibe alabilirsiniz yada faizsiz kredi gibi.

Birde siz anladığım kadarıyla besicilik yapıyorsunuz inek mi daha iyi yoksa koyun mu ? Koyunun bakımı daha kolay diyorlar.

Merhabalar iyi niyetli dilekleriniz için öncelikle teşekkür ediyorum. Sorunuza gelecek olursak koyunda inekte baktığınız alana ve bakım şekline göre zorlukları mevcut bence ikiside emeğe dayalı olduğu için birisi diğerinden daha zor demek yanlış olur. Ancak inek bakan insanlar sabahın erken saatlerinde o dama girip ilk sütünü sağıyor buzağılarıyla ilgileniyor temizliklerini yapıyor devamlı bir meşgale mevcut ancak koyunculukta ben sabahları gidip kapılarını açıyorum akşama kadar onlarla dışarıda durup akşam olduğunda kapılarını kapatıyorum sularını içeride yiyecek desteklerini koyup evime gidiyorum koyunculukta saya temizliği ve günlük bakım daha basit kaçıyor. Diğer konuya gelirsek ben devletin hibelerinden yararlanamadım faizsiz kredi olayınıda hibe desteğinide çok araştırdım. Bu konu hakkında benimde yardıma ihtiyacım var desem yalan olmaz. Kosgeb 3 proje sundum onayı geçtim değerlendirilmeye bile alınmadı. Yani eğer sizin eğer bu konu hakkında bilginiz varsa bende faydalanabilirim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: BrazzerstakiKelAdam

Eskiden benimde aklımda böyle birşeyler vardı gerçekten çok güzel bir iş yolun açık olsun fakat aklıma takılan bir soru var bu hayvanlarda akraba çiftleşmesi sonucu çıkacak olan yavrularda sorun oluyor mu? Bir zamanlar muhabbet kuşu besliyordum onlarda böyle birşey vardı ve gerçekten karışıklığın olması sonucu çok kötü olaylar oluyordu. Eğer varsa nasıl bir önlem aldınız öğrenmek isterim.

Öncelikle iyi dileklerin için teşekkür ediyorum sorunuza gelecek olursak hayvanlarda akraba çiftleşmesi sonucu ne olacağını oturup beklemeyip önlemlerini aldığım için akraba çiftleşmesindeki sonuçlar hakkında bilgim yok ancak kötü sonuçlar doğurabileceği endişesindeyim. Önlem olarak ne alıyorsunuz derseniz damızlık koç satan satıcılar oluyor yada kurbana kaşağı çekilmemiş koç arıyorum her yıl çiftleşme döneminden sonra kendi koçumu verip oradan farklı bir koç almaktayım sürüdeki hiç bir erkeği kendimden yetiştirmemeye gayret ediyorum. Bu yıl ise kendime ait koçu kendim yetiştirdim ancak bundada şu durum var annesini başka sürüden bir koyunla takas ettim. Yani anlayacağınız arasında kan bağı olmamasına dikkat ediyorum ve tüm sürü sahipleride bu şekilde yapmakta.

• quote:

Orijinalden alıntı: ariasoft

quote:

Orijinalden alıntı: Blgrçoban
    Öncelikle merhabalar teklifiniz için teşekkür ediyorum benim yerim şu an 100 koyun için elbet müsait ancak gerek yerin kendime ait olmaması gerek ileride doğabilecek herhangibir riskte benim o miktarı karşılayabilecek gücümün bulunmamasından dolayı teklifinizi reddetmek durumundayım. 100 koyunu 50.000tl civarı alabilirsiniz fiyat olarak 3 aşağı 5 yukarı gider eğer gebe alırım derseniz 80.000 tl yi bulabilir.

Hayırlısı diyelim, Allah yolunuzu açık etsin umarım her şey gönlünüzce olur.

Amin inşallah teşekkür ediyorum eğer bu şekilde bir yatırım amacı güdüyorsanız batıda bir tarla sahibi olup çoban tutabilirsiniz. Bakım için çoban ücretleri doğuya nazaran çok daha uygun. Bu işte ortaklık kurmak sizi zarara sokabilir. Güvendiğiniz insanlarla yapılması gereken bir meslek dalı. Ancak yinede ortaklıktan uzak kendiniz oluşturun tekrar tekrar teşekkür ederim ticaret hayatınızda başarılar.

• quote:

quote:

Helal olsun benimde hayalim memleketime gidip çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşmak.Bizim bi akrabamız var sıfırdan başladılar hayvancılığa şimdi trilyonluk oldular.İşi büyüttükten sonra kendileri bile bakmıyor çoban tutuyorlar tüm işi onlar yapıyor.Peyniri,yoğurdu ise müşteriler ayağına gelip alıyor.

Kısmet olursa bende girişecem bu işe şehir yaşamından bıktım hem gerçek hayatı görmüş olurum hemde yaşadığımı hissederim.Devlet hayvancılığa kredi desteği sağlıyor yüklü miktarda hibe alabilirsiniz yada faizsiz kredi gibi.

Birde siz anladığım kadarıyla besicilik yapıyorsunuz inek mi daha iyi yoksa koyun mu ? Koyunun bakımı daha kolay diyorlar.

Merhabalar iyi niyetli dilekleriniz için öncelikle teşekkür ediyorum. Sorunuza gelecek olursak koyunda inekte baktığınız alana ve bakım şekline göre zorlukları mevcut bence ikiside emeğe dayalı olduğu için birisi diğerinden daha zor demek yanlış olur. Ancak inek bakan insanlar sabahın erken saatlerinde o dama girip ilk sütünü sağıyor buzağılarıyla ilgileniyor temizliklerini yapıyor devamlı bir meşgale mevcut ancak koyunculukta ben sabahları gidip kapılarını açıyorum akşama kadar onlarla dışarıda durup akşam olduğunda kapılarını kapatıyorum sularını içeride yiyecek desteklerini koyup evime gidiyorum koyunculukta saya temizliği ve günlük bakım daha basit kaçıyor. Diğer konuya gelirsek ben devletin hibelerinden yararlanamadım faizsiz kredi olayınıda hibe desteğinide çok araştırdım. Bu konu hakkında benimde yardıma ihtiyacım var desem yalan olmaz. Kosgeb 3 proje sundum onayı geçtim değerlendirilmeye bile alınmadı. Yani eğer sizin eğer bu konu hakkında bilginiz varsa bende faydalanabilirim.

Bana geçenlerde bir tanıdığım kırsal kalkınma ajansını araştırmamı söylemişti.Tam detaylarını bilmiyorum ama bana söylenen hibe almanın kolay olduğu benimde araştırmam lazım.Gerçi ben çok büyük bir iş yapmıycam inek beslersem 2 taneyle başlarım koyun olursa 5-6 olur desteğe pek ihtiyacım olmayacak ama eldeki hazır parayı yemektense kredi almak daha mantıklı gibi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: structuralengineer

tebrik ederim şansını(ucuz yollu kira ile arsa ve bedava otlak) iyi ,mantıklı kullanmışsın.Allah herşeyi gönlüne göre versin o ölen yavrularda ders olmuş sana işi büyütürken daha profesyonel çalışırsın doğumların ikiz olması da Allah ın sana hediyesi.

Bir fotonu masaüstü yaptım bilgisayarıma

Sağlıcakla kal.

Çok çok teşekkür ediyorum yakın zamanda yeni fotoğraflarda ekleyeceğim hoşunuza gitmesine çok sevindim.

• quote:

quote:

quote:

Bana geçenlerde bir tanıdığım kırsal kalkınma ajansını araştırmamı söylemişti.Tam detaylarını bilmiyorum ama bana söylenen hibe almanın kolay olduğu benimde araştırmam lazım.Gerçi ben çok büyük bir iş yapmıycam inek beslersem 2 taneyle başlarım koyun olursa 5-6 olur desteğe pek ihtiyacım olmayacak ama eldeki hazır parayı yemektense kredi almak daha mantıklı gibi.

Kırsal kalkınmayı siz söyledikten sonra araştırma aşamasına geçtim. Genç girişimciye %55 hibe sağlanıyor ancak şu var ki hayvan sayısının minimum 100 olması isteniyor. Eğer hayvan alımındada destek olunabiliyorsa ben bu işe el atıcam yakın zamanda il şubesine uğrayıp bilgi alacağım konuya eklerim gerekli bilgileri. Hem kendimiz faydalanmış oluruz hem bu işe girecek olanlara yol yardımında bulunuruz. Bilgi içinde teşekkür ediyorum.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Kırsal kalkınmayı siz söyledikten sonra araştırma aşamasına geçtim. Genç girişimciye %55 hibe sağlanıyor ancak şu var ki hayvan sayısının minimum 100 olması isteniyor. Eğer hayvan alımındada destek olunabiliyorsa ben bu işe el atıcam yakın zamanda il şubesine uğrayıp bilgi alacağım konuya eklerim gerekli bilgileri. Hem kendimiz faydalanmış oluruz hem bu işe girecek olanlara yol yardımında bulunuruz. Bilgi içinde teşekkür ediyorum.

İş kurmada veriyorlar diye biliyorum atıyorum bir ahır yapacaksın hayvan alıcaksın bunun için hibe veriliyor.Yoksa 100 hayvanı olan adam zaten belli bir aşamaya gelmiştir öyle olsa kırsal kalkınmanın bir anlamı olmuyor.

Dostum kıymetini bil valla sen şimdi mis gibi toprak kokulu domatesler yiyorsundur katkısız doğal süt,yoğurt felan çok şanslısın.Ben bir kere koyun yoğurdu yedim anlatamam o nasıl bir lezzettir bu zamana kadar yoğurt yememişim dedim.Şehirde ki hiçbir insan o lezzetlerin tadına bakamıyor birde köy yaşamı beğenilmez bundan daha büyük zenginlik mi olur arkadaş !

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

İş kurmada veriyorlar diye biliyorum atıyorum bir ahır yapacaksın hayvan alıcaksın bunun için hibe veriliyor.Yoksa 100 hayvanı olan adam zaten belli bir aşamaya gelmiştir öyle olsa kırsal kalkınmanın bir anlamı olmuyor.

Dostum kıymetini bil valla sen şimdi mis gibi toprak kokulu domatesler yiyorsundur katkısız doğal süt,yoğurt felan çok şanslısın.Ben bir kere koyun yoğurdu yedim anlatamam o nasıl bir lezzettir bu zamana kadar yoğurt yememişim dedim.Şehirde ki hiçbir insan o lezzetlerin tadına bakamıyor birde köy yaşamı beğenilmez bundan daha büyük zenginlik mi olur arkadaş !

En yakın sürede tarımsal kalkınmaya gideceğim inşallah faydası dokunur. Ben işleyişi öğrenip buraya yazarım :)
    Gerçekten o konuda haklısınız birkaç defa istanbulda bulundum ne ekmeği ekmek gibi geldi nede yediğim sebzeler. Geçen yıl kendim yetiştirdiğimde inanılmaz haz almıştım hatta bahçeme bir adet piknik tüpü koymuştum sabah köye aç gidip orda 2 yumurta kırıyordum :) yumurtalar kümesten domates biber dalından.. eğer bir gün zamanınız olur yolunuz düşerse beklerim koyunları sağmıyorum ancak sizin için sağar gerekirse yoğurdunu peynirini yaparım :)

• Mesaj dursun bakalim. Hevesli gordum seni dualarimiz seninle

• quote:

Orijinalden alıntı: calibrane

Mesaj dursun bakalim. Hevesli gordum seni dualarimiz seninle

Amin teşekkür ediyorum :) 2020 hedefi koydum kendime inşallah hep birlikte güzel bir konu yaratırız :)

• Bu nedir ya forum çoluk çocuktan yine geçinmiyor. Adam bu düzensiz sisteme dayanamayıp kendi işini kuruyor. Soruyorum size kaçınız cesaret edebilirsiniz? Doktor ol, mühendis ol demiş sen işin maddi boyutuna bakarsan bu adam hayvancılık işi üzerine devam ederse o doktorun bir yılda kazandığı paranın iki katını sadece bayramlarda kazanır ki şöylede bişey var doktor olsa insan canı üzerine yani sürekli stres üzerine olacak, abi insan demek stres demek kimse kusura bakmasın. O yüzden yine avantajlı hayvan üzerine çalışıyor bakımlarını vsvs aksatmaz ise canı sıkılmaz. Ayriyeten ben bu forumu anlayamıyorum. Sen oraya okumadım yazıyorsun ya bu işi yapan adama saygısızlık yapıyorsun. Adam bir emek vermiş uzun uzun yazmış. Asıl bu yüzden okunur. Tabi tembelliğe alışmışsınız toplasanız 3 dakika bir yazı okuyamıyorsunuz sonrada gelmiş burada polis, memur ol diyorsunuz. Yine söylüyorum bu adamın ölü kazancı bile o saydığınız meslekteki kazanılan paradan kat kat üstündür.Tek sıkıntı sabır. Getirisi düşünüldüğünde onu da görmezden geliyor insan. Tebrikler hocam çok mantıklı ve getirisi güzel bir iş.Başarılarınızın devamını gönülden diliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ccc123 -- 27 Kasım 2015; 8:24:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ccc123

Bu nedir ya forum çoluk çocuktan yine geçinmiyor. Adam bu düzensiz sisteme dayanamayıp kendi işini kuruyor. Soruyorum size kaçınız cesaret edebilirsiniz? Doktor ol, mühendis ol demiş sen işin maddi boyutuna bakarsan bu adam hayvancılık işi üzerine devam ederse o doktorun bir yılda kazandığı paranın iki katını sadece bayramlarda kazanır ki şöylede bişey var doktor olsa insan canı üzerine yani sürekli stres üzerine olacak, abi insan demek stres demek kimse kusura bakmasın. O yüzden yine avantajlı hayvan üzerine çalışıyor bakımlarını vsvs aksatmaz ise canı sıkılmaz. Ayriyeten ben bu forumu anlayamıyorum. Sen oraya okumadım yazıyorsun ya bu işi yapan adama saygısızlık yapıyorsun. Adam bir emek vermiş uzun uzun yazmış. Asıl bu yüzden okunur. Tabi tembelliğe alışmışsınız toplasanız 3 dakika bir yazı okuyamıyorsunuz sonrada gelmiş burada polis, memur ol diyorsunuz. Yine söylüyorum bu adamın ölü kazancı bile o saydığınız meslekteki kazanılan paradan kat kat üstündür.Tek sıkıntı sabır. Getirisi düşünüldüğünde onu da görmezden geliyor insan. Tebrikler hocam çok mantıklı ve getirisi güzel bir iş.Başarılarınızın devamını gönülden diliyorum.

Öncelikle iyi niyetleriniz için teşekkür ediyorum. Diğer konuya gelecek olursak ülkemizin eğitim sistemine bağlıyorum aslında insanlara kızmamak gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizde gençlere üretimden uzak temiz kıyafetler ile temiz bir gelecek hayali kurulması üretimin önüne koyulup lanse edilmekte. Bu yüzden biraz olsun hak vermek gerekiyor insanlar ilkokul 1. Sınıftan itibaren çeşitli dayatmalar ile asla istedikleri meslek dalını icra edememeye başlıyor. Hayallerini üniversite sınavının en yüksek puanlı olanıyla süslüyor. Sistemin oyununa ise hepimiz yenik düşüyoruz. Ben bu işe girmeden önce bende o kervanda yer almaktaydım hayvancılık yada tarım gibi uğraşlar yerine bankacılık düz memuriyet gibi işlerin dahi daha iyi bir iş olduğu düşüncesi aklımın bir köşesinde durmaktaydı. İşin kazanç boyutundan ziyade sizinde söylediğiniz gibi tembellik boyutu bir adım öndeydi. Umarım bu konuyu ilerleyen yıllarda devamlı günceller hedeflerime ulaşabilirim. Bu sayede hem geleceğe bir yol göstermiş hemde sadece hayatta hizmet sektörünün olmadığınıda bir nebze olsun gösterebilmiş olurum.

• Otomobil geneldeki o konuya yazmasaniz böyle güzel bir düşüncenin sonucunda ,emekle örülmüş ve sabirla taclandirilmis bu müthiş konudan haberim olmayacaktı. Öncelikle paylaşımıniz için teşekkür eder ve devamından bizi mahrum birakmamanizi rica ederim. Olumsuz yorumlar için birsey diyemem ama saygısız yorumları da kaale almamanizi konunun ahengi açısından tavsiye ederim. Neyse konuya gelecek olursam konuda yazdiginiz ve yazılan bütün yorumları okudum çok başarılı olduğunuzu düşünüyorum ancak başarı bazen sadece sizi le ilgili değildir dış faktörler de devreye girebilir ve hedeflerden sapabilirsiniz bu anlamda sigorta yaptırmayı his düşündünüz mü? Birde madem bu kadar emek harcıyorsunuz hedefe daha kısa yoldan ulaşmak için kredi kullanmayı düşünmuyormusunuz veya ortak almak işinize gelmezmi? Birde merak ettiğim bazı şeyler var yanıtlar siniz sevinirim
    1- koyuların ikiz doğurma oranı bayagi yüksek bunun için özel birsey mi yapılıyor yoksa genel olarak bu böylemi?
    2- gebe koyunlar ne kadar süre sonra 2. Kez yavru verebiliyorlar
    3- bu işe 200_300 koyunla başlamak istesek bu sayıda gebe koyun bulabilirmuyiz

• quote:

Orijinalden alıntı: otomobilci_x

Otomobil geneldeki o konuya yazmasaniz böyle güzel bir düşüncenin sonucunda ,emekle örülmüş ve sabirla taclandirilmis bu müthiş konudan haberim olmayacaktı. Öncelikle paylaşımıniz için teşekkür eder ve devamından bizi mahrum birakmamanizi rica ederim. Olumsuz yorumlar için birsey diyemem ama saygısız yorumları da kaale almamanizi konunun ahengi açısından tavsiye ederim. Neyse konuya gelecek olursam konuda yazdiginiz ve yazılan bütün yorumları okudum çok başarılı olduğunuzu düşünüyorum ancak başarı bazen sadece sizi le ilgili değildir dış faktörler de devreye girebilir ve hedeflerden sapabilirsiniz bu anlamda sigorta yaptırmayı his düşündünüz mü? Birde madem bu kadar emek harcıyorsunuz hedefe daha kısa yoldan ulaşmak için kredi kullanmayı düşünmuyormusunuz veya ortak almak işinize gelmezmi? Birde merak ettiğim bazı şeyler var yanıtlar siniz sevinirim
    1- koyuların ikiz doğurma oranı bayagi yüksek bunun için özel birsey mi yapılıyor yoksa genel olarak bu böylemi?

Öncelikle iyi dilekleriniz için minnettarım. Bahsettiğiniz gibi olumlu yada olumsuz tüm eleştirileri saygı çerçevesinde olduktan sonra dikkate alıyorum burasının sosyal bir platform olduğunun ve herkesin gelip yorum yapabileceğini göze alarak konuyu açtım bu konudaki hassasiyetiniz içinde ayrıca teşekkür etmek isterim.
    Sorularınıza geçmeden önce sigortalama konusundan bahsetmek gerekirse sigorta işine ancak ek gelir getirebilen bir işim olduğunda yada belirli bir sayıya ulaşıp koyunlardan gelir almaya başladığımda girebilirim. Aklımda tabiki tüm hayvanlarımı ve barınağı sigortalatmak gibi bir düşünce mevcut imkanı olan herkesinde sigortalatmasını isterim. Diğer konu olan kredi konusunda ise kosgeb ve tarımsal ve kırsal kalkınmayı destekleme kurumuna müracatlarımı en kısa sürede yapıp desteklerden faydalanmak ve işimi bir nebze olsun ilerletmek gibi düşüncelerim var. Ancak önümde kpss ve askerlik gibi 2 önemli olgu olduğu için 2017 ye kadar pek fazla cesaret edemiyorum. Cesaret edememe sebeplerimden birisi ise sermayemi henüz istediğim boyutlara tam olarak çekememiş olmakta var. Ancak önümüzdeki yıllarda önümdeki 2 önem arz eden hedefi aşıp bu yollara başvuracağım. Ortaklık konusu ise henüz düşündüğüm konular arasında bulunmamakta. Ortaklık karşılıklı güvene dayalı bir hadisedir. Karşılıklı güven oluşturabilecek ve o ortamı yaratabilecek birisiyle tabiki ortaklık sorun olmayacaktır. Sorularınıza tek tek cevap vermek istiyorum.

Koyunculukta 2 önemli faktör vardır. Bu faktörlerin 1.si koyunu ne amaçla bakacağımız 2.si ise koyunlara nasıl bakacağımızdır. 1. Faktör yani ne amaçla bakıldığına döneceksek et ve süt olarak 2ye ayrılmaktadır. Koyunlar cinslerine göre et yada süt verimliliği açısından farklılık göstermektedir. Benim bulunduğum çanakkalede ben et üretimi için yoğunlaştığım için kıvırcık cinsi kpyun bakmaktayım. 2. Faktör yani koyunun nasıl bakılacağı konusu ise tamamen bundan sonra önem arz etmekte. Eğer mera hayvancılığı yapılacaksa koyunların koç alma dönemlerinde merada otladıklarına ek olarak mutlaka multivitamin takviyesi yapılmalıdır. Yalama taşları , buğday arpa gibi ek gıdalar ile koyun kuvvetlendirilir. Genetik olarakta 2iz eşi yada 2iz yavrulardan oluşmuş bir sürü alırsanız bu faktörlerle yoğurduğunuzda 2iz oranı oldukça artmaktadır.

Koyun gebeleştikten 150 gün sonra doğum yapmaktadır. Yavru 2 ay annesinden süt emmeli ve 2 ayın sonunda annesi ile ayırılmalı özel şekilde yemleme yapılmalıdır. Bu ayrılma esnasında koyun kendisini toparlanma aşamasına sokmaktadır. Beslenmesine göre yavru ayrıldıktan 1 ay sonra tekrar koça gelip gebe kalabilir. Şu an bilinçsizce yapılan hayvancılık yüzünden koyunlar doğumlarından 1 ay sonra koça getirilmekte yavruları henüz süt çağından çıkmadan sütten kesilmekte. Ben bunu kişinin insiyatifine bırakıyorum. Normal ve sağlıklı olan doğum şekli 2 yılda 3 kez alınan doğumdur. Ancak dediğim gibi senede 2 kez alanıda mevcut. Yani koyun hayatının yüksek bölümünü gebe olarak geçiren oldukça verimli bir hayvandır.

Bu işe değil 200-300 1000 adet koyunla başlamak isteseniz yinede damızlık gebe koyun bulabilirsiniz. Ancak kendi sürünüzü seçerken oldukça dikkatli davranmalı bir bilen ile gidip genç koyun seçimi yapmanız sizin işletmenizin refahını daha yükseltecektir. Damızlık koyunlarda 1 ile 3 yaş arası koyun seçmek size en az 5 yıl bir koyunun hizmet vermesi anlamına gelmektedir. Bu işi öğrenme amaçlı ilk başta 100 adet koyunu geçmeyecek şekilde başlamanızıda ayrıca tavsiye ediyorum. Ben 4 koyun ile başlamama rağmen kayıplar vermiş biris olarak bukadar büyük sürü ile başlamanız işi öğrenene kadar yüksek kayıplara ve ticari zarara sebep olabilir.

Konu hakkında aklınıza takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışırım. İyi dilek ve temennileriniz içinde tekrar teşekkür ediyorum.

• Cevabınız için teşekkür ederim. Yazdıklarınız, daha da önemlisi yaptiklariniz kısa zamanda işle ilgili bir çok ayrıntıya vakıf olduğunuzu gösteriyor. yavaş yavaş büyüme stratejisi/zorunluluğu da aslında bu anlamda çok iyi olmuş. Sigorta konusunda ise size naçizane önerim bu işi atlamayin en azından hiç fiyat almadiysaniz bi fiyat alın bence. eğer katlanilabilir bir maliyet isede kesinlikle bu maliyete katlanin, kazanmak kadar korumakta önemlidir. Ortak mevzusunda ise tabiki güven çok önemlidir ancak karda çok önemlidir. Mesela size birisi 50 koyun alayım sen kendi koyuların la birlikte bunlarada bak yavrularının yarısı senin yarısı benim dese bu senin acindan mantıklı olurmu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 27 Kasım 2015; 18:13:00 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: otomobilci_x

Cevabınız için teşekkür ederim. Yazdıklarınız, daha da önemlisi yaptiklariniz kısa zamanda işle ilgili bir çok ayrıntıya vakıf olduğunuzu gösteriyor. yavaş yavaş büyüme stratejisi/zorunluluğu da aslında bu anlamda çok iyi olmuş. Sigorta konusunda ise size naçizane önerim bu işi atlamayin en azından hiç fiyat almadiysaniz bi fiyat alın bence. eğer katlanilabilir bir maliyet isede kesinlikle bu maliyete katlanin, kazanmak kadar korumakta önemlidir. Ortak mevzusunda ise tabiki güven çok önemlidir ancak karda çok önemlidir. Mesela size birisi 50 koyun alayım sen kendi koyuların la birlikte bunlarada bak yavrularının yarısı senin yarısı benim dese bu senin acindan mantıklı olurmu?

Öncelikle uzun bir süre yazamadığım ve sizi beklettiğim için kusuruma bakmayın sigorta konusunda fiyat aldım ve şu an mümkün olmadığı için beklemeye aldım. Açıkçası benimde ilk düşündüğüm şeylerin başında geliyor sigortalatmak ancak ciddi rakamlar çıkartıyorlar. İş konusunda kayıplar vererek başlamam beni daha motive etti devamlı araştırma içerisindeyim bu işi büyük olarak yapan kişileri ziyaret ediyorum. Daha geçtiğimiz ay aydına gittim ondan önce sivaslı biriyle görüştüm yani işe daha vakıf olabilmek için sürekli araştırma içerisindeyim. 1 yıl sonraki hedeflerimde kosgeb - tkdk - kalkınma ajansları ile görüşmeye başlayacağım. İşe vakıf olmak bu işi büyütebilmek için tek başına yeterli olmuyor devlet desteğide gerekiyor ortaktan ziyade bu işlere göz atma fikrim mevcut. Ortak mevzusuna gelirsek birisi bana 50 tane koyun alsa ve yavrularının dik yarısı senin olsun dese. Ben bu işi yapmıyor olsam benim açımdan karlı olabilir ancak şu haliyle bu biraz zor. Lakin hayvanların doğum zamanı geldiğinde önüne koyduğum arpa , buğday gibi masrafları benim olmayan koyunlar için oldukça masraflı olur. Haliyle bakımıda bana ait olacağı için kendi koyunlarım arada kalır. Bu yüzden ortaklık konusunda al sen bak olayı yerine gel beraber bakalım diyenle ancak yapılabilir ;) yada gerekli multivitamin takviyeleri aşıları doğum zamanındaki yiyecek desteği verilirse ortaklık sizin dediğiniz açıdan ancak ozaman mümkün olabilir. Çünkü ben mesleğe bir planlama ile başladım benim için bu yıl hedef miktar 30 mesela 35 olsa sorun olmaz çünkü doğuracağı tüm kuzular bana ait olucak ben eğer sıkışırsam belki onlardan takviye yapıcam maddi hayatıma. Ancak 30 olan koyunlara 50 adet benim olmayan gelirse planlarım alt üst olur. Bu yüzden şu an ortaklık zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blgrçoban -- 28 Kasım 2015; 1:28:29 >

• Anladım hocam ayrıntılı cevaplar için teşekkür ederim. Konuyu takip ediyor olacağım. Azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz kısa zamanda amaçlarınıza ulasacaginizdan eminim. Saygılar sunar başarılar dilerim.

• Devamını merakla bekliyoruz.

• Hocam tebrik ederim seni ya süper bi hikaye ve eğlenceli buram buram emek kokuyor maşallah Allah daha çok kazandırsın sana inşallah.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Febr

Devamını merakla bekliyoruz.

İnşallah doğumlardan sonra tekrar uplayacağım konuyu teşekkür ediyorum hocam :)

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.