Şimdi Ara

Dünyanın En Büyük Rüzgar Gülü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
379
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Her şehrin bir simgeye ihtiyacı olduğu kesin. Hollanda'nın en büyük liman kenti olan Rotterdam'a ise Avrupa'nın temiz enerji azminin simgesi olan bir yapı gelmekte. Hollandalı Rüzgar Gülü diye adlandırabileceğimiz bu yeni bina, aslında çok ilginç. Verimlilik noktasında vasatı aşamayan, rüzgar enerjisini elektriğe çeviren sistem, tamamen sessiz olması ile açığını bir nevi kapatıyor.

Büyüklüğü hayret verici olan yapının tam bir turist çekim merkezi olması planlanıyor. Yüksekliği 174 metre olan ve üstünde 1050 m2'lik gökyüzü lobisi bulunan devasa çarkı yıllık 1.5 milyon turistin gezmesi planlanıyor. İç çarkta 72 daire, 160 otel odası bulunuyor ve aynı alanda devamlı dönen bir sisteme de sahip olan yapı, aynı zamanda tamamen çevreci. Dış çark ise dönen 40 kabinli bir dönme dolaba benzemekte.

Sistem, alt kısımdaki gölden yağmur suyunu yakalıyor ve bunu kullanıyor. Ürettiği organik atığı biyogaz haline dönüştürtükten sonra gölden filtrelenen su ile musluk suyu sağlıyor. Elektrik enerjisi ise kısıtlı rüzgarda bile çalışabilen özgün sistemi (Ewicon - elektro statik rüzgar enerjisi toplayıcısı) ve tepesinde bulunan güneş panelleri sayesinde sağlanmakta. Yapımından 10 yıl içinde kendini amorti edileceği düşünülen yapı şimdiden çok önemli firmalar tarafından üstlenilmiş ve projelendirilmiş durumda.

• Çok güzel görünüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0MG90 -- 22 Kasım 2015; 10:45:31 >
  • Çok iyi . Biz elimizdeki onlarca eseri tahrip edelim adamlar hem iş hem sanat yapsın . ABD elindeki kanalizasyonu tanıtıp 10 milyon turist çeksin sonra :D

• Ama bizim yollarımız daha iyi bir kere

• Bizde yol yapalım,beton dikelim,ormanları imara açalım.Yine klasik bir el yapar Türk bakar konusunun sonuna geldik.

• quote:

Orijinalden alıntı: awolfinsky

Bizde yol yapalım,beton dikelim,ormanları imara açalım.Yine klasik bir el yapar Türk bakar konusunun sonuna geldik.

Bu psikolojiden kurtulmadıkça potansiyelinizin ve enerjinizin %80 ini kaybediyorsunuz zaten, ondan sonra paradoksa giriyorsunuz. Olaylar gerçekten öyle bile olsa bununla uğraşmayı bırakıp üretken olmaya bakmakta fayda var!

• bence turistik bir insaat

• gösteriş diye buna denir . cevrecilik değil.

norveçte petrol platrmonuna benzer bi tesis var
    atmosferden co-co2 alıp sıvılaştırıp yerin dibine gönderiyor.
    iskandinavları hep sevmişimdir.

• Süper fikir ve uygulama olmus..

• quote:

Orijinalden alıntı: kadirirdem

Süper fikir ve uygulama olmus..

henüz yapılmamış mimari bir yapı için uygulanmış diyemeyiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: serafon

quote:

Orijinalden alıntı: awolfinsky

Bizde yol yapalım,beton dikelim,ormanları imara açalım.Yine klasik bir el yapar Türk bakar konusunun sonuna geldik.

Bu psikolojiden kurtulmadıkça potansiyelinizin ve enerjinizin %80 ini kaybediyorsunuz zaten, ondan sonra paradoksa giriyorsunuz. Olaylar gerçekten öyle bile olsa bununla uğraşmayı bırakıp üretken olmaya bakmakta fayda var!

İyi güzel söylüyon da birader her isteyen mühendis,mimar olabiliyor mu yani ! Bende o kapasite yok belki vardır ama açığa çıkartamamışımdır.Önemli olan hangi mesleği yaparsak yapalım en iyi şekilde yapmak.Herkes işini iyi yaparsa zaten otomatikmen gelişiriz.Bugün ülkemizde kim işini düzgün yapıyor? Hükümeti soyguncu,yargısı iflas etmiş,eğitim sistemi bitik bir ülkeyiz nasıl gelişecez.Emin ol kendi yeteneğimin olduğu işleri en güzel şekilde yapmaya çalışıyorum araştırıyorum detaya iniyorum ben kendi kapasitemde elimden geldiğince işimi iyi yaparım ha yeterli mi değil daha fazlasını yapmam/yapmamız lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• awolfinsky kullanıcısına yanıt
    Tamam işte üretkenlikten kastım ne yapıyorsan onu daha iyi yapmaya çalışmak, edindiğin bilgi ve tecrübeyi senden sonrakilere aktarmak, senden sonra gelenlerin senin yapmakta zorlandığın şeyleri daha kolay yapabilmesini daha ileriye gidebilmelerini sağlamak için çaba göstermek.
    Dünyada çözümü olmayan bir şey yok. Sen de bir hiç değilsin ya da küçük değilsin. Tarihe bak birileri gelmiş ne çığırlar açmış. Belki sen olacaksın, belki yardım ettiğin moral verdiğin biri olacak ya da yardım ettiğinin yardım ettiği biri olacak. Ben şunu gördüm ki herşey çok iyiyle herşey çok kötü arasında genelde çok ince bir çizgi var ve çoğu psikolojik. Olay bakış açımızı düzeltmezsek hiçbir sorunu çözemeyiz zaten baştan kaybetmişiz demektir. Biz bir şey yapmayınca da kimse zaten bir şey yapmaz. Bu ister bireysel olsun ister kolektif. Sen bir yıldız, gezegen, uydu ya da göktaşı da olsan fark etmez, her zaman bir ağırlığın ve etkin vardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: serafon

Tamam işte üretkenlikten kastım ne yapıyorsan onu daha iyi yapmaya çalışmak, edindiğin bilgi ve tecrübeyi senden sonrakilere aktarmak, senden sonra gelenlerin senin yapmakta zorlandığın şeyleri daha kolay yapabilmesini daha ileriye gidebilmelerini sağlamak için çaba göstermek.
    Dünyada çözümü olmayan bir şey yok. Sen de bir hiç değilsin ya da küçük değilsin. Tarihe bak birileri gelmiş ne çığırlar açmış. Belki sen olacaksın, belki yardım ettiğin moral verdiğin biri olacak ya da yardım ettiğinin yardım ettiği biri olacak. Ben şunu gördüm ki herşey çok iyiyle herşey çok kötü arasında genelde çok ince bir çizgi var ve çoğu psikolojik. Olay bakış açımızı düzeltmezsek hiçbir sorunu çözemeyiz zaten baştan kaybetmişiz demektir. Biz bir şey yapmayınca da kimse zaten bir şey yapmaz. Bu ister bireysel olsun ister kolektif. Sen bir yıldız, gezegen, uydu ya da göktaşı da olsan fark etmez, her zaman bir ağırlığın ve etkin vardır.

Anladım hocam zihinsel güç çok önemli tabi dünyaya nasıl bakarsan öyle görürsün.Dediklerinizi irdeleyip bakış açımı değiştirmeye çalışacağım.

İyi akşamlar

• quote:

Orijinalden alıntı: trkarapanda123asd

quote:

Orijinalden alıntı: keko1337
    quote:

Orijinalden alıntı: trkarapanda123asdAma bizim yollarımız daha iyi bir kere
    o yollar var ya o yollar tüne girsin o duble yollar.
    Senden çıkarsa haber verirsin

giren bi yakınından haber aldım kaç kilometre istiyorsan sipariş üzerine sokuyorlarmış kankito

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: trkarapanda123asd

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: trkarapanda123asdAma bizim yollarımız daha iyi bir kere
    o yollar var ya o yollar tüne girsin o duble yollar.
    Senden çıkarsa haber verirsin

giren bi yakınından haber aldım kaç kilometre istiyorsan sipariş üzerine sokuyorlarmış kankito

Keşke baban duble yollara araba ile girmeseydi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trkarapanda123asd -- 23 Kasım 2015; 22:52:49 >

• eksileyeceksiniz belki ama: bu ne arkadaş bi boka benzemiyor. sırf turist çeksin diye yapıyorlamrış.

buna harcadığınız paraya gidin rüzgar gülü diki şehrin elektiriğin bir kısmını karşılasın.

not: sanattan anlarık elbet ama bir sana bakarık sanat mı diye..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.