Şimdi Ara

AMD Radeon R9 380X sahne alıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
524
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• AMD Radeon R9 380X sahne alıyor

Ekran kartı üreticilerinin son dönemde bir boşluk doldurma yarışı içerisinde olduğunu görüyoruz. Rakibin ürününün olmadığı bir fiyat segmentine hamle yapan üreticiler böylece tüketici ilgisi çekmeye çalışıyor. 

AMD Radeon R9 380X ekran kartı da performans olarak R9 390 ve R9 380 arasına yerleşirken, fiyat olarak da GeForce GTX 960 ve GeForce GTX 970 arasına yerleştiğini görüyoruz. AMD Radeon R9 380X, popüler 200$ bandının hemen üzerinde konumlanarak fiyat-performans konusunda Nvidia'nın önüne geçmeyi ve ekran kartını güncellemek isteyenlere iyi bir alternatif olmayı amaçlıyor. 

Tonga XT olarak da bilinen tüm kontrol üniteleri - CU aktif halde Tonga mimarisi mobil ve entegre versiyonlar olarak piyasaya çıkmıştı. Masaüstü tarafında ise sadece iMac ürünlerinde bulunabiliyordu. AMD Radeon R9 380X ekran kartı 32 CU aktif ilk Tonga mimarili masaüstü ekran kartı olma özelliği taşıyor. 

Tonga XT mimarisinin watt başına performans olarak elden geçirildiği AMD Radeon R9 380X ekran kartı 2048 Stream işlemci barındırırken, artırılmış frekans değeri 970MHz seviyesinde. 8 ACE (asenkron işlem birimi) sayesinde ekran kartı içerisindeki shader birimleri görevleri asenkronize olarak arasında paylaşıyor ve böylece daha iyi performans ile enerji tasarrufu ortaya çıkıyor. 

32ROP ve 128 desen birimi ile gelen kartta 256-bit bellek bant genişliği ve 4GB GDDR5 video bellek yer alıyor. Radeon R9 380 ekran kartında 2GB ve 4GB GDDR5 bellek seçenekleri yer alıyordu. 2GB bellek halen tüketici tarafında ilgi gördüğü için AMD Radeon R9 380X, hitap ettiği tüketici kitlesini biraz sınırlıyor. Kart, 5.7Gbps bellek hızına sahipken ısıl tasarım gücü de 190W seviyesinde. 

Performans açısından AMD Radeon R9 380X ekran kartı büyük vaatlerde bulunmuyor. Kart aslında köken olarak Tahiti grafik birimini temel alıyor. Radeon 7970, 7970 GHz Edition ve R9 280X modellerinden sonra R9 380X modeli grafik biriminin dördüncü versiyonu olacak. Mimari ve saat hızı benzer olduğu için 7970 modelinden bir veya iki tık daha iyi performans sunacağı tahmin ediliyor. Zaten AMD'nin yaptığı testlerde de Radeon R9 380 2GB kartından yüzde 10 daha iyi performans gösteriyor. 

Dual-Link DVI, HDMI 1.4, Display Port 1.2 çıkışı, XDMA CrossFire, Vulkan API ve DirectX 12 desteği gibi özelliklere sahip olan ekran kartı 229$ seviyesinde. Şimdiden Asus, Gigabyte gibi pek çok üretici ortak AMD Radeon R9 380X ekran kartlarını piyasaya sürmeye başladı.  

AMD Radeon R9 380X sahne alıyor 

• Dolar uçtuğundan beri yeni donanımlar pek ilgimi çekmiyor. Belki millet 280x'leri değişir de ikinci elden alırım diye düşünüyorum.

• çoktan sahne aldı ve satışa çıktı. bütün dünya öğrendi siz yenimi öğrendiniz ? iyiki sık sık güncellenen bir haber sitesiniz yoksa bu haberi 1 yıl sonra falan yapardınız sanırım.

• 280x 380x ten daha pahalı, ben bu işe bir anlam veremedim. Eğer 280x daha performanslı ise 380 serisi ne iş, bu GTX770 in GTX970 ten performanslı olması gibi bir durum.
    AMD nin yeni silahı denmiş, ama burası çatışma bölgesi ve seçeneklerde NVIDIA var.
    (En azından benim için)

• haberi gerçekten geç yapıldı fiyatıda zamanla 850-800 tlye iner
  • sapphire 380'in hızı 970 değil 985, asus 380'in hızı 970 değil 990, asus 380x'in hızı 970 değil 1030 mhz, sapphire 380x'in hızı 970 değil 1040 mhz'dir.
  • eskiden 200 dolar bandındaki bir ekran kartı 500 lira ederdi bizde iyi derdik. uçan dolar sayesinde 800 900 tl alınası yok valla

• nasıl bir habercilik yahu hem 4 gün önce çıkan haber yeni gibi servis ediliyor hemde eksik bilgiler veriliyor.

''Tonga XT mimarisinin watt başına performans olarak elden geçirildiği'' yerine

Tonga XT mimarisinin watt başına performans olarak elden geçirilip yeniden adlandırılmış şeklilde ''Antigua XT''olarak karşımıza çıktı.

denebilirdi.

Editörlük habercilik çok farklı duygular içerisinde yapılması gerekli özelllikle haberleri gelişmeleri taze olarak ilk çıktığında ''Doğru bilgiler'' ile yapılacağına eski bir Dergi Editörü olarak inanıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: acmtncy

Dolar uçtuğundan beri yeni donanımlar pek ilgimi çekmiyor. Belki millet 280x'leri değişir de ikinci elden alırım diye düşünüyorum.

Ben de hocam

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 960Ti'ın eli kulağındadır o zaman.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ne 28 nm imiş bre bitmiyor mübarek ben 290x le yola devam 16 gb bir uygun fiyatlı ekran kartı çıkınca alırım artık hbm 2 mi olur 3 mü bakalım

• fiyat performansın yeni manitusu, göktantırısı, great spriti

https://www.youtube.com/watch?v=0ujojX3iGtk

özet (şahsi):

GTX 960'dan %10 daha performanslı (beta driver olmasına rağmen)

Fiyatı GTX 960 ile aynı sayılır.

Güç tüketimi biraz daha fazla ama ısı sorunu yok.

GTX 970'e yaklaşamıyor.

GTX960Ti çıkarsa ezilir ama nvidia fiyatlarına bakınca 960Ti biraz zor. 960 la 970 i silmek istemezler

1440P'e için yeterli olacaktır DX12 ile birlikte

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-ADF35784A -- 23 Kasım 2015; 13:23:36 >
  • Dolar uçtu artık alınmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Dolar uçtu artık alınmaz.

şu an kötünün iyisi; 2,87. Yılbaşından sonra 3'ü devirir. faizleri köklemeleri lazım ona da bütçe yok.
  • dolar uçtu ama bilgisayar firmalarıda hiç kampanya başlatmıyor eskiden dolar sabitleme veya günlük haftalık indirimler olurdu millet zenginleşmiş demekki
  • orta seviye kartlar yine 900tlyi vurdu bu sıralar beklemek daha iyi gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: LeSRiSeL

dolar uçtu ama bilgisayar firmalarıda hiç kampanya başlatmıyor eskiden dolar sabitleme veya günlük haftalık indirimler olurdu millet zenginleşmiş demekki

yok kart getiremiyolar. 1000 lirayı geçen ekran kartları siparişle gelir oldu. öyle toplu almalar falan bitti. dolar artıyor, kiralar anormal artıyor (istanbulda 2 senede %40 arttı), vergile iyice saçmalıyor, ücret artışları sembolik. ücretle işi olmayan kesim %15 civarı zorlasan, onlar da olmasa GTX 970 bile 1 haftada zor ulaşır yemin ediyorum

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.