Şimdi Ara

Kişiye Ait Banka Hesaplarının E-Devlet Üzerinden Görüntülenmesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
27
Cevap
2
Favori
53.921
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir süre önce görsel olarak baştan aşağı yenilenen ve mobil uygulamalara da kavuşan E-Devlet, şimdi yeni özellikler için kullanıcıların bilgisini almaya karar vermiş. E-Devlet sayfasına giriş yaptıktan sonra burada yer alan bağlantıdan anketi doldurabilirsiniz. Ankette her kullanıcı 5 adet seçim yapabiliyor.

Seçeneklerin arasında bulunan "Kişiye Ait Banka Hesaplarının Görüntülenmesi" seçeneği E-Devlet platformuna eklenirse, adınıza herhangi bir bankada hesap açılıp açılmadığını, işlem yapılıp yapılmadığını kolayca öğrenebileceksiniz.

Kişiye Ait Banka Hesaplarının Görüntülenmesi seçeneği sayesinde;

* Türkiye içerisinde adınıza hangi bankada hesap olduğunu,
    * Hesapların açık veya kapalı olup olmadığını,
    * Hesapların ne zaman açıldığını ve hangi şubede açıldığını,
    * Açık hesaplarınızın hareket dökümlerini görebileceksiniz.

E-Devlet’in sunmasını istediğiniz hizmetlere siz karar verin
    https://forum.donanimhaber.com/e-devlet-in-sunmasini-istediginiz-hizmetlere-siz-karar-verin--111964134

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coderux -- 29 Kasım 2018; 6:50:3 >

• quote:

Orijinalden alıntı: coderux

Bu mesaj silindi.
    sanal ortam hiç bir zaman güvenli değildir !

dahası ıslak imza konusu da bir çok noktada imzasını devlet memuru gibi daire kare üçgen şeklinde atanlar için aynı şekil !

imza kültürünün tam gelişmediği ve okullarda imzanın bile tam ne olduğu tam öğretilmediği bir eğitim sistemi varken

bir çok insan imza diyerekten sadece isminin baş harfleriyle paraf atmakta ve bunu imza olduğunu sanmaktadır

imzanızın basit olmaması için kendi el yazınızla isim soy adınızı yazmanız olası bir mağduriyet durumunda

hukuki bilir kişi incelemesinde imzanın kime ait oldup olmadığı konusunda yapılacak soruşturmayı daha hızlı sonuçlandırır !

bu konuda en doğru düzgün örneklerden biri

• quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

sanal ortam hiç bir zaman güvenli değildir !

dahası ıslak imza konusu da bir çok noktada imzasını devlet memuru gibi daire kare üçgen şeklinde atanlar için aynı şekil !

imza kültürünün tam gelişmediği ve okullarda imzanın bile tam ne olduğu tam öğretilmediği bir eğitim sistemi varken

bir çok insan imza diyerekten sadece isminin baş harfleriyle paraf atmakta ve bunu imza olduğunu sanmaktadır

imzanızın basit olmaması için kendi el yazınızla isim soy adınızı yazmanız olası bir mağduriyet durumunda

hukuki bilir kişi incelemesinde imzanın kime ait oldup olmadığı konusunda yapılacak soruşturmayı daha hızlı sonuçlandırır !

bu konuda en doğru düzgün örneklerden biri

Alıntıları Göster
    banka hesaplarımı e-devlet ile görüntülemek enayilik olmaz mı ? bankalar zaten güvenlidir bir de e-devlete mi banka şifremizi verelim ? Atalarımız nedemiş ::: bir kişinin bildiği sırdır iki kişinin bildiği sır değildir.

• quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Vallaha bunun çözümü hesap görüntüleme falan değil aslında. Sahteciliğin önüne geçecek kimlik doğrulama sistemi kurulmalı. Şimdi bütün herşeyin edevletten gözükse ve hesabında milyarlar olsa bu şifreni de çaldırsan sonucunda ne olacak ? Ya düşman kazanacaksın ya da hesaplarına erişmenin yolunu araştıracak bunu yapan kişi.

Çözüm adına açılmış hesapları, hatları ıvırı zıvırı görüntülemek yerine bunun açılmasını önlemek. Adınıza her bir şeyin açılabilmesinin tek sebebi TC kimlik numarası ya da kimlik fotokopisi. Şöyleki , siz bir hat açtırmaya gittiniz ne oluyor hemen kimlik fotokopisi isteniyor, bunu bir kere üstüne imza atıp sadece hat içindir yazarak veririm demiştim olmaz dediler temiz kağıt olmak zorundaymış bıdı bıdı... Hadi bunu kabul ettiler peki bütün fotokopi makineleri içinde hdd barındırır ve hafızaya kaydeder bilgileri, sonradan çatır çatır kimlik fotokopisi basabilirsiniz.

Banka hesapları da böyle açılıyor. Bilgilerle sahte kimlik hazırlanıyor ve bankalara veriliyor. Kıytırık telefoncular ve operatör bayileri bu işi yapabilir ama banka hesabını banka kendisi açamaz bunun için bir sahtekar lazım başvuracak.

Neyse işin işleyiş şekli bu tek lazım olan şey kimlik bilgisi. Bunun önüne geçilecek sistem ise çok basit aslında. Edevlet sistemine tanımlanacak bir şifre sistemi, bu sistem de e devlet hesabındaki telefon numarasına şifre yollayacak. Banka işlerine girişte nasıl çift doğrulama kodlu sistem var onun gibi olacak ya da atıyorum google hesabınızda bu aktifse telefonunuza gelen o 6 haneli şifre olmadan google hesabınıza giremiyorsunuz.

Sistem şöyle işleyecek, bankalar edevlet'e bağlandı mı , operatörler de bağlı artık. Kimlik bilgisi ile yapılabilecek her türlü işlemde bu edevlet üzerinden size gelecek şifre olmadan işlem yapılamayacak böylelikle fotokopi çektirme önüne de geçilir. Atıyorum işbankasına hesap açtırmaya gittiniz, herşey hazırlandı hesap açılacak son bir işlem kaldı edevlet onayı, siz müşteri hizmetlerinde işlemleri yaparken ilgili personel işleme onay verince telefonunuza mesaj gelecek ve " işbankasında xxxxxxx hesap numarası için 14:30 da yaptığınız işlem için 123456 kodunu müşteri temsilcinize söyleyiniz. Bu işlem bilgi dahilinizde değilse bankanızı arayın " müşteri temsilcisi o şifreyi sisteme girmeden hesap açılamayacak.

Böylelikle kimlik bilgilerin başkasının eline geçse de o onay kodu olmadan işlem yapılamayacak. Zaten kimliği kaybettin mi ilan falan veriyorsun ama önemli olan kimlik hırsızlığı zaten.

Diğer bir önlem ise TC numarası tek başına hiç bir işlemde kullanılamaz olmalı. Bunun güveliğini sağlayamıyorsa devlet her işlem için bizden tc numarası ve kimlik fotokopisi istenmesinin önüne geçilmeli.

Yoksa hesap falan açıldıktan sonra bu bilgileri görseniz ne anlamı var. Adamlar bir günde milyarlarca kredi çekip tüyer cezasını siz çekersiniz.

Bu tc kimlik numarasını ve fotokopisi mevzusunu ne zamandır BİMER 'e şikayet edeceğim ama bir türlü fırsatım olmadı. Bence resmi dili iyi olan biri güzel bir yazı yazmalı ve herkes dilekçe verip şikayet etmeli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yazılımcı Online -- 23 Kasım 2015; 0:50:05 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

Vallaha bunun çözümü hesap görüntüleme falan değil aslında. Sahteciliğin önüne geçecek kimlik doğrulama sistemi kurulmalı. Şimdi bütün herşeyin edevletten gözükse ve hesabında milyarlar olsa bu şifreni de çaldırsan sonucunda ne olacak ? Ya düşman kazanacaksın ya da hesaplarına erişmenin yolunu araştıracak bunu yapan kişi.

Çözüm adına açılmış hesapları, hatları ıvırı zıvırı görüntülemek yerine bunun açılmasını önlemek. Adınıza her bir şeyin açılabilmesinin tek sebebi TC kimlik numarası ya da kimlik fotokopisi. Şöyleki , siz bir hat açtırmaya gittiniz ne oluyor hemen kimlik fotokopisi isteniyor, bunu bir kere üstüne imza atıp sadece hat içindir yazarak veririm demiştim olmaz dediler temiz kağıt olmak zorundaymış bıdı bıdı... Hadi bunu kabul ettiler peki bütün fotokopi makineleri içinde hdd barındırır ve hafızaya kaydeder bilgileri, sonradan çatır çatır kimlik fotokopisi basabilirsiniz.

Banka hesapları da böyle açılıyor. Bilgilerle sahte kimlik hazırlanıyor ve bankalara veriliyor. Kıytırık telefoncular ve operatör bayileri bu işi yapabilir ama banka hesabını banka kendisi açamaz bunun için bir sahtekar lazım başvuracak.

Neyse işin işleyiş şekli bu tek lazım olan şey kimlik bilgisi. Bunun önüne geçilecek sistem ise çok basit aslında. Edevlet sistemine tanımlanacak bir şifre sistemi, bu sistem de e devlet hesabındaki telefon numarasına şifre yollayacak. Banka işlerine girişte nasıl çift doğrulama kodlu sistem var onun gibi olacak ya da atıyorum google hesabınızda bu aktifse telefonunuza gelen o 6 haneli şifre olmadan google hesabınıza giremiyorsunuz.

Sistem şöyle işleyecek, bankalar edevlet'e bağlandı mı , operatörler de bağlı artık. Kimlik bilgisi ile yapılabilecek her türlü işlemde bu edevlet üzerinden size gelecek şifre olmadan işlem yapılamayacak böylelikle fotokopi çektirme önüne de geçilir. Atıyorum işbankasına hesap açtırmaya gittiniz, herşey hazırlandı hesap açılacak son bir işlem kaldı edevlet onayı, siz müşteri hizmetlerinde işlemleri yaparken ilgili personel işleme onay verince telefonunuza mesaj gelecek ve " işbankasında xxxxxxx hesap numarası için 14:30 da yaptığınız işlem için 123456 kodunu müşteri temsilcinize söyleyiniz. Bu işlem bilgi dahilinizde değilse bankanızı arayın " müşteri temsilcisi o şifreyi sisteme girmeden hesap açılamayacak.

Böylelikle kimlik bilgilerin başkasının eline geçse de o onay kodu olmadan işlem yapılamayacak. Zaten kimliği kaybettin mi ilan falan veriyorsun ama önemli olan kimlik hırsızlığı zaten.

Diğer bir önlem ise TC numarası tek başına hiç bir işlemde kullanılamaz olmalı. Bunun güveliğini sağlayamıyorsa devlet her işlem için bizden tc numarası ve kimlik fotokopisi istenmesinin önüne geçilmeli.

Yoksa hesap falan açıldıktan sonra bu bilgileri görseniz ne anlamı var. Adamlar bir günde milyarlarca kredi çekip tüyer cezasını siz çekersiniz.

Bu tc kimlik numarasını ve fotokopisi mevzusunu ne zamandır BİMER 'e şikayet edeceğim ama bir türlü fırsatım olmadı. Bence resmi dili iyi olan biri güzel bir yazı yazmalı ve herkes dilekçe verip şikayet etmeli.

Alıntıları Göster
    tam destek, katıldım.

• Haklısınız, gerçi hesap bilgileri görüntülemek yerine şu şu bankada vadeli ya da vadesiz döviz ya da tl hesabı mı ne var onu söyleyebilir ayrıntı vermeden. Bu gerçekten güzel olurdu.

Aslında şöyle düşününce devlet ne var ne yok biliyor zaten bütün herkesin hesap bilgileri denetim altında vergilendirme için, edevlette gözükmesinin bir dezavantajı yok. Zaten bu sayede kimlik hırsızlığı ve telefon dolandırıcılığı çoğaldı. Mernis sisteminde falan açıklar vardı hep. Dolandırıcı bir arıyor tc numarandan tut banka bilgilerine kadar söylüyor örneğin. İşte bu bilgileri değerli kılmayacak bir önlem lazım, adam diyecek ki ee adamın bilgileri bende varda olsa ne olacak değersiz bunlar hiç birşey olmaz ki .

Elektronikleşme yolunda güzel adımlar atılmaya çalışılıyor ama bir o kadar da güvensizlik ve açıklar mevcut. Hatta kötü niyetli insanlar var mı acaba aralarında onlardan da bir haberler. Yani ben hala anlamıyorum tonlarca kimlik banka hesap bilgisi nasıl sızdırılabiliyor. Telefon bölümüne gitseniz yok ios şöyle yok android'e ben güvenmiyorum agaaa google bizi izliyor vs derler ama kendi ülkende bütün kimlik bilgilerin ortalık malı gibi dolaşıyor bunu kimse düşünmüyor

Edevlet güzel sistem sürekli yenilendiği halde çok eksiği de var. Böyle anket sunacaklarına bu ankettekilerin hepsi yararlı şeyler, bir güncelleme haritası çıkartıp sıraya koyup bunları sırayla yapacağız deseler daha hoş olur. Tramerden sorgulama mevzusu var birde. Oto bölümünde de ücretsiz sorgulama isteyen çok, haklılar çünkü araç almak isteyen bri tramer raporu sorgularken her araç için ücret veriyor. Bizler araç alırken vergi veriyoruz, aldıktan sonra vergi veriyoruz, yakıtı için vergi veriyoruz, sigorta yaptırıyoruz ve onun ücreti içinde yine vergi veriyoruz, kasko yaptırıyoruz onun ücreti içinde de vergi veriyoruz. Ama trameden hasar kaydı yaptırmak ücretli :D

• quote:

Bu mesaj silindi.
    Turkiyeye 2 sene evvel geldigimde bu kimlik fotokopisi ile yapilabilen islemlerin nerelere varabilecegini gordugumden findeksten beni benim ismimle banka hesabi veya kredi hatta dunyanin her tarafinda kredi kartimla islem yapildiginda alam veren sistemi almistim. Bu e devlet galiba ayni isi yapabilecek bedavaya?
  • Sadece hesaplar degil adiniza acilan kredi ve kredi kartlari da burada goruntulenebilmeli. En basiti telefon hatti alirken bile kimlik fotokopisi veriyoruz. Kimlik bilgilerimiz güvende değil yani.
  • Ankete katıldım. Son durum aşağıda:

• quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Benim anlamadığım bunların hepsini yapabiliyorlarsa, neden sadece birini yapıyorlar. İlla hemen yapılmasına gerek yok ama yavaş yavaş seçeneklerin hepsi yapılabilir.
    Bir de sadece birinci seçilen mi yoksa ilk 5 mi yapılacak onu da anlamadım
  • quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    sonuç ne oldu naketin
  • quote:

Bu mesaj silindi.
    Konuya tam destek
  • quote:

Orijinalden alıntı: ariasoft

quote:

Orijinalden alıntı: Murat_5320

Konuya tam destek

Teşekkürler. %10 seviyesine yaklaştık ve 4. sıradayız.

İlk 2 ye sokmamız lazım.
    Başka ne yapabiliriz acaba ?
  • ne yazık ki bu uygulama yerine millet soyağacını öğrenmeyi seçti şimdi adımıza banka hesabı var mı yok mu bilmiyoruz
  • 3 yıl geçti hala banka hesabı görme yok. Yahu sanki devlet değil de özel sektör işletiyor bu siteyi. Sen e-devlet diye site açmışsın koysana tüm şıkları faydalanalım. Neyimiz tam da bu tam olsun ki.
  • Hocam yanlışım varsa düzeltin, bu ankette birinci seçilen dışında diğerlerininde bir kısmı geldi sanki edevlet'e sırayla bu anketteki şeyleri getiriyorlar mı?
  • SGK Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama

bölümünden banka hesabı tanımlaması yapıyormuş gibi yaparak bankada hesabınızın olup olmadığını görebilirsiniz. :D

resim

Detaylar:https://www.kredi365.net/hangi-bankada-hesabimin-oldugunu-nasil-ogrenebilirim.htmlKişiye Ait Banka Hesaplarının E-Devlet Üzerinden Görüntülenmesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lookoutfth -- 9 Temmuz 2019; 15:21:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: lookoutfth

SGK Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama

bölümünden banka hesabı tanımlaması yapıyormuş gibi yaparak bankada hesabınızın olup olmadığını görebilirsiniz. :D

resim

Detaylar:https://www.kredi365.net/hangi-bankada-hesabimin-oldugunu-nasil-ogrenebilirim.htmlKişiye Ait Banka Hesaplarının E-Devlet Üzerinden Görüntülenmesi
    Ziraat bankasında 3 farklı hesap çıktı. Üniversitedeyken 3 yıl kyk'ya başvurdum burs çıkarsa diye. Kredi çıktığı için almamıştım. Muhtemelen o zamandan kalma hesaplar. Yanlış hatırlamıyorsam kyk'ya başvururken ziraat bankasında hesap açılabileceği, ancak taahhütname onaylanmazsa/şubeye gidip sözleşme imzalanmazsa hesapların kapanacağı yazıyordu. Burada gözükene göre hesaplar kapanmamış. (Başka bankada kapattığım hesap var. Burdan o bankayı sorgulayınca sadece o bankadaki açık hesaplar gözüküyor, kapalılar gözükmüyor.)

Kredi taahhütname'sini onaylamadım, bankaya gidip herhangi bir sözleşme imzalamadım. Bu hesaplarla ilgili yapmam gereken bir şey var mı? Şu anda hesap işletim ücreti vs kalktı ama ileride sorun olabilir mi? Şubeye gidip kapattırsam daha mı iyi olur?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnemyTerritory -- 10 Temmuz 2019; 13:32:23 >

• lookoutfth kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler bilgilendirme için :) Tüm bankalar yok sanki değil mi? Ya da bende mi sorun var iş bankasını göremedim.

Bide garantide eski kapamış olduğum hesapları gördüm ben internet şubeciliğinden kapattığım halde kapanmamış mı :O
  • quote:

Orijinalden alıntı: EnemyTerritory

Ziraat bankasında 3 farklı hesap çıktı. Üniversitedeyken 3 yıl kyk'ya başvurdum burs çıkarsa diye. Kredi çıktığı için almamıştım. Muhtemelen o zamandan kalma hesaplar. Yanlış hatırlamıyorsam kyk'ya başvururken ziraat bankasında hesap açılabileceği, ancak taahhütname onaylanmazsa/şubeye gidip sözleşme imzalanmazsa hesapların kapanacağı yazıyordu. Burada gözükene göre hesaplar kapanmamış. (Başka bankada kapattığım hesap var. Burdan o bankayı sorgulayınca sadece o bankadaki açık hesaplar gözüküyor, kapalılar gözükmüyor.)

Kredi taahhütname'sini onaylamadım, bankaya gidip herhangi bir sözleşme imzalamadım. Bu hesaplarla ilgili yapmam gereken bir şey var mı? Şu anda hesap işletim ücreti vs kalktı ama ileride sorun olabilir mi? Şubeye gidip kapattırsam daha mı iyi olur?

Alıntıları Göster
    Aynı durumdayız. Bu açık görünen hesap canımı sıktı. Siz ne yaptınız ?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.