Şimdi Ara

Üniversite Ipleri ve İletişim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
322
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • itüdeki bi arkadaşımla ipden ipye bağlantı kurmak istiyoruz

benim burda 2 yoldan internet erişimim var

1.si Adsl. Modemden geliyor. modem 4 kişiye paylaştırılmış ama bazı portlar bana yönlendirilmiş durumda.
    2.si Kablosuz ağ. Bu kablosuz ağ üniversiteye ait ve itü ile bu üniversite aynı internet erişimini (ulakneti) kullanıyolar.

arkadaşın ipsi 160.75.xxx.xxx benim ipm se (sabit değil) adslde 85.103.xxx.xxx yerelde 192.168.1.2
    kablosuzda ise yerelde 172.18.202.214 normalde 193.140.136.xx

adsldeyken apache server kuruyorum arkadaşım servera girebiliyor.
    packet snifferla incelediğimizde o benim kuruduğum apache servera girdiğinde ben onun 160.75le başlayan ipsini görüyorum
    arkadaşım 160.75le başlayan ipsinin yerel ipsi olduğunu iddia ediyor(yani gerçek olmadığını) ben ise öyle olsa snifferda bunu göremem diyorum yani gerçek ipsi olduğunu iddia ediyorum.

herneyse biz bu koşullarda ipden ipye bağlantı kurmak istiyoruz
    ben ona ping atamıyorum server kurduğunda giremiyorum . üniversitede ateşduvarı olduğunu düşünüyoruz.
    sizce ne yapabiliriz ?

• arkadaşın 160.75'li ipyi kendi yerel ipsi gibi görebilir, çünkü bu adsl gibi bir local ip mantığında değil. Arkadaşın internete ppoe ile bağlanıyorsa, ağ bağlantılarında gördüğü ip aynı zamanda gerçek, wan ipsidir. Arkadaşın tabi ki sana bağlanabilir çünkü port yönlendirme açık. Arkadaşına bağlanamazsın veya ping atamazsın dediğin gibi firewall tarafından engelleniyor. Bunun belki bir çaresi arkadaşının bağlandığı router upnp destekliyorsa, upnp ile port açılabilir...
  • upnp universal plug and play değil mi ? port açma nasıl oluyor onunla ?
  • evet öyle oluyor,http://www.softpedia.com/get/Network-Tools/Misc-Networking-Tools/UPnP-Port-Works.shtml bu programla istediğin portu yönlendirebiliyorsun. Tabi ki routerın da upnp özelliği olması lazım
  • Hamachi Yazılımı ile iki bilgisarıda aynı AĞ üzerinde gibi gösterebilirsiniz.
    böylece işinizi halledersiniz.

bu yazılım. kurulduğu bilgisayara sanal bir ethernet kartı oluşturuyor ve kullanıcılarına sanal bir IP adresi veriyor.
    bu programı kullanan herkes internete nasıl bağlı oldugu önemli olmadan aynı AĞ üzerinde bulunabilir.

Ağların birbirinde ayrılması içinde, yani güvende olmanız içinde AĞ ismi / Ağ şifresi sistemi düşünmüşler.
    Aynı ağda bulunmak isteyenler, aynı ağ ismini ve şifreyi kullandıklarında Gerçekte aynı switch üzerinde bağlılarmış gibi işlem yapabilirler.

adresiwww.hamachi.cc ücretsiz bir yazılım. sizin işinizi göreceğini düşünüyorum.
    programın size vereceği 5.96.xx.xx gibi bir ip adresini birbirinize bağlanmak için kullanabilirsiniz.

• su anda enn iisi hamachi? bununla ilgili araştırmanızı yapın bence..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.