Şimdi Ara

TSMC, Apple A10 üretimine talip

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
1
Favori
695
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • TSMC, Apple A10 üretimine talip

Bu yıl Apple A9 yongasetinin döküm ihalesini TSMC ve Samsung aralarında paylaştıktan sonra sıra geldi gelecek yıl Apple A10 yonga setini kimin üreteceğine. TSMC ve Samsung geliştirdikleri üretim teknolojileri ile Apple'ı ikna etmeye çalışacak. 

Bilindiği gibi üretim konusunda Samsung 14nm FinFET LPP sürecini kullanırken, TSMC de 16nm FinFET Plus sürecini kullanıyor. TSMC teknolojilerinin Samsung'dan biraz daha iyi olduğunu Apple A9 yonga setinde her iki teknoloji arasındaki yaklaşık yüzde 5-10 civarında performans ve enerji tasarrufu farkı ile görmüştük. Bununla birlikte üretim süreci dışında yonga setinin paketlenmesi de büyük önem taşıyor. 

İşlemci, grafik birimi, kontrolcü gibi bileşenlerin bir yonga seti üzerinde biraraya toplanması maliyeti etkileyen en önemli unsur. Geçen yıl sonlarından bu yana Integrated Fan-out Wafer-level Packaging (InFO WLP) adında bir teknoloji üzerinde çalışan TSMC, üretime entegrasyon aşamasına geldi ve Samsung karşısındaki en önemli silahı bu olacak. 

Son dönemde HBM, 3D NAND gibi çeşitli örneklerini gördüğümüz modül istifleme teknolojisini temel alan InFO WLP, yongaları yanyana getirerek elektrik iletimini alt katman ile sağlıyor. Rakip teknolojilerde ise yongalar üstüste getirilerek ince kablolar ile elektrik iletimi mümkün oluyor. 

Bu teknolojinin avantajları arasında aynı sıcaklık değerinde daha fazla performans elde edilebilmesi, bağlantı yongalarının daha verimli çalışması, maliyetli olan ek silikon ara bağlantılara ihtiyaç kalmaması yer alıyor. Bu avantajlar tam da Apple'ın istediği türden ve iddialara göre TSMC tek başına A10 yonga setinin döküm ihalesini kapmaya çok yakın. Eğer Samsung benzer bir yöntem ile TSMC'nin karşısına çıkmazsa işi oldukça zorlaşacak.  

• Bence samsung almali ihaleyi, uretim sureci olarak her zaman tsmcden ustun, samsung a9lari cok kotu gosterdiler ama zamanla aralarinda fark olmadigi hatta azda olda samsung a9larin daha performansli oldugu ortaya cikti

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • samsung bu isi birakmaz yine seneyede iki firma uretir islemcileri

• tsmc üretim kapasitesini arttırmadıkca samsung daha çok ekmek yer umarım şu ekranlarıda tek bir yere yaptırırlar bakıyorsun biri beyaz biri sarı apple gibi bir firmanın kalite standartlarını en üst düzeyde tutması gerekir.

• Apple'ın kafası rahat valla. Telefonun hiç bir parçasını kendisi üretmiyor, başka firmalara yaptırtıyor ama onun kadar kazanan telefon üreticisi yok.

Adamlar işi çözmüş. Üretmek gibi bir riske girmiyor, parayı bastırıp en iyi malı alıyor.

Ama ben bunu hiç desteklemiyorum. Teknolojinin gelişmesi açısında zerre faydaları olmuyor. Sadece telefon, tablet, bilgisayarı bir paket halinde iyi yapıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: NeroWin

Apple'ın kafası rahat valla. Telefonun hiç bir parçasını kendisi üretmiyor, başka firmalara yaptırtıyor ama onun kadar kazanan telefon üreticisi yok.

Adamlar işi çözmüş. Üretmek gibi bir riske girmiyor, parayı bastırıp en iyi malı alıyor.

Ama ben bunu hiç desteklemiyorum. Teknolojinin gelişmesi açısında zerre faydaları olmuyor. Sadece telefon, tablet, bilgisayarı bir paket halinde iyi yapıyor.

a9 işlemcisi şuan tek çekirdek performansında samsung ve diğer işlemci üreticilerini tokat manyağı yaparken apple teknolojinin gelişime katkı sağlamıyor demek abesle iştigal olur.
    fason işlerle uğraşmam diyor, işin ameleliğini ırgatlara yaptırıyor, hepsi bu..
  • quote:

Orijinalden alıntı: fz18

quote:

Apple'ın kafası rahat valla. Telefonun hiç bir parçasını kendisi üretmiyor, başka firmalara yaptırtıyor ama onun kadar kazanan telefon üreticisi yok.

a9 işlemcisi şuan tek çekirdek performansında samsung ve diğer işlemci üreticilerini tokat manyağı yaparken apple teknolojinin gelişime katkı sağlamıyor demek abesle iştigal olur.
    fason işlerle uğraşmam diyor, işin ameleliğini ırgatlara yaptırıyor, hepsi bu..

Nasıl yani 14nm işlemci üretecek teknolojiye sahip olmak ve bu teknoloji için dünyanın ar-ge sini yapan firma ırgat mı ?
    Güldürmeyin :))

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• nibbleArt kullanıcısına yanıt
    Evet ırgat

• quote:

Orijinalden alıntı: nefendim

Evet ırgat

Evet

• Önemli olan işlemcinin designıdır yani tasarımıdır, tek çekirdek performansında senelerdir hiçbir firma Apple'ın eline su dökecek bir işlemci tasarımıyla çıkamadı malesef. Aynı şey desktop ve notebook pclerde Intel işlemcilerde de geçerli. Intel tek çekirdek performansıyla piyasa çoğunluğunu elinde tutuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi confuest -- 9 Kasım 2015; 21:03:18 >
  • İşlemci ve işletim sistemi konularında Apple ile kimse yarışamıyor:) Ancak Samsung'da emin adımlarla takip ediyor:)

• quote:

Orijinalden alıntı: nibbleArt

quote:

Orijinalden alıntı: nefendim Evet ırgat
    Evet

Evet teknoloji sahibi ırgat

• nibbleArt kullanıcısına yanıt
    Evet ırgat

• Bence bu A10 işlemcisi Apple'in yeni işlemcisi olacaksa(ki yüzde yüz olacak) bununda bir kutu açılımını görmeyi isteriz doğrusu sonuçta apple işlemcisi.

• Bence saçmalıyorsunuz bu ırgatlık değildir. Ben bu üretim teknolojisini yapamasam başkasının elindeki o işlamci dizaynları beş para etmez. Yada 4k ekran geliştireyim ama o paneli üretecek teknolojim yoksa eğer 4k nında bir anlamı yok. Apple fanboy u değilim, samsung savunuculuğunuda hiç yapmıyorum ama boş yorumlar yapıyorsunuz. Teknoloji üretmek insanların hayatını kolaylaştırmak ırgatlık değildir. Eğer samsungun yaptığı ırgatlıksa, sizin her sabah saat 8 de kalkıp gittiğiniz şeyin adı iş değil başka birşey afedersiniz :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nibbleArt -- 9 Kasım 2015; 22:06:51 >
  • Tsmc uretim kapasitesini arttirmasi lazjm

• quote:

Keşke hiç yorum yapmasaydın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nibbleArt

Bence saçmalıyorsunuz bu ırgatlık değildir. Ben bu üretim teknolojisini yapamasam başkasının elindeki o işlamci dizaynları beş para etmez. Yada 4k ekran geliştireyim ama o paneli üretecek teknolojim yoksa eğer 4k nında bir anlamı yok. Apple fanboy u değilim, samsung savunuculuğunuda hiç yapmıyorum ama boş yorumlar yapıyorsunuz. Teknoloji üretmek insanların hayatını kolaylaştırmak ırgatlık değildir. Eğer samsungun yaptığı ırgatlıksa, sizin her sabah saat 8 de kalkıp gittiğiniz şeyin adı iş değil başka birşey afedersiniz :))

Ben de hiçbir markanın fanboyu değilim, keşke Note 5 in işlemcisi Iphone 6s i tek çekirdek performansında yakalasa ben şahsen mutlu olurdum. Dünya'da işlemci üreten birsürü semiconductor firması var, 6s'in işlemcilerini mesela hem samsung hem de tsmc üretiyor. Samsung olmazsa başka bir firma üretir. Elektronikte esas olan designdır, yani türkçesi işin mühendislik tarafı önemlidir. Ben samsung ırgattır demiyorum ama Samsung ve Qualcomm gibi firmalar Apple'ı tek çekirdek performansında yakalayacak işlemci tasarlayamadılar malesef. Snapdragon serileri hep ısınma problemlerinden dolayı varolan performansından da düşük çalıştı, Note 5 teki işlemci ısı konusunda daha iyi ancak tek çekirdekte yine fail. Qualcomm'un ve Samsung'un tek çekirdek performansının artmasını en çok ben isterim, çünkü bu sefer karşı taraf olan Apple da tüm kozlarını oynamak zorunda kalır ve tüketiciler daha hızlı işlemcilere sahip olurdu hem Android hem de IOS tarafında.

• quote:

Sen teknoloji lafını lütfen ağzına alma. Önce mühendislik nedir, devre tasarımı nedir, ne yapar mühendisler bir işlemciyi geliştirmek için onu öğren sonra teknolojiye girersin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: confuest

Önemli olan işlemcinin designıdır yani tasarımıdır, tek çekirdek performansında senelerdir hiçbir firma Apple'ın eline su dökecek bir işlemci tasarımıyla çıkamadı malesef. Aynı şey desktop ve notebook pclerde Intel işlemcilerde de geçerli. Intel tek çekirdek performansıyla piyasa çoğunluğunu elinde tutuyor.

Ya bi bitmedi bu tür mesaj atanlar, apple in tek cekirdekte ustun olmasinin sebebi apple ayni zar alanina tek bir cekirdek koyarken samsung exynos vs iki cekirdek koyuyor ha apple in bir cekirdegi ha exynos vs islemcilerin iki cekirdegi yani bunlar ayni zar alanina sahip, cekirdek sayisinin sebebi ise sistemlerin calisma seklinden dolayi

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.