Şimdi Ara

Yeni Apple TV’ye web tarayıcı desteği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
332
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yeni Apple TV tüm dünya ile aynı anda ülkemizde de satışa sunuldu. Bir çok kullanıcının yüksek fiyatından şikayet ettiği ürünün yetenekleri aslında en çok merak edilen konuların başında geliyor. tvOS işletim sistemine rağmen ürün Safari ile gelmiyordu. Apple’ın internetin uygulama temelli bir yapıya kavuşması yönündeki politikası bu tutumun temelinde yatan unsur muhtemelen.

Dev şirketin bu kısıtlamasını bir Hollandalı geliştirici iOS'taki UIWebView class’ını kullanarak aşmış. Bir anlamda uygulamalardaki web view içeriklerin görüntülenmesi için geliştiricilere sunulan yapıyı yalın bir tarayıcı yapmak adına kullanmış. Tabi bu browser Safari’nin kullandığı motoru kullanmıyor ama diğer üçüncü şahıs tarayıcıların da aynı yapıda olduğunu belirtelim. Mesela iOS için geliştirilen Chrome da aynı yapı üzerinde çalışıyor.

Steven Troughton-Smith tarafından geliştirilen tarayıcının en güzel yanı, kumandadaki dokunmatik yüzeyi özgürce kullanabilmesi olmuş. Linklerin üzerine geldiğinizde de dokunmatik yüzeydeki tıklama özelliğini kullanarak ilgili aksiyonu gerçekleştirebiliyorsunuz. Geliştirici kendince kumandadaki tuşlara da bir takım işlevler atamış. Mesela Menu tuşuna bastığınızda önceki sayfaya dönebiliyor, Play/Pause butonuyla da URL girme ekranını açabiliyorsunuz.

Apple böylesi bir uygulamaya çok kuvvetli bir olasılıkla izin vermeyecektir. Haliyle tvOS App Store’unda bu yazılımı göremeyeceğiz ancak bu konsept proje Apple TV’nin geleceği adına özellikle yazılım geliştiricilere önemli ipuçları taşıyor. Eğer bir Apple Developer kimliğiniz var ise buradaki adımları izleyerek uygulamanın kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Geliştiricinin hazırladığı demo gösterimini aşağıdan izleyebilirsiniz. 

• Şunu legal yollardan kullanmamıza izin verse, bugün sipariş geçerdim ama illegal yollara başvurmak istemediğimden biraz daha düşüneceğim.
  • Tarayıcı desteği olmalıydı. İnsan her istek için uygulama kullanmak istemiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wacom Intuos -- 9 Kasım 2015; 14:37:31 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sömürü düzeni ne yaparsın tarayıcı ile içeriklere ulaşamasın mağazama muhtaç kalınsın isteniyor. Almayın aldırtmayın.

• Harika oldu bu

• 800 lira ver, tarayıcı bile olmasın. Vay enayiler

• 800 tl buna verceğime alacağım yeni televizyonun üstüne 800 tl ekleyip daha kaleteli tv almak daha mantıklı

• Telefon ile uzaktan bağlantı kurulunca safariden açtığın bi videoyu felan apple tv de oynatamıyormuyuz ?

• beyin bedava yeminlen

• quote:

Orijinalden alıntı: by pasha

Telefon ile uzaktan bağlantı kurulunca safariden açtığın bi videoyu felan apple tv de oynatamıyormuyuz ?

Oynatıyo hocam sıkıntı yok

• Web tarayıcıya gerek yok ki zaten. Cep telefonumda bile çoğu şeyi aplikasyondan yapar oldum.

• quote:

Orijinalden alıntı: esmerbuyucu

Web tarayıcıya gerek yok ki zaten. Cep telefonumda bile çoğu şeyi aplikasyondan yapar oldum.

Neden gerek olmasın hocam o özellik olsun isteyen kullanır isteyen kullanmaz

• Böyle bir cihazda tarayıcı olmaması çok saçma zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: tolgabjk

quote:

Web tarayıcıya gerek yok ki zaten. Cep telefonumda bile çoğu şeyi aplikasyondan yapar oldum.

Orası öyle ama kötü emellere kullanmak isteyenler olacaktır. Olmasa da olur.

• İyi ama kumandadan ne kadar iyi kullanılır tartışılır....

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tolgabjk

quote:

Orası öyle ama kötü emellere kullanmak isteyenler olacaktır. Olmasa da olur.

Nasıl emeller onlar? Web tarayıcıdan bahsediyoruz?

• bu cihaza WebBrowser şart .... gerekiyor.... bir şekilde jb yapılıp kullanılır diye düşünüyorum... yanlız video da ben web browser satırını göremedim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.