Şimdi Ara

New Horizons Güneş Sisteminin dışını keşfetmek için hazır

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
467
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • New Horizons Güneş Sisteminin dışını keşfetmek için hazır 

Takip eden kullanıcılarımız hatırlayacaktır yaz aylarında Nasa'nın 2006 yılında fırlattığı New Horizons uzay aracı Plüton'a olan en yakın mesafesine ulaşmış ve cüce gezegenin çok yakından çekilmiş fotoğraflarını bize aktarabilmişti. İletişim kurabildiğimiz uzay araçları arasında dünyamıza en uzak mesafede olan New Horizons bu kez ise Güneş Sistemi'nin dışından bilgiler aktarmaya çalışacak.

Plüton'dan gelen bilgilerin alınması üzerine yeni çalışmalara başlayan bilim adamları uzay aracının yörüngesinde görüntülenebilecek yerleri inceledi ve en uygun yerine 2014 MU69 gök cismi olduğuna karar verdi. Kuiper kuşağında yer alan bu gök cisminin çapının yaklaşık 45 km olduğu ön görülüyor. 2014 MU69 Hubble Uzay Teleskobu gibi çok güçlü teleskoplar dışında görülemediği için dolayısıyla hakkında çok fazla bilgi de bulunmuyor.

New Horizons ise kısıtlı gücüyle 22 Ekim 2015 tarihinde 2014 MU69'a yönelmek için bir hamle yaptı ve bu hamle başarılı oldu. Ufkumuzu genişleten uzay gemisi uzayın derin boşluğunda yaklaşık 3 yıl daha süzülerek 2019'un Ocak ayında 2014 MU69'un yakınından geçecek ve yine fotoğrafını çekebildiği görüntüleri bizlerle paylaşacak. Plan başarılı bir şekilde gerçekleştiğinde ise ilk kez güneş sistemi dışındaki bir gök cismi fotoğraflanmış olacak.

New Horizons Güneş Sisteminin dışını keşfetmek için hazır 

• O meteor kuşağını geçebilecek bilgisayarlı manevra sistemi yapılabildiyse helal olsun. Çünkü manuel kullanmak imkansız, zira buradan yönlenlendirme için verilecek bir komut oraya 4,5 - 5 saat sonra ulaşıyor :)

Tabi birde saniyede gönderilebilen veri limiti var. New Horizon saniyede 1kilobit veri gönderebiliyor.

Enerjide sıkıntı olacaktır. Çünkü enerisini güneş panelleriyle güneşten alıyor olmalı. Orası güneşten oldukça uzak.

• epey uzaga gitmis uydu simdide platondan sonra gunes sisteminin disina cikacalmis vaybe

• uzay madenciliği(space maning) yatirimlari ve argesi tam gaz devam ediyor. insan oglunun fikri ve icrai evrimini izliyor olduk ve giderek daha da bi kullanici ve tüketen olduk. US basta olmak üzere western ülkelerinin. sanayi devrimi (biz kesmen user ) , bilişim devrimi ( cogunluk olarak user ) , space (uzay) devrimi ( yüksek derecede user olduk ) . Bu coniler dünyanin hammaddesini tüketti yeteri kadar ki uzay madenciliği gündemde. Bundan sonraki evreler , insanoglunun uzaya yatirim yapan güce daha fazla bagimli olmasi ve sömürülmesine cikabilir. Gereği yapilmali aksi halde the end of the beginning :(

• quote:

Orijinalden alıntı: Spiderhip

O meteor kuşağını geçebilecek bilgisayarlı manevra sistemi yapılabildiyse helal olsun. Çünkü manuel kullanmak imkansız, zira buradan yönlenlendirme için verilecek bir komut oraya 4,5 - 5 saat sonra ulaşıyor :)

Tabi birde saniyede gönderilebilen veri limiti var. New Horizon saniyede 1kilobit veri gönderebiliyor.

Enerjide sıkıntı olacaktır. Çünkü enerisini güneş panelleriyle güneşten alıyor olmalı. Orası güneşten oldukça uzak.

Ben nükleer yakıt kullanıyorlar sanıyordum. 9 yıldır güneş enerjisiyle çalıştıysa vallahi bravo! Bilim adamlarının işine akıl sır erdiremiyoruz artık.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ben nasa nın yayımladığı şeylere inanmıyorum, kim ne derse desin işi güzü kan dökmek olan bi ülkenin doğrularını sorgularım, 1 yalan gördüğüm kişinin 1000 doğrusunu sorgularım arkadaş burdan bana eksi oy vereceklere de bir şey demiyorum, saygı duyarım siz inanın ben inanmayayım, hiç farketmez bu konuda benimle tartışacak bilgili sorularıma makul cevap verecek birisi da tartışalım,

açıkcası bu konuda gerçekten bilgili objektif birisine ihtiyacım var...

• quote:

O meteor kuşağını geçebilecek bilgisayarlı manevra sistemi yapılabildiyse helal olsun. Çünkü manuel kullanmak imkansız, zira buradan yönlenlendirme için verilecek bir komut oraya 4,5 - 5 saat sonra ulaşıyor :)

Hocam meteor kuşağı çok kalabalık gibi görünüyor ama aslında meteorların birbirine uzaklığı epey fazla.
    Yani meteor kuşağından "sağ salim" geçme ihtimali düşük değil. Tam tersi meteorlara çarpma ihtimali çok düşük.

• quote:

Orijinalden alıntı: kaazto28

ben nasa nın yayımladığı şeylere inanmıyorum, kim ne derse desin işi güzü kan dökmek olan bi ülkenin doğrularını sorgularım, 1 yalan gördüğüm kişinin 1000 doğrusunu sorgularım arkadaş burdan bana eksi oy vereceklere de bir şey demiyorum, saygı duyarım siz inanın ben inanmayayım, hiç farketmez bu konuda benimle tartışacak bilgili sorularıma makul cevap verecek birisi da tartışalım,açıkcası bu konuda gerçekten bilgili objektif birisine ihtiyacım var...

seninle muhattap bile olmazdım ama sanırım bu görüşünün sebebi dini konular.

böyle insanları pek sevmiyorum.

blok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fenomenon

quote:

Hocam meteor kuşağı çok kalabalık gibi görünüyor ama aslında meteorların birbirine uzaklığı epey fazla.
    Yani meteor kuşağından "sağ salim" geçme ihtimali düşük değil. Tam tersi meteorlara çarpma ihtimali çok düşük.

Hatta Satürn 'ün kuşağındaki göktaşlarından birinin üzerine otursaydn en yakındaki göktaşını göremeyebilirsin. Aradaki boşluk o kadar uzak oluyormuş.
    İnsan gerçekten hayret ediyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: yoksulseytan22

quote:

quote:

Hatta Satürn 'ün kuşağındaki göktaşlarından birinin üzerine otursaydn en yakındaki göktaşını göremeyebilirsin. Aradaki boşluk o kadar uzak oluyormuş.
    İnsan gerçekten hayret ediyor.

• quote:

quote:

Nasa da çalışanlar "toz zerresi bile çarparsa delip geçer ve kullanılmaz hale gelir" diyordu yani tek sorun devasa büyüklükteki gök taşları değil.

• @OğuzAvcı: Güzel haber için teşekkürler. Fakat "hazırlanıyor" doğru olmamış :) istense de istenmese de sistem dışına gidecek, durdurulamaz.

@kaazto28: Merak ettiğin mantıklı sorularını bana sorabilirsin.

@yoksulseytan22: Henüz nükleer iticiler kullanımda değil, biraz önden gittin galiba :D
  • quote:

ben nasa nın yayımladığı şeylere inanmıyorum, kim ne derse desin işi güzü kan dökmek olan bi ülkenin doğrularını sorgularım, 1 yalan gördüğüm kişinin 1000 doğrusunu sorgularım arkadaş burdan bana eksi oy vereceklere de bir şey demiyorum, saygı duyarım siz inanın ben inanmayayım, hiç farketmez bu konuda benimle tartışacak bilgili sorularıma makul cevap verecek birisi da tartışalım,

yazdıklarının o kadar saçma olduğunu kendin de bildiğinden milletin eksi vereceğini anlamışsın bravo

• quote:

ben nasa nın yayımladığı şeylere inanmıyorum, kim ne derse desin işi güzü kan dökmek olan bi ülkenin doğrularını sorgularım, 1 yalan gördüğüm kişinin 1000 doğrusunu sorgularım arkadaş burdan bana eksi oy vereceklere de bir şey demiyorum, saygı duyarım siz inanın ben inanmayayım, hiç farketmez bu konuda benimle tartışacak bilgili sorularıma makul cevap verecek birisi da tartışalım,

Uzayı araştıran tek Nasa değil ki. Esa var Seti var Rusya var Çin var daha var da var. Bunların hepsi birleşti, on binlerce kişilik yalan ordusu yarattılar öyle mi? Oldu.

• benimle tartışın, eksi vermek kolay ama tartışmak nerdeeee,,,,, kendim madem saçmaladığımı biliyorum da niye böyle yorum yazayım ki, siz ancak size verilen bilgilere şüphe duymadan sanki %100 kesinmiş gibi inanırsınız ve üstüne "vay bee vay sanına arkadaş millet neler yapıyor adamlara güneş sisteminin dışına çıkmaya çalışıyorlar diyip " hayal dünyasında yaşıyorsunuz, kafa 1 milyon,

siz bence çoook fruko içmişsiniz şimdi dersiniz ne frukosu :D fruko nun reklam sloganı "10 yüz bin baloncuk yuttum"

kırıcı olmayacaktım ama başta siz kırıcı olmuşsunuz kusura bakmayın, insanların fikirlerine saygı duyun ben sizinkine saygı duyduğumu belirtmiştim ama siz?

amerika kendi filminde bile aya gidildiğini yalanlıyor bunu dile getiriyor kaynak yıldızlararası filmi copper ın veli toplantısındaki öğretmenle konuşmaları.
  • quote:

benimle tartışın, eksi vermek kolay ama tartışmak nerdeeee,,,,, kendim madem saçmaladığımı biliyorum da niye böyle yorum yazayım ki, siz ancak size verilen bilgilere şüphe duymadan sanki %100 kesinmiş gibi inanırsınız ve üstüne "vay bee vay sanına arkadaş millet neler yapıyor adamlara güneş sisteminin dışına çıkmaya çalışıyorlar diyip " hayal dünyasında yaşıyorsunuz, kafa 1 milyon,

siz bence çoook fruko içmişsiniz şimdi dersiniz ne frukosu :D fruko nun reklam sloganı "10 yüz bin baloncuk yuttum"

kırıcı olmayacaktım ama başta siz kırıcı olmuşsunuz kusura bakmayın, insanların fikirlerine saygı duyun ben sizinkine saygı duyduğumu belirtmiştim ama siz?

amerika kendi filminde bile aya gidildiğini yalanlıyor bunu dile getiriyor kaynak yıldızlararası filmi copper ın veli toplantısındaki öğretmenle konuşmaları.

Sen benim soruma cevap ver de ondan sonra üslup muhakemesi yaparız.

• quote:

Orijinalden alıntı: LORDTEK

@OğuzAvcı: Güzel haber için teşekkürler. Fakat "hazırlanıyor" doğru olmamış :) istense de istenmese de sistem dışına gidecek, durdurulamaz.

@yoksulseytan22: Henüz nükleer iticiler kullanımda değil, biraz önden gittin galiba :D

şu iki linkteki videolara bak özellikle verdiğim saniyelere

https://www.youtube.com/watch?v=NiJ54Jj2rck 00:30

https://www.youtube.com/watch?v=xSNqBO-jSZM 10:13

birinde çekiç, diğerinde astronotun ayağı takıldığı aletin aynı dünyadaki gibi yere düşmesi sence normal mi? dünyanın yer çekimi ayın 6 katı ama aynı dünyadaki gibi yere düşüyorlar, ingilizce olarak youtube da aydaki videoları analiz eden bir çok video var ben sadece bi iki kare gördüm onları paylaşıyorum, bu 1

1970 li yılların teknolojisiyle ay a gideceksin geleceksin! ve yıl olacak 2015 şimdiki teknoloji ile hiç de oralı olmayacaksın neymiş efendim çok para gidiyor madme o kadar para gidiyor o zaman neden gittin? bu da 2

aya gitmek için arka arkaya modül bırakacaksın yer çekimini yenmek için ama aydan gelmek için sanki yukardan aşağıı iner gibi buraya geleceksin :D sorun yerçekimini yenmek? bu da 3

• ben nasayı söyledim diğerlerini değil, hııı diğerlerini de bilmiyorum araştırım sonra onlar içinde bir şeyler yazarım, olumlu ya da olumsuz
  • quote:

ben nasayı söyledim diğerlerini değil, hııı diğerlerini de bilmiyorum araştırım sonra onlar içinde bir şeyler yazarım, olumlu ya da olumsuz

Ben de diyorum ki uzay hakkında bildiklerimizin hepsi palavra değil. Bu kadar farklı kuruluş (ki bir yanda Abd diğer yanda ise Rusya ve Çin gibi ezeli rakipler var) örgütlenip bütün insanları kandıramazlar. Nasa nin şeffaf bir kurum olmadığını biraz araştıran herkes öğrenebilir. Nasa dediğimiz kurum ilk defa Ay ile ilgilenildiginde Ay da farklı bir şeylerin olduğunu ve bunu araştırmak isteyen çalışanlarını kapı dışarı eden bir kuruluş, bunu kovulan çalışanlar açıkladı. Sen bu adamların her şeyi açıkladığını ve sürekli doğru konuştuğunu düşünürsen yanılırsın ama bütün dünya tarafından takip edilen bir konuda da yalan söyleyemezler zira gözlem uyduları tek onlarda yok, bir başka ülkeden birileri çıkar uydu görüntülerini ortaya koyar ve bakın ABD (Nasa değil, ABD derler) yalan söyledi, sizi kandırıyor diye herkese duyurur.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: LORDTEK

@OğuzAvcı: Güzel haber için teşekkürler. Fakat "hazırlanıyor" doğru olmamış :) istense de istenmese de sistem dışına gidecek, durdurulamaz.

şu iki linkteki videolara bak özellikle verdiğim saniyelere

https://www.youtube.com/watch?v=NiJ54Jj2rck 00:30

https://www.youtube.com/watch?v=xSNqBO-jSZM 10:13

birinde çekiç, diğerinde astronotun ayağı takıldığı aletin aynı dünyadaki gibi yere düşmesi sence normal mi? dünyanın yer çekimi ayın 6 katı ama aynı dünyadaki gibi yere düşüyorlar, ingilizce olarak youtube da aydaki videoları analiz eden bir çok video var ben sadece bi iki kare gördüm onları paylaşıyorum, bu 1

1970 li yılların teknolojisiyle ay a gideceksin geleceksin! ve yıl olacak 2015 şimdiki teknoloji ile hiç de oralı olmayacaksın neymiş efendim çok para gidiyor madme o kadar para gidiyor o zaman neden gittin? bu da 2

aya gitmek için arka arkaya modül bırakacaksın yer çekimini yenmek için ama aydan gelmek için sanki yukardan aşağıı iner gibi buraya geleceksin :D sorun yerçekimini yenmek? bu da 3

@kaazto28: Videolarda sorun göremedim. İçin rahat etsin diye söylüyorum, Tübitak Uzay'da çalışıyorum ve fizik bilgime güvenebilirsin. Tekrar tekrar izledim söylediğin saniyeleri ama sorun yakalayamadım. Kesinlikle rastlamışsındır çekiç ile başka birşeyi aynı anda bırakıyorlar ve aynı anda yere düşüyor. Dünyada açık alanda (bu atmosferde) bunun olması mümkün değil.

İkinci ve üçüncü soruların bence gayet güzel.

2. Her durumun, zamanın "öncelikler"i farklıdır. İkinci dünya savaşında Almanlar 1000 tonluk bir tank yaptılar. Yıl 2015 ama kimse tekrar yapmıyor. Her durumun önceliği farklıdır. Veya piramitler...

3. Tamamen teknik ve basit bir detay. Dünyanın çekimi fazla olduğu için kurtulmak için daha fazla güç gerekiyor. Aydan kurtulmak dünyaya göre daha kolay. Aradaki mesafeyi aşmak için güç gerekmiyor ki pluto gezegenine de böyle gittiler. Türksat 3A uydusunu yerden sadece 200km uzağa götürmek için 750ton civarında yakıt gerekti. Ama 200km'den 35735km'ye ise bir ton civarında yakıt ile gitti.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.