Şimdi Ara

hdparm ile HDD performans arttirimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.040
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • "hdparm" ile sabit diskimizin performansını nasıl arttırabiliriz ?

hdparm IDE(scsi olmayan) sürücüler için çeşitli parametreleri değiştirmemize yarayan, kullanışlı bir araçtır. Bu küçük yazıyı yazmamdaki amaç, insanlara sistemlerinden biraz daha performans almalarını sağlamak. İnsanlar bazen Linux biraz yavaş diye şikayet edebilirler. Daha önce bununla ilgili bir yazı görmedim, fakat en azından insalarla daha önceden "hdparm" ile ilgili konuşmuştum. Sonuç olarak bu yazının içeriği hersekilde doğrudur, hiçbirşey yalnış değildir, fakat tüm bunları uygularken hata yaparsanız, hata benim değil sizin hatanızdır...

"hdparm" çalışan bir sistemde kullanilabilir. Herhangi dosya sistemine yada baglamis bir disk olmasina gerek yok, hersekilde istediginiz gibi ayarlarla oynamaniz mumkun. Bazi ayarlar ornegin -Y sistemin etkilenmesi icin tekrardan baslatilmasi gerekli. Tum ayarlarlar yeniden baslatildiktan sonra silinecetir oyuzden kendi ayarinizi bulana kadar istediginiz sekilde ayarlarla oynayabilmeniz mumkun. Bununla birlikte ,benchmark testi icin “hdparm -tT” komutuyla tampon bellek ve diskin okunmasini saglayabilirsiniz. En iyi sonuc icin tum aktif islemlerinizi kapatip deneyin. Ornegin:

#hdparm -tT /dev/hda

/dev/hda:

Timing buffer-cache reads: 1456 MB in 2.00 seconds = 727.75 MB/sec

Timing buffered disk reads: 58 MB in 3.05 seconds = 19.04 MB/sec

Tum ayarlar yeniden baslatildiktan sonra kaybolacaktir. fakat bazi dagitimlar yapilandirma dosyalarina sahiptirler bu dosyayi duzenleyerek ayarlarin yeniden bilgisayarin baslamasinda kalici hale getirebilirsiniz. Gentoo linux uzerinde /etc/conf.d/hdparm olarak yer almaktadir. Mandrake uzerinde ( ve redhat tabanli sistemlerde ) /etc/sysconfig/harddisk dosyasindan ayarlanabilir. Her dagitim kendine ozgu biraz farkli olabilir, fakat dagitim dokumanlarinda hdparm ile ilgili bilgiler muhakkak bulabilirsiniz. Ayrica rc.local dosyaniza tum komutlari koyabilirsiniz. Bu sayede her başlanğıçda komutları tekrar tekrar uygulamanıza gerek kalmaz.

"hdparm" ın soz dizimi oldukca basit, ornegin DMA yi etkinlestirmek icin /dev/hdx uzerinde yapilmasi gereken :

# hdparm -d1 /dev/hdX

-d1 DMA nin etkilendigini, -d0 ise edilgenlestirmeyi gosterir.

anahtarlar zincir seklinde biraraya tekbir satir seklinde getirilebilir...

Genel performans arttırımı için

ilk olarak yapilacak sey dma yi etkinlestirmek ve multicount ve readahead ayarlarini eklemek.

# hdparm -d1 -m16 -A1 -a64 -u1 /dev/hdX

simdi tek tek bu anahtarlarin ne anlama geldigini bir bakalim:

-d1 DMA yi etkinlestirir

-m16 multicount u aktif yapar

-A1 surucunuzun auto-readahead ozelligini etkinlestirir

-a64 surucu ne kadar ileri dogru okuyacagini belirler

-u1 performansi arttirir

-a ve -m in onunde bululan rakamlar degisebilir fakat -d,-A ve -u degerleri boolean degerlerdir.

Önemli:

Man sayafisi multicount flag ayari icin dikkatli olmanizi belirtmektedir, bazi disk kombinasyonlarinin dosya sistemlerinin bozuldugu hakkinda bilgilendirmektedir detay icin man sayfasina bakinız.

“hdparm -i” komutuyla disk uzerinde desteklenen mod lari gorebilirsiniz ve maksimum multicount ayarini da ayrica gorursunuz. ornegin :

#/dev/hda:

Model=FUJITSU MHS2040AT D, FwRev=8405, SerialNo=NL54T2A12JDB

Config={ HardSect NotMFM HdSw>15uSec Fixed DTR>10Mbs }

RawCHS=16383/16/63, TrkSize=0, SectSize=0, ECCbytes=4

BuffType=DualPortCache, BuffSize=2048kB, MaxMultSect=16, MultSect=16

CurCHS=16383/16/63, CurSects=16514064, LBA=yes, LBAsects=78140160

IORDY=yes, tPIO={min:240,w/IORDY:120}, tDMA={min:120,rec:120}

PIO modes: pio0 pio1 pio2 pio3 pio4

DMA modes: mdma0 mdma1 mdma2

UDMA modes: udma0 udma1 udma2 udma3 udma4 *udma5

AdvancedPM=yes: mode=0x80 (128) WriteCache=enabled

Drive conforms to: ATA/ATAPI-6 T13 1410D revision 3a:

*signifies the current active mode

“MaxMultiSect” multicount ayari icin kullanilabileceginiz rakami gosterir.

Herkezin en az birtane ATA diske sahip oldugunu varsayiyorum,

UDMA etkinlestirmek iicn -Xxx kullanilmalidir burada xx transfer modellerini gosterir.

örnegin:

-X64 : UDMA 0 (ATA 16)
    -X65 : UDMA 1 (ATA 25)
    -X66 : UDMA 2 (ATA 33)
    -X67 : UDMA 3 (ATA 44)
    -X68 : UDMA 4 (ATA 66)
    -X69 : UDMA 5 (ATA 100)
    -X70 : UDMA 6 (ATA 133)

Bu ayarlari kullanabilmek icin hdparm komut satirina eklemeniz yeterli, eger hizli model lere sahipseniz farki hemen gorebilirsiniz. Hatirlayinki ATA66 ve yukarisi 80 lik IDE kablosu gerektirmektedir. Solemeye gerek duymuyorum, fakat daha hizli modelleri secip, eger kablonuz 40 lik IDE kablosu ise yapacaginiz ayar gecersiz olacaktir.

Akustik Yonetim:

Ayrica hdparm ile diskimizin hizini ayarlamamiz mumkun -M ile diskimizi istersek yavaslatabilir yada hizlandirabiliriz, yavaslatirsak daha sessiz, ve az guce ihtiyac duyarak calisacaktir, fakat sistemin yavas calismasina sebeb olacaktir. Eger tum hizla calistiracak olursak, hizli olmakla birlikde normal guc kullanilacaktir. Hiz 0 ile 254 arasinda degisen tam sayi rakamlariyla belirtilir, fakat en dusuk olarak 128 secebilirsiniz.

sabitdiskimizi yavaslatmak icin :

# hdparm -M128 /dev/hda

ve enson hizda calistirmak icin ise :

# hdparm -M254 /dev/hda

Güç Yönetimi:

diskimizin donus hizini yavaslattikdan sonra, 10 dk inaktif olarak durmasini saglayabilirsiniz, -S anahtariyla. -S anahtariyla kullanilmasi gereken rakamlar biraz tuhaf buyuzden man sayfasindan alinti yaparak size uygun birsekilde aciklayacagim.

hdparm man sayfasi:

Zaman asimi degerinin kodlanmasi biraz garip. sifir degerinin anlami “ zaman asimini kapatmak” : aygit otomatik olarak standby konumuna girmiyecektir. 1 ile 240 arasindaki degerler 5 saniyenin katlaridir. bu degerler 5 dk dan encok 20 dk ya kadar uzanir. 241 ile 251 arasindaki degerler ise 1 den 11 uniteye kadar 30 dk, 30 dk dan 5.5 saate kadar zaman asimini belirtir. 252 degeri 21 dk lik zaman asimini belirtir. 253 degeri ise 8 ile 12 saat arasindaki zaman dilimini ayarlar. 254 degeri ise ayrilmistir. 255, 21 dk arti 15 saniye seklinde yorumlanir. Not: Bazi eski suruculer bu degerler hakkinda farkli yorumlara sahip olabilirler.

benim sistemimde, deger 180 olarak ayarli yani yaklasik olarak 15 dk ya tekabul ediyor ayarlayabilmek icin :

# hdparm -S180 /dev/hda

hdparm komutunu kullanarak surucuyu kapatmanin bir yolunu henuz bulamadim, eger siz bulursaniz bana postalayin :)

İşte benim bilgisayarimdaki ayar :

# hdparm -d1 -A1 -m16 -u1 -a64 -X69 -S180 /dev/hda

bu komutu hda ve hdg uzerinde calistirdim. hdg ATA100 destegini desteklenmedi, bende -X68 olarak calistirdim. ayrica CDROM icinde ayni degerleri kullanabilmek mumkun.

Hepsi bukadar ....

Saygılar

Olcy

• +1
  • çok yararlı bir çalışma tebrikler
  • Ya kardeşim bir de kaynak belirtseniz.
    Kaynak:http://www.linux-sevenler.org

Bu yazı size mi ait?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.