Şimdi Ara

FTP

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
1.662
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    FTP (file transfer protocol), bir makinadan digerine yapilan dosya transferinde en çok kullanilan yollardan biridir. Internet destegi olan isletim sistemlerinin hepsinde (MS-DOS, Windows, OS/2 ... ) ftp, standart program olarak kullanicilari n hizmetine sunulmus durumdadir. Linux altinda da ftp destegi vardir. Ekte Internet üzerinde yeralan Linux dokümanlarinin listesine baktiginiz zaman çogunun ftp adreslerinden temin edilebildigini göreceksiniz.
    FTP, dosyalari alabilmenizle birlikte istediginiz adrese yollamaniza da izin verir. Eger Internet'e bagliysaniz ve Linux kullaniyorsaniz ftp vazgeçemeyeceginiz bir program olacakir.
    Temel FTP Komutlari
    FTP yardimiyla Internet'e bagli olan makinalarda arasinda saniyeler içinde onlarca dosya, yüzlerce kilobayt bilgi transfer edilebilir. FTP'ye baslamak için kullanabileceginiz iki komut var. Birisi, standart ftp paketinden çikan 'ftp' komutu, digeri de 'ncftp' komutu. Ikisinin de avantajlari olmasina ragmen 'ncfp'nin kullaniciya yönelik kullanim kolayligi vardir. Siz de 'ncftp' kullanin.
    Bir FTP adresine baglanmak için o adresin IP numarasini veya ismini bilmeniz yeterli. Çok genis bir Linux arsivi olan linux.org.tr adresine baglanmak için:
    # ftp linux.org.tr
    yazin. Ekranda asagidaki gibi bir görüntü gelecektir. Ncftp, ftp yapmak için gerekli olan kullanici kodunu ve sifreyi kendisi gönderir ve otomatik olarak karsidaki adrese baglanir. Eger ftp kullaniyor olsaydiniz, kullanici kodu için anonymous veya ftp, sifre için de e-posta adresini girmeniz gerekecekti.
    $ ftp linux.org.tr
    Connected to linux.org.tr.
    220 metu FTP server (Version wu-2.4(1) Tue Aug 8 15:50:43 CDT 1996) ready.
    Name (linux.org.tr:root): ftp
    331 Guest login ok, send your complete e-mail address as password.
    Password:
    230-Welcome, archive user! This is an experimental FTP server. If have any
    230-unusual problems, please report them via e-mail to root@metu
    230-If you do have problems, please try using a dash (-) as the first character
    230-of your password -- this will turn off the continuation messages that may
    230-be confusing your ftp client.
    230-
    230 Guest login ok, access restrictions apply.
    Remote system type is UNIX.
    Using binary mode to transfer files.
    ftp>
    Karsidaki makinaya baglandik ve önümüze bir komut satiri çikti. Bu komut satirinda kullanilabilecek ftp komutlarinin listesini görmek için
    ftp> help
    yazin. Bir komut hakkinda daha ayrintili bilgi elde etmek için ise 'help' komutunun hemen ardindan ftp komutunu getirebilirsiniz. Simdi patika ismini bildigimiz bir dosyayi kendi hesabimiza çekelim. Öncelikle nerede oldugumuzu görelim. Bunun için Linux komutunun benzeri olan ls veya dir komutunu kullanin.
    ftp> dir
    200 PORT command successful.
    150 Opening ASCII mode data connection for /bin/ls.
    total 9
    drwxrwxr-x 8 root wheel 1024 Jan 7 1980 .
    drwxrwxr-x 8 root wheel 1024 Jan 7 1980 ..
    drwxrwxr-x 2 root wheel 1024 Jan 7 1980 bin
    drwxrwxr-x 2 root wheel 1024 Jan 7 1980 etc
    drwxrwxr-x 2 root wheel 1024 Dec 3 1993 incoming
    drwxrwxr-x 2 root wheel 1024 Nov 17 1993 lib
    drwxrwxr-x 12 root wheel 1024 Feb 14 08:08 pub
    drwxrwxr-x 3 root wheel 1024 Jan 7 1980 usr
    -rw-r--r-- 1 root root 312 Aug 1 1994 welcome.msg
    226 Transfer complete.
    Bir ftp adresine baglandiktan sonra genelde her adreste yeralan pub , incoming, bin gibi dizinler göreceksiniz. Bunlardan su an için isimize yarayani pub dizini olacaktir. Bir dizine girmek için yine bir UNIX komutu olan 'cd' ve ardindan 'pub' yazin.
    ftp> cd pub
    Simdi `pub' dizini altindayiz. Genellikle her türlü program, uygulama yazilimi, ag uygulamalari ve çesitli dosyalar bu dizin altinda bulunur. Burada hangi dosya ve dizinler oldugunu görelim.
    ftp> dir
    total 12
    drwxrwxr-x 12 root wheel 1024 Feb 14 08:08 .
    drwxrwxr-x 8 root wheel 1024 Jan 7 1980 ..
    drwxr-xr-x 2 root root 1024 Feb 14 08:07 X
    drwxr-xr-x 2 root root 1024 Feb 14 08:07 applications
    drwxr-xr-x 2 root root 1024 Feb 14 08:07 development
    drwxr-xr-x 2 root root 1024 Feb 14 08:08 distributions
    drwxr-xr-x 2 root root 1024 Feb 14 08:07 docs
    drwxr-xr-x 2 root root 1024 Feb 14 08:07 games
    drwxr-xr-x 2 root root 1024 Feb 14 08:07 graphics
    drwxr-xr-x 2 root root 1024 Feb 14 08:09 kernel
    drwxr-xr-x 2 root root 1024 Feb 14 08:07 network
    drwxr-xr-x 2 root root 1024 Feb 14 08:07 sunsite
    226 Transfer complete.
    ftp>
    Örnegin 'kernel' dizini altinda yeralan bir çekirdek dosyasini kendi makinamiza alalim.
    ftp> cd kernel
    250 CWD command successful.
    Ftp protokolünde, dosyalarin bir makinadan digerine tasinmasi esnasinda dosyanin çalistirilabilir (arsivler, sikistirilmis dosyalar ve digerleri) veya metin dosyasi olmasi hayati önem tasir. Çalistirilabilir dosyalar 8 bitlik karakterlerden olustugu için bunlari indirebilmek için tasima isleminin 8 bit halinde yapilmasi gerekir. 'ftp' komutunu kullaniyorsaniz bu tip çalistirilabilir ya da genel olarak tüm ikili dosyalari çekmeden önce
    ftp> binary
    yazin. Dosyanin türünü bilmediginiz durumlarda yine 'binary' komutunu kullanin. Siz en iyisi, ftp yaparken karsidaki makinaya girdikten hemen sonra 'binary' yazin. ncftp kullanirken program bunu sizin için otomatik olarak yapacaktir.
    Dosyayi indirmeden önce, kontrol edilmesi gereken bir sey de dosyanin indirilecegi yerel dizinini belirtmektir. Burada linux-1.3.56.tar.gz programini 'kernel' dizininin altina çekelim. Bunun için lcd komutunu kullanalim.
    ftp> lcd /root/kernel
    Local directory now /root/kernel
    Artik istedigimiz dosyayi indirebiliriz. Dosyalari almak için get komutu kullanilir.
    ftp> dir
    total 5838
    drwxr-xr-x 2 root root 1024 Feb 14 08:09 .
    drwxrwxr-x 12 root wheel 1024 Feb 14 08:08 ..
    -rw-r--r-- 1 root root 5951488 Feb 14 08:10 linux-1.3.56.tar.gz
    226 Transfer complete.
    ftp> get linux-1.3.56.tar.gz
    150 Opening BINARY mode data connection for linux-1.3.56.tar.gz (5951488 bytes).
    226 Transfer complete.
    5951488 bytes received in 26 secs (2.2e+02 Kbytes/sec)
    26 saniye içinde yaklasik 6 MB büyüklügündeki dosyayi çektik. Sizin Internet'e baglanti hiziniza bagli olarak dosyayi yerel diske yazma süresinde degisiklikler olabilir. Yukaridaki islemleri istediginiz kadar tekrar edip gereken dosyalari çektikten sonra ftp'den çikmak için
    ftp> quit
    221 Goodbye.
    komutunu kullanin. Sunucu makinayla baglantiniz kesilecek ve kabuk komut satirina geri döneceksiniz.

• +1
  • Merhaba diGiheX

Bu konuda bir sıkıntım var.Aslında bu çok normal çünkü unix,linux... hibişey bilmiyorum. Ama irix işletim sistemli bir workstation mevcut okulda. FTP olayını yapmak istiyorum evden. Bunun içinwww.ssh.com u kullanmama önerdiler. Bu siteye girdim ve SSH Secure Shell for Workstations kısmını indirdim ve sonrada bağlanmak istediğim aletin IP nosunu girdim.Fakat bağlanamıyorum.

Yardımcı olabilirsen sevinirim.

Teşekkürler
  • ben internetten cute ftp diye bir program indirdim

amatörüm bu konularda tırmalayıp duruyosum web sitesine değişiklikleri aktarırken

şok oldum bu ftp ye.
    fakat benim indirdiğim program 30 günlük

ücretsiz ftp yok mudur bilenler varsa link verebilirler mi lütfen
  • quote:

Orjinalden alıntı: Warrior_hypatia

ben internetten cute ftp diye bir program indirdim

amatörüm bu konularda tırmalayıp duruyosum web sitesine değişiklikleri aktarırken

şok oldum bu ftp ye.
    fakat benim indirdiğim program 30 günlük

ücretsiz ftp yok mudur bilenler varsa link verebilirler mi lütfen

FileZilla
  • arkadaşlar ftp konusunda acemi sayılırım bi konuda yardımınızı istiyorum birkaç ftp prg kullanıyorum ama sadece gönderi amaçlı yanı dosya göndermek yada belli biyerden almak için yapamadıgım nokta şu diger bir kişinin benden dosya alması sabit ip yok ama dyndns yada noip gibi adreslerden alınabiliyormuş bu prosedürler hakkında yardımcı olursanız teşekkür ederim benim gibi acemi arkadaşlara klavuz olmuş olur iyi günler..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.