Şimdi Ara

Samsung Galaxy S7’nin kamerasında Sony IMX300 sensor kullanılabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
514
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Akıllı telefonlarında kullandığı kamera sensorlarında etkileyici sonuçlara imza atan Sony, bunun son örneğini Sony Xperia Z5 ile ortaya koymuştu. IMX300 sensorların kullanıldığı Xperia Z5 modelleri, özellikle DxOMark tarafından döneminin en iyisi olarak deklare edilmişti.

Bu noktadaki başarının Samsung’u da etiklediği iddialar arasında. Buna göre Güney Koreli üretici, 2016 yılında pazara sunulacak amiral gemisi modelinde kamera tarafını Japon üreticiye emanet edebilir deniyor. Şimdilik tedarik kanallarına dayandırılan iddialara göre Galaxy S7, 20 megapiksel çözünürlüğünde Sony IMX 300 kamera sensoru kullanacak.

İddialar Ne Kadar Gerçekçi?

Otomatik odaklama performansı, beyaz dengesi ve renk dağıtımı noktasında çok başarılı sonuçlara imza attığı Xperia Z5’te görülen bu sensor, 192 noktalı hibrit odaklama teknolojisine sahip. 0.03 saniyelik odaklama performansı ile alanındaki en hızlı çözümlerden biri olan ürün, aslında 25 megapiksellik bir sensor. Köşelerde kalan ve kullanılmayan görüntü alanı çıktığında ise 16:9 oranda 23 megapiksel, 4:3 oranda ise 21 megapiksel görüntü yakalıyor.

Bu model enerji verimliliği anlamında da Samsung’un 20 megapiksellik ve 28nm üretim sürecinden geçen ISOCELL kamera sensorundan daha iyi değil. Üstelik bu alanda yenilikçi bir iş olan RWB renk dizilimine sahip olan Samsung’un çözümü, düşük ışık altında çok daha berrak sonuçlar ortaya koyabiliyor. Tüm bunları üst üste koyduğumuzda Samsung’un tedarik zincirine Sony’i de dahil edip etmeyeceği tartışmaya açık hale geliyor. İlerleyen günlerde bu konuda daha somut gelişmeler ortaya çıkacaktır.

• samsung artik s7 yi 26mp yapar

• Çözünürlük oranları yanlış verilmiş. 16:9 oranda 20 mp, 4:3 oranda 23 mp çekim yapabiliyor.

• Baslikta yazim hatasi mi var yoksa bana mi oyle geldi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne gibi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmet.

Ne gibi?

Sony sesleri yerine sony lensleri yazmasi gerekmez mi

• quote:

Orijinalden alıntı: mobiluzman26

quote:

Ne gibi?

Ben böyle kullanmayı tercih ettim ama bu yaklaşım da güzel :))
  • Kesin ekranda büyür hamam takunyası kadar olur.s7 mini yapsın,aynı donanım olsun başka cihaz aramam.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Keşke aynı sensörü 12 mp'lik bir çözünürlükle alsalar da piksellerin boyutu büyüse. 23 mp'lik kameralar bence telefonlar için gereksiz şekilde fazla, onun yerine gece çekimi daha iyi olan daha düşük mp'lik kameralar telefonlar için daha uygun.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mobiluzman26

quote:

Ne gibi?

Ben böyle kullanmayı tercih ettim ama bu yaklaşım da güzel :))

Tercih sizin

• bana pek inandırıcı gelmedi, iddia olarak kalır bence
  • nesi güzel sony lens değil bir kere sensör bu haberi nerden alıntıladığınız yok , çözünürlük orantıları yanlış verilmiş arkadaşın dediği gibi ayrıca son paragraf sallama duruyor enerji verim değerlerini nerden biliyorsunuz ki , imx 300'un kac nanometrede uretildiginide bilmiyoruz bilsek bile ne kadar enerji tükettiğini dolayısıyla verimini bilmiyoruz tamamen varsayımlar üzerine yazılmış.ayrıca af en hızlı çözümlerden biri değil en hızlısı hemde açıkara.
  • quote:

Orijinalden alıntı: *siteci*

Keşke aynı sensörü 12 mp'lik bir çözünürlükle alsalar da piksellerin boyutu büyüse. 23 mp'lik kameralar bence telefonlar için gereksiz şekilde fazla, onun yerine gece çekimi daha iyi olan daha düşük mp'lik kameralar telefonlar için daha uygun.

pikseller 2016da dahada kuculecek cogu sensor firması 1,0 um luk piksel teknolojilerini tanıttı qualcomm'un fuarında.misal sony benzer noise peformansı sunabildiğini söyluyor büyük piksellerle.bu teknolojiyi kullanması halinde 1/2,3 boyutlu sensorunde 30 megapikselin uzerini gormemiz muhtemel seneye.

• Galaxy s6'nın bazılarında sony lens bulunuyor zaten. hatta karşılaştırmaları youtube da var.

• Olabilir bu sensör işini Sony iyi yapıyor sonuçta.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Başlığı okuyunca sanki Samsung ilk defa Sony'den sensör alacakmış gibi bir izlenim oluşuyor.

• Tabiki sony den alacak

• Millete güzellerini verip kendi Z serisine en çamurunu koyan koca yürekli Sony.

• Yine alacak sonyden cunku kendi hala daha tam yapamadı sensor işini...

• Keşke S7 4,5 inç olsa. Büyük ekran istersek zaten Note serisi ve Plus serisi var. arada 1,2 inçlik fark olsun artık. Kamera çıkıntısına da kesin çözüm bulunsun artık. en azından ince kılıf takıldığında kapansın kamera çıkıntısı. Note-5 için düzgün oturan bir koruyucu cam bulamıyor millet. Bunu hiç mi düşünmediler anlamıyorum.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.