"Sony Vegas" Çözümleri
1058 Cevap165572 Görüntüleme29 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     1 [3] 5 6 7 8 9 10      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

1123 Mesaj
20 Ekim 2009; 23:32:33 

1-En üstte bir sürü ikon var. Onlardan ortada gibi olanı. Fareyi üstüne getirince ne olduklarını yazıyor. "Ignore Event Grouping" olanı!

2-Diyelim ortadaki video.
Önce onu tıkla
videonun sonunda 2 işaret var. Alttaki + işaretine benzeyeni, Event FX, onu tıkla!
Buradan da brightness / contrast onu tıkla sonra da OK de!

Artık kullanmadıklarım : Canon T90 / Leica R4 / Mamiya RB67 + Mamiya Sekor 90 mm lens

256 Mesaj
24 Ekim 2009; 17:53:56 

sony hdr-hc9 vegas pro9 kamerayı gormuyor i link kablo ile bağliyorum

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1123 Mesaj
24 Ekim 2009; 20:56:21 

HC9 üzerinde yapman gereken bir ayar var!
i-link dönüşüm le ilgili bir yer. İster m2t ister dv.olarak aktarabiliyorsun! Eğer bu ayar "dv olarak aktar" da kalmış ise o zaman m2t olarak bişi göremiyor tabi Vegas!

Korna Kamil Gırgır'da mı vardı? Değilse, Fırt'ta?

Artık kullanmadıklarım : Canon T90 / Leica R4 / Mamiya RB67 + Mamiya Sekor 90 mm lens

256 Mesaj
24 Ekim 2009; 21:28:02 

quote:

Orijinalden alıntı: MIND GAMES

HC9 üzerinde yapman gereken bir ayar var!
i-link dönüşüm le ilgili bir yer. İster m2t ister dv.olarak aktarabiliyorsun! Eğer bu ayar "dv olarak aktar" da kalmış ise o zaman m2t olarak bişi göremiyor tabi Vegas!

Korna Kamil Gırgır'da mı vardı? Değilse, Fırt'ta?

gırgırda vardı usta
saol vegas kamerayı gordu şimdide
kamerada çektiğim goruntulerde tarih cikmiyor
yani çekerken kamerada tarih yok ayarınıda bulamadim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kornakamil -- 24 Ekim 2009; 21:40:17 >

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1123 Mesaj
24 Ekim 2009; 21:55:18 

Bilmiyom valla!
Ama şuraya bir sorayım :
http://www.sonycreative...howTopics.asp?ForumID=4

Soru tam olarak şu diye anlıyorum:
Çekerken tarih 'i de kaydettin, görüntünün üzerine, şimdi capture ederken bu tarihi de istiyorsun?

1123 Mesaj
24 Ekim 2009; 21:59:12 

Soruyu bi da okudum HC9'da çekerken tarihler de gözüksün istiyorsun?

Benim HC9E'yi bir karıştırayım bakayım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MIND GAMES -- 24 Ekim 2009; 22:00:45 >

256 Mesaj
24 Ekim 2009; 22:07:27 

quote:

Soruyu bi da okudum HC9'da çekerken tarihler de gözüksün istiyorsun?

Benim HC9E'yi bir karıştırayım bakayım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kornakamil -- 24 Ekim 2009; 22:08:01 >

1123 Mesaj
25 Ekim 2009; 14:37:45 

Heh, bu işi sayende öğrenmiş oldum! Yoksa merak edeceğim yoktu!

HC9 kayıt yaparken, hem saati ve tarihi hem de çekim bilgilerini otomatik olarak kaydediyormuş zaten!
Bunları display etmek için,
play / edit mode
kaseti oynatmaya başlıyorsun
p-menu
veri kodu
kapalı / tarih - saat / kamera ver. (beğendiğin seçiyorsun)

I love my HC9E!

256 Mesaj
25 Ekim 2009; 20:51:07 

quote:

Heh, bu işi sayende öğrenmiş oldum! Yoksa merak edeceğim yoktu!

HC9 kayıt yaparken, hem saati ve tarihi hem de çekim bilgilerini otomatik olarak kaydediyormuş zaten!
Bunları display etmek için,
play / edit mode
kaseti oynatmaya başlıyorsun
p-menu
veri kodu
kapalı / tarih - saat / kamera ver. (beğendiğin seçiyorsun)

I love my HC9E!

harikasin valla ellerine sağlık
bir sorum daha var vegas dvd yapmiyormu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kornakamil -- 25 Ekim 2009; 20:52:29 >

1123 Mesaj
25 Ekim 2009; 23:10:49 

Vegas'la beraber gelen DVD Architect var. Son sürümü 5.0b. Bununla son derece profesyonelce DVD'ler ve Blu Ray DVD'ler hazırlayabilirsin!
Ama eğer bu program karmaşık gelirse, Vegas'ta her neyi render edersen mpeg2 olarak render et. (4:3 veya 16:9).
Bu mpeg2 lerle istediğin DVD yapma programda DVD yapabilirsin! Ben uzunca bir süre Nero 7 ile yapmıştım DVD'leri.

Ama hep farkındaydım, daha profesyonel görünümlü bişiler istiyordum, sonunda azmettim DVD Architect'i söktüm!

Bu yaz kendime GG'den LG 6x Blu Ray yazıcı aldım! DMS'den de boş BD'ler!
İlk denememde başardım Blu Ray yakma işini!

1123 Mesaj
25 Ekim 2009; 23:18:56 

DVD Architect'i işin içine karıştırmadan, sadece Vegas pro 9'la, CD, VCD, Blu Ray yapabiliyorsun!
Mesela bu yaz bir arkadaşa karışık CD yaptım! Sonuçta 80 dakikalık CD, hepsi tek parça gibi oldu, şarkıların geçişleri çok güzel oldu, müziğin istediğim herhangi bir yerine de konuşmalarımı ekledim!

456 Mesaj
26 Kasım 2009; 1:01:50 

selamlar
Daha önce sorular sormuştum ve hemen gelen cevaplarla sorunumu çözmüştüm bu yüzden öncelikle teşekkür etmek istiyorum.

Bir kaç sorum daha olacak:

1)Kayıtlarımı Canon hg-10 ile yapıyorım,kamera full hd kayır yapıyor.Sorum şu,render yaparken kullanabileceğim en kaliteli format (ses ve görüntü olarak) hangisidir?Boyut önemli değil,en kaliteliyi arıyorum.Ve bu render lanmış dosyayı hangi program ile çalıştırabilirim?

2)Diğer sorum şu;
Mesela bir kurgu çalışmamda bütün efektleri,geçişleri ve müzikleri ayarladım.Bu çalışmamı başka bir tamamladığım kurguya eklemek istiyorum.O eklemek istediğim kurguyu artık "tek parça halinde,bir bütünmüş gibi"diğer kurguya nasıl ekleyebilirim?
(Tabiyki o kurguyu kesip diğerine yapıştırdığımda o kurguya ekleniyor.Ancak eklediğim kurguyu herhangi bir yere sürüklemek istediğimde sadece başındaki parça geliyor,bütün olarak hareket etmiyor.)

3)Son sorumda şu;
İki tane videoyu yarı saydam şekilde nasıl iç içe gösterebilirim?

Biraz acil,cevaplarsanız çok sevinirim.

Teşekkürşler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mystrious_man -- 26 Kasım 2009; 1:58:32 >

1123 Mesaj
26 Kasım 2009; 16:56:34 

1)"Render as" deyince "Custom" var, burada video quality bir uçta "low" diğer uçta "high"...
Aynı yerde constant bit rate ve de variable bit rate var, constant, 9.800.000 seçilecek,
bu yazılanlar "video" kısmındaydı.
Bir de "advanced video" kısmı var, burada DC coefficient yazan yer var! 9 Bit demekte, istersen bunu 10 bit'e çıkartabiliyorsun!
Not:Bütün bunları teorik olarak yazıyorum! Fiilen denemiş değilim, hepsini birden! Sen istersen kısa kısa 20 saniyelik denemeler yap sonuçları gör!
Bizlere de bildirirsen seviniriz!

2)Buna daha geçende rastlamıştım burada, benim de ilgimi çekmişti!
http://www.sonycreative...sageID=683373&Replies=4
Birisi "nest" etmekten bahsediyor, yeni bir proje açıyorsun, öncekileri buna nest ediyorsun??
bir başkası ise copy paste etmekten (bunun sakıncası şuymuş, paste ederken bazı özellikler kayboluyormuş)

3)Timeline 2 ayrı video, alt alta,
bunların solunda "Level" yazan sürgü gibi bir şey var!Bunlarla oynayınca elde ediliyor.
İşler karışırsa, istediğini elde edemezsen, üsttekini alta, alttakini üste al!
Gene bu Level in yanında compositing mode denen bir yer var. Onu tıklayınca en üstte 3D source alfa falan diyor.
Bunun altında da bir sürü seçenek var! Bunlardan iki tanesi Darken ve Lighten. Yazı falan yazarken bunlar çok işime yaramıştı!

1123 Mesaj
26 Kasım 2009; 17:01:18 

2) için ek:
(Tabiyki o kurguyu kesip diğerine yapıştırdığımda o kurguya ekleniyor.Ancak eklediğim kurguyu herhangi bir yere sürüklemek istediğimde sadece başındaki parça geliyor,bütün olarak hareket etmiyor.)
ctr-A hepsini seçmiş oluyorsun, timeline de ne varsa

1123 Mesaj
26 Kasım 2009; 17:10:38 

1) için ek:
"bu render lanmış dosyayı hangi program ile çalıştırabilirim"
http://forum.donanimhaber.com/m_32974212/tm.htm
Burada ve daha önce gene burada linkini bulamadım şimdi, epey bir yazıldı çizildi.
İşin püf noktası, sanırım, uygun codec ler var mı yok mu makinede!!!

456 Mesaj
28 Kasım 2009; 23:29:07 

MIND GAMES cevapların için gerçekten çok teşekkür ederim,bilgin ve ilginle bize çok yardımcı oluyorsun.

1)render konusunda bahsettiğin yeri buldum,ancak ek olarak şunu sorayım;kayıt türü olarak ne seçmeliyim,hangi format daha kaliteli sonuç verir?
2) "nest" ne demek bilmiyorum malesef?
3)iki videoyu timeline da alt alta koyuyorum ancak "Level yazan sürgü gibi bir şey" i bulamıyorum.Sol tarafta şu sürgüler var;"fade offset","snap offset".Yani"level"ı bulamadım malesef.

1123 Mesaj
29 Kasım 2009; 1:26:06 

1) Ya aslında bu AVCHD kayıtların huyu suyu hakkında fazla bir tecrübem yok! HDV olsaydı kayıtlar, onlar daha bir durmuş oturmuş!
Ben olsaydım HG 10 dan gelen ne ise aynen ona devam ederdim. 1920x1080 PAL ya da NTSC. Kayıtların gene bilgisayar ortamında gösterileceğini varsaymaktayım??
Gerekli yerlerde biraz brightness ve contrast la oynardım! Düzeltme yapma açısından!

2)Bu konu aslında bana da gerekli olabilecek bir şey! Yarın falan deney yapıcam. 2 ayrı projeyi bir diğer üçüncüde birleştirmeye çalışıcam.
Başarırsam nasıl olduğunu anlatırım!

3)Fade offset yazan yerin hemen solundaki bölme! Ünlem işareti gibi bir işaret var! Level 100.0 % yazmakta!

4799 Mesaj
3 Aralık 2009; 21:56:34 

selam, video konusu ve sonyvegas topigi sadece3 sayfa mi olmus :)
bende panasonic GH1 var , foto makinasi aslinda ama 720p 60fps video da cekebiliyor,avc ve ac3.
video sirasinda aparture veya manuel odaklama veya fps degistirebiliyorum.

artik bu topige cok sIk ugrarim,simdi 3 sayfanin ciktisini alip okuyucam :) benim de bildigim bisiyler olabilir hem,

okumadna once ya cevabini bulamazsam diye yaziyorum,
60fps videyu %33 yavaslatarak 20 fps yaptim, sonra da, video propertiesden bunu 40 fps olarak isaretledim daha smooth bir goruntu icin.ayni kareleri 2 defa tekrar ediyor yani.
sesi ise hic senkronizasyonu olmuyor tabi, sesi de videoyu hangi skilde degsitirdiysem o sekilde yavaslatmasini istiyorum, nasi lyapabilirim? tabi yavaslayinca kalinlasacak, hizlaninca incelecek ses bunu biliyorum,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gimmeluck -- 3 Aralık 2009; 22:23:27 >

YIL 2008 PC== E8400 CPU* ASUS P5Q PRO* ati HD4850- HD5850 * SAMSUNG T260 MONITOR*GIGABYTE POSEIDON Kasa*FSB EPSILON 600W*CREATIVE INSPIRE 6100*JBL CREATURE-II*XFI GAMER*SKYSTAR HD2 pci* A4tech X7 fare ve klavye- Razer Absluys Fare
YIL 2004 PC==Amd Barton 2500+*Epox 8rda*Leadtek 6600GT*Logitech Z5500*X-fi GAmer*AeroengineII kasa*Termaltake 420W psu*gigabyte cpu cooler*19 SAMSUNG 957MB
DIGER == Fuji S6500fd ** Sony H5 **Canon A1000 ** Canon D10 (wp) ** TZ7** Sony H20** PAnasonic GH1 w/PANCAKE F1.7 20mm* STOKLENS 14-140mm* Samsung WB650

456 Mesaj
12 Aralık 2009; 18:07:55 

Selamlar...
Bikaç sorum daha olacak;

1) Tartışma programlarında gördüğümüz gibi bir ekranı 2 ye 3 e nasıl bölebiliriz?

2)Bir videoyu tersten nasıl oynatabiliriz,yani sondan geriye doğru nasıl oynatabiliriz?

1123 Mesaj
12 Aralık 2009; 22:16:59 

2) Timeline'da videonun üzerine gelip sağ klik, buradan "reverse"

1)Timeline da 2 veya 3 veya kaç tane istenirse o kadar video, hepsi alt alta
videonun üzerine gelip sağ klik "video event pan/crop"
çizgi çizgi bir yer açılacak
köşelerden bir yerden dışarı doğru sürükleyince görüntü küçülmeye başlayacak.
Bu küçülen görüntü istenilen, uygun bir tarafa/köşeye sürüklencek.
Alttaki video seçilecek bu kez. Gene bu yapılanlar aynen tekrarlanacak, istenilen köşeye sürüklenecek!

456 Mesaj
20 Aralık 2009; 18:13:29 

Gerçekten çok teşekkür ediyorum sana,sayende yavaş yavaş programı öğrenmeye başladım.

quote:

2) Timeline'da videonun üzerine gelip sağ klik, buradan "reverse"

Peki sesi de ters çevirmek istiyorsak ne yapıcaz veya (başka bir çalışma için,bu ayrı bir soru) sesi hızlandırmak istiyorsak ne yapıcaz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mystrious_man -- 20 Aralık 2009; 18:32:00 >

1123 Mesaj
20 Aralık 2009; 18:37:34 

Rica ederim, her zaman buyur:)
Ses de gene aynı şekilde ters çevriliyor. Ses ile videoyu ayır, sonra da ses'i reverse et!
Ses hızlandırmak derken, mesela insanlar çabuk çabuk konuşur hale gelsinler! Orhan Boran ve Yuki misali! Ya da müzik hızlı hızlı çalmaya başlasın!
Ctrl + sol click + timeline da ses kısmını bittiği yerden tutup fare ile sola doğru çekiyorsun. Boyu kısalmış oluyor yani.

Ayrıca, stargaze diye bir dvd vardı, istedim ki kendi sevdiğim müziği koyayım mesela Bach buna çok iyi gidiyor,
ses yıldızlara yaklaşırken artsın, uzaklaşırken azalsın!
Bunun için de
Insert
Audio envelopes
Ortada bir çizgi çıkacak
beğendiğin yere çift tıkla sonra da oluşan kare'den ister aşağı ister yukarı çek. Yukarıdayken volume artmış oluyor!

456 Mesaj
20 Aralık 2009; 22:18:38 

Bu başlık bana çok yardımcı oldu.Bende elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.
Kendi çektiğim ve Sony Vegas ile montajladığım amotör bir filmi,"Rahat Adam"ı, sizlerle paylaşıyorum.Montaj ile ilgili sorunuz olursa beklerim.

Youtube
Rahat Adam part 1 (HQ)
Rahat Adam part 2 (HQ)

Ayrıca filmde montaj ile ilgili veya herhangi bir konuda eleştrileri ve yorumlarınızı bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mystrious_man -- 20 Aralık 2009; 22:20:33 >

456 Mesaj
22 Aralık 2009; 19:41:08 

Yeni bir soru daha :D

Şimdi tv programı kıvamında bir skeç çekicez.
Şunlara ihtiyacım var:;

1-Bir logo eklicem videonun üstüne(tv logosu) ve bu hep bütün program boyunca kalacak bunu nasıl ekleyebilirim?
2-Kayan alt yazıları nasıl ekleyebilirim? (hani ntv de filan akıyor ya alttan gündem,spor,ekonomi gibi haberler o şekil)
3-Sabit bi şekilde yazı nasıl ekleyebilirim mesela hani biri konuşur ve altında gazeteci yazar bilmem kim yazar o şekilde?

4-(sanırsam bu zor) arkaya başka bir stüdyo görüntüsü nasıl ekleyebiliriz.Yani o stüdyoda oturuyoruz gibi gözükecek.
5-Videodaki herhangi bir noktayı nasıl çember içine alırım (hani ufo haberlerinde filan gösteriyorlar)
ve nasıl mozik gibi sansür koyarım (hani sigaraları göstermemek için veya tanınmamasını istedikleri yüzlere koyuyorlar)

Teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mystrious_man -- 23 Aralık 2009; 2:37:45 >

1123 Mesaj
24 Aralık 2009; 16:07:31 

1) İki video alt alta. Logo olacak olan pan & crop ta açılıp iyice küçültülüyor ve uygun bir köşeye sürükleniyor.
Eğer logo yeşil fon üzerine yaplılırsa,
video fx
chroma keyer ile bu yeşil renk yok edilebiliyor.

2 ve 3)
Media generators
credit roll
bunun daha da gelişmişi ProType Titler. Gene aynı yerde.

4)Yeşil, kırmızı, mavi herhangi bir fon önünde monte edilecekler kişiler çekiliyor! Sonra gene chroma keyer ile fon rengi yok edilip iki video tek video gibi...

5)Çember içine alma:gene aynı 1) deki gibi. uygun yere çember sürükleniyor.
mozaik gibi yapmak : http://www.vimeo.com/3514495

456 Mesaj
29 Aralık 2009; 2:23:40 

yine çok sağol cevapların için.
Mozaik yaptımda çemberi yapamadım "paint" kıvamında pan & crop ta da şekil çizebileceğim seçenekler yok mu?
bide şunu yapamıyorum hala "Kayan alt yazıları nasıl ekleyebilirim? (hani ntv de filan akıyor ya alttan gündem,spor,ekonomi gibi haberler o şekil)"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mystrious_man -- 29 Aralık 2009; 2:29:08 >

1123 Mesaj
30 Aralık 2009; 10:51:15 

Pan & Crop değil de aynı kutunun içinde en altta solda "mask" seçeneği var. Sanki oradan olacak gibi. Ben de tam bilmiyorum.
Dikkat : bu mask kullanıldıktan "işaretlendirdikten ve yapılmak istenen yapıldıktan" sonra, tekrar üstteki pan & crop kutucuğu da işaretlenecek!
Programa geri dönmek için!

Media generators!
Buradan soldan sağa akan bir yazı. Yazı ekranın altına kaydırılacak. Sonra bu copy paste edilecek ve yeni yazılar yazılacak.
Bir cümle bittiğinde diğer cümle akmaya başlayacak!

178 Mesaj
30 Ocak 2010; 14:59:43 

Selamlar benimde bi sorum olacak görüntüyü hızlandırıp yavaşlatma konusunda:
Bahsettiğiniz şekilde velocity ile çıkarılan yeşil çizgi üzerinden hızlı/yavaş yapınca video da evet; ama sesde bir değişiklik olmuyor ve yavaşlamadan sonra neden yavaşladığı kadar geriçekim oluyor anlamadım. nekadar videonun sonunda uzatma yada kısaltma yapsamda hiç bişey fark etmiyor ? Burdan hariç programın sol alt köşesinde Rate:0.00 denilen yerden hız değişikliği yapınca seste de değişiklik oluyor ve görüntüye göre hızlıda tizleşip yavaşta kalınlaşıyor. Lakin bu rate'den yaptığınız değişiklik bütün videoyu etkiliyor, istediğim yerden başlatamıyorum. ve yaptığım değişikliği kaydettiğimde de sanki videoda hiç bir oynama yapılmamış gibi normal haliyle render'lıyor.
Kısaca öğrenmek istediğim şöyle:

videonun istediğim yerinden hızlandırmak ve yavaşlatmak ve aynı şekilde seste de bu değişikliği yapabilmek ve bu yaptığım değişikliği render edebilmek.

güzel bi başlık olmuş bilgi paylaşımı için teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eraypi -- 30 Ocak 2010; 15:19:09 >

1123 Mesaj
30 Ocak 2010; 18:49:35 

Sony Vegas'ın forumuna sordum. Bu olmuyormuş. Ses etkilenmiyor bu video'ya uygulanan velocity'den! After effects yapıyormuş ama!
Benim aklıma ilkel de olsa şu yöntem geldi:
Diyelim ilk 20 saniye video ve audio normal. 20 ile 30 saniye arasında ise video yavaşlıyor.
Audio kısmınının ilk 20 saniyelik kısmına hiç dokunulmuyor ve audio 20. saniyede kesiliyor / bitiriliyor!
20 saniyelik kısmından sonrasına ise, yeni bir audio ekleniyor (aynı audio). Mesela 5 saniyelik bir kısım. (20 saniyenin bittiği kısımdan devam eden)
Bu beş saniyelik kısım da uzatılıyor. O zaman ses de ağır çekim olmuş oluyor!

Velocity "0" olursa durduruluyor demek.
Ama "-" olusa, mesela "-15" o zaman geri geri oynatmaya başlıyor, kısa bir süre için başlarken!

178 Mesaj
2 Şubat 2010; 10:30:00 

Deneyim yapabilcekmiyim. Başarılı olursa paylaşırım burda tşk..

4799 Mesaj
4 Şubat 2010; 1:55:06 

neden -s- tusuyla vıdeoynun yavaslatmak ıstedıgınız bolumlerını kesıp parca parca yapmıyorsunuz?

YIL 2008 PC== E8400 CPU* ASUS P5Q PRO* ati HD4850- HD5850 * SAMSUNG T260 MONITOR*GIGABYTE POSEIDON Kasa*FSB EPSILON 600W*CREATIVE INSPIRE 6100*JBL CREATURE-II*XFI GAMER*SKYSTAR HD2 pci* A4tech X7 fare ve klavye- Razer Absluys Fare
YIL 2004 PC==Amd Barton 2500+*Epox 8rda*Leadtek 6600GT*Logitech Z5500*X-fi GAmer*AeroengineII kasa*Termaltake 420W psu*gigabyte cpu cooler*19 SAMSUNG 957MB
DIGER == Fuji S6500fd ** Sony H5 **Canon A1000 ** Canon D10 (wp) ** TZ7** Sony H20** PAnasonic GH1 w/PANCAKE F1.7 20mm* STOKLENS 14-140mm* Samsung WB650

178 Mesaj
5 Şubat 2010; 13:06:11 

quote:

Orijinalden alıntı: gimmeluck

neden -s- tusuyla vıdeoynun yavaslatmak ıstedıgınız bolumlerını kesıp parca parca yapmıyorsunuz?

Denedim üstad hepsini olmuyo bi türlü çok enteresan. Sol alt köşeye koyuyosun hızlı/yavaş kontrol mekanizmasını lakin kayıt edince hiç bişey olmamış gibi videoyu normal oynatıyor. Şaka gibi..

After effect'i de denedim acaip karışık arayüzü var ve istediğim yerden yavaşlatıp tekrar hızlandırma işini ordada çözemedim time scretch denen yerden yavaşlatıp hızlandırıyorsun ama onda da komple videonun hızı yavaşlayıp hızlanıyor. Sanırım kesip biçip başka katman oluşturup sonra o katmanı yeni proje açıp eklemek lazım :(( böyle de işimi görür ama. Bu sanki uzun yolu gibi bunun daha kolay yolu olmalı
Herşeyi kesmeden belli noktalara işaret koyup şurdan yavaşla şurdan hızlan şeklinde komutlarla yapabilen arkadaş yok mu acaba

1475 Mesaj
5 Şubat 2010; 14:13:39 

Selamlar
yeni başlayanlar için internette SONY VEGAS kullanımını anlatan bilgiler bulabilecğeimiz siteler var mıdır?
yani bu başlık dışında, mümkünse resimli anlatımların olduğu siteler vardır diye düşündüm

bilenler var mı acaba?

Ipad Air + Iphone 5
Nexus 7
Nikon D7100 + Tamron 17-50

4799 Mesaj
5 Şubat 2010; 19:10:27 

quote:

Orijinalden alıntı: spdrmn

Selamlar
yeni başlayanlar için internette SONY VEGAS kullanımını anlatan bilgiler bulabilecğeimiz siteler var mıdır?
yani bu başlık dışında, mümkünse resimli anlatımların olduğu siteler vardır diye düşündüm

bilenler var mı acaba?

selam Levent
bende bi pdf olacaktı.
onu atarım sana,,

bu arada youtubedaki videolar da cok ogretıcı.
aynı videda kendı kendımle konusmak veya sıncity effect , agir cekimler, hepsını youtubedan ogrendim.
biraz video temel bilgisi lazim bastan ama,, var sende galiba.

323 Mesaj
13 Şubat 2010; 4:09:47 

arkadaşlar bir video düzenlemek istiyorum vegas 9a kullanıyorum.videonun 30 saniyesini farklı bir efektle sonraki 30 saniyesini farlı bir efektle yapmak istiyorum.ilk sayfada kısaca değinilmiş ama beceremedim basit bir şekilde anlatabilecek biri varsa anlatabilir mi?

7 Mesaj
13 Şubat 2010; 13:15:11 

Arkadaşlar benimde ufak bi sorunum var yardımcı olursanız sewnirim....

Videoyu hazırlıyorum ama hangi formatı seçersem seçim %0 da kalıyor defalarca denedim kaydetemedim bunun bi çözümü warmıdır acaba ?

1 Mesaj
26 Şubat 2010; 11:53:21 

Sony Vegas pro9 ile sorunum var
Daha önce kurup hertürlü çalışmayı yaptım.Bir problemden dolayı kaldırıp tekrar kurmak istedim.Registre yaptıktan sonra program tam açılırken pc kilitleniyor.Ustalardan yardım bekliyorum.acil...

433 Mesaj
6 Mart 2010; 15:00:50 

Beyler çok acil yardıma ihtiyacım var. Sony Vegasta render yaparken low memory hatası alıyorum. ctrl_alt_del yapıp ram performansına bakıyorum %75lerde görünüyor. Klip için 4-5 saat uğraştım ve render yapamadığımla kaldım. Bütün emekler boşa gitmek üzere, bunun çözümü yok mudur? Yardımlarınızı bekliyorum.

433 Mesaj
7 Mart 2010; 18:03:09 

quote:

Orijinalden alıntı: rnwy styLa

Beyler çok acil yardıma ihtiyacım var. Sony Vegasta render yaparken low memory hatası alıyorum. ctrl_alt_del yapıp ram performansına bakıyorum %75lerde görünüyor. Klip için 4-5 saat uğraştım ve render yapamadığımla kaldım. Bütün emekler boşa gitmek üzere, bunun çözümü yok mudur? Yardımlarınızı bekliyorum.

Yok mudur bilen, yardım edebilecek biri?

7 Mesaj
8 Mart 2010; 19:58:58 

arkadaslar ben vegas programını actıgımda mavi kucuk pencerede tıkanıo ve program acılmıyor sebebi nedir acaba?
initalizing directx puligins yazısında tıkanıo yant vermior sebebini solicek arkadastan Allah razı olsun.cok onemli bu.

1582 Mesaj
10 Mart 2010; 22:28:02 

sony vegas pro da snap ve fade offset var nasıl kullanılıyor neye yarıyor?

video seçtiğimiz videoyu s e basınca ayırıyoruz. bundan sonra video ve sesi farklı bir çalısma alanına tasıyınca videoyu farklı çizgiye alıyor ama sesi almıyor

sesi videodan ungroup yapıp silebiliyoruz sesi yok edebiliyoruz. fakat tekrar videonun o segmentine ait sesi tekrar gelmesini istiyoruz ne yapmamız lazım?

vegas da geçiş efektlerini nerde yapabiliriz.

vegas pro da adobe premiere deki gibi solda
4-5 tane farklı video dosyasını bekletmek istiyorum fakat bu nerden yapılıyor?

adobe premier ekullanıcıs olarak vegas pro ya geçiş yaptım

öğrenmekteyim

vegas pro nun premire cs4 den avantajı
her video dosyasını tanıyor. bilgisayara fazla yormuyor.

2 Mesaj
16 Mart 2010; 0:24:28 

noluyor şimdi

2 Mesaj
16 Mart 2010; 0:50:21 

Merhabalar konu Sony Vegas olunca burası oldukça kapsamlı hemen üye oldum çünkü herşeyiyle öğrenmek istiyorum.uzunca bir süre hangi programı kullanacağıma karar veremedim ama kameram sony olduğu için sadece vegas ta işleyebiliyorum o görüntüleri.
bende bildiğim kadarıyla sorulara yardımcı olmak isterim fakat izin yok falan diyor bu sorun da neyin nesi paralı üyelik falanmı var burda özgürce bir bilgi paylaşım platformu yokmu bu ülke de neyse...

CALİGUA isimli arkadaşın sorusuna cevap vermek istiyorum:"vegas da geçiş efektlerini nerde yapabiliriz. "
Timeline da iki farklı video ya da fotoğrafa geçiş uygulamak için (fade deniyor sanırım buna) birini tutup diğerinin üzerine sürüklüyoruz bu kadar.geçiş süresinin uzunluğunu kısalığını yine sürükleyerek ayarlıyorsunuz çok basit tatbik ederseniz daha iyi anlarsınız ben pek anlatamıyorum.geçişi yaptınız iki video kesiştiği yere sağ tıklarsanız açılan menü de Transition sekmesinde çeşitli efektler var seçip uyguluyorsunuz.yalnız ilk önce geçiş yapıcaksınız yoksa o sekme çıkmıyor.
diğer sorularınızı bilmiyorum yardımcı olanlara teşekkürler

1123 Mesaj
30 Mart 2010; 0:27:40 

Meraklısına : Sony MXF format!
m2t leri ya da mts leri render ederken bu seçilirse, edit ederken acayip bir kolaylık sağlıyormuş!
Burada epey bir yazmışlar çizmişler!
http://www.sonycreative...ageID=684150&Replies=41

Benim HC9e'den gelen m2t'lerin bitrate'i 35 (VBR) HQ oldu!!

346 Mesaj
4 Nisan 2010; 7:59:21 

Arkadaşlar benim elimde Sony Dv kamera var. Kameradan bilgisayara verileri Sony Vegas aracılığıyla attım. Dolayısıyla videoları clipler halinde attı. Bende tarihlere göre birleştirdim. Fakat bu tarihleri videoların içerisinde de görmek istiyorum. Dosyaların özelliklerinde çekildiği tarihler yazıyor. Ben bu tarihleri videolara nasıl ekleyebilirim. Birde bu videoları tarihlere göre tek bir dosya haline getirmek istiyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...

DH ESOGU
Öğrencileri

1123 Mesaj
4 Nisan 2010; 11:14:15 

Capture ederken tek parçada capture etmek:
File
Capture Video
DV seçilecek (DV olarak aktarmak isteyenler için)
ok
Options
preferences
capture
enable DV scene detection

Bu kutucuk işaretli olarak geliyor normalde.
Eğer bu kutucuktaki işareti kaldırısan tek parça olarak capture edebilirsin.

Diğer konuya gelince, tarihler videonun üzerinde gözüksün, bunu ben de tam bilmiyorum.
Sony'nin forumuna bi sormam lazım!

346 Mesaj
4 Nisan 2010; 22:26:38 

quote:

Capture ederken tek parçada capture etmek:
File
Capture Video
DV seçilecek (DV olarak aktarmak isteyenler için)
ok
Options
preferences
capture
enable DV scene detection

Bu kutucuk işaretli olarak geliyor normalde.
Eğer bu kutucuktaki işareti kaldırısan tek parça olarak capture edebilirsin.

Diğer konuya gelince, tarihler videonun üzerinde gözüksün, bunu ben de tam bilmiyorum.
Sony'nin forumuna bi sormam lazım!

Teşekkürler ben araştırmama biraz devam ediyim.:)

DH ESOGU
Öğrencileri

424 Mesaj
30 Temmuz 2010; 16:26:56 

KOnuda göremedim ben sorayım bali

Arkadaşlar mesela Renkli bir ekrana kızıl efect verip o ekranı nasıl dalgalandırabiliriz ??

1123 Mesaj
2 Ağustos 2010; 11:33:07 

Yazıların dalgalanması OK!
Mesela Denizbank reklamındaki "Denizbank" yazısının suyun dibindeymiş gibi dalgalanması ve de durulması!

Yazı yerine renkler şekiller de olabiliyor sanırım
Aynı videodan 3 kat alt alta açıyorsun.
Heme solunda compositing mode
buradan da 3D source alfa var.
Ya da "custom" var. Burada da "sony displacement map" var!

Buraları bir karıştır istersen. Muhtemelen bulacaksın aradığını!

424 Mesaj
2 Ağustos 2010; 13:13:09 

Teşekkür ederim arkadaşlar

Gecengün kurdum ilk çalışmam nasıl olmuş ?

http://www.youtube.com/watch?v=eKUDMm68nn4

1123 Mesaj
2 Ağustos 2010; 13:22:18 

Güzel ve enteresan bişi olmuş!
İnsanın hayal gücüne hitap ediyor!
Sanki çok kısa süreliğine, 1-2 yerde pot'un dışına taşıyor??

Bu Vegas'ın marifeti mi?
Sanki ilk bakışta After Effects'in marifetitmiş gibi bir izlenim veriyor?

Çalışmalarında başarılar.

424 Mesaj
3 Ağustos 2010; 19:05:50 

Hepsini vegasta yaptım

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
15 Ağustos 2010; 17:24:05 

Arkadaşlar ben bi nesnenin üzerine yazı eklemek istiyorum. Mesela duvar, ama yazı o duvarın üstündeymiş gibi olcak duvar ekrandan kaybolunca yazı da onunla birlikte gidicek. Bunu nasıl yapabilirim?

8 Mesaj
19 Ağustos 2010; 15:32:22 

selam,ustalar Sony Vegas Video editLeme Programında Bir Sorunum Var.. İlerleyen Bir Siyah Beyaz Videoyu Orjinal haline Yavaş Yavaş Getirmek istiyorum..Yani Video Siyah Beyazken Agır Agır Orjinal Haline Dönücek...yardımcı olabilicek Varmı şimdiden teşekürler.

1123 Mesaj
19 Ağustos 2010; 16:54:03 

Whan,
yazı yazma yeri
media generators
credit roll
yazıların süresi uzayıp kısalabiliyor. Tam duvarın bittiği yere denk getirebilirsin!

ya da

protype titler. bu biraz karmaşık ama çözersen harika sonuçlar veriyor.

ares 42
timeline'da videoyu aç
sağ klik video event fx
sony black & white
blend amount : 1.000
sonra belnd amount yazan pencerenin altında black & white var. en sonuna tıkla (last key frame yaratmış oldun böylece)
sonra da blend amount sürgüsünü "0" yap.

8 Mesaj
19 Ağustos 2010; 23:41:43 

quote:

ares 42
timeline'da videoyu aç
sağ klik video event fx
sony black & white
blend amount : 1.000
sonra belnd amount yazan pencerenin altında black & white var. en sonuna tıkla (last key frame yaratmış oldun böylece)
sonra da blend amount sürgüsünü "0" yap.

yardım için teşekür ederim

466 Mesaj
24 Ağustos 2010; 23:38:46 

Slm,

Bir sorum var;

Sony Vegas Movie Studio 10.0 kullanıyorum ve bu işin yenisiyim diyebilirim, bir video üzerinde çalışmak istiyorum ama programa video eklemek istediğimde resimdeki uyarıyı alıyorum, sanırım aldığım videonun formatıyla alakalı bir uyarı veriyor. Ben birçok format denedim ama hep aynı uyarıyı aldım... Konunun çözümü ile alakalı hangi yollara başvurabilirim...

local://upfiles/664236/0A2460B9047845D69FD534DDDCC7E257.jpg

Ekteki dosya (1)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi odyomex -- 24 Ağustos 2010; 23:40:36 >

İmza mı? Ne imzası :)

1123 Mesaj
25 Ağustos 2010; 0:11:51 

Desteklemiyormuş!
Çözüm, daha başka bir program ile önce dv.avi ya da mpeg2 ye falan dönüştürmek, ondan sonra Vegas'ta açmak!

466 Mesaj
26 Ağustos 2010; 2:26:34 

quote:

Desteklemiyormuş!
Çözüm, daha başka bir program ile önce dv.avi ya da mpeg2 ye falan dönüştürmek, ondan sonra Vegas'ta açmak!

olmadı Mind Games bahsettiğin 2 formatlada denedim şuan aynı uyarıyı alıyorum... Acaba diyorum program benden bir eklenti mi istiyor, ya da başka uyumlu olan bir format mı var?

İmza mı? Ne imzası :)