Şimdi Ara

AMD Radeon R9 380X göründü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
269
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

AMD'nin bir süredir tüketicilere sunduğu Radeon X sınıfı güçlü ekran kartlarında son olarak Radeon R9 390X modelini görmüştük. Performans arayan kullanıcılara hitap eden X serisinde şimdi sıra AMD Radeon R9 380X ekran kartına geldi. 

PowerColor sitesinden elde edilen bilgilere göre AMD Radeon R9 380X piyasaya çıkmaya hazır ve bazı önemli detayları da sitede yer alıyor. Tonga XT mimarisinin watt başına performans olarak elden geçirildiği Antigua XT mimarisini temel alacak R9 380X ekran kartı 2048 Stream işlemcisine sahip ve 1000-1100MHz aralığında çalışacağı tahmin ediliyor. 

Tonga XT mimarisi mobil ve entegre versiyonlar olarak piyasaya çıkmıştı ve masaüstü tarafında sadece iMac ürünlerinde bulunabiliyordu. Radeon R9 390X ile birlikte masaüstü kullanıcıları da Tonga XT mimarisini deneyimleme imkanına kavuşacak. 

Radeon R9 380X modeli 4GB GDDR5 bellek barındırıyor ve bellek 6GHz saat hızında çalışıyor. 256-bit bus ile bellek bantgenişliği 192GBps seviyelerine kadar çıkıyor. GCN 1.2 üzerine bina edilen kartta Dual-Link DVI, HDMI 1.4 ve Display Port 1.2 çıkışı yer alırken, 128 TMU birimi, 32 ROP birimi, XDMA CrossFire, Vulkan API ve DirectX 12  desteği gibi özellikler bulunuyor. 

8 ACE (asenkron işlem birimi) sayesinde ekran kartı içerisindeki shader birimleri görevleri asenkronize olarak arasında paylaşıyor ve böylece daha iyi performans ile enerji tasarrufu ortaya çıkıyor. 200-220Watt arasında ısıl tasarım gücüne sahip olduğu düşünülen Radeon R9 380X modelinin 249$ civarında bir fiyat etiketiyle Kasım ayında piyasada olması bekleniyor.  

• ceset kart 250 usd ile çıkacak düzgün soğutmaya sahip modeller 300 usd yakın olucak üstelik tdp olarakta çok iyi değil bunu alacak olana hayırlı olsun ama bunu yerine gider 2. el 290x yada gtx 970 alınabilir

• 2. el kartlara nasıl bu kadar güvenebiliyorsun ounamaus?
    Çoğu kartın garantisi bittikten sonra ömrü 1-2 yıl sonra pert oluyor. Ben askeri sınıf bileşen kullanıyor diyo msı aldım özel soğutmalı. 4. yılı olmadan fırınlamam gerekti. Ekran kartında alınacaksa 0 alınmalı. Elinizde patlama ihtimali en yüksek olan bileşenlerden biri

• batkent B kullanıcısına yanıt
    2. el alıp 1 veya 2 yıl içinde tekrar satıp değiştiriyor olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: batkent

2. el kartlara nasıl bu kadar güvenebiliyorsun ounamaus? Çoğu kartın garantisi bittikten sonra ömrü 1-2 yıl sonra pert oluyor. Ben askeri sınıf bileşen kullanıyor diyo msı aldım özel soğutmalı. 4. yılı olmadan fırınlamam gerekti. Ekran kartında alınacaksa 0 alınmalı. Elinizde patlama ihtimali en yüksek olan bileşenlerden biri

Bence haklısınız. Bende pek güvenemiyorum. Yani ömür açısından. Türkiye'de işlemci ve ekran kartına bilip, bilmeden hız aşırtma yapıp ömrünü kısaltan insan çok. Zaten ne kadar soğutursanız soğutun, hız aşırtma normal olarak ömür kısaltan bir işlem.

Ben kendi adıma uzun ömürlü kullanmayı tercih ediyorum, o yüzden 3 sene önce aldığım 3770K işlemcisine de hiç hız aşırtma yapmadım. Daha önce q6600 0 versiyon modeli vardı yine tam hız aşırtmaya uygun, süper soğutucu da takmıştım ama aşırtma yapmadım.

R9 280 kullanıyorum. Bu R9 380X modeli ilgimi çekiyor. İleride almayı düşünebilirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: batkent

2. el kartlara nasıl bu kadar güvenebiliyorsun ounamaus? Çoğu kartın garantisi bittikten sonra ömrü 1-2 yıl sonra pert oluyor. Ben askeri sınıf bileşen kullanıyor diyo msı aldım özel soğutmalı. 4. yılı olmadan fırınlamam gerekti. Ekran kartında alınacaksa 0 alınmalı. Elinizde patlama ihtimali en yüksek olan bileşenlerden biri

benim kullandığım 2. el ekran kartı olarak şuan aldığım model 2.el galax gtx 970 exoc black ed... aldığımda 3 aylık idi ondan önce 1 aylık gtx 670 almıştım sadece sıfır diye extra fiyat vermek çok mantıklı değil ayrıca bu iki kartında faturaları garantileri var alırken bir sürü marka 2 yıl garanti ile satılmıyor 3 yıl garantili olanlar var tabi 5 yıl garantili olanlarda var ama onlar biraz daha farklı
    en önemli konu elektronik biraz şans işi kaç kişi tanıyom 2. el kart almış 2 yıl önce 2 yıllık kart iken satın alınan ve halen çalışan modeller var 5. yılı ve halen gayet sorunsuz çalışmalarına devam ediyor
    ben elektronik işi ile uğraştığım için bir sürü eski bigisayar vs görme şansım oluyor halen 20 yılın üzerindeki bilgisayarlar var ve çalışıyor

• çok güzel oldu 380 dahada ucuzlamış olcak

• ülkeme kaç paradan giriş yapıcak bakalım ..

ülkem fiyat konusunda çok avantajlı diğer ülkelere göre nerdeyse iki katı fiyatına alıyoruz herşeyi
  • quote:

Orijinalden alıntı: patren

çok güzel oldu 380 dahada ucuzlamış olcak

üstad amd artık işi öğrendi . aynı düşünce bende de vardı 390x çıkacağı zaman hiçte öyle olmadığı 390x normal fiyatın üstünde çıkardılar ülkemde

hemde 290 ve 290x serisini korumuş oldular ..

380x aynısı olur bence
  • fthyrr1976fy F kullanıcısına yanıt
    sizde 290x mi vardı acaba
  • patren kullanıcısına yanıt
    yok amd tarafında en son msı 280x nasip oldu.. sonrasında 10 adet gtx 970 denedim sıkıntı olunca 1 yıldır da ekran kartsız bekledim. amd çok umutlandırdı ama mali krizler yüzünden 390x bahsedildiği gibi çıkmadı 390x hbm bellek olucaktı ama olmadı bende yeni ekran kartı yeni aldım nasip oldu.
    yıllardır amd kullanıyordum

ilk defa nvidia bir kart nasip oldu ..
  • fthyrr1976fy F kullanıcısına yanıt
    hangi model 970 kullanıyorsunuz şuan
  • @Wilson Fisk hocam sen ne diyorsun bu işe , fiyat olarak 970e yakın bir fiyatla çıkmış kart 300$ özel soğutmalı modeller desen 330a özel soğutmalı 970ler var. kart genel olarak 970in arkasında kalacak sanırım. amd resmen efsanelerle yoluna devam ediyor. eski kartları yenide boyayıp şöyle yaptık böyle yaptık diye millete yeni kart diye iteliyor, fiyatlarda baya yüksek. nasıl bir enerji eneri verimliliği 200w/tdp oluyor anlamıyorum iyice nokunu çıkarttılar. 1100 mhz ile gelirse zaten neredeyse dibine kadar oc olmuş olacak en fazla 80-100 mhz daha oc olur bu kart. oda r9 290 seviyelerine yaklaşmış olur ama yinede yakalayamaz.
  • quote:

üstad 10 adet gtx970 sonra nasip olmadı bu seri bana
  • Şimdi bu 380X, az yakan 280X mi olacak :) Bende r9 290 var yazın çekilmez olsa da sağolsun kış günlerinde odamı ısıtıyor...

• quote:

Orijinalden alıntı: selmand

@Wilson Fisk hocam sen ne diyorsun bu işe , fiyat olarak 970e yakın bir fiyatla çıkmış kart 300$ özel soğutmalı modeller desen 330a özel soğutmalı 970ler var. kart genel olarak 970in arkasında kalacak sanırım. amd resmen efsanelerle yoluna devam ediyor. eski kartları yenide boyayıp şöyle yaptık böyle yaptık diye millete yeni kart diye iteliyor, fiyatlarda baya yüksek. nasıl bir enerji eneri verimliliği 200w/tdp oluyor anlamıyorum iyice nokunu çıkarttılar. 1100 mhz ile gelirse zaten neredeyse dibine kadar oc olmuş olacak en fazla 80-100 mhz daha oc olur bu kart. oda r9 290 seviyelerine yaklaşmış olur ama yinede yakalayamaz.

bu kart ulkemizde 1050 1100 lira gibi bir etikete sahip olacaktir 970'e kafa tutamaz hatta ben 380'den 200 250 lira fark vermeye degmeyecek bir kart olacagini dusunuyorum cunku yeni mimari zaten shader eksigi meselesini halletmis 2048 280x, 1792 380 arasindaki.2048 shader ucurum bir fark yapmayacaktir ve 1100 mhz gelirse voltaj vermeden daha yukari cikamazsiniz ki ciksaniz da fazla gidecek yeri yok.eger bu karti 800 850 lira gibi cikarsalardi 380 yerine ve 380'i ucuzlatsalardi 650 700 gibi o zaman guzel olurdu ama biraz ozellik actik 1100 lira please yapiyorlarsa bence degmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: fthyrr1976fy

quote:

üstad 10 adet gtx970 sonra nasip olmadı bu seri bana

10 tane 970i hangi firmadan alıp iade ettiniz?
  • Şahsen beklediğim bir kart fakat powercolor sitesinde ben niye göremiyorum bu kartı acaba?
  • selmand kullanıcısına yanıt
    eski defterleri açmıyalım ..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.