Şimdi Ara

Sony ile Hi-Res Audio ürünlerini konuştuk 'Müzik tutkunlarına özel donanımlar'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
881
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sony'nin yüksek çözünürlükte ses atağı ve sonrasında piyasaya sürdüğü ürünler üzerinde bilgiler alıyor, yüksek çözünürlükte ses nedir? İyi bir müzik deneyimi için neler gerekli öğreniyoruz.

• Kamera konusu ve bu konu çok güzel. Devamını isteriz
  • samsung 4k tv tanıtımında adam harici kutuya televizyonun bu beyni diyordu aklıma o geldi. bu arkadaş bayağı bilgili en azından..

• Önce z serisine adam gibi bir ses çipi koysun. 810un ses işlemcisiyle ne fark yaratıyorki? Gider ucuz çin malı telefon alırım o halde. Kamerası da hep kötü hep kötü. Rakiplere lens satmak için gizli anlaşmanız mı var yoksa gerçekten beceremiyor musunuz?

• Açıkçası ben sony'den bir de yüksek çözünürlüklü extra bass kulaklığı istiyorum

• koca Sony taylanda milyar dolarlık akıllı telefon fabrikası kuruyor,sitenizde iki satır haberi yok...

on gün sonra haber diye düşersiniz...

• quote:

Orijinalden alıntı: kaoslordu100

İşte ilgimi çeken konular bunlar. Devamını da bekleriz özellikle ses üzerine daha fazla röportaj bekleriz.

merhaba dostum videoda taydılmı nedir tam bilemedim söyledi player hangisi acaba yüksek ses icin olan spotyden sonra söyledigi bulamadımda

• Çok temel bilgiler çok anlaşılır şekilde verilmiş. Gerçekten keyifle izledim.

Keşke böyle röportajlardan önce dorumda başlık açılıp bizlerden de soru alınsa ve merak ettiğimiz ya da sizin o an için aklınıza gelmeyen soruları sorma imkanımız olsa.

Emeğinize sağlık. Devamını bekliyoruz.
  • Birkaç noktaya değinmek istiyorum.

Sıkıştırma işine kafa yormaya gerek yok, önemli olan kayıplı mı yoksa kayıpsız bir format mı kullanıyorsunuz onu bilmeniz lazım. Sıkıştırmayı winrar gibi düşünün winrardan çıkardığınız dosyada kayıplar oluyor mu? Hayır. FLAC ta aynı şey söz konusu. WAV, AIFF dosya tutmanın tek ekstası daha fazla yer kaplaması. Zaten bluray filmlerdeki ses dosyaları DTS HD MASTER ve DolbyTrueHD de kayıpsız olarak sıkıştırılmış formatlar.

Güçlü format diye birşey yok, sıkıştırılmış kayıpsız formatlar "az kayıplı oluyor sadece" diye birşey yok.

--

Türkiye'de müzikler CD ye basılıyor sadece orijinal olarak. En azından 24-bit 96kHz olduklarını varsayıyorum bu parçaların kaynaklarını, TTNET Müzik ya da bunun gibi bir firmanın bu parçaları HDTracks gibi bir site açarak satmaması için bir sebep yok. Basit birşey, gayette yapılabilir.

--

SONY marka cihazlara hayranım zaten, şu ana kadar hep walkman kullandım, fakat iş profesyonel ses kalitesine gelince orada durmak lazım, sony hiçbir zaman cihazlarında ki DAC modelinden bahsetmedi, kimse bilmiyor, sadece en pahalı olan modeldeki DAC ı profesyonel kullanıcılar çok iyi bulduklarını söylüyorlar o kadar. Sony ise kendileri tarafından farklı bir firmanın DAC'ını özellştirip cihazlara koyuyoruz dendi. Ses tarafında sony mühendislerine güvenim tam olsa da burası biraz karışık, çoğu kişi sesin doğallını manipule mi ediyorlar diyebilir, yoksa niye DAC özelleştirsinler? Zaten DSEE gibi ses güzelleştirme teknolojielrine sahipler orası ayrı konu ve zaten DSP tarafında birşey. Şahsen ben sesin DSP tarafından manipule edilmemesi için tüm o teknolojileri kapatma taraftarayım.

Amplifier da kullanmışlar fakat ne kadar impedance a kadar destek verebiliyor bilgisi yok. Çok kapalı kapılar bırakıyor Sony teknik detay kısmında.

Android işletim sistemi kullanıyormuş, audiophile kalite ses desteği 5.0 ile gelmişti fakat sıkıntıları çıkmıştı, bazı geliştiriciler hala daha tam anlamıyla native 24bit playback desteğinin olmadığını söylüyorlar. Şimdilik android sistemi o cihazın işini doğru yapabilmesi için baya sıkıntılı bir işletim sistemi, belki sony tamamen ayrı bir oynatıcı kullanıyor olabilir ya da kullanacak bilemiyorum.

Yani kendi sony işletim sistemini kullanması çok daha mantıklı, malesef bunu da en üst düzey alette kullanmamışlar. Bu baya ters olmuş, kullanıcı android kullanıp oyun mu oynayacak ya da özel işletim sisteminde yüksek kalite müzik mi dinleyecek?

---

3 şey önemli denildi ama yazılım unutuldu, yukarıda bahsettiğim gibi de bu iş android le şu an yapılabşlecek bir iş değil.

---

Audiophile yüksek kalite ses formatları için, audiophile bir kulaklık lazım, monitor bile hatta. Kablosuz kulaklıkla olur mu hiç? Yine ters.
    Kulaklıklarla ilgili adam tek bir teknik detay vermedi

Kısacası, evet çok kaliteli SONY kulaklıklar ve playerlar var fakat aşırı pahalılar. Aynı kaliteyi hatta daha iyisini çok daha ucuza direkt profesyonel ses ile uğraşan firmaların kulaklık modellerinden de alabilrisiniz (Sennheiser ve AudioTechnica mesela). DAC/AMP içinse zaten ortalıkta uygun fiyatlı güzel DAC modelleri kullanan portatif cihazlar var. PC içinde yine üst seviye DAC kullanan harici ses kartları var ASUS ve Creative'in.

• spencermila S kullanıcısına yanıt
    TIDAL ünlü rapçi Jay Z nin kurduğu bir müzik servisi, spotify ve diğerlerinden ayrıldığı kısım normal üyelik dışında birde yüksek kalitede müzik dinlemek isteyenler için Hi-Fi aboneliği var. Ancak normal üyelik aylık 10 dolarken Hi-Fi üyelik 20 dolar diye biliyorum yani Hi-Res müzik keyfi için aylık 60 Lirayı gözden çıkartırsan TIDAL şu an en çok ve güncel şarkıyı Hi-Res olarak sunuyor. Bu işi yapanlar çoğaldıkça bizde normal fiyatlara sahip olabiliriz diye düşünüyorum da 5 seneyi bulur. Hatta 5 sene sonra mp3 arayıp bulamayabiliriz :D
  • Aslında sony ürünleri fiyat performans kategorisine girecek ürünler.Üstelik ülkemizde yurtdışı fiyatının altında satılan yüksek seviye ürünleri var zx2 ve z7 gibi.Ses konusunda adım adım çıtayı yükseltiyorlar gelecek ürünlerini sabırsızlıkla bekliyorum...
  • Triluminos kullanıcısına yanıt
    hayır teldeki şarkılar cd kalitesinde orjinal cdden cekmek mi notev pro var müzik caları berbat geldi player arayışına girdim iyi calarmı peki bu andoride kendi mzüiklerimi
  • quote:

Orijinalden alıntı: X-FI

Birkaç noktaya değinmek istiyorum.

Sıkıştırma işine kafa yormaya gerek yok, önemli olan kayıplı mı yoksa kayıpsız bir format mı kullanıyorsunuz onu bilmeniz lazım. Sıkıştırmayı winrar gibi düşünün winrardan çıkardığınız dosyada kayıplar oluyor mu? Hayır. FLAC ta aynı şey söz konusu. WAV, AIFF dosya tutmanın tek ekstası daha fazla yer kaplaması. Zaten bluray filmlerdeki ses dosyaları DTS HD MASTER ve DolbyTrueHD de kayıpsız olarak sıkıştırılmış formatlar.

Güçlü format diye birşey yok, sıkıştırılmış kayıpsız formatlar "az kayıplı oluyor sadece" diye birşey yok.

--

Türkiye'de müzikler CD ye basılıyor sadece orijinal olarak. En azından 24-bit 96kHz olduklarını varsayıyorum bu parçaların kaynaklarını, TTNET Müzik ya da bunun gibi bir firmanın bu parçaları HDTracks gibi bir site açarak satmaması için bir sebep yok. Basit birşey, gayette yapılabilir.

--

SONY marka cihazlara hayranım zaten, şu ana kadar hep walkman kullandım, fakat iş profesyonel ses kalitesine gelince orada durmak lazım, sony hiçbir zaman cihazlarında ki DAC modelinden bahsetmedi, kimse bilmiyor, sadece en pahalı olan modeldeki DAC ı profesyonel kullanıcılar çok iyi bulduklarını söylüyorlar o kadar. Sony ise kendileri tarafından farklı bir firmanın DAC'ını özellştirip cihazlara koyuyoruz dendi. Ses tarafında sony mühendislerine güvenim tam olsa da burası biraz karışık, çoğu kişi sesin doğallını manipule mi ediyorlar diyebilir, yoksa niye DAC özelleştirsinler? Zaten DSEE gibi ses güzelleştirme teknolojielrine sahipler orası ayrı konu ve zaten DSP tarafında birşey. Şahsen ben sesin DSP tarafından manipule edilmemesi için tüm o teknolojileri kapatma taraftarayım.

Amplifier da kullanmışlar fakat ne kadar impedance a kadar destek verebiliyor bilgisi yok. Çok kapalı kapılar bırakıyor Sony teknik detay kısmında.

Android işletim sistemi kullanıyormuş, audiophile kalite ses desteği 5.0 ile gelmişti fakat sıkıntıları çıkmıştı, bazı geliştiriciler hala daha tam anlamıyla native 24bit playback desteğinin olmadığını söylüyorlar. Şimdilik android sistemi o cihazın işini doğru yapabilmesi için baya sıkıntılı bir işletim sistemi, belki sony tamamen ayrı bir oynatıcı kullanıyor olabilir ya da kullanacak bilemiyorum.

Yani kendi sony işletim sistemini kullanması çok daha mantıklı, malesef bunu da en üst düzey alette kullanmamışlar. Bu baya ters olmuş, kullanıcı android kullanıp oyun mu oynayacak ya da özel işletim sisteminde yüksek kalite müzik mi dinleyecek?

---

3 şey önemli denildi ama yazılım unutuldu, yukarıda bahsettiğim gibi de bu iş android le şu an yapılabşlecek bir iş değil.

---

Audiophile yüksek kalite ses formatları için, audiophile bir kulaklık lazım, monitor bile hatta. Kablosuz kulaklıkla olur mu hiç? Yine ters.
    Kulaklıklarla ilgili adam tek bir teknik detay vermedi

Kısacası, evet çok kaliteli SONY kulaklıklar ve playerlar var fakat aşırı pahalılar. Aynı kaliteyi hatta daha iyisini çok daha ucuza direkt profesyonel ses ile uğraşan firmaların kulaklık modellerinden de alabilrisiniz (Sennheiser ve AudioTechnica mesela). DAC/AMP içinse zaten ortalıkta uygun fiyatlı güzel DAC modelleri kullanan portatif cihazlar var. PC içinde yine üst seviye DAC kullanan harici ses kartları var ASUS ve Creative'in.

Yerli müziklerde dvd albümlere dikkat etmedim ama cd ler 16 bit 1411 kbps.

Dediğiniz kaliteli servisleri kurmak mümkün ama patrona maliyet dediniz mi adamların kalbi sıkışıyor.

6 kanal x530 da mp3 dinleyen insanlardan çok birşey beklememek lazım.

Şimdilerde bu durum daha fena Lg, Samsung, Sony nin büyük çaplı kolonlar ve transistörlü basit bir amfi ile göz boyadığı x-boom, shake tarzı sistemleri ölümüne savunanlar ayrı tez konusu.

• X-FI X kullanıcısına yanıt
    Yazınızın bir kısmına katılmakla beraber kendimce yanlışlıklar görüyorum. Aynı fiyata daha iyi kulaklıklar olduğunu söylüyorsunuz ya da dac dap gibi cihazlar olduğunu söylüyorsunuz. Merak ettim zx-2 fiyatına daha iyi ya da aynı seviyede hangi dac var? Ortalama zx600 fiyatında hangi kulaklık, biraz daha üst seviyede mdr v55 daha üst seviyede mdr 1r ve en üst serisi z7 den daha performanslı kulaklık var merak ettim doğrusu.

Ayrıca zx2 yi uzun uzun test ettim ve ciddi anlamda eşsiz bir cihaz. Android ile anlattığınız kısım biraz karalama kampanyası yapanların söylentileri. Eğer empedans değeri çok yüksek bir kulaklık kullanırsanız devreye pha-3 gibi bir dac sokmanız gerekebilir. Ancak ben cihazın her kulaklığı rahatça sürebileceğini düşünüyorum edindiğim izlenim olarak. Kablosuz bağlantı kayıpsız formatlar için ters bir uygulama olsa da her zaman kulaklıkla müzik dinleme fırsatımız olmuyor. Farklı ortamlarda çalışan insanların yanlarında kablosuz hoparlörleri oluyor ve bu kadar para ödeyeceği cihazda bu özelliklerin olması eksi değil artıdır. Zira kulaklıkla müzik dinlediğiniz zaman sese olumsuz bir etkisi yoktur.

• Arka planda oynatılan videoyu değiştirmenin zamanı gelmedi mi?

cd kalitesi 16bit Hi-Res 24bit dostum, oynatıcı pek farketmez önemli olan Hi-res uyumlu kulaklık ve kaynak cihaz ancak cd kalitesi diyorsan hi-res kulaklığa gerek yok, player konusunda da bilgim yok maalesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Triluminos

cd kalitesi 16bit Hi-Res 24bit dostum, oynatıcı pek farketmez önemli olan Hi-res uyumlu kulaklık ve kaynak cihaz ancak cd kalitesi diyorsan hi-res kulaklığa gerek yok, player konusunda da bilgim yok maalesef.

zaten üyelik icin kredi kartı istiyor kulaklıkta xbha 1 var birde jabra revo var elimde
    güle güle kullanın, kulak içi olan iyi diğeri çok iyi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Triluminos

güle güle kullanın, kulak içi olan iyi diğeri çok iyi

peki sorması ayıptır bu nasıl akg q460 birde marsall major
    eğer bas ağırlıklı rap, hip hop tarzı müzik dinliyorsanız q460 basları daha başarılı veriyor, her tür müzik dinlerim genel performans istiyorum derseniz marshall major kesinlikle daha iyi.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.