Şimdi Ara

Meraklı bir geliştirici 3D yazıcılardan elektrik gücüyle ateşlenen silah üretmeyi başardı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
476
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Meraklı bir geliştirici 3D yazıcılardan elektrik gücüyle ateşlenen silah üretmeyi başardı 

3D yazıcıların yaygınlaşmaya başladığı dönemde üretilen silahlar oldukça yoğun bir şekilde tartışılmıştı. Büyük oranda plastik malzeme ile üretilen bu silahlar herhangi bir metal dedektörüne takılmadığı gibi öldürücü şekilde atışlar da yapabiliyordu.

Youtube'da Xtamared adıyla bilinen bir kullanıcı ise bu durumu bir adım daha ileriye götürerek adeta FPS oyunlarından fırlamış gibi gözüken bir silah geliştirdi. Alüminyum ve Grafit malzemelerden yapılan mermileri ateşleyebilen bu silah ateşleme gücünü üzerinde yer alan 6 adet kapasitörden karşılıyor. 

Meraklı bir geliştirici 3D yazıcılardan elektrik gücüyle ateşlenen silah üretmeyi başardı 

9 Kilogram ağırlığındaki silah her atışta 3,000 kilojoul enerji harcıyor. Bu enerjiye karşılık olarak ise mermiler saniyede 250 metre ( Yaklaşık 900 km/saat) hıza ulaşabiliyor. Uno R3 Aurdunio'su ise kalan enerjiyi görüntüleme, silah sıcaklığı gibi bir çok detayı görüntülemek için kullanılmış.

Xtamared alüminyum mermi ile arkasına çelik eklenmiş kontraplak hedefe yaptığı atışlarda merminin yaklaşık 1.5 cm içeri girdiğini görmüş. Grafit ile yapılan merminin ise çok kısa bir süre içerisinde buharlaştığı belirtiliyor. Kullanıcının yayınladığı iki deneme atışını aşağıda yer alan videolardan izleyebilirsiniz.

• star wars dan çıkmış gibi :D

• silah üretmenin nesi "başarı" anlamıyorum. Yani silah ne için var? Genel bir soru. Sİlah üretmenin hiçbir şekilde başarılı bir tarafı yok. Benim diyeceğim "iyi halt etmiş" demek olur anca.

• Geleceğin teknolojisi

• Bunların tabanca kadar küçük olanlarıda üretilecek havalimanlarında büyük sıkıntı aslında farkedilmiyorlar cihazlarla öldürücü olacak mermiler yaparsalar önlem almaları gerekecek.
  • gears wardaki silahlara benziyorlar

• Bu 3d yazıcılar sayesinde yerel mucitler başımıza baya icat çıkartacaklar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bizimkilerdr yapsa bari :D...

• quote:

Orijinalden alıntı: Dogan Turkoglu

Bunların tabanca kadar küçük olanlarıda üretilecek havalimanlarında büyük sıkıntı aslında farkedilmiyorlar cihazlarla öldürücü olacak mermiler yaparsalar önlem almaları gerekecek.

X-ray cihazları bu yönde geliştirilebilir. Sonuçta 3D yazıcılarla oluşturulan cismin maddesi ya da maddeleri belli. Ona göre x-ray cihazı bu maddeyi gördüğünde uyarı verebilir ya da daha özel bir uyarı. Çözülemeyecek şeyler değil aslında.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kartal Göz

quote:

Orijinalden alıntı: Dogan Turkoglu

Bunların tabanca kadar küçük olanlarıda üretilecek havalimanlarında büyük sıkıntı aslında farkedilmiyorlar cihazlarla öldürücü olacak mermiler yaparsalar önlem almaları gerekecek.

X-ray cihazları bu yönde geliştirilebilir. Sonuçta 3D yazıcılarla oluşturulan cismin maddesi ya da maddeleri belli. Ona göre x-ray cihazı bu maddeyi gördüğünde uyarı verebilir ya da daha özel bir uyarı. Çözülemeyecek şeyler değil aslında.

Orası çıkmaz yol hocam bence. Aynı maddeden farklı eşyalar da üretilebilir.
  • Defalarca söyledim yine söyleyeceğim. Bu işler 3D yazıcıların marifeti değil. Öyle bir başlık atılıyor ki görende koyuyorsun yazıcıya bas diyorsun basıyor zannedecek. 3D yazıcı olmasa da o silah üretilebilirdi zaten.

• daha once eneji ateşleyen bi silah yoktu galiba ?

• District 9

• Hani nerede o 3d yazıcı. Aha bu yazıcıyla yaptım desin silahı.???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi knnkpln -- 20 Ekim 2015; 10:16:15 >
  • 3D yazıcıyla 3D yazıcı yapan var mıdır acaba :)

• Çok büyük iş başardın
  • silah adamdan büyük

• brshr kullanıcısına yanıt
    Yanlış düşünüyorsunuz. 3D yazıcılar hayatımıza girmeden önce bu tarz haberleri ne kadar sık görüyorduk? Hiç. Tamam çok yaratıcı beyinler var ancak imkan sunulmadıkça hiç bir işe yaramıyor. Yazıcılar ise bu geliştiricilere imkan sunuyor. Yapılan etik veya değil orası ayrı ancak bu arkadaş 3D yazıcı teknolojisi olmasa elinde tuttuğu silahı üretemeyecekti. Bu yüzden yazıcılara vurgu yapmak çok da yanlış bir şey değil bana göre.
  • Neden "silah" ? Ergen kalmış bu eleman.

Işın kılıcı yapıp triple kill da alsın bari hazır eli değmişken. Çok boş adam var Amerika'da ya.

• Okisht kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Vurguladığım noktayı maalesef yanlış anlamışsınız. 3D yazıcılar çalışan cihazlar, ekipmanlar, aletler vs. üretmiyorlar. 3D yazıcılar sadece bunların parçalarını üretiyorlar. 3D yazıcılar olmadan da bu parçalar üretilebiliyordu zaten. Sadece üretim metodu değişti. Olan bu.

Bu yüzden "Meraklı bir geliştirici 3D yazıcılardan elektrik gücüyle ateşlenen silah üretmeyi başardı" demek yanlış. Eğer başlık "Meraklı bir geliştirici atölyesinde elektrik gücüyle ateşlenen silah üretmeyi başardı" yazılırsa acaba nasıl üretmiş diye bakar ve evet çoğu parçasını 3D yazıcıda üretmiş dersiniz.

Haberin vurgusu yanlış vurgusu.

İyi günler.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.