Şimdi Ara

Qualcomm sunuculara yönelik 24 çekirdekli yongasetini duyurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
200
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Qualcomm sunuculara yönelik 24 çekirdekli yongasetini duyurdu

Mimarisini sunucu platformlarına entegre etmek için yoğun çaba sarfeden ve pek çok üreticinin desteğini kazanan ARM, yavaş yavaş ilk yongasetlerinde kendisine yer bulmaya başladı. AMD'nin Hierofalcon yongasetinden sonra Qualcomm da ilk sunucu yongasetini duyurdu.

İki yıl önce Sunucu Geliştirme Platformu adında yeni bir girişim başlatan Qualcomm, sunuculara yönelik en iyi performansı en düşük enerji tüketiminde sunacak yongasetleri geliştirmeyi amaçlıyor. Yeni yongaseti iki yıllık bir çalışmanın ürünü.

64-bitlik ARMv8-A mimarisini temel alan yongasetinde 24 adet özelleştirilmiş çekirdek yer alıyor. AMD'nin çözümünde ise 8 adet Cortex-A57 çekirdeği yer alıyordu. Qualcomm yongaseti tasarımında uzman olduğu için sunucu tarafında da en gelişmiş yongasetini ortaya koyduğunu belirtiyor. 

Qualcomm yeni yongasetini büyük veri, öğrenebilen makineler, veri merkezleri gibi daha yaygın kullanılan platformlara göre tasarlamış. ARM mimarisinin karakteristiği olduğu üzere yongaseti yüksek performansı düşük enerji tüketim değerlerinde sunabiliyor. Ayrıca üretim esnasında FinFET teknolojisinden faydalanılacak. AMD'nin yongaseti 30Watt ısıl tasarım gücüne sahipti. Qualcomm da buna yakın bir değer elde edecektir. 

Qualcomm projesi için iki önemli ortaklığa da imza attı. Sonradan programlanabilir yongalar geliştiren Xilinx ve sunuculara yönelik yongasetleri için iç bağlantı ve Ethernet bağlantıları üzerinde çalışan Mellanox, tecrübelerini Qualcomm ile paylaşacak. 

Yongasetinin örneklenmesine başlanırken, Google ve Facebook gibi şimdiden projeyi incelemeye aldığı belirtiliyor. Bununla birlikte sunucu tarafında ARM mimarisi sadece Linux dağıtımları üzerinde çalışıyor. Bu bakımdan ARM'ın kapsama alanı sunucularında Linux dağıtımlarına yer veren firmaları kapsıyor. ARM gelecekte Windows platformunun da mimariye uyumluluk sağlayacağını umut ediyor.  

• Sunucu pazarında Intel'in "rakipsizliği" su götürmez gerçek. ARM mimarisine yönelik Linux/Windows işletim sistemi ve tüm çekirdekleri verimli şekilde kullanabilen uygulamalar, database'ler yazılması durumda düşük güç tüketimli, nispeten basit -özellikle mail- sunucularda iş yapabilir.

Ama işin her zaman baktığı nokta; YAZILIM. Dünya'nın en iyi çipini yapsanız da, elinizde mükemmel, uyarlanabilir ve sorunsuz yazılım olması gerekiyor. Şu yılda bile NASA uzaya gönderdiği aletler için yazılımın sorunsuzluğu konusunda dert yanıyor.

• ARM işlemciler piyasayı kasıp kavuracak. Kullanılmadığı alan giderek daralıyor.

• 8 cekirdek cortex a57 bulunduran bir islemcinin 30 watt harcadığını sanmiyorum

• Snapdragon 820 dede 16 çekirdek (taipan kryoyu arm cortex a72 nin 18 katı yaparak) 128 bit 10 nm bekliyoruz

• quote:

Orijinalden alıntı: Xiaomii

Snapdragon 820 dede 16 çekirdek (taipan kryoyu arm cortex a72 nin 18 katı yaparak) 128 bit 10 nm bekliyoruz

Sana bitin ne olduğunu öğretemedim ya ona yanıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herşeyden cok en cok parayi arm kazanıyor adamlar her firmaya lisansliyor

• Intel'in sunucu piyasasının bu segmentine cevabı çok iyi oldu Xeon D modeli çok başarılı o yüzden patlamıştı daha önceki arm işlemciler bununla akıbeti bence çok farklı olmayacak bence.

Zira bu ufak çaplı sunucularda ram destek miktarı çok önemli ve xeon d modeli 128 gb a kadar destek veriyor. Üstelik bayağı güçlü.

• quote:

Orijinalden alıntı: kadirirdem

Herşeyden cok en cok parayi arm kazanıyor adamlar her firmaya lisansliyor

ilk kez özgün bir yorum yaptığını görüyorum. güzelde aynı zamanda.helal olsun

• quote:

Öyle iste çinli uretir koreli satar turk alir amarikali da parayi cebe indirir

• Kaç pin o yaaaaw...

• yoksa ''milli 24 çekirdek'' mi ürettik ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mağdur Adam

quote:

ARM bir İngiliz firmasıdır.
  • broodofqueen kullanıcısına yanıt
    ha ingiliz ha amarikan kazandıkları para sadece çekirdek değil patentler vs en basitinden amarika gugıl playden o kadar para kazanıyor havadan reklamları saymıyorum bile.
  • quote:

quote:

Demek ki olay teknolojiyi üretmek değil, geliştirmek, tasarlamak ve lisanslamak. Apple da aynı şekilde sırf tasarlayarak bu günlere geldi. Üretimi ve parçaları tamamen Kore/Çin ikilisinden.
    Umarım bir gün biz de böyle tekel bir teknoloji geliştirebiliriz, diğer ülkelerin firmaları bizden lisansını alır. Bu ülkenin teknoloji sektörü işte o zaman gelişir.
    Varsın gerekirse üretimini ve el-ayak işini Çinliler yapsın, teknoloji ve tasarım bizim olduktan sonra...

• quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan

quote:

quote:

Demek ki olay teknolojiyi üretmek değil, geliştirmek, tasarlamak ve lisanslamak. Apple da aynı şekilde sırf tasarlayarak bu günlere geldi. Üretimi ve parçaları tamamen Kore/Çin ikilisinden.
    Umarım bir gün biz de böyle tekel bir teknoloji geliştirebiliriz, diğer ülkelerin firmaları bizden lisansını alır. Bu ülkenin teknoloji sektörü işte o zaman gelişir.
    Varsın gerekirse üretimini ve el-ayak işini Çinliler yapsın, teknoloji ve tasarım bizim olduktan sonra...

yani bizim gibi bi ülkenin teknolojide tekel olma durumu bana pek mümkün gözükmüyor. bunlar derin konular tarihi bilmek lazım, ekonomi nasıl işliyor bilmek lazım, dünya siyasetini iyi yorumlayabilmek lazım te geri dönüp rönesans reformdan bakmak lazım olaya. bugün baktığımızda çin, gkore, amerika akıllı telefonlar için çipset üretebilen şirketler var ki bunlarda çekirdek mimarilerini armden alıyor. mesela neden avrupadaki bir ülke almanya yada fransa yada italya, ispanya bu işlere girmiyor araştırmak lazım.

• quote:

quote:

quote:

quote:

yani bizim gibi bi ülkenin teknolojide tekel olma durumu bana pek mümkün gözükmüyor. bunlar derin konular tarihi bilmek lazım, ekonomi nasıl işliyor bilmek lazım, dünya siyasetini iyi yorumlayabilmek lazım te geri dönüp rönesans reformdan bakmak lazım olaya. bugün baktığımızda çin, gkore, amerika akıllı telefonlar için çipset üretebilen şirketler var ki bunlarda çekirdek mimarilerini armden alıyor. mesela neden avrupadaki bir ülke almanya yada fransa yada italya, ispanya bu işlere girmiyor araştırmak lazım.

O iş olmaz başka sektör olur bilmiyorum ben de. Mesela şu aralar gündem yerli elektrikli otomobiller. Ultra verimli bir elektrikli motor geliştirip lisansını alsak mesela...
    Böyle bir durumda yabancı firmalar bizden yakın gelecekte lisans satın alabilirler. O da olmaz belki daha da farklı bir teknoloji sektörü olabilir, ama artık teknoloji üreten, geliştiren ve lisanslayan
    global bir firma çıkarmamız gerekiyor burası kesin.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

O iş olmaz başka sektör olur bilmiyorum ben de. Mesela şu aralar gündem yerli elektrikli otomobiller. Ultra verimli bir elektrikli motor geliştirip lisansını alsak mesela...
    Böyle bir durumda yabancı firmalar bizden yakın gelecekte lisans satın alabilirler. O da olmaz belki daha da farklı bir teknoloji sektörü olabilir, ama artık teknoloji üreten, geliştiren ve lisanslayan
    global bir firma çıkarmamız gerekiyor burası kesin.

Lisanslayıp satmak değil, kendi ihtiyaçlarımızı karşılasak benim çin yeterli şu an. Dışa bağımlılığın önüne geçmek, sürekli tüketmekten kurtulmak lazım. Ara sıra "Fight Club" izlemek lazım.

• intelle rekabet edemezler

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.