Şimdi Ara

Hacettepe Üniversitesinden elektrikli yerli otomobil atağı : EVT S1

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
183
Cevap
2
Favori
4.890
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hacettepe Üniversitesinden elektrikli yerli otomobil atağı : EVT S1 

Bir kaç gün önce ilk kez test aşamasındayken görüntülenen yerli otomobil bir kaç gündür ülkemizin teknoloji gündeminde yer alıyor. Tanıtım sonrasında aracın bazı eski modellere benzemesi ve bakanlığın benzetilen markalarla iş birliği içinde olduğunu açıklaması gibi detaylar da yerli otomobilin gündemde kalmasını sağladı. Bu kez ise Hacettepe Üniversitesi gizli kapılar ardında geliştirmeye devam ettiği elektrikli otomobili gün ışığına çıkararak yarışa dahil oldu.

EVT S1 adıyla duyurulan otomobil oldukça spor bir görünüme ve tamamen elektrikle çalışan bir motora sahip. Aracın yayınlanan fotoğrafları da üretime hazır bir model olduğunu kanıtlıyor. Üniversitenin Teknokentinde 3 yıl önce başlayan çalışmalar Otomotiv ve diğer mühendislik dallarından bir grup öğrencinin katkılarıyla yürütülüyordu. Gövde kısmı lifli polimer, karbon fiber ve glass fiber malzemeleri ile güçlendirilmiş araç hafifliği ve aerodinamik gövde tasarısıyla oldukça az yakıt tüketiyor. Duyuru sayfasındaki rakamlara göre EVT S1 90km/saat sabit hızla hareket ettiğinde 100 km yolu 10kW'lık bir enerjiye katedebiliyor. Bu da aracın kilometre başına yaklaşık 4 kuruşluk elektrik harcadığını gösteriyor.

Tam ağırlığı 1050 kg olan aracın maksimum hızı 180km/saat ile sınırlandırılmış. 0'dan 100km/saate hızlanma süresi ise 7.5 saniye. Elektrikli motoru 141 beygir gücünde olan araç bir de 35 kW'lık batarya taşıyor. Bu rakamı da tükettiği enerji ile oranlamak gerekirse araç tek şarjla 300 km'nin üzerinde yol gidebilir. Pili tamamen şarj etmek ise evimizdeki geleneksel prizler ile 10 saat sürerken hızlı şarj istasyonları ile 30 dakika sürüyor. Otomotik vitese sahip otomobilin 3000'den fazla parçanın bir araya gelmesiyle oluştuğu da belirtilmiş. Tüm parçaların üretimini yapmanın mümkün olmadığı söylenirken gövde, şasi, süspansiyon - direksiyon - fren sistemi gibi önemli parçaların tamamen yerli üretim olduğunun altı çiziliyor.

50 bin dolar seviyesinde bir fiyatlandırmaya sahip olması beklenen EVT S1 seri üretim onay belgesi alabilmek için gün sayıyor. Belgenin alınması halinde ise ilk etapta 1000 adet üretilecek. Aynı ekibin 4 kapılı ve makam aracı gibi farklı modeller üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü de belirtiliyor. Bu çalışmalar da yaklaşık 1.5 ay sonra son bulacak ve ikinci otomobil kamuoyu ile paylaşılacak.

• Araç kısa ve darmı banamı öyle geldi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arka tasarım biraz kötü ama gerçekten harika olmuş araç.
  • İlk üretime göre oldukça başarılı. Tebrikler.

• bir iş adamı destek olsa hem kendisi kazansa hem ülkenin öğrencileri örnek olsa.
  • Güzel olmuş devamı gelir umarım, niye yerli bir teslamız olmasın.

• Saçma sapan bir şey bekleyerek açtım sayfayı, utanarak kapatıyorum. Çok güzel olmuş.

Tek eleştirilecek konu fiyatı olur. 20000-30000 dolar aralığında olsa da millet alsa.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunun lite modeki 15k doları aşmadan üretilse türkiye için efsane olur

• Devletin çok iyi bir şekilde desteklemesi lazım, hatta cadillac bls ile birlikte yürütülebilir proje....

Acilen 2 sene içinde üretim bandının ve diğer üretim platformlarının devlet tarafından karşılanması lazım...

Bravo Hacettepe

Darısı İtü, Odtü Bilkent, Boğaziçi'ne
  • Kampüs içerisinde bu araçtan bizzat makas yedim.

Şahidim, iyi yürüyor
  • 2020 yi filan beklemeye gerek yok adamlar yapmis iste ,alma vergi bundan , devlet tesvigi ver 50 ye degil 25e sat 4 kapilisinida uret , maliyet ucuzalyacaktir seri adet uretilince niye bu kadar bu olaylar buyutuluyor anlamak mumkun degil Türkiye'nin otomobil üretecek gücü fazlasıyla vardır.
  • Helal olsun işte böyle yenilikler gerekiyor. Gerçekten de çok başarılı görünüyor. Özellikle de ilk model için çok çok iyi olmuş. Bu kadarını beklemiyordum. Bu çok daha iyi modellerin geleceğinin habercisi.

• Helal olsun Hacettepe Üniversitesi ne. Bize ikinci yerli oto sevinci yaşattı adamlar. Bir de bunun şöyle daha ucuz, daha az sportif, daha ortalama bir modelini çıkartırlarsa çok güzel olur. Alıcı kitlesi oldukça genişler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuujitsu -- 15 Ekim 2015; 18:57:23 >
  • Yav. bu arabada tamamen kendi tasarimimiz halada yok dar yok arkası kötü olmuş bilmem ne dedinz,hükümet sırf beğenilsin eleştirilmesine dye GM den komple kasayı satın aldılar ama nafile biz neyizki neyi begenmiyoruz... Not:hükümeti de savunmuyorum yanlış anlasilmasin sakin.Tebrikler Hacettepe inşallah aile aracıda yaparsınız..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Paco-De Lucia -- 15 Ekim 2015; 18:58:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: r0x

bir iş adamı destek olsa hem kendisi kazansa hem ülkenin öğrencileri örnek olsa.

iş adamına miş adamına gerek yok bunun parasini devlet versin , bu arabayı kim ürettiyse universitesi hocasi ogrencisi kursunlar sirketlerini kim uretecekse anlassınlar butun paralar halkın cebinden karsılansın.kimleri zengin ediyor bu memleket en azından ortaya birseyler koyabilen universite hocasi,ogrencisini zengin yapalim birazda...
  • Herşey iyi güzelde , yerli diyorsun fiyatı dolarla koyuyorsun ??

• Tebrikler, siyaset yerine icraat yapanları kutluyorum, devamı gelir inşallah.

• Konudaki destek mesajları gözlerimi yaşarttı...

• bin tane teknoloji ve otomobil sitesi var ,youtube'da incelemeciler var bu adamlar toplansın gitsin baksınlar bu adamlar ne yapmış bu sizin görevinizdir bunu bizim mi dememiz gerkiyor.bu adamların reklamını yapın ülke gündeminde tutun. mesut bey ve erdi özüağ gitsinler ziyaret etsinler teknik ekibi.
  • Tüm umudumuz gençlerde.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.