Şimdi Ara

Yeni topladığım sistem için monitör önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    iki gün önce vatandan yeni bir sistem topladım. Topladığım sistem;

Zalman z3 plus 600w 
    Msi H97 pc mate 
    Intel i5 4460 
    Kingston Hyperx 2x4 GB 1600 mhz 
    Msi GTX 970 4G 

Şeklinde oluştu. Sistemi henüz çalıştıramadım çünkü monitörüm yok. Max 750 TL civarında minimum 23 inç,oyunlarda beni üzmeyecek, mümkünse ince çerçeveli bir monitör almak istiyorum. Ancak model belirleyemedim. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xallez -- 7 Ekim 2015; 10:52:18 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadaşlar akşam iş çıkışı monitörü almak istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

• Xallez X kullanıcısına yanıt
    monitor almadan once

goruntu kalitesini etkileyen parlaklık ve normal kontrast oranlarına bakmanızda fayda var

örnek vericek olursak

özellikleri 2 farklı monitore bakalım

1-----------------------------------------------
    Parlaklık 250 cd/m2

Normal Kontrast Oranı 1000:1

2-----------------------------------------------

Parlaklık 300 cd/m2

Normal Kontrast Oranı 3000:1

------------------------------------------------

tabii ki parlaklıgı ve kontrast oranı yuksek olan monitorun goruntu kalitesi daha iyi olucaktır.

goruntu kalitesini etkileyen renk derinliği de vardır. Goruntu kalitesini normal kontrast oranı - parlaklık - renk Derinliği belirliyor.

simdi gelelim IPS panele daha cok profosyonel tasarım işinde olan kullanıcıların tercih ettiği renk derinliği ve renklerin daha gerçekçi olmasından dolayı kullanılır. Ayrıca geniş görüş açısına sahip olmaları avantajı var. Eğer oyunlarda ms benim icin cok onemli diyenlerden biri iseniz hem de goruntu kalitesi iyi olsun diyorsanız IPS paneli tercih etmeniz gerekir.

MVA paneller yuksek kontrast oranına ve IPS panelden sonra en geniş görüş açısına sahiptir. IPS panel gibi renk derinliği yüksek olan bir paneldir.
    Yani MVA panel yüksek renk derinliği ve yüksek kontrasta sahip oldugu icin goruntu kalitesi diğer panellere göre daha iyidir. Eğer profosyonel tasarım işiyle ugrasmıyorsanız ve tepki suresinden biraz taviz verip daha canlı goruntuler ile oyunları oynamak istiyorsanız bu paneli tercih edebilirsiniz. (MVA 4 ms iken IPS ve TN paneller 2 ms felan)

TN paneller düşük renk derinliği ile goruntu kalitesi IPS veya MVA kadar iyi değildir.Ama tepki süreleri ve düşük maliyetleri ile ön plana çıkmıslardır.

panellerin avantajlarını kısaca avantaj ve dezavantajlarına bakalım

TN Panel
    ----------------
    - Renk Derinliği
    - Normal Kontrast Oranı
    - Görüş açısı
    + Tepki süresi

IPS Panel
    ----------------
    - Normal Kontrast Oranı
    + Renk Derinliği
    + Görüş açısı
    + Tepki Süresi

MVA Panel
    ---------------
    - Tepki Süresi
    + Normal Kontrast Oranı
    + Renk Derinliği
    + Görüş açısı

ilk secmeniz gereken hangi panel monitor olacagını secmelisiniz daha sonra marka ve ozelliklerine bakabilirsiniz.

goruntu kalitesi nedeniyle MVA veya IPS panel almanız tavsiyesinde bulunuyorum. 750 TL yi TN panel icin harcamayın

http://www.vatanbilgisayar.com/viewsonic-23-vx2363smhl-w-led-ips-monitor.html#ozellikler

http://www.vatanbilgisayar.com/philips-23-239c4qhwab00-led-ips-monitor.html?srt=PU#ozellikler

http://www.vatanbilgisayar.com/samsung-236-s24d390h-genis-ekran-led-monitor.html#ozellikler

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-238-vn248ha-genis-ekran-ips-monitor.html?srt=PU#ozellikler

bunların hepsi IPS panel sadece samsung pls panel

TN panellere gore renk derinliği yuksek oldugu icin daha kaliteli goruntu verir. Yani daha canlı renkler felan olur işte

benim tercihim samsungdan yana olurdu.

• quote:

Orijinalden alıntı: Stacker80

http://www.vatanbilgisayar.com/viewsonic-23-vx2363smhl-w-led-ips-monitor.html#ozellikler

http://www.vatanbilgisayar.com/philips-23-239c4qhwab00-led-ips-monitor.html?srt=PU#ozellikler

http://www.vatanbilgisayar.com/samsung-236-s24d390h-genis-ekran-led-monitor.html#ozellikler

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-238-vn248ha-genis-ekran-ips-monitor.html?srt=PU#ozellikler

bunların hepsi IPS panel sadece samsung pls panel

TN panellere gore renk derinliği yuksek oldugu icin daha kaliteli goruntu verir. Yani daha canlı renkler felan olur işte

benim tercihim samsungdan yana olurdu.

Öncelikle detaylı yanıtınız için teşekkürler. Ancak ilk linkde ki wiewsonic yerine neden samsung u önerdiğinizi anlayamadım. Wiewsonic hem ips hemde tepki suresi daha düşük. Bu onu samsungdan daha onde yapmaz mı?
    Fps ve fifa oynadığım için ms önemli bi unsur benim için.

ms olarak bakarsanız viewsonic ozellikleri itibariyle daha iyi gibi gozukuyor

ama samsungun yazılım destegi vs.. kalitesine guvendigim icin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stacker80

monitor almadan once

goruntu kalitesini etkileyen parlaklık ve normal kontrast oranlarına bakmanızda fayda var

örnek vericek olursak

özellikleri 2 farklı monitore bakalım

1-----------------------------------------------
    Parlaklık 250 cd/m2

Normal Kontrast Oranı 1000:1

2-----------------------------------------------

Parlaklık 300 cd/m2

Normal Kontrast Oranı 3000:1

------------------------------------------------

tabii ki parlaklıgı ve kontrast oranı yuksek olan monitorun goruntu kalitesi daha iyi olucaktır.

goruntu kalitesini etkileyen renk derinliği de vardır. Goruntu kalitesini normal kontrast oranı - parlaklık - renk Derinliği belirliyor.

simdi gelelim IPS panele daha cok profosyonel tasarım işinde olan kullanıcıların tercih ettiği renk derinliği ve renklerin daha gerçekçi olmasından dolayı kullanılır. Ayrıca geniş görüş açısına sahip olmaları avantajı var. Eğer oyunlarda ms benim icin cok onemli diyenlerden biri iseniz hem de goruntu kalitesi iyi olsun diyorsanız IPS paneli tercih etmeniz gerekir.

MVA paneller yuksek kontrast oranına ve IPS panelden sonra en geniş görüş açısına sahiptir. IPS panel gibi renk derinliği yüksek olan bir paneldir.
    Yani MVA panel yüksek renk derinliği ve yüksek kontrasta sahip oldugu icin goruntu kalitesi diğer panellere göre daha iyidir. Eğer profosyonel tasarım işiyle ugrasmıyorsanız ve tepki suresinden biraz taviz verip daha canlı goruntuler ile oyunları oynamak istiyorsanız bu paneli tercih edebilirsiniz. (MVA 4 ms iken IPS ve TN paneller 2 ms felan)

TN paneller düşük renk derinliği ile goruntu kalitesi IPS veya MVA kadar iyi değildir.Ama tepki süreleri ve düşük maliyetleri ile ön plana çıkmıslardır.

panellerin avantajlarını kısaca avantaj ve dezavantajlarına bakalım

TN Panel
    ----------------
    - Renk Derinliği
    - Normal Kontrast Oranı
    - Görüş açısı
    + Tepki süresi

IPS Panel
    ----------------
    - Normal Kontrast Oranı
    + Renk Derinliği
    + Görüş açısı
    + Tepki Süresi

MVA Panel
    ---------------
    - Tepki Süresi
    + Normal Kontrast Oranı
    + Renk Derinliği
    + Görüş açısı

ilk secmeniz gereken hangi panel monitor olacagını secmelisiniz daha sonra marka ve ozelliklerine bakabilirsiniz.

goruntu kalitesi nedeniyle MVA veya IPS panel almanız tavsiyesinde bulunuyorum. 750 TL yi TN panel icin harcamayın

Artıladim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Kadıköy eksen bilgisayardan asus vx248h modelini aldım. Eve gidip kurulumu yaptığımda görüşlerimi yazarım.
    Herkese teşekkürler :)

Güzel tercih hayırlı olsun

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.