Şimdi Ara

İlk araç alımı için fikirlerinize ihtiyacım var.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
1
Favori
503
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ekleme: Yazı düşündüğümden uzun ama okursanız sevinirim

Merhabalar herkese.

Arkadaşlar Allah nasip etti sağ salim askerliğimi yapıp 4 Eylül'de evime döndüm. Akabinde şansım yaver gitti ve bir hafta sonra da işe kabul edildim. Bayram sonrası işe başladım. İşim farklı bir ilçede (45 km) olduğu için ayda 300 lira kadar bir miktarı yol için ayırma planı yaparak kalan miktarın büyük bir kısmını düğün, nişan vs. için kenara ayırmayı uygun gördüm. Son zamanlarda devam eden şansım burda da devam etti ve şansımıza işe başlamamın 4.gününde de şirket merkez ilçeden gelenlere bir servis ayarladı ve doğal olarak yol parası için ayırdığım 300 lira da bana kalmış oldu. Şimdi işler de burda karışmaya başladı ve kafamda bazı planlar oluşmaya başladı. Bu planları size anlatarak sizlerin de fikirlerini almak istiyorum. İki planı da babamla karşılık konuştuk ancak henüz karara varamadık.

Plan 1:

Şimdi bu almayı düşündüğümüz araç benim ilk şahsi aracım olacak ve büyük bir kısmını ben ödeyeceğim. O yüzden ilk seçenek burda şu şekilde devreye giriyor.

* Hemen alacağımız için ilk bütçemizi 10.000 TL olarak belirledik.
    * Araç arayışlarımızı başlatıyoruz ve bütçemize uygun araçları listemize ekliyoruz.
    * Açıkçası hem benim bildiğim bir araç hem de ailemizin neredeyse 10 yıllık göz bebeği olduğu için aklımızdaki ilk araç Hyundai Excel (ve türevleri).
    * Bankaya gidiyoruz ve yaklaşık 10.000 liralık bir ihtiyaç kredisi (büyük ihtimal benim maaş aldığım banka) çekmek için başvuruda bulunuyoruz.
    * Eğer olursa da maksimum 18 ayda kredinin hemen hemen %70i tarafımdan %30'u da babam tarafından karşılanacak şekilde ödemelere başlıyoruz.

Plan 2:

Bu planda araç alımını biraz erteliyorum. Şöyle ki, öncelikle önümüz kış malum. Bu yüzden yağmur, çamur (kar demiyorum Aydın'dayım çünkü) olacak. Bu plan ise şu şekildedir:

* Araç alımını Haziran, Temmuz aylarına doğru erteliyorum.
    * Haziran ayına kadar ilk plandaki kredi ödemesindeki miktar kadar kenara atmaya çalışacağım.
    * Haziran ayına kadar biriken bu para elimde peşinat parası olarak kalacak. Yaklaşık hesaplamalarıma göre 3500-4000 lira kadar sanırım.
    * Burada da üç yol devreye giriyor.

1) 4000 liranın üzerine 10000 lira daha çekip 14000 liralık bir araç arayışında bulunacağız. O zamanki fiyatlara göre olur tabi.
    2) 4000 liranın üzerine az bir kredi çekip Excel vs. alarak kredi miktarını düşüreceğiz. Böylece daha az borç daha kısa zamanda bitecek.
    2) Ya da yine 10000 liraya yaşına göre temiz bir Excel bulup krediyle aracı alacağız ve birikimi de oluşabilecek temel arıza ve benzin masrafları için kullanacağız. Böylece kenardaki para herhangi bir arıza oluşması durumunda cebimizi yormayacak.

* Böylece biraz ertelemeli de olsa Allah nasip ederse ilk araç hayalimi gerçekleştiriyorum bu planla.

Ancak bu planda da şöyle endişelerim var.

* Olası 2. elde fahiş artışlar (her zamanki gibi),
    * Aynı aracı daha pahalıya alma riski,
    * Birikimlerimin istediğim düzeyde olmaması riski.

Şimdi sizlerin yapacağı yorumlardan yakıt, vergi, sigorta masraflarına gelelim.

* Alacağım aracın vergisi çok düşük olacak. Örneğin biz Excel için yıllık yanlış hatırlamıyorsam 84 TL veriyorduk.
    * Cebine cep harçlığı koyacaksın dersiniz. Şimdilik harçlık derdim yok arkadaşlar. Çalıştığım için ancak haftasonu dışarı çıkarım onda da fazla para harcamam. Cebimde bir miktar nakitim var ve beni baya idare eder. Düşünün askerlikten önceki 5 ayda toplam 500 TL harcamıştım. Üstelik bütün gün boş olmama rağmen.
    * Yakıt masrafları olacak dersiniz. Araç zaten haftada bir iki gün çalışacak. O da gezme amaçlı olur. Yani yakıt konusunda pek bir derdim yok.
    * Sigorta masrafları da ödenir gider beyler

Evet arkadaşlar. Hayatta her şey olabilir ancak planlarım bu düzeyde. Hayatım boyunca kafamdaki her şeyi yapmayı başardım. İnşallah bunu da başaracağım. Sizlerin de yorumlarını almak istiyorum.

Sizce Plan 1 mi yoksa Plan 2 mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sanki Bana Pele -- 6 Ekim 2015; 22:19:34 >

• hocam bana kalırsa 1 ay bekleyin bu karar için. Öncelikle işe servisle gidip gelin bakalım nasıl ? Eğer çok zor oluyor derseniz 1. maddeyi yürürlüğe koyun derim :)
  • Bence bu yıl para biriktir seneye yazın evlen
  • Çok abartmışsın reis , yanlış anlama ama alt tarafı 10bin tl lik araç. İhtiyacın varsa al geç.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yazınızı okurken içim daraldı yahu. Bi tuhaf oldum. Bu hissi açıklayamıorum. Neyse.

10bin tl kredi çekip al çok kafa yorma hayattan zevk alamazsın yoksa. Çünkü araba almak için hedef koyarsın site sana almak istediğin aracın üst modelini gösterir yanlışlıkla ama paran yetmez bu sefer hayatı sorgularsın aman diyim.
  • genc arkadasim bende sen gibi ilk asgerlik dinusu arabami aldim .....buyuk bir heyecan ve hayellerle ....bilirim ne yasadigini ama sana tavsiyem...... herseyi zamaninda yasa bu devirde sirtini devlete dayamaissan.veya saglam bir is sahibi degilsen ...yada saglam getirisi olan bir meslek erbabi degil isen....krediyle araba isi yass....oncelik evlenicek paran altinin zinetin esyan yoksa once bunlari tamamla sonrasinda evin yok ise kendine bir ev al borclan calis ode.....evin var ise almak istedigin arabaninda en az yuzde 70 parasida cebinde olan kadar araba alma.........Not asgerlik donusu bir araba alacak para cebimde idi zate....

• Ah be kardesim ne guzel isine girmissin ve memnun gorunuyorsun.isin bi otursun,garanti olsun.acil mi hemen borcla araba??? 0 birikim %100 kredi ile araba alsan sana bir artisi olacagini dusunmuyorum. servisle isine git,parani biriktir,dugununu yap. Sonra taki maki birikim gecer eline eli yuzu duzgun saglam aile arabasi alirsin.

• Gecenin saat Üçünde benim matematik senin sorunu çözmeye yetmedi hocam...

• araba masraf demektir. benzini, bakımı, kazası belası, lastiği, yağı bandrolü, sigortası derken uzar gider. borçla harçla elindeki üçbeş kuruşla araba falan alınmaz. ne güzel işe servisle gidiyosun ne yapıcan araba alıp? onun yerine para biriktir ilerde arsa falan alırsın yatırım yaparsın
  • anilis_gs A kullanıcısına yanıt
    İşe zaten servisle gideceğim. Yoksa günlük 20 lira yakıta veririm. Araba ihtiyaç ve gezme için kullanılacak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • tyrant1907 kullanıcısına yanıt
    Hocam evet araba masraf demek ancak şu an aracımız yok. Yani bir ihtiyaç anında millete ağız eğmek istemiyoruz. Asıl alma sebebimiz bu. Kurbanda başkası olmasa etleri getiremezdik dusunun. İhtiyaç olunca babam da sana alalım dedi aracı. Durum bu.

• O zaman size gore ikinci yol daha iyi olur gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sanki Bana Pele

Ekleme: Yazı düşündüğümden uzun ama okursanız sevinirim

Merhabalar herkese.

Arkadaşlar Allah nasip etti sağ salim askerliğimi yapıp 4 Eylül'de evime döndüm. Akabinde şansım yaver gitti ve bir hafta sonra da işe kabul edildim. Bayram sonrası işe başladım. İşim farklı bir ilçede (45 km) olduğu için ayda 300 lira kadar bir miktarı yol için ayırma planı yaparak kalan miktarın büyük bir kısmını düğün, nişan vs. için kenara ayırmayı uygun gördüm. Son zamanlarda devam eden şansım burda da devam etti ve şansımıza işe başlamamın 4.gününde de şirket merkez ilçeden gelenlere bir servis ayarladı ve doğal olarak yol parası için ayırdığım 300 lira da bana kalmış oldu. Şimdi işler de burda karışmaya başladı ve kafamda bazı planlar oluşmaya başladı. Bu planları size anlatarak sizlerin de fikirlerini almak istiyorum. İki planı da babamla karşılık konuştuk ancak henüz karara varamadık.

Plan 1:

Şimdi bu almayı düşündüğümüz araç benim ilk şahsi aracım olacak ve büyük bir kısmını ben ödeyeceğim. O yüzden ilk seçenek burda şu şekilde devreye giriyor.

* Hemen alacağımız için ilk bütçemizi 10.000 TL olarak belirledik.
    * Araç arayışlarımızı başlatıyoruz ve bütçemize uygun araçları listemize ekliyoruz.
    * Açıkçası hem benim bildiğim bir araç hem de ailemizin neredeyse 10 yıllık göz bebeği olduğu için aklımızdaki ilk araç Hyundai Excel (ve türevleri).
    * Bankaya gidiyoruz ve yaklaşık 10.000 liralık bir ihtiyaç kredisi (büyük ihtimal benim maaş aldığım banka) çekmek için başvuruda bulunuyoruz.
    * Eğer olursa da maksimum 18 ayda kredinin hemen hemen %70i tarafımdan %30'u da babam tarafından karşılanacak şekilde ödemelere başlıyoruz.

Plan 2:

Bu planda araç alımını biraz erteliyorum. Şöyle ki, öncelikle önümüz kış malum. Bu yüzden yağmur, çamur (kar demiyorum Aydın'dayım çünkü) olacak. Bu plan ise şu şekildedir:

* Araç alımını Haziran, Temmuz aylarına doğru erteliyorum.
    * Haziran ayına kadar ilk plandaki kredi ödemesindeki miktar kadar kenara atmaya çalışacağım.
    * Haziran ayına kadar biriken bu para elimde peşinat parası olarak kalacak. Yaklaşık hesaplamalarıma göre 3500-4000 lira kadar sanırım.
    * Burada da üç yol devreye giriyor.

1) 4000 liranın üzerine 10000 lira daha çekip 14000 liralık bir araç arayışında bulunacağız. O zamanki fiyatlara göre olur tabi.
    2) 4000 liranın üzerine az bir kredi çekip Excel vs. alarak kredi miktarını düşüreceğiz. Böylece daha az borç daha kısa zamanda bitecek.
    2) Ya da yine 10000 liraya yaşına göre temiz bir Excel bulup krediyle aracı alacağız ve birikimi de oluşabilecek temel arıza ve benzin masrafları için kullanacağız. Böylece kenardaki para herhangi bir arıza oluşması durumunda cebimizi yormayacak.

* Böylece biraz ertelemeli de olsa Allah nasip ederse ilk araç hayalimi gerçekleştiriyorum bu planla.

Ancak bu planda da şöyle endişelerim var.

* Olası 2. elde fahiş artışlar (her zamanki gibi),
    * Aynı aracı daha pahalıya alma riski,
    * Birikimlerimin istediğim düzeyde olmaması riski.

Şimdi sizlerin yapacağı yorumlardan yakıt, vergi, sigorta masraflarına gelelim.

* Alacağım aracın vergisi çok düşük olacak. Örneğin biz Excel için yıllık yanlış hatırlamıyorsam 84 TL veriyorduk.
    * Cebine cep harçlığı koyacaksın dersiniz. Şimdilik harçlık derdim yok arkadaşlar. Çalıştığım için ancak haftasonu dışarı çıkarım onda da fazla para harcamam. Cebimde bir miktar nakitim var ve beni baya idare eder. Düşünün askerlikten önceki 5 ayda toplam 500 TL harcamıştım. Üstelik bütün gün boş olmama rağmen.
    * Yakıt masrafları olacak dersiniz. Araç zaten haftada bir iki gün çalışacak. O da gezme amaçlı olur. Yani yakıt konusunda pek bir derdim yok.
    * Sigorta masrafları da ödenir gider beyler

Evet arkadaşlar. Hayatta her şey olabilir ancak planlarım bu düzeyde. Hayatım boyunca kafamdaki her şeyi yapmayı başardım. İnşallah bunu da başaracağım. Sizlerin de yorumlarını almak istiyorum.

Sizce Plan 1 mi yoksa Plan 2 mi?

hocam bu soruyu Ali tezel cevaplayabilir kanımca :)

• mrvolkan kullanıcısına yanıt
    Uzun ve karisik olduğunu biliyorum ama detaylarıyla anlatmak istedim

• 6 sene önce hatta 5 yıl diyelim aynı senın gibi planlarım vardı

ve gittim 10 bin lira cekdim 60 ay vade ile onu ana para yapıp ustune 3 binliram vardı bitane astra aldım
    sonra bir yıl sonra 5 bin ekledim +5 bin borçlandım cerato aldım
    5 bin borcum bitti kredi odemeye devam ettim sonra yine 10 bin borclandım corolla aldım
    vs vs vs vs

şunu anladım borçlanmadan birsey sahibi olunmuyor.ama borclanırken ne kadar ödeyeceginizi iyi hesaplayın ''kendi''hayat standartlarınızın üstünde borçlanmayın

benim pişman oldugum tek konu 10 bin lira kredi cekmemdi keske onu baska bi sekilde borçlanıp faize bulaşmasaydım
  • Plan 1 ama işiniz biraz rayına otursun seçim geçsin 1-2 ay sonra alın aracı.Düğün yapacağınız zaman para yetişmezse satarsınız olur biter.

• Bizim iş yerinde bir abi var. Şu an karşımda otuyor :) Adam 3 yıl boyunca araba alma planı yaptı. Sürekli "Acaba hangi arabayı alsam da satarken zarar etmesem, yakıtı az olsa, çekişi iyi olsa, parçası ucuz ossa, geniş ossa, güzel ossa, acaba hangi arabayı alsam, hangi arabayı alsam, hangi arabayı alsam" diye düşüp durdu. 3 yıl boyunca yaptığı çılgın ince hesaplar ve inanılmaz araştırmaları sonucu 2009 model sembol aldı.

Gerek yok beya..
  • Borclanmadan bence de hiç bir şey sahibi olunmuyor. Amcam yıllarca markette şarküteri reyonunda çalıştı. Bir gün canına tak etti çıktı işten. Tazminatiyla 2005 Mercedes Sprinter aldı. Bir de kredi çekti minibüs hattı aldı. Kendini garantiye aldı hat sahibi olarak. Bende araç almak istiyorum ancak direk tamamen kredi mi yoksa birikim sonrası kredi mi onu hesaplamam gerek. Bana kalırsa ayda 1000 lira da verebilirim kredi için. Ancak o kadar verip de parayı bağlamak istemiyorum.

@APPY038 zaten bekleyeceğim. Önce bir düzenim belli olsun ondan sonra tam karar vereceğim. O sırada da araç araştıracagim.

• kredi faiz olduğu için iki planı da beğenmedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: anyhill

kredi faiz olduğu için iki planı da beğenmedim.

Faiz kısmını izin verirseniz ben dusuneyim :) Farklı bir öneriniz varsa seve seve dinlerim.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.