Şimdi Ara

Plastik Tampon nasıl boyanır? Yardım lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
18
Cevap
1
Favori
97.122
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Aracımın orjinal siyah renkli plastik tamponunu gövde rengine boyamak istiyorum. Bu için hangi boyayı kullanmam gerekiyor. Aracın rengi vişne çürüğü. Boyamadan önce herhangi bir hazırlık (astar vs) gerekir mi?
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

• astar tabiki gerekir hatta 2-3 kat daha saglıklı olur astar kullanmaz isen boya çabuk dökülür
  • astarsızda yapmanın yolları var boyanın içerisine karıştırılan malzemeler ile olabiliyor. ama bende arkadaşın dediğine katılıyorum.astar kullanırsan daha iyi olacaktır...
    dışarıda tamponlarındaki boyaları pul pul dökülen bir sürü araç var. bu görüntüde hiç hoş olmuyor.
  • Kullanılacak astar ve boya için önerdiğiniz özellikler nelerdir? (boya marka-model vs) belirtirmisiniz. Benim bu konu hakkında hiçbir bilgim yok.
  • Boyama gerçekten çok zahmetli bir iştir. Boş boş boyama olmaz.

Bir boyama işlemenin %90 'ı zımpara %10 'u boyamadır. Zımpralanmamış temiz bir yüzey olmazsa yapacağın boya top top birikir kötü bi görünüm oluşturur.

Şimdi önce boyamadan önce fazla kalın olmayan bir zımpara ile (umara vermicem ama çok kalın olmayacak çok çok da ince olmayacak normal bişey ince zımpara yani.) Boş siyah yapmonu komple zımparala tertemiz olsun tampon kirler falan gidecek varsa çizikler yok olacak bir seviyede olacak tampon. tek diyorum kaln zımpara olmasın yoksa çizik çizik gözükür boya ve bitiminde zımparalnamış yüzyi iyice temizle tozlardan falan arındır.

Daha sonra astar boyayı at , kurusun bir kat daha at, sonra bir kat daha at astar kalın olsun.

Astarlama işlemi bittikten sonra şimdi sıfır zımpara ile attığımız astarı zıparalam işlemine gçiyoruz tekrar (astar boyanın iyice kuruduğundan emin olduktan sonra) tamponun hertarafını zımparalıyoruz güzelcene hiç boş yer kalmayacak bir şekilde. Yüzey pürüzsüz ve kaymak gibi olacak. Daha sonra zımparalanmış yüzyi nemli bir bezle yada kolanya ile iyice temizle tozlar gitsin. kolonya tavsiyemdir hemen uçtuğu için yüzey çabuk kurur.

İşte son evre olan renkli boyamaya geçeceğiz, istediğin renkte kaliteli bir boya alıyorsun ve boyuyorsun. Sprey boyama yapman tavsiyemdir. Sprey boyayı da yakından değil 20 - 25 cm uzaktan sağ sol yaparak boyarsan en güzel boyamayı elde edersin. Sprey boyada bilek sürekli çalışmalı boya bir yerde toplanmamalı.

Boya işlemi gerçekten beceri gerektiren ve tecrübe isteyen bir iştir. Tampon falan boyamadan önce bir metel parçasını veya bir düz yüzeyi pürüzsüz ve dümdüz bir şekilde boyamaya çalış.

Ya da olmadı gitecen bi ota boyacıya diyeceksin böyle böyle adamlar mis gibi fırın boya çekecekler

• Arkadaşım aynı şeyi bende yapmak istiyorum. Bizim CADDY nin tamponları da plastik boyasız (30küsür binlira paraya plastik tamponda ayıp bişey bu arada), servisle görüşcem birkaç gün içinde büyük ihtimal uçuk bişey söyliycekler babamda yok diycek. O yüzden taksicilere sorcam bugün, bildiğiniz gibi onlar beyaz araba alıp giydirme yapıyolar. Yaptırdıkları yerle bi konuşcam, sanırım giydirme boyadan daha ucuza gelecektir.
    Boyama hakkında; bu konuda hiçbir fikrim yok diyorsanız bence bu işe siz girişmeyin bi kaportacıya gidin.
  • Sayın Yazılımcı Online,
    Yardımınız için çok teşekkür ederim. Boyacı tanıdık olsa masraftan kaçınmayacam (makul olmak kosulu ile) ama malesef tanıdık olmayınca cekiniyo insan. Mesela ben elektronik hobim olmasına rağmen geçen yıla kadar oto elektirğinden anlamazdım. Geçen sene Antalya-Kırcami tarafında bi elektrik ustasına sis farlarımı taktırdım. Adam (anlamadığımı anladığından olsa gerek) "çift röle taktım çift de sigorta taktım" deyip 70 YTL işçilik aldı. 2-3 ay sonra bi sorun olunca baktım birde ne göreyim biizm usta tesisatı direk çakmağa bağlamış. Teller salkım sacak vaziyette iyi kısa devre yapmamış. neyse taktığı sadece 1 switch 1-1,5 YTL onuda gaz pedalının yüksekliğinde bir yere taktı. Her seferinde eğilmem gerek. Ayrıca yok dediği arabamın sis lamba düğmesi var. Ayrıca "taktım" dediği sigorta ve rölelerin yerinde meltemler-poyrazlar esiyor. Kendim ön konsolu söküp bir güzel sis lamba düğmesine bağladım, bu işlem sonunda gösterge panelinde (önceden yanmayan) sis ışığıda yanıyor artık. Bu olayı her hatırladığımda saygıdeğer usta ve sülalesini saygı ile (!) anıyorum. Kendisini ziyarete 1-2 kere gittim ama bulamadım önemli de değil bu saatten sonra. Çizilmiş gözün davası olmaz. Eğer adam gibi işini yapsa yılda 8-10 kere (kesin) gider her seferinde para kazandırırdım, ayrıca eşe dosta da tavsiye edersim ama demekki o kadarlık adammış. Haa bu arada hakikaten "helal süt emmiş" tabiri caiz ise "eli ayağı öpülecek" ustalarda var. Sözüme onlar alınmasın, onların alın terine göz nuruna her zaman saygı duydum. Benim sözüm usta kılığına girip işyeri açmış dolandırıcılara. Ama bu tip adamlar yüzünden tanımadık yere de gitmek istemiyor insan, tanıdık bildik birileri yönledirnce daha iyi oluyor. Şans işte.

• Vallaha ben araba tamponu falan boyamadım gerçi fakat, bilgisyar kasamı modfiye ettim ve güzel görünmesi içinde baya itinalı olmak lazım araştırdım boya nasıl yapılır teknikleri nelerdir diye. ordan biliyorum yani.

Boya yapmada acele etme asla ve asla yoktur. Boyanın iyi bir şekilde kuruması en güzel sonucu verir aster at astar kurusun astarı zımparala temizle sonra üstüne boyayı at güzelcene mis gibi olur.

Tabi bu araba olduğu için dandik boyalardan değilde kaliteli sprey boyalardan almanı tavsiye ederim.

Aslında iyi bi usta bulursanda daha iyi olur senin için.

mesela bende boyamak istiyorum fakat benim için imkanısz. Arabanın boyasında çok fazla seten var aynı rengi tutturmam imkanısz bir kaç kere araba hasar aldı götürdüm adamlar süper boyuyor bilgisyarlı sistemle arabanın yanı rengi tutturuyorlar helal vallaha.

• quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

Boyama gerçekten çok zahmetli bir iştir. Boş boş boyama olmaz.

Bir boyama işlemenin %90 'ı zımpara %10 'u boyamadır. Zımpralanmamış temiz bir yüzey olmazsa yapacağın boya top top birikir kötü bi görünüm oluşturur.

Şimdi önce boyamadan önce fazla kalın olmayan bir zımpara ile (umara vermicem ama çok kalın olmayacak çok çok da ince olmayacak normal bişey ince zımpara yani.) Boş siyah yapmonu komple zımparala tertemiz olsun tampon kirler falan gidecek varsa çizikler yok olacak bir seviyede olacak tampon. tek diyorum kaln zımpara olmasın yoksa çizik çizik gözükür boya ve bitiminde zımparalnamış yüzyi iyice temizle tozlardan falan arındır.

Daha sonra astar boyayı at , kurusun bir kat daha at, sonra bir kat daha at astar kalın olsun.

Astarlama işlemi bittikten sonra şimdi sıfır zımpara ile attığımız astarı zıparalam işlemine gçiyoruz tekrar (astar boyanın iyice kuruduğundan emin olduktan sonra) tamponun hertarafını zımparalıyoruz güzelcene hiç boş yer kalmayacak bir şekilde. Yüzey pürüzsüz ve kaymak gibi olacak. Daha sonra zımparalanmış yüzyi nemli bir bezle yada kolanya ile iyice temizle tozlar gitsin. kolonya tavsiyemdir hemen uçtuğu için yüzey çabuk kurur.

İşte son evre olan renkli boyamaya geçeceğiz, istediğin renkte kaliteli bir boya alıyorsun ve boyuyorsun. Sprey boyama yapman tavsiyemdir. Sprey boyayı da yakından değil 20 - 25 cm uzaktan sağ sol yaparak boyarsan en güzel boyamayı elde edersin. Sprey boyada bilek sürekli çalışmalı boya bir yerde toplanmamalı.

Boya işlemi gerçekten beceri gerektiren ve tecrübe isteyen bir iştir. Tampon falan boyamadan önce bir metel parçasını veya bir düz yüzeyi pürüzsüz ve dümdüz bir şekilde boyamaya çalış.

Ya da olmadı gitecen bi ota boyacıya diyeceksin böyle böyle adamlar mis gibi fırın boya çekecekler

hocam pc modifikasyon yaparken dikkat etmemiz gereken unsurları söler misiniz bende bu işe kalkıştım da

• Bunu sanmıyorum ki siz yapabilin zaten rengide vişne çürüğü demişsiniz renk tutmayabilir

Kaç kat nasıl atılacak ve astar nasıl yapılacak bilemiyorum zor iş ..
  • çok titiz yapılacak bir işlem onun için iyi bir boyacıya danışmalısın yoksa araba yıkarken basınçlı su altında boyalar pul pul dökülebilir.
  • Benim sadece siyah renk olan sensör griye boyanacak ne yapmamı tavsiye edersiniz 3 cm lik bi çapı var koyu gri renge boyamam gerek en ucuz nasıl yaparım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • https://youtu.be/koEijSAnnyQ videonun aciklama kisminda malzemeler ve aşamalari anlattim. İki aydir sikintisiz kullaniyoruz. Basinclida bile sorn cikartmadi.

• Selamün Aleyküm,
    Benim de bir sorum olsa müsadenizle;

Peki zaten boyalı olan bir yüzey nasıl boyanır?

Şöyleki; Aracımın tamponu bir hasar aldığı ve boyaya ihtiyacı olduğu için değil ama çift renk olması için bir bölümünü boyamak istiyorum ve kendim sprey boya ile yapmak istiyorum. Gerekli maskelemeyi yaptıktan sonra yine boyanın üzerine plastik astar sprey sıkıp onun üzerine mi boya atmalıyım?

Şimdiden teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stranger0609 -- 5 Şubat 2016; 15:11:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: stranger0609

Selamün Aleyküm,
    Benim de bir sorum olsa müsadenizle;

Peki zaten boyalı olan bir yüzey nasıl boyanır?

Şöyleki; Aracımın tamponu bir hasar aldığı ve boyaya ihtiyacı olduğu için değil ama çift renk olması için bir bölümünü boyamak istiyorum ve kendim sprey boya ile yapmak istiyorum. Gerekli maskelemeyi yaptıktan sonra yine boyanın üzerine plastik astar sprey sıkıp onun üzerine mi boya atmalıyım?

Şimdiden teşekkürler

ne kadar güzel bir soru. acaba bu konuda fikri olan varmı arkadaşlar.benim aracımdada tampon kısmında gri bir alan güneşten solmuş buranın üzerine direk sprey boya atılabilirimi.
  • merhabalar , ben ressamım işim gücüm boyalar ile yaklaşık bir ay önce bisikletimi komple zımparalayıp sprey oto boyası ile boyadım astarda attım fakat fırın boya gibi oldumu pekte olmadı. bisikletten yola cıkarak anatıyım öncelikle zımparadan sonra astar attım cok tutucu gibi gelmedi astar 30tl iki kat anca attı tampon için iki kutu almak lazım boyaya gelirsek en az iki kutu almak lazım ve kuruması sertlesmesi bence 2 gün bu esnada tozda yapışabilir gelelim verniğe vernik olmazsa bi cacık olmaz 2-3 kutuda vernik gider tampona toplayınca fiyatı zaten hemen hemen kaportacı fiyatına gelir birde garantisi yok güncel fiyatı yazayım fikir olsun iki kutu astar 60tl iki kutu boya 70 tl iki kutuda vernik 70 tl bir tampoana giden 200tl böyle bir kıyasa gidebilirsiniz. bende bosh servise verdim bakalım ön arka tamponu sonuç ne olacak merakla bekliyorum. onunda fiyatını yazayım ön arka tampon bir marşpiyer birde kuçuk bir çiziği vardı bunların hepsine 800tl fiyat verdiler daha pazarlığımı yapmadım teslim alırken 100 200 fiyatı kırarsam dediğim gibi hemen hemen aynı paralara gelecektir.

• Arkadaslar bisey sorcam benim aracim 2015 reno symbol aldigimda tamponun rengi hafif cikikti nasil siyahligi kapatabilirim acaba

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.