Şimdi Ara

Intel'den çift ve 4 çekirdekli Core 2 işlemcilerde %40'a varan fiyat indirimleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
0
Favori
4.912
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Intel ve AMD arasındaki işlemci piyasasına yönelik sıkı rekabet, firmaların kısa ve uzun vadeli planlarına göre farklı boyutlar kazanabiliyor. 27 Temmuz tarihine kadar hem performans hem de fiyat anlamında pazarda lider konumda olan AMD, Intel'in Netburst mimarisini bırakıp uzun çalışmalar sonucunda geliştirdiği Core mimarisini kullanan yeni Core 2 Duo "Conroe" işlemcileri piyasaya sürmesinin ardından fiyat ve performans anlamında lider konumunu kaybetti. Şu sıralar kral koltuğunda oturan Intel'in keyfi yerinde. Fakat firma boş durmuyor ve AMD'nin atacağı adımlara yönelik olarak yeni stratejiler geliştirmeye de devam ediyor. Firma rakibi AMD'nin önümüzdeki yılın 2. yarısından itibaren piyasaya sürmeyi planladığı yeni K8L mimarisini temel alan işlemcilere cevap niteliği olacak çeşitli adımlara hazırlık çalışmaları da yapmakta ki bunların belkide en önemlisi güncel çift ve 4 çekirdekli Core 2 serisi işlemcilerde düşünülen ciddi fiyat indirimleri.

AMD'nin önümüzdeki yıl piyasaya süreceği yeni mimariye sahip Agena (Altair) ve Kuma (Antares) hatta doğal 4 fiziksel çekirdeğe sahip olan yeni mimari tabanlı Opteron işlemcilere Intel sert ve etkili fiyat indirimleri ile cevap vermeyi planlıyor. Yapılması düşünülen fiyat indirimlerinin %40'ları bulması tahmin edilmekte. Üstelik Intel fiyat indirimlerini hem çift çekirdeki Core 2 Duo "Conroe" işlemcilede hemde 4 çekirdekli Core 2 Quad işlemcilerde yapacak. Hatta fiyat indiriminin en çok etkileyeceği işlemcilerden biri de Core 2 Quad Q6600 olacak. Takip edenler bilir Intel'in şu an için masa üstüne yönelik olarak satılmakta olan 4 çekirdekli tek işlemcisi Core 2 Extreme QX6700. Bu işlemcinin daha uygun fiyatlı versiyonu olacak olan Core 2 Quad Q6600'ün 7 Ocak 2007 tarihi ile birlikte satışa sunulması bekleniyor. 2.40 GHz / 4MB L2 x 2 / 1066MHz FSB gibi teknik spesifikasyona sahip olacak işlemcinin fiyatının pazara sunulduğunda 851$ olması fakat Intel'in planlanan fiyat indirmini önümüzdeki yılın 2. çeyreğinde uygulamaya başlaması ile %37,7'lik bir düşüşle 530$'a gerilemesi bekleniyor.

Yine Intel'in şu sıralar oldukça başarılı ve başarısı oranında da popüler olan çift çekirdekli işlemcileri Core 2 Duo E6700 (2.66 GHz/4MB L2/1066MHz FSB) ve E6600'e (2.4 GHz/4MB L2/1066MHz FSB) de ciddi fiyat indirimleri geliyor. Şu sıralar 530$'a satılan Core 2 Duo E6700'ün %40,3'lük indirim ile 316$'a, yine 316$ civarı satılan Core 2 Duo E6600'ün de %29,1'lik indirim ile 224$'a satılması bekleniyor. Firmanın Core 2 Duo serisinin satış anlamında belkide en başarılı modelleri olan Core 2 Duo "Conroe" E6400 ve E6300 ise diğer modellere göre fiyat indirimden daha cüzi bir miktarda etkilenecek gibi. Core 2 Duo E6400'ün (2.13 GHz/2MB L2/1066MHz FSB) fiyatının %18.3'lük indirim ile 224$'dan 183$'a, E6300'ün (1.83 GHz/2MB L2/1066MHz FSB) ise %10.9'luk indirim ile 183$'dan 163$'a gerilemesi bekleniyor. Ayrıca bu 2 modeldeki fiyat indirimine paralel olarak Intel aynı gün içinde 4MB L2 belleğe sahip olan yeni Core 2 Duo E6420 (2.13 GHz/4MB L2/1066MHz FSB) ve E6320 (1.83 GHz/4MB L2/1066MHz FSB) modellerinin duyurularını da yapmayı da planlamakta.

Grafik HKEPC sitesinden alınmıştır.

Core 2 işlemcilerinin giriş seviyesine yönelik olarak 21 Ocak tarihinde duyurusu yapılması beklenen ve 163$ fiyat etiketi ile raflardaki yerini alacak olan, yeni hız aşırtma efsanesi olacağı konuşulan Core 2 Duo E4300'ün (1.8 GHz/2MB L2/800MHz FSB) fiyatının da yine önümüzdeki yılın 2. çeyreğinde 133$'lık fiyatı ile E4400'ün (2 GHz/2MB L2/800MHz FSB) pazara giriş yapması ile birlikte %30.7'lik fiyat indirimiyle 113$'a düşmesi bekleniyor.

Intel rakibi AMD'yi farklı yollardan köşeye sıkıştırma çalışmalarına devam ediyor. Ciddi fiyat indirimlerinin yanı sıra önümüdeki yıl firmanın geçmeyi planladığı 45nm üretim süreci buna paralel olarak yine firmanın Nehalem mimarisi üzerine çalışamalarını tam gaz devam ettirmesi ayrıca yine 2007 yılının 3. çeyreği ile birlikte nispeten kabul edilebilecek daha uyugn fiyatlar ile yeni Pentium 2000 ve Celeron 400 işlemcileri piyasaya sürecek olduğunu düşündüğümüzde işi gerçekten zor olan AMD'nin neler yapacağını merakla bekliyoruz doğrusu.

Sayfanın Linki : http://www.hkepc.com/bbs/itnews.php?tid=714230&starttime=0&endtime=0

• süpersin fx57 benim canım çekti E6600 şimdi
  • inteli bu kadar korkutan neki şaşırtıcı aldığı istihbahrattan baya korkmuş anlaşılan
  • biraz daha düşürse ne olurdu sanki
  • E6600 ün fiyatı iyiymiş tam alınmaklık.
  • Çok iyi haber gerçekten.. Bir an önce fiyatlar inerse daha iyi olacak..
  • inse bile 530 dolar bana göre astronomik bir fiyat.Okadar parayı sadece işlemciye vereceksem bunun sonu gelmez.
  • core2duo 4400 + 8800gts alinir simdi bea (ama ben artik PC almiycam. al bi laptop kurtul dertlerden)
  • quote:

Orjinalden alıntı: kont_andre

inse bile 530 dolar bana göre astronomik bir fiyat.Okadar parayı sadece işlemciye vereceksem bunun sonu gelmez.

e gidip en iyi işlemciyi almaya kalkarsan sana 100 dolara patlıcqak deil daha ucuz işlemcilerde var
  • intel gerçekten korkmuş demekki k8l baya sağlam geliyo
  • quote:

Orjinalden alıntı: kaan84

inteli bu kadar korkutan neki şaşırtıcı aldığı istihbahrattan baya korkmuş anlaşılan

Ewet bencede bu konunun üzerine gitmek lazım sonuna kadar.Burdan ortaya çıkıyorki AMD iyi patlatacak.Ki zaten intel en ucuz döneminde bile işlemciler genelde AMD den daha pahalıydı.Fiyat konusundaki rekabet tartışılır derim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: tepeb

intel gerçekten korkmuş demekki k8l baya sağlam geliyo

bence korktugundan falan değil amd yi batırmaya çalışıyor gibi geldi bana
  • habere bakılırsa amd nin işi oldukça zorlaşacak gibi görünüyor , malum hem cache değerlerinin yüksekliği ve 45 nm üretim teknolojisine geçiş intelin epey güçlü silahları olduğunu gösteriyor.

amd ise hala 65 nm ye yeni geçmeyi planlıyor fakat belki de amd çoklu çekirdek mimarisini farklı görevleri yapan farklı çekirdeklere yönlendirebilirse ( bir önceki haberde olduğu gibi ) belki tekrar iyi bir giriş yapabilir pazara , yoksa işi oldukça zor.
  • E6600 Fiyat olarak bence cok iyi 4mb cach var daha ne olsun
    canavar gibi işlemci...

Almayı düşünenler hiç durmasında bence
  • intel 1333 fsb li işlemcileri çıkaracagından dolayı 1066 lıkların fiyatını düşürüyor bence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LINEBACKER -- 19 Aralık 2006; 10:37:50 >
  • özellikle şuan için uç işlemcilerinin fiyatlarını baya bir indiriyormuş , yeni sistem toplayanlar için 6600 güzel bir seçenek olabilir
  • Biz bu gidişle daha çoook bekleriz gibime geliyor.

Yeni bir pc toplama zamanı 2007 aralık gibi gözüküyor. 1yıl sonra pc toplamak çok mantıklı. Bu durumda şu zaman zarfındaki alımlar hep zarar bence.

Zaten ortada doğru düzgün ne uygulama var ne de oyun. Üreticiler zamanlamayı öyle bir yapıyor ki gerçek anlamda uygulama ve oyunlar ne zaman çıkarsa ( bence 1 yıl sonra ) işte o zaman teknolojiyi gerçek değerinden satıyorlar. Şimdiki fiyatlar hep abartı. Şimdi diyelim ki güzel bir bilgisayar aldık, ertisi günü gittik bir de oyun aldık, eğer bu oyun doğru düzgün çalışmazsa biz satıcıya bunun hesabını sormaz mıyız ? İşte teknoloji üretenler de bakıyorlarki zaten ortada doğru düzgün bir uygulama yok, eski teknoloji şu an için yeterli, o zaman fiyatları yüksek tutuyorlar.

Biz ne yapmalıyız peki? Doğru düzgün uygulama ve oyunların çıkmasını beklemeli daha sonra PC'ye yatırım yapmalyız. Ama bu arada da donanım haberlerini takip etmeliyiz...........

• 4 çekirdekli yeni nesil işlemcileri pazara sunmadan eldeki stokları eritme indirimi, intel bunu ilk defa yapmıyo ama bu sıralar aldığım haberler beni deli ediyo

10 gün önce sistem topladım leadtek 7900gs aldım 220 dolara aynı hafta inventus 170 dolar indirdi, e6600 aldım 330dolara 10 gün sonra %40 indirime gidileceğini öğrendim iyi ki bu indirim 4-6 ay arasında gerçekleşecek yoksa cidden kafayı yerdim sırada ne var çok merak ediyorum kesin 667mhz ddr2 lerde cidi bi indirim olur ben 110 dolardan aldım ya

• Yeni Qların geldiği düşünülürse ve 2007'nin 2. çeyreğine göre bu fiyat indirimleri oldukça ölçülü, dampnig olmasa da güzel. Ama açıkcası bu indirim upgrade ya da sistem satın alacaklar için beklemeye değecek nitelikte değil, yani doğal bir indirim görünümünde.
  • abi ben daha yeni 6600 ısmarladım yaw olcak işmi:(6 ay sonra felanmı bu indirim yoksa cok yakın zamandamı gitti öylede olsa böyledeolsa 100dolar gitti :(ben bir soguk su içim
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.