Şimdi Ara

Milli kanser ve grip aşısı projeleri için düğmeye basıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
329
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Milli kanser ve grip aşısı projeleri için düğmeye basıldı

İlaçta dışa bağımlılığı azaltma adına atılan adımlar yavaş yavaş meyvesini vermeye başlıyor. Dün itibariyle TÜBİTAK tarafından başlatılan Milli Biyobenzer Kanser İlacı (BİOSİM) ve Milli Pandemik Grip Aşısı (GRİPA) Geliştirilmesi Projeleri'nin açılış töreni yapıldı.

Törende konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık; Türkiye'nin ilk milli biyoteknolojik biyobenzer kanser ilacını yerli imkanlarla ve uluslararası standartlara uygun bir surette üretmeyi amaçladıklarını dile getirdi. 

GRİPA projesiyle tersine genetik, tersine aşı gibi tekniklerle hücre temelli aşı üretim teknolojisinde gelişe sağlanması hedefleniyor. Böylece grip salgınlarına karşı hızlı aşı üretimi sağlanabilecek. İki proje biyoteknolojik ilaç üretim altyapısını geliştirecek ve ortaya çıkacak olan birikim sayesinde yeni projelere kapı aralanıp ilaçta dışa olan bağımlılık azalacak. Proje için TÜBİTAK uzmanları uzun süredir hazırlık çalışması yapıyordu.

Işık gen teknolojisinde gelinen nokta sayesinde 21. yüzyılın biyoteknolojik asır olarak tanımlanabileceğini belirtirken, ülkemizde biyoteknolojik ürünlerin toplam pazar büyüklüğü 2014'te 2,6 milyar liraya ulaştığını ve kutu bazında Türkiye'de tüketilen ilaçların yüzde 73,5'i yerli üretimle karşılandığını ancak  ithal edilen ürünlerin yüksek katma değerli olması nedeniyle ilaç sektöründe geçen yıl yaklaşık 4 milyar dolar ticaret açığı verdiğimizi vurguladı.  

• ilaç sektöründe 4 milyar dolar açık nedir yahu?ülkede kanser ilaçları bulunmaz, zar zor getirilip binlerce lira para verilir,sigortalar ilaç ücretini karsilamaz,acil hastalar hastane hastane dolaştırılır, yanlış organlara,uzuvlara ameliyat yapılır vs.bu ülkede sağlık yönetimi berbat

• Hayırlısı, yavaş yavaş olacak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Doktorlarimiz sagolsun. Bize ilaci bonibon niyetine ver Allah ver. Tıp dunyasinda hicbir ahlaki kural yok arkadaslar. Kar daima birinci öncelik. Bunun otesinde hastalik degerlerinin asagi cekilmesi, dunya kadar maniplasyon. Doktorlarin coguda malesef bu ahlaksizliklarin parali askeri. Benim cocugum doktor olacak cok para kazanacak felsefesi ile yetistirilen evlatlar.istisnalara can feda

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sağlık sektörü, doktorluk ticaret olmuş.
    Bir doktorun "çok acil böbreğini almamız gerekiyor, hemen şimdi" dediği hastaya başka doktor "su toplamış, şu ilaçları düzenli kullan bir şeyin kalmaz" diyecek kadar fark varsa birileri insan hayatıyla çok kolay oynuyor demektir.

• Türkiye çok hızlı gelişti bu sağlık sektöründe inşaallah daha da iyi olucak. Sağlık sistemi berbat diyen arkadaşlar neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamıyorum. Bence hizmet kalitesi gayet iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fuujitsu -- 3 Ekim 2015; 21:04:14 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sağlık ve sigorta sistemini de bir an önce düzene sokmaları lazım. Geliri olmayan insanlara gss adı altında 2000-8000tl arası borç çıkarmak nedir...
  • bence ilaç sektörüne daha çok yatırım yapılmalı

• Eğitim berbat, doktorlar da berbat. 3 farklı doktora gözükmeden teşhisten emin olunamıyor. Sağlık sektörü özel hastaneler nedeniyle resmen en karlı ticarethanelere dönüştü. Hastanelerin sahipleri de maşallah ak pak teyzeler.
    Gözlerimde keratokonus hastalığı var. Devlet bu hastalığın hiçbir masrafını karşılamıyor. Tek karşıladığı toplam 57 TL cam ve çerçeve parası. Benim camlarım özel yapılıyor ve 2 yıl önce 800 TL'ye mal oldu. Normalde her yıl değiştirmem lazım.

Bana sağlık sistemini öven koyunlar yiyorsa camın fiyat farkını ceplerinden versinler.

Bakalım aşı diye saf suyu halka zorunlu aşılama diye parayla kaç paraya satacaklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi infom@n -- 3 Ekim 2015; 22:42:29 >
  • Her bademciklerim şiştiğinde (Ki senede 3 ila 4 defa olur bu.) 10 ~ 15 TL değerindeki basit bir antibiyotiği yazdırmak için yapmam gerekenler:
    1. Acilde saatlerce kuyruk bekleyeceğim ve eczaneye gidince yaklaşık 10 ~ 15 TL ücret ödeyeceğim.
    2. Ya da özel hastaneye gidip en az 20 TL hastaneye vereceğim. Eczaneye gittikten sonra da muayene farkı, reçete bedeli, ilaç katkı payı vs. ödeyeceğim. En az 50 TL
    3. Bir sonraki gün aile hekiminden randevu alacağım. Bir gece o ağrıyı ateşi halsizliği çekeceğim. Muayene olup 10 ~ 15 TL eczaneye ödeyeceğim.

Evet evet SGK her ay düzenli olarak maaşımdan kesinti yapıyor. Bu sayede sağlık hizmetlerinden ücretsiz(!) faydalanıyorum.
    Ülkemizin sağlık sistemi de on numara.
    Hastaneye, sağlık ocağına eczaneye duble yollardan gidiyorum.

Daha ne ister bi insan.

• quote:

Orijinalden alıntı: fuujitsu

Türkiye çok hızlı gelişti bu sağlık sektöründe inşaallah daha da iyi olucak. Sağlık sistemi berbat diyen arkadaşlar neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamıyorum. Bence hizmet kalitesi gayet iyi.

DH'de şuanki hükümete dair iyi birşey söylersen eksi yersin

• Duzelsin zaten bir sürü sikinti var düzeltsibler...

• Paran yoksa öl diyen sağlık sisteminde aşı üretsen neye yarar?

Yeterli sayıda hekimin yok ama pamuk tıkacak imamın fazlasıyla var?

Var olan hekimler aşırı iş yükünden bezmiş, insanların can güvenliği özel sağlık kuruluşlarına peşkeş çekilmiş.

Hükumetin sosyal devlet anlayışı bu kadardır arkadaşlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umut_baris -- 4 Ekim 2015; 3:29:05 >
  • quote:

Türkiye çok hızlı gelişti bu sağlık sektöründe inşaallah daha da iyi olucak. Sağlık sistemi berbat diyen arkadaşlar neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamıyorum. Bence hizmet kalitesi gayet iyi.

Paran ve sosyal güvencen yokken bir MRI çekinsene gidip. Çekecekler mi?

Veya şöyle sorayım sosyal güvencen olmasına rağmen doktora gittiğinde devletin maaşından para kesmesi nedir? Devlet hastahanesinde üstelik?

Devlet yasal mafyanın ta kendisidir.
  • umut_baris kullanıcısına yanıt
    Yeterli sayıda hekim var.Teşhis için 3-4 farklı doktora gidiyoruz ne yazık ki.Reçeteler pc ortamına geçtiğinden beri genç doktorlar çoğaldı ve bilgisayardan otomatik ilaç seçip gönderiyorlar.Uyanık doç.doktorlarda saat 4 den sonra odasına geçiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rkx -- 4 Ekim 2015; 6:46:50 >
  • quote:

Asıl sen ne iciyorsan formülü paylaş da hepimiz mutlu olalım.

• Yorumlara çoğunda Doktorlara yüklenmişler.
    Doktorların çoğu iyidir fakat sağlık sistemi iyi değildir.
    6 senelik fakülteyi dayak,küfür yemek için kimse okumaz.
    Doktorlar dayak,küfür yiyor,gecelerce nöbet tutuyor,10 yerine 1000 hastaya bakıyor.Sonrada deliriyor haliyle.İnsan sonuçta.
    Hastane randevuları felç, sırada önüne geçen geçene.
    Habere gelince Düğmeye basılmışmış millette bunları yiyor.
    Bu ve buna benzer haberler nedendir bilinmez seçim zamanlarına yakın çıkıyor.
    Bu ülkede önyargı düzelmedikçe hiçbirşey gelişmez.
  • Güzel bir adım atılmış ülkemiz adına, herkes yaşadığı sorundan bahsetmiş, bu atılan güzel adımı, haklı yada haksız olun, yaşadığınız problemler örtemez. Eleştirmeyi bile beceremiyoruz ne yazık ki...

• quote:

Orijinalden alıntı: RKeles93

Yeterli sayıda hekim var.Teşhis için 3-4 farklı doktora gidiyoruz ne yazık ki.Reçeteler pc ortamına geçtiğinden beri genç doktorlar çoğaldı ve bilgisayardan otomatik ilaç seçip gönderiyorlar.Uyanık doç.doktorlarda saat 4 den sonra odasına geçiyor.

Yok. Yeterli sayıda hekim yok.

B ortamı ile genç doktorun ne ilgisi var?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.