Şimdi Ara

AV Receiver - PC Bağlantısı (YARDIM)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
1
Favori
1.605
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sabahtan beri aradım taradım lakin hiç bir şey bulamadım. AV Receiver'lı bir Pioneer 5.1 ses sistemi aldım. Masaüstü bilgisayarımda kullanacağım. En iyi performansı hangi bağlantı çeşidini kullanırsam alırım? Optik, gerçek 5.1'i iletmiyor diye okumuştum. Kaldı ki anakartımda optik girişi de yok. Lütfen yardım edin
     AV Receiver - PC Bağlantısı (YARDIM) AV Receiver - PC Bağlantısı (YARDIM)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m_eminhelvaci -- 1 Ekim 2015; 3:05:59 >

• En iyi HDMI ile alırsın.

Optik gerçek 5.1 i iletmiyor diye birşey yoktur. Bit oranı, veriyolu genişliği (band genişliği) farkı vardır. Onu kim dediyse ağır ezbere konuşmuş.

Tabi avr nin ne formatları desteklediği de önemli. Senin oynattığın dosya da önemli.

HDMI üzerinden Passthrough yapıp ham veriyi avr de çözebilirsiniz.

Eğer monitörün HDMI ile bağlıysa, AVR nin HDMI kısmında out yazan yerden de monitöre gidersin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umut_baris -- 1 Ekim 2015; 4:09:51 >
  • umut_baris kullanıcısına yanıt
    Monitör de sadece bir adet HDMI var. Isterseniz onunda fotoğrafını atabilirim.
  • m_eminhelvaci kullanıcısına yanıt
    Bilgisayarınızda harici ekran kartı var mı? Yoksa onboard ekran kartını mı kullanıyorsunuz?

Eğer harici ekran kartınız varsa 3-4 seneden eski bir kart değilse ve de ekran kartınızın hdmi çıkışı varsa en doğru yöntem ekran kartınızın hdmi çıkışından AVR'nin hdmi in (giriş) yuvasına bağlantı yapın. Bu sayede hem görüntü hem de sesi AVR'ye aktarmış olursunuz.

Harici ekran kartı yoksa da dahili (onboard) ekran kartınızın çıkışı hdmi olduğu için aynı şekilde bağlantı yapabilirsiniz.

Daha sonra da AVR'nin hdmi monitor out çıkışından monitörünüze bağlantı yapın.

Sesi hdmi ile iletmenizin avantajı güncel tüm ses formatlarını iletebiliyor olmasıdır. Diğer arkadaşın da dediği gibi optik bağlantı bant genişliğinin yeterli gelmemesi sebebi ile HD sesleri iletemez. Ama normal şartlarda dts yada dolby 5.1 sesleri iletebilecek bant genişliğine sahiptir.

Ben de salondaki bilgisayarımı AVR'ye hdmi ile bağlı şekilde kullanıyorum ve gayet memnunum. Görüntüyü hdmi ile direkt monitöre sesi de optik ile AVR'ye aktardığınızda bazen senkron sorunları olabiliyor. Hatta bugün bu şekilde bir soru soran bir arkadaş vardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turuncu55 -- 1 Ekim 2015; 18:29:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: m_eminhelvaci

Nasıl bağlantı yapacağınızı ve Media Player Classic ile HDMI üzerinden nasıl ses gönderilir anlattım.
    2 adet HDMI kablo kullanıyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi umut_baris -- 1 Ekim 2015; 18:28:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: turuncu55

Bilgisayarınızda harici ekran kartı var mı? Yoksa onboard ekran kartını mı kullanıyorsunuz?

Eğer harici ekran kartınız varsa 3-4 seneden eski bir kart değilse ve de ekran kartınızın hdmi çıkışı varsa en doğru yöntem ekran kartınızın hdmi çıkışından AVR'nin hdmi in (giriş) yuvasına bağlantı yapın. Bu sayede hem görüntü hem de sesi AVR'ye aktarmış olursunuz.

Daha sonra da AVR'nin hdmi monitor out çıkışından monitörünüze bağlantı yapın.

Ben de salondaki bilgisayarımı bu şekilde kullanıyorum.

Farkındaysanız dahili grafik birimini kullanıyor.

HDMI ın her türlüsünden ses ve görüntü aktarılır.
    İşte olduğum için anlatım biraz eksik olmuş, zaten mesajı düzelttim.

Fakat Pc'den AVR'ye hdmi ile bağlantı yapmayı bilmeyen birinin hdmi çıkışlı harici bir ekran kartı varken bile sesi anakart üzerinden aktarmaya çalışması olasıdır. Bu sebeple özellikle harici ekran kartı üzerinden anlattım.

Bildiğiniz gibi bu işlerin yabancısı biri değilim. Yazarken düşündüğümüz her duyguyu aktarmak biraz zor olduğu için en azından belli bir deneyim sahibi biri olarak herhalde bir bildiği vardır herhalde diye empati yapmakta fayda var. Öyle kafadan eksi basmakla herşey hallolmuyor.

Neyse, sanırım arkadaş yeterli bilgiyi almıştır.

Iyi akşamlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: turuncu55

İşte olduğum için anlatım biraz eksik olmuş, zaten mesajı düzelttim.

Fakat Pc'den AVR'ye hdmi ile bağlantı yapmayı bilmeyen birinin hdmi çıkışlı harici bir ekran kartı varken bile sesi anakart üzerinden aktarmaya çalışması olasıdır. Bu sebeple özellikle harici ekran kartı üzerinden anlattım.

Bildiğiniz gibi bu işlerin yabancısı biri değilim. Yazarken düşündüğümüz her duyguyu aktarmak biraz zor olduğu için en azından belli bir deneyim sahibi biri olarak herhalde bir bildiği vardır herhalde diye empati yapmakta fayda var. Öyle kafadan eksi basmakla herşey hallolmuyor.

Neyse, sanırım arkadaş yeterli bilgiyi almıştır.

Iyi akşamlar

Bu arada anakartın resmini gördüğümde 4 tane USB 3.0 soketi olduğuna göre nispeten güncel bir sistem olabileceği ve muhtemelen oyun vs için harici ekran kartının da olabileceğini düşündüm. Bu sebeple harici ekran kartı üzerinden anlatım yaptım.

Tabii ki harici ekran kartı olmayan apu bir sistem de olabilir ama bu şekilde anlatmanın daha doğru olduğunu düşündüm.

Eksi olayına çok kızdım vallahi. Yazmadan duramadım :-)
  • Şimdi monitörün tek bir HDMI girişi var. Anakartında aynı şekilde. Onboard'u kullanacağım, harici ses kartım yok şu an. Şimdi 2 adet HDMI kabloyu alıyorum. İlk önce anakarta takıyorum bir kabloyu, Receiver'ı bağlıyorum sonra. Daha sonra diğer kablo ile Receiver'dan monitöre bağlıyorum. Yani Receiver hem sesimi iletecek hemde görüntümü iletecek. Doğru anladım değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m_eminhelvaci -- 1 Ekim 2015; 21:09:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Nasıl bağlantı yapacağınızı ve Media Player Classic ile HDMI üzerinden nasıl ses gönderilir anlattım.

Ürün gelsin ilk işim bunu uygulamak olacak eyvallah :)

• quote:

Şimdi monitörün tek bir HDMI girişi var. Anakartında aynı şekilde. Onboard'u kullanacağım, harici ses kartım yok şu an. Şimdi 2 adet HDMI kabloyu alıyorum. İlk önce anakarta takıyorum bir kabloyu, Receiver'ı bağlıyorum sonra. Daha sonra diğer kablo ile Receiver'dan monitöre bağlıyorum. Yani Receiver hem sesimi iletecek hemde görüntümü iletecek. Doğru anladım değil mi?

Evet. Avr = Audio Video Receiver

Aslında AVR dediğimiz cihazlar sinyal işleme cihazlarıdır. Sesi de videoyu da işler gönderir.

Yani atıyorum mesela avr nize 3 tane hem ses hem görüntü veren cihaz takılı ama monitörünüzde tek hdmi girişi var.

Avr bu konuda bizi bir nebze olsun kablo karmaşasından ve tek yerden kontrol edebilme özelliği sağlıyor.

• quote:

quote:

quote:

Ürün gelsin ilk işim bunu uygulamak olacak eyvallah :)

Hocam orada options kısmındakini de isterseniz işaretleyebilirsiniz.

Eğer işaretledikten sonra avr den ses alamazsanız kaldırırsınız.

Orada yazan formatlardan destekleyenleri işaretleyeceksiniz.

Ki sizdeki avr bildiğim kadarıyla Dolby True HD bile destekliyor.

Açıkçası avr nin çıkış güçleri düşük olabilir ama içindeki çözücüsü alacağınız bir z906 dan daha iyi çözeceğine eminim.

Üstelik HDMI ve True HD desteği de cabası.

Çok teşekkür ederim. Ciddi anlamda aklımda ki deli soruları sildiniz. Ses kartı alacağım ama şu an buna imkanım yok. Kartsız kulanamayacagım diye korkuyordum açıkçası. Allah razı olsun :) kurulum vakti gelince yine rahatsız edebilirim ama :))
  • quote:

Çok teşekkür ederim. Ciddi anlamda aklımda ki deli soruları sildiniz. Ses kartı alacağım ama şu an buna imkanım yok. Kartsız kulanamayacagım diye korkuyordum açıkçası. Allah razı olsun :) kurulum vakti gelince yine rahatsız edebilirim ama :))

Rahatsız edin önemli değil. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.

AVR li bir sistemde harici ses kartı çok da önemli değil bence diye düşünüyorum.

AVR nin içinde dac var zaten. Ham veri olarak yollar, AVR nin en iyi performansını alırız.

Ses kartı ancak analog sistemlerde fark atar bence. Çünkü sistemde dac yok. Bu yüzden kaynağın dac ına bağımlı.

Zaten dac ı olan bir sisteme dac eklemek ne kadar fark yaratır bilemiyorum.

VSX 321 in içindeki dac ile kaliteli bir ses kartındaki dac ın özelliklerini kıyaslamak lazım.

Çok çok zorlama örnekler karşımıza çıkmadığı sürece aman aman bir fark oluşacağını düşünmüyorum. (AVR-Ses Kartı ikilisinde)

Yoksa sistem fiyatına ayrıyeten dac satıldığını da görüyoruz. Ebat olarak AVR kadar büyüklükte üstelik.

Zamanında piyasadan haberdardık ancak artık yeni çıkanlara pek bakmıyorum.

Şimdi adamlar Pentium 4 gücünde dac koyar olmuşlar ses kartının içine.

• quote:

En iyi HDMI ile alırsın.

Optik gerçek 5.1 i iletmiyor diye birşey yoktur. Bit oranı, veriyolu genişliği (band genişliği) farkı vardır. Onu kim dediyse ağır ezbere konuşmuş.

Tabi avr nin ne formatları desteklediği de önemli. Senin oynattığın dosya da önemli.

HDMI üzerinden Passthrough yapıp ham veriyi avr de çözebilirsiniz.

Eğer monitörün HDMI ile bağlıysa, AVR nin HDMI kısmında out yazan yerden de monitöre gidersin.

Passthrough nedir hocam
  • Merhabalar Harman kardon avr ile PC bağlantısı yapmaya çalışıyorum sadece HDMI bağlantısı yaptığımda ses gelmiyor sadece görüntü geliyor monitör çok yeni sayılmaz .

Video 2 in den ses almaktayım 5.1 için nasıl bağlantı sağlayabilirim ya da almam gereken kablo var mı

PC den realtekten arka hoparlör basınca ses alamıyorum testlerde acaba channel input girişlerinden mi yapmalıyım şimdiden teşekkürler.

• WhiteKASAP W kullanıcısına yanıt
    Bilgisayarınızı AVR’ye Hdmi ile bağladığınız için PC’de ses çıkış aygıtı olarak Hdmi seçmeniz gerekiyor. Artık onboard ses kartınız olan Realtek ile işiniz kalmıyor.

Windows denetim masasından, ses aygıtları kısmına gelince varsayılan olarak harman kardon yada Hdmi vs yada nasıl görünüyorsa onu seçmeniz gerekli. Misal bende Denon marka AVR var ve tv sembolü ile Denon AVR olarak gözüküyor. Alttaki fotoda görebilirsiniz.
    Sonrasında onu 5.1 olarak yapılandırmanız gerekli. Bu şekilde oyunlarda 5.1 ses alırsınız.

Filmlerde 5.1 ses almak için de filmleri oynattığınız vlc yada mpc gibi programlarda sesi ellemeden aktarma anlamına gelen bitstream yada passthrough ayarını aktif etmelisiniz. Bu şekilde PC filmin sesine dokunmaz ve sesi AVR çözer. Ve de amfi ekranında filmin ses formatı neyse onu görürsünüz, dts, dolby vs gibi

Alttaki linkteki konunun ilk mesajının sonunda mpc programı üzerinde bu bitstream ayarlarının nasıl yapıldığı anlatılıyor.
    https://forum.donanimhaber.com/giris-seviye-avr-ses-sistemleri-tavsiye-ve-ekipmanlari--87054142

Tabii burada ekran kartınızın 10 seneden yeni bir model olduğunu varsayıyorum. 10 sene öncesindeki nvidia ekran kartları Hdmi ile ses aktaramıyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turuncu55 -- 8 Kasım 2022; 12:17:9 >

• Ekran katından avrye avr den de ekrana HDMI bağladım ancak ses avr den değil ekrandan geliyor avr görüntüyü aktarıyor da ses yok

•  AV Receiver - PC Bağlantısı (YARDIM)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.