Şimdi Ara

110 yıllık elektrikli otomobil 95 bin dolara satıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
417
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 110 yıllık elektrikli otomobil 95 bin dolara satıldı1793 yılında Londra'da kurulan ve dünyanın en büyük müzayede evleri arasında yer alan Bonhams, geçtiğimiz günlerde son derece ender bir otomobilin satışına sahne oldu. Son yıllarda hızla yaygınlaşan elektrikli otomobillerin ilk örneklerinden biri olan 1905 Woods Queen Victoria Brougham, geçtiğimiz günlerde Danimarka'da düzenlenen bir açık arttırmayla 95 bin dolara satıldı.

Bonhams tarafından açık arttırmayla satılan 110 yıllık 1905 Woods Queen Victoria Brougham'ın, otomobil tarihinde oldukça önemli bir yeri olan bu modelin son örneği olduğu belirtiliyor. Victoria Brougham'ın üreticisi olan Woods Motor Vehicle firması, elektrikli otomobillerin gelişiminde son derece önemli bir role sahip. 1899 yılında ABD'nin Chicago şehrinde kurulan ve 1916 yılına kadar faaliyet gösteren Woods Motor Vehicle tarafından geliştirilen Dual Power Model 44 Coupe, ilk hibrid otomobil modellerinden biri olarak kabul ediliyor. 

110 yıllık elektrikli otomobil 95 bin dolara satıldı 

1905 Woods Queen Victoria Brougham, 110 yaşında olmasına rağmen değerli bir koleksiyon parçası olmakla kalmıyor. Bonhams Müzayede Evi tarafından açık arttırma öncesinde yayınlanan ilanda, otomobilin hala kullanılabilir durumda olduğu ve kısa süre önce sürüldüğü yazıyor. Dingil mesafesi 1.85 metre olan otomobil, yaklaşık 1179 kilogram ağırlığında. Modern bir şarj etme mekanizması ve daha hafif bataryalarla yenilenen otomobil, saatte 48 km hızla yol alabiliyor. Açık havalarda kabin kısmı sökülerek üstü açık bir şekilde de kullanılabilen Victoria Brougham, iki kişilik olarak tasarlanmış.

Günümüzde otomobil sektörü yakıtlı otomobiller etrafında kurulmuş olsa da, Victoria Brougham'ın üretildiği 20. yüzyılın başlarında otomobil alanına elektrikli otomobiller öncülük ediyordu. Elektrikli otomobillerin hız rekorları kırdığı bu yıllarda, benzinli araçlar yavaş ve tehlikeli olarak değerlendiriliyordu. Öyle ki 1900 yılında 30 binden fazla elektrikli otomobil trafikte yer alıyordu.

• Cok ucuza gitmis acikcasi bir tarihi eser olarak..

• Kaç beygir acaba? Çip taksak randıman alır mıyız?

• Bedava... Kenarda 100 bin dolar param olsa ben alırdım yeminle...

• quote:

Elektrikli otomobillerin hız rekorları kırdığı bu yıllarda, benzinli araçlar yavaş ve tehlikeli olarak değerlendiriliyordu.

Yıl olmuş 2015 yakıtla çalışan arabalar yavaş değiller ama hâlâ tehlikeliler. O zamanlar elektrikli arabalar bırakılmayıp geliştirilseydi bugün çok daha farklı bir noktada olabilirdi. En azından daha temiz olurdu dünya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Jingles -- 30 Eylül 2015; 8:53:51 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • çok fazla parçası yenilenmiş. fiyatından belli zaten.
  • oha çok ucuza gitmiş.bu araba servet değerinde
  • Bataryaları değiştirip orjinalliği bozmuşlar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ''110 yıllık elektrikli otomobil''
    Bu cümle tek başına bir insanlık ayıbını, tarihi suçları, kapitalist düzeni vb. birçok konuyu ihtiva ediyor. Tesla'yı dört gözle beklerken görmek kendimizi 2015 yılında ne kadar da trajı komik...

• Şayet param olsaydı çok daha fazlasını verir alırdım bu bebeği...

• quote:

Orijinalden alıntı: artenis
    110 yıllık elektrikli otomobil Bu cümle tek başına bir insanlık ayıbını, tarihi suçları, kapitalist düzeni vb. birçok konuyu ihtiva ediyor. Teslayı dört gözle beklerken görmek kendimizi 2015 yılında ne kadar da trajı komik...

Aynısını diyecektim. Kapitalist despotluğa bakar mısın.
    110 yıl önceden beri var olan bir şeyi, petrol satmak adına çıkattırmadılar.
    Hem de 110 sene boyunca. Ayıp. İnsanlıklarından utanmalılar...

• sanırım benzinli olsaydı çok daha fazla ederdi..

• Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    +1
  • quote:

''110 yıllık elektrikli otomobil''
    Bu cümle tek başına bir insanlık ayıbını, tarihi suçları, kapitalist düzeni vb. birçok konuyu ihtiva ediyor. Tesla'yı dört gözle beklerken görmek kendimizi 2015 yılında ne kadar da trajı komik...

Bizim milletimiz de tok kapı sesi kelepir fiyata düşecek diye bekliyorlar. Garipler doğrusu.

Bir araba alırsam o da Tesla olur veya olur da yeniden bir "Devrim" (elektrikli olanını) üretirsek onu alırım.

Ne motor sesi seviyorum ne de sorunlarını.

O kadar milyar verdiğin arabanın şanzımanı kavrayamıyor ya.

• Eğer elektrik sadece ortadoğuda çıkan birşey olsaydı emin olun bu yahudiler elektrikli otoyu pazarlardı dünyaya.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

quote:

110 yıllık elektrikli otomobil Bu cümle tek başına bir insanlık ayıbını, tarihi suçları, kapitalist düzeni vb. birçok konuyu ihtiva ediyor. Teslayı dört gözle beklerken görmek kendimizi 2015 yılında ne kadar da trajı komik...

Aynısını diyecektim. Kapitalist despotluğa bakar mısın.
    110 yıl önceden beri var olan bir şeyi, petrol satmak adına çıkattırmadılar.
    Hem de 110 sene boyunca. Ayıp. İnsanlıklarından utanmalılar...

Hocam guzel dedin katiliyorum ama o zaman da bir mustang 428 ile shelby cobra ile stingray ile f40 ile ya da skyline gtr ile tanisamayacaktik :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aycibin -- 1 Ekim 2015; 10:14:18 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Saatte 48km hız yapması iyiymiş.
    Ben almış olsam Li-ion akü taktırırdım hemen
  • quote:

bende böyle düşünüyordum vaktiyle ama 100 yıl önceki batarya teknolojisini de düşünmek lazım, li-on gibi verimli bir pil olmadan o arabalar fosil yakıtlılarla baş edemezdi.lityum zor çıkartılan bir element maliyeti çok ve fosil yakıtlılar bazı yerden kendi fışkırıyordu.bataryaların verimli ve düzgün çalışması için yazılmında gelişmesi gerekiyordu ki o yıllarda bilgisayarın atası bile yoktu.günümüzdeki teknolojik, madencilik ve mühendislik gelişmeleri olmadan elektrikli arabaların fosil yakıtlılarla başetmesi mümkün değildi ve edemedide.
    Tabiki zenginin biri çıkıp çok daha erken elektrikli otomobili rekabetçi hale getirirdi ama 100 yıl yada 50 yıl önce yapamazdı.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.