Şimdi Ara

Hesaplı araba için en az ne kadar bütçe lazım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
477
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Normal kullanım için (işe gidip gelme, günlük işler vs ayda 500-600km) hesaplı bir araç almak istesek en az ne kadar bütçe ayırmak gerekir? 15000, 20000, 25000?

düşündüğüm şartlar:

-en fazla 10-11 yaş civarı olması

-Mümkün mertebe az sorun çıkarması, sorun çıkarsa da kolayca ve ucuza çözülmesi. (iç anadoludayım servis konusu sıkıntılı)

-Peynir ekmek gibi satmasa da satmak istediğimde satılabilir bir araç olması.

Benim aklıma gelenler Palio, Getz gibi araçlar. Ne dersiniz? Hangi araçları tavsiye edersiniz?

• otomatik, manuel, hatchback, sedan? Tercihlerinizi de belirtirseniz daha rahat öneride bulunabilir arkadaşlar.
  • Fiat punto 1.3 mjet. Az yakar cok kacar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 20.000 tl yi geçtikten sonra bu kriterlerde araç bulabilirsiniz.
    Kesin bütçenizi yazarsanız araç tavsiyesinde bulunabiliriz.
    Bu arada arkadaşın yazdığı gibi punto mantıklı bir tercih olur. bu arada kullanacağınız güzergahın yol durumuda önemli. Yollar çok bozuksa fiat yerine renault ve dacia grubuna yönelmenizi tavsiye ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemali44 -- 29 Eylül 2015; 14:41:33 >
  • 1.3 multijet puntom var,az yakiyor çok kaçiyor amaaaa:
    Kronik arizalari var ve tamir; pahali.city direksiyo arizasi,airbag kabarmasindan dolayi ön göğüsün komple değişnesi gibi masrafli sorunlar.aniran kapi gergilerini,her kış bozulan amortisör takozlarini saymiyorum bile.
    Ben olsam linea alirim,hem bu kronik sorunlar yok,hem daha fazla beygir gücü,genişlik,parça ucuzluğu,500litre bagaj

Not:arabayi istanbul içi kullaniyorum,şile yolu ve tem agirlikli,2011 model

• quote:

Orijinalden alıntı: gsemre

otomatik, manuel, hatchback, sedan? Tercihlerinizi de belirtirseniz daha rahat öneride bulunabilir arkadaşlar.

illa otomatik olsun demiyorum. manuel de olur. Bazı otomatikler sorunlu imiş onlar olmaz olsun :)

Acemi olduğum için hatchback daha iyi gibi ama diğerleri de olur hatta station daha kullanışlı olabilir.

Bizim güzergah nisbeten düşük süratli bozuk asfalt. Hem kırığı döküğü çok hem de erimiş asfalt vb var. Yani yüksek sürate kesinlikle uygun değil. en fazla 80-90km/sa yapılabilir.

Multijet'de ve genel olarak dizellerde aklımı kurcalayan noktalar turbo enjektör ve katalizör arızaları. Hepsinin de tamir masrafı açısından maşallahı var.

İlk mesajda da dediğim gibi öncelikle her açıdan hesaplı bir araç olmalı, çok büyük masraf (2000-3000-5000...) açmamalı. Benim düşündüğüm bütçe 20000TL'yi aşmayacak şekilde idi ancak malum fiyatlar fırladı.

Bir de şunu sorayım. örneğin 2004 model bir G. Punto 1.4'ün kasko değeri 16500TL bu fiyat aralığında hışı çıkmamış bir punto bulmak bugünkü şartlarda mümkün mü?

Yoksa 20000 küsür TL'yi gözden çıkarıp mümkün mertebe yüksek model düşük km'li bir araç mı bakmalı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arda4 -- 6 Ekim 2015; 12:17:11 >

• 10.000TL'den başlar denebilir.

Arkadaş kendine Rover 200si aldı 3 yıl önce, alırken ağır bakımlarını yaptı. 3 yıldır biniyor kütür kütür. 1.8 motor, hap kadar, hafif, az yakıyor. it gibi gidiyor, durmuyor. Eğlenceli alet.

- Daha yeni ve dertsiz ve hurdalık gezmesiz; ama daha sıradan denirse Chevrolet Kalos alınır. Eşimde var 10 yıldır tık yok arabada. Bakımdan bakıma giriyor.

- Mazda 323 Family'ler nispeten yeni, çok dertsiz ve ucuz.

- Nissan primera falan da bulunur. Ancak bu arabalar sanırım daha ağır. 323 daha ekonomik olabilir.

Bütçe önemli. 20 küsürlere çıkınca gözüm Suzuki Swift'e kayıyor mesela. Araba çok. Bütçe önemli.
  • Hüseyin abey yazmışBütçeyi net olarak verin dizelim araçları
  • Net bütçe 24000TL, yağı balı suyu her şeyi dahil. 24001TL olmaz.

Gelen tavsiyeler:

-Punto, Linea
    -Primera 323
    -Kalos
    -Rover 200i
  • O Bütçeyi alınacak tek araç 2004-2006 Elantradır.Sedan ama sıkıtı yaşamassınız ben 15 yaşında kullanıyordum.Konfor,Performans,Tüketim,sorunsuzluk ve donanım olarak altın oranı sunar.
  • Benimde net bütçem 24000 tl bende konuyu takip ediyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sorun çıkarmasın, yaşı çok fazla olmasın dersen 20-25 bine, b sınıfı, hb benzinli modellerden birini seçebilirsin.
  • Hyundai accent era cogu malzemesi turk mali amortisorleri teybi yaylari lastikleri bile masrafsiz tek masrafi olursa turbo olur oda cok istisna koy mazotu yagina suyuna bak sorunsuzca bin.

• quote:

Orijinalden alıntı: mixtiesto

Hyundai accent era cogu malzemesi turk mali amortisorleri teybi yaylari lastikleri bile masrafsiz tek masrafi olursa turbo olur oda cok istisna koy mazotu yagina suyuna bak sorunsuzca bin.

onlardan bizde çok aradık lakin sağdan soldan aldığımız duyumlara göre çoğusu taksi çıkması olduğu için güvenemedik Bizde 2011 Peugeot 206 Sedan aldık
  • dizel getz derim.
  • arabaya 1-2 kişi bilecekse bagaj lazım değil se a sınıfı otobomillri tavsiye ederim. kia picanto yada fiat panda
  • Evet gelen tavsiyeleri derleyelim:

-a sınıfı arabalar kia picanto, fiat panda
    -b sınıfı arabalar accent, palio, albea, g. punto, getz
    -c sınıfı elantra

bunların hemen hepsi 20000tl üstü sınıfta.

Tavsiyesi olan varsa alalım.
  • Otomatik Getz diyorum ben seni memnun eder motoru da sağlamdır.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.