Şimdi Ara

Sony Yeni Bir El Konsolu Çıkarmayı Düşünmüyor

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
638
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•     Sony'nin el konsolundaki ısrarını anlamak aslında pek mümkün değildi. Hem PSP'yi, hem de PlayStation Vita'yı oyun konusunda tam anlamıyla destekleyemeyen Sony, buna rağmen sürekli olumlu açıklamalarla karşımıza çıkmıştı. Ancak nihayet Sony bu sevdadan vazgeçmiş görünüyor, en azından şimdilik.

Yeni bir el konsoluyla ilgili sorulan soruyu yanıtlayan Shuhei Yoshida, piyasanın sağlıklı durumda olmadığını, tablet ve akıllı telefonların popülaritesinin el konsolları için olumsuz etki ettiğini söyledi. Yaptığı açıklamalarda Yoshida, "Bu zor bir soru. İnsanlar için akıllı telefonlarında ve tabletlerinde oyunları oynamak daha kolay. Ayrıca bu platformlarda birçok ücretsiz oyun bulunuyor. Ben PlayStation Vita'yı çok seviyorum ve platformu tasarlamak için her türlü açıdan çok çalıştık. Dokunmaya odaklanan oyunlarımızın her biri eğlenceli. Ancak diğer türlü kontrollere bakınca işler değişiyor. Umarım el konsolu kültürü devam eder ama şimdilik piyasa bunun için hazır görünmüyor." sözlerine yer verdi.

Tabii ki Sony'den gelen sözler bu şekilde olsa da, Nintendo'nun el konsollarının firmayı başarısız bir Wii U döneminde canlı tuttuğunu görmezden göremeyiz. Yani el konsolu piyasasının tamamen öldüğünü söylemek çok zor.

• Arkadas cok basit, vitanin yeni bir sürümünü Android isletim sistemiyle cikarsinlar daha ince ve sadece sd kart slotu bulunsun uzun pil süresi ve oled ekran yemin ediyorum yok satar ilk günü alicam yaw, hem sony kendi bir cok oyununuda mobil platforma cikartip tüm android cihazlarda satar yolunu bulur.

< Bu ileti BölümSonuCanavarı sitesinden atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Deagleturk

Arkadas cok basit, vitanin yeni bir sürümünü Android isletim sistemiyle cikarsinlar daha ince ve sadece sd kart slotu bulunsun uzun pil süresi ve oled ekran yemin ediyorum yok satar ilk günü alicam yaw, hem sony kendi bir cok oyununuda mobil platforma cikartip tüm android cihazlarda satar yolunu bulur.

Androidli el konsolları tutmuyor Nvidia denedi mesela ama tutmadı Sony yeterince destek çıkmadı konsolun sıkıntı bu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evet Android işletim sistemi çözüm değil önemli olan oyunlar bir God Of War, GTA vb. çıkmadı, ancak 3DS'de oyun konusunda bir sıkıntı yok, ancak Sony AAA oyun çıkartmamaya karar verdiğinden beridir zaten ölü idi.

• Sony'nin aynı zamanda Xperia ile akıllı telefon pazarında olması, bu pazarda bazı arayışlara yönelmesi ile daha mantıklı hamleler ortaya koyması da bunda etken. GCM-10 adlı aparat ve PS4 sahibi biri gerekirse telefonunu değerlendirir. İyi bir internet bağlantısı varsa PS Now ile istediği yerde 3 oyunlarını da oynayabilir. Yani gidişatı bu yönde. Ayrıca telefonlar için çıkan ciddi yapımlar da var ve bunları da gamepad ile rahatça oynayabilir. Bu durumda da ayrıca el konsolu çıkartma ihtiyacı ortadan kalkar tabii.
    Diğer tarafta Nintendo ise kendine has oyunları ve kitlesiyle wii u da alamadığı başarımı 3ds ile falan kotardı. Yetkili abimiz de şu an için stabil değil o nedenle çıkarmayacağız diyor ama tamamen iptal demek değil, bir gün belki tekrardan çıkartırlar. Aynı durumdan ötürü Xperia Play gibi bir cihazı da tekrar görmedik, gcm-10 ile durumu değiştirmek istedi Sony.
  • quote:

Orjinalden alıntı: _giray_

Evet Android işletim sistemi çözüm değil önemli olan oyunlar bir God Of War, GTA vb. çıkmadı, ancak 3DS'de oyun konusunda bir sıkıntı yok, ancak Sony AAA oyun çıkartmamaya karar verdiğinden beridir zaten ölü idi.

Gta 3, Gta Vice City ve Gta San Andreas Android için çıktı. Ayrıca God of War gibi bir exclusive oyunun çıkmasını bekleyemeyiz(örnek biliyorum ama garip bir örnek bu). Android'de temel sıkıntı sistemin(sistem özelliklerinin) sabit hatlara sahip olmayışı. Bundan dolayı geliştiriciler neyi neye göre hazırlayacaklarını şaşırıyorlar. İos nispeten daha iyi oyunlara sahip bu yüzden. Adam hangi cihaza göre tasaralayacağını şaşırıyor. Gta gibi bir oyunu dokunmatik ekranla oynamak zor. Hele ki tuşa bastığın için adamları öldüremediğinde bayağı sinir bozucu olabiliyor. Ekstra bir kontrol cihazı vs. desek uygulama geliştiricilerini ikna edip ona uygun ilgi çekici ve kendini güzelce oynatan oyunlar lazım. Bunun için bunu yapacak adamın arkasında tonla stüdyo ve dolasıyla para lazım. Şu anki koşullarda bunun olması pek de mümkün görünmüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemecem21 -- 27 Eylül 2015; 16:44:55 >

• "Nihayet sony bu sevdadan vazgeçmiş" derken neyi kastettin samet? PSP Kadar geniş ve kaliteli oyun desteği kaç tane el konsolunda var? Vita ilk çıktığından beri gerekli rakamlara ulaşamadı ona rağmen bir sürü AAA oyun piyasaya sürdüler hepside zararına yapılan işlerdi daha ne kadar boşa kürek çekmeleri gerekiyordu? Ayrıca çevirin hatalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi There goes your life -- 27 Eylül 2015; 16:52:41 >
  • Sony için ölü bir yatırım oldu gerçekten. İlk çıktığı zaman almak için çok hevesliydim ama konsol ile ilgili gelişmeleri takip ettiğimde, tutmayacağını düşünüp vazgeçmiştim. Şimdi bu kararıma seviniyorum.
  • pspyi desteklememek mi?sevdadan vazgeçmek mi?
    psp için çıkan 2 god of war oyunu şuan hangi mobil platformda var?Ben emulatörle pcde bitirdim ikisinide grafikler hiç sırıtmıyordu.Ayrıca android iosta felan oyun oynanmaz ancak angry birds oynanır.İlk başlarda güzel oyunlar çıktı ama artık gelmiyor oyun dediğin gamepadle oynanır dokunarak değil.
    Psvita neden böyle öksüz kaldı anlamadım yaptıraydın ps4 çıkan her oyunun vita versiyonunu bak nasıl satılırdı.biraz ucuzlasa da alsak sırf fifa için bile alınır psvita
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemecem21

quote:

Orjinalden alıntı: _giray_

Evet Android işletim sistemi çözüm değil önemli olan oyunlar bir God Of War, GTA vb. çıkmadı, ancak 3DS'de oyun konusunda bir sıkıntı yok, ancak Sony AAA oyun çıkartmamaya karar verdiğinden beridir zaten ölü idi.

Gta 3, Gta Vice City ve Gta San Andreas Android için çıktı. Ayrıca God of War gibi bir exclusive oyunun çıkmasını bekleyemeyiz(örnek biliyorum ama garip bir örnek bu). Android'de temel sıkıntı sistemin(sistem özelliklerinin) sabit hatlara sahip olmayışı. Bundan dolayı geliştiriciler neyi neye göre hazırlayacaklarını şaşırıyorlar. İos nispeten daha iyi oyunlara sahip bu yüzden. Adam hangi cihaza göre tasaralayacağını şaşırıyor. Gta gibi bir oyunu dokunmatik ekranla oynamak zor. Hele ki tuşa bastığın için adamları öldüremediğinde bayağı sinir bozucu olabiliyor. Ekstra bir kontrol cihazı vs. desek uygulama geliştiricilerini ikna edip ona uygun ilgi çekici ve kendini güzelce oynatan oyunlar lazım. Bunun için bunu yapacak adamın arkasında tonla stüdyo ve dolasıyla para lazım. Şu anki koşullarda bunun olması pek de mümkün görünmüyor.

Ben PS Vita hakkında konuşuyorum aslında.
    ( Ayrıca şu Entity Too Large hatasını da bir düzeltebilirseniz çok iyi olur, forumdan yazmak zorunda kaldım.)

• Vita gibi bi el konsolunda sen yeterli desteği vermeyip kullanıcıları iliklerine kadar sömür (Bakınız:Özel hafıza kartı vs),sonra ''yok efendim mobil sektör,telefon,tablet'' de.Haberin sonundaki ''Nintendo'' kelimesi herşeyi özetliyor zaten fazla bir şey söylemeye gerek yok.

Bsc üzerinden yorum atılmıyor.Düzeltilirse seviniriz hani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hamza53 -- 27 Eylül 2015; 18:57:03 >
  • ilk çıktığından beri diyorum, xperia play serisi ile birleştirmeli diye

• _giray_ _ kullanıcısına yanıt
    Ben biraz tersten düşünmüşüm. Android ile falan düşününce Google Play aklıma girdi işte. Cevabım biraz da burada ilk yorum yapan arkadaşa olmuş. Kusura bakma. :D

Onun dışında Ps Vita'ya etkileyici ve konsol aldıracak exclusive oyunların gelmeyişi gerçekten Sony'nin pazarlama hatasıyla ilişkili. Eğer ilk döneminde iyi bir satış grafiği çizseydi belki güzel bir Gta oyunu ya da hiç değilse portu görebilirdik. Ayrıca 413 Entity too large hatası harbiden sinir bozucu. O yüzden forumdan yazmak en sağlıklısı.
  • Gereksiz gerçekten. Çok çok özgün özel yeni oyunlar çıkarmadıkça çoğu kişi almak istemez.
  • Nintendo 3ds resmen taşınabilir oyun konsollarının KRALI OLDU.Oynamayan bilmez PSP Vita falan hikaye,3DS tam anlamı ile bir oyun konsolu.

• Vita çok iyi bir el konsolu ve ona rağmen Sony adam gibi desteklemedi konsolunu. PSP her anlamda çok başarılıydı Vita kendisi çok başarılıydı ama destek görmedi kısacası Sony bence el konsolu yapmayı iyi beceriyor, yeni bir el konsolu ve adam gibi destek ile çok iyi olabilirdi.
  • Sony nin hatası, nintendo nasıl oluyor destekliyor da sony desteklemiyor, Hem play store da 3 tl olan oyun PSN de 15 tl, bu diğer ülkeler için de farklı değildir. Japonların çok iyi olduğu yönler var ama, adaptasyon sorunları var, çok geç adapte oluyorlar yeniliğe. ben olsam bütün android e çıkan güzel oyunları port ettiririm ve yapımcılar dan da çok cüzi bir kar alırım. stabil bir sistem, istersen tuşlarla oynayabilirsin, ne güzel işte.. almak için bir sebep olur insanlar için de.. AAA yapımcıları oyun ne kadar satıyor diye bakmaz ki alet ne kadar satmış, benim oyunum kaç kişiye ulaşır diye bakar. insanlar aldıkça yapımcılar da destek verirdi... Ah sony çok iyisin de yeniliğe adapte olamıyorsun..
    Nintendo da aynı şekilde değil mi? devir online devri, bunu herkes görüyor ama nintendo hala sistem için altyapı bile kurmuş değil. wiiU da ilk adımı atsa bir sonraki konsolunda oturturdu olayı ama nerde...

Not: 3ds, Vita ve WiiU su olan biriyim

• quote:

Orijinalden alıntı: There goes your life

"Nihayet sony bu sevdadan vazgeçmiş" derken neyi kastettin samet? PSP Kadar geniş ve kaliteli oyun desteği kaç tane el konsolunda var? Vita ilk çıktığından beri gerekli rakamlara ulaşamadı ona rağmen bir sürü AAA oyun piyasaya sürdüler hepside zararına yapılan işlerdi daha ne kadar boşa kürek çekmeleri gerekiyordu? Ayrıca çevirin hatalı

Bir Nintendo var zaten rakip olarak, psp dönemi rakibi ds'le karşılaştırınca çok sönük kalıyor bence psp oyun olarak.Nihayet vazgeçmişler demesi biraz talihsiz olmuş, zira piyasada kalmaları her zaman iyidir lakin ps vita'ya iyiki bu konsolu almışım dedirticek bir oyun çıkartamadılar bir türlü, bir Tearaway'in gideri vardı sadece ps vita'ya özel oyunlardan.

Sony'nin Nintendo'yu geçmesi oldukça zordu zaten el konsolu dalında, zira bir Pokemon, bir Fire Emblem, bir Zelda gibi Sony IP'leri yok, ki zaten böyle IP'ler çıkarmakta aşırı zor.Mesela sırf Pokemon var diye bile alabilirim Nintendo'nun el konsolunu, ki büyük bir kitle de var benim gibi, lakin sony için öyle bir oyun.Kendi IP'leri yetersiz kalıp, 3.parti firmalardan kaliteli exc oyunlarda gelmeyince konsolu almak için bir sebep kalmadı.psp dönemini de bu tarz oyunlar gelmişti fakat vita'da işi iyice batırdılar.3ds daha kısır bir çıkış dönemi yaşamasına rağmen Nintendo hem kendi IP'leri, hemde Monster Hunter, Bravely Default gibi oldukça kaliteli 3. parti exc oyunlarla konsolu kurtarmayı başardı bir şekilde.

Casual kitlenin artık cep telefonlarına kaymasıyla sony büyük bir müşteri kaybı yaşadı ve ne kadar ekmek o kadar köfte misali, satışların az olduğunu gören 3. parti firmalar oyun çıkarmaya korktular.Sonuç olarak bu da konsolu bitirdi.Nintendo'nun rakipsiz kalması da bir yandan iyi olmadı lakin Nintendo IP'lerinin kalitesinde bir düşüş olucağını sanmıyorum, bakalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fingolfin. -- 28 Eylül 2015; 3:43:16 >

• "Sony'nin el konsolundaki ısrarını anlamak aslında pek mümkün değildi."

Bsc gibi bir oyun sitesinin bünyesinde bulunan elemana bak. Topu topu iki firma el konsolu üretiyor zaten. Sony'e söyleyelim sen hangi tür konsoldan ve oyundan hoşlanıyorsan onu üretsinler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nam[A]sTe

"Sony'nin el konsolundaki ısrarını anlamak aslında pek mümkün değildi."

Bsc gibi bir oyun sitesinin bünyesinde bulunan elemana bak. Topu topu iki firma el konsolu üretiyor zaten. Sony'e söyleyelim sen hangi tür konsoldan ve oyundan hoşlanıyorsan onu üretsinler.

Eğer destek sunmayacaksa ısrar etmekte ne gerek var? Ne yapacağız TRT CNN gibi hiç yorum katmadan mı haber yazacağız? Yabancı basında insanlar neler yazıyor bu yorumların üzerine. Al dünyanın en önemli oyun sitelerinden Kotaku'nun başlığı: "PS Vita'yı mobil oyunculuk değil, Sony öldürdü"

http://kotaku.com/mobile-gaming-didnt-kill-the-vita-sony-did-1733350950

Diğer insanların fikirlerine açık olun biraz. Ortada 11 milyon satmış bir el konsolundan bahsediyoruz. 11 milyon satıp platform sahibinin desteğini yitirmiş bir konsoldan. Bunu başka bir firma yapsa kusura bakmayın ama dolandırıcıya çıkardı adı. Kendim hatırlıyorum Shuhei Yoshida'nın "PSP'de yaptığımız oyun ayrımı hatasını PS Vita'da yapmayacağız" sözlerini, ben yapmıştım bu sitede de haberini. Ne oldu ortada ama? 11 milyon satan ve terkedilen konsol, PS4'e yoğunlaşmak adına ortada bırakılan bir platform, sözü verilip çıkarılmayan BioShock Vita gibi birçok yapım.

Peki neden o cümleyi yazdım? Madem sözlerini tutmayacaksın, platformu ortada bırakacaksın neden ısrar ediyorsun? Mobil platformla ne ilgisi var? Nintendo'nun el konsolları oyun tarihinin en çok satan platformları arasında en tepeye oynarken bu telefonlar tabletler bir tek Sony'nin PS Vita'sına mı engel oluyor?
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.