Şimdi Ara

Cooler Master soğutucu sistemleri için Asetek'e lisans bedeli ödeyecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
382
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Cooler Master soğutucu sistemleri için Asetek'e lisans bedeli ödeyecek

Corsair ve NZXT iştirakleri ile yakından tanıdığımız Asetek ve Cooler Master arasında yaşanan soğutucu sistemleri konusundaki patent ihlali davası, pazarı dolaylı olarak etkileyecek bir sürece doğru gidiyor. 

2000 yılından bu yana faaliyette olan Asetek, geçen yıl Cooler Master markasının arkasındaki isim olan CMI firmasını hepsi-bir-arada soğutucularında kendi patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu. Jürinin patentlerin ihlal edildiğine kanaat getirmesi ve Cooler Master'ın yüzde 14.5 lisans bedeli ödemesini istemesi Asetek'i yeni bir dava açmaya yöneltmişti. 

Asetek yeni davada ABD'de satılan ve patentlerini ihlal eden Cooler Master markalı hepsi-bir-arada sıvı soğutucuların satışının durdurulmasını ve yüzde 25 lisans bedeli ödenmesini talep etmişti. Mahkeme son kararında bu yıl satılan ihlal konusu CM soğutucularının satışının durdurulmasına ve yüzde 25 lisans bedeli ödenmesine hükmetti. CMI'nın kararı temyize götürme hakkı bulunuyor. 

Patent davasında ortaya çıkan bu gelişme Cooler Master markasını fazlasıyla zora sokacak zira hem soğutucuların satışı yasaklanıyor hem de bu yıl ihlal konusu soğutucuların satışından yüzde 25 gibi büyük bir miktar lisans bedeli olarak Asetek'e gidiyor. 

Patent davasının dolaylı sonuçları ise en fazla AMD Radeon R9 Fury ekran kartını vuracak zira bu kartta Cooler Master markalı bir sıvı soğutucu yer alıyordu. Satış yasağı bu soğutucu tipine de gelirse ABD'de Fury ekran kartlarının satışı tehlikeye girecek.  

• Olan yine AMD'ye oldu desenize
  • :( üzüldüm cooler master adına

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AMD gercekten biter bu sefer o satışlar durursa
  • Sanki tüm dünya gizlice anlaşmış AMD'yi batırmaya

• nedir bu AMDnin çektiği
  • olan yine AMD ye oldu ne çektin be.....
  • Sanki tüm firmalar birleşmiş '' Vurun vurun daha ölmedi'' diyor amdye

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • olan yine amdye oldu
  • amd sanırım hiç bir zaman :D serin ve az güç çeken ve stabil bir işlemci veya vga üretemeyecek ya :D en krallarını aldım akıcılık yok geçen gta 5 oynuyorum fps atlama aralarında su içip işeyip geliyom xd
  • ozzzy222 kullanıcısına yanıt
    lan ozan oldumu şimdi bu? tam işlemci anakart konbinasyonuna talip olacakken
  • quote:

Orijinalden alıntı: BarbarosTUGRUL

lan ozan oldumu şimdi bu? tam işlemci anakart konbinasyonuna talip olacakken

Barbaros abi biz kabullenerek aliyoruz ama . Simdi ayni hizlarda intel anakart islemci 1400 tl amd 900 tl 2. Elde az biseyde isiya katlaniyoruz takilma usin espirisi vallahi super bi sistem kurdum oynamiyorum diye satacaktim ama gercekten en iyi islemcisi ile en iyi vgasi yaniyor .islemcinin yanmasi normal diyelimde 5.0 ghz de sogumuyor sivi sogutmayla 60 larda dolanio vga bosta 45 55 arasi fan duruo mis 55 ten sonra oyunda max 75 ler kasa alev alacak die korkuyorum oda isiniyor

• ozzzy222 kullanıcısına yanıt
    sende su soğutmamı var peki ozanım ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: BarbarosTUGRUL

sende su soğutmamı var peki ozanım ?

sıvı soğutma içinde su olabilir evet xd
  • Acaba nasıl bir ihlal olur ki. Altı üstü bir pompa ve pompanın dolaştırdığı suyu soğutan bir radyatör ve fan var. Bu ufacık dünyada neyi ihlal edebilir diye merak ediyorum. Birbirinden en farklı 2 tasarım bile temelde aynı mantığa göre üretiliyor. Bu tür aletlerde patent falan olmaması lazım.
  • ø kullanıcısına yanıt
    Bir şekilde patentlerle de güvence altına alınmaları lazım ama. Küçük bir üretici bir şey üretti, büyüğü de görüp aynısını daha ucuza üretse mesela ürünü ortaya kuran ilk üretici için kazançlı olmaz. Yine de bir şekilde aralarda anlaşmaların sağlanması gerekiyor. %25 ne demek ya, büyük şirketler söz konusu olduğunda %1 pay alıyorlar, bunlar %25 ne etmiş...

• Ah AMD ah, yazık olacak sana.

Cooler Master'dan beklemezdim böyle birşey, kötü olmuş. Bizim ülkede olsa güçlü olana desteğe devam, ufak olan ezilsin boşverin... Bak adamlarda nasıl işliyor hukuk...

• Cooler master seidon 120m vardi bende o uretimi durdugundan degerlenir 150 ye almistim bi 500 e satarim artik :D

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.