Şimdi Ara

Gürcistandan araç getirme ( kesin ) (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
977
Cevap
64
Favori
83.969
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: YaYa

Çifte vatandaşlığın olmadıktan sonra bu işlere kalkışmak pek akıl işi değil, yukarıda bir arkadaşın dediği gibi ucuz araba alayım derken 20 bin lira zarara uğrayıp dönmüşler, o bakımdan riske girmeye hiç gerek yok, evet ülkemizdeki araçlar çok pahalı ancak şuan için yapılabilecek bir şey yok maalesef, bu ülkede yaşıyor isek bu fiyatlara katlanmak zorundayız.

Çifte vatandaşlığın, yabancı plakalı araç kullanmanın uzaktan yakından alakası yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: panthera52

quote:

Orijinalden alıntı: YaYa

Çifte vatandaşlığın olmadıktan sonra bu işlere kalkışmak pek akıl işi değil, yukarıda bir arkadaşın dediği gibi ucuz araba alayım derken 20 bin lira zarara uğrayıp dönmüşler, o bakımdan riske girmeye hiç gerek yok, evet ülkemizdeki araçlar çok pahalı ancak şuan için yapılabilecek bir şey yok maalesef, bu ülkede yaşıyor isek bu fiyatlara katlanmak zorundayız.

Çifte vatandaşlığın, yabancı plakalı araç kullanmanın uzaktan yakından alakası yok.

Hocam ben sadece zorluğundan ve gereksizliğinden bahsettim, tabi herkesin kendi bileceği iş ama benim bilmediğim bir iş için sokağa atılacak param yok

• Trde araba pahali. Ama 50 ye aldigin araci 50 ye satiyorsun.

Yurtdisindan ayni araci 10 bin dolara aliyorsun ama satarken 2000 dolara satacaksin.

Hangisi avantajli? Bence tr de tr plaka alip binmek daha avantajli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ASLA ama ASLA yurtdışı yerleşik adına kayıtlı olmayan bir araç legal yöntemler ile Türk kapısından geçemez.....
  • Arkadaşlar ben de bu işi 1- 1,5 aydır araştırıyorum. Panthera52 nin dediği gibi güvenilmeyen bilinmeyen aracılarla iş yapılmayacağı. Örnekleri yazmışlar birçok yerde. Bilenler ve uygulayanlardan sağlam bilgiler almak herşeyi güvenli bir şekilde ayarlayıp gitmek gerekiyor. Benim de bir tanıdığım 1-2 hafta içinde gidip ayarlıcak, gürcistanda akrabaları var bilgileri alıp öyle gitmeyi düşünüyoruz. (Ama bir kanun vs. çıkmadan ivedi faydalanmak iyi olur kanımca.- Alınca ve ülkeye sokunca dezavantajı olmaz diye düşünüyorum iyimser ihtimalle. )

Konuya gelecek olursak 20bin TL vs. para verip de üzerimize almamak riskli olur. Üstüne aldığımız Gürcü vs. kişiye ne kadar güvenebiliriz!!
    ( Vekalet verse de araç üzerinde hak iddia ediyor mu?)
    ( Vekalet olunca kontrolde falan problem çıkma ihtimali var. - Ehliyet ve Ruhsat (+Pasaporta işlenmiş şekilde) aynı isimler olursa resmi olarak bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum)

Ama bizim üzerimize olduğu zaman da (182 gün yurtdışı yerleşik olmadığımız için) buraya sokamıyoruz.

Şimdi ben ilk önce pasaport çıkarma işlemlerine başlıyorum. Nakdi dolar olarak bankaya yatırıyorum...

Özellikle Panthera32 ve diğer uygulayanlardan önerilerini bekliyorum. Saygılar

"Devletimizin, yöneticilerimizin vatandaşına verdiği değer maalesef bu, utanç verici ne yazık ki)

• Kaygerya kullanıcısına yanıt
    Senede / 2 senede bir araba değiştirmeyeceksen gayet mantıklı bir hareket yurt dışından almak.
    50 ye aldığın aracı neden 50 ye satıyorsun biliyor musunuz hocam.. Araç fiyatları durmaksızın yükseliyor. Almanyada bir aracın yeni modeli çıktığı zaman millet eskisini anında elinden çıkarmaya başlıyor ki çok zarar etmesin. Bizde fiyat stabil hiç oynamıyor ama hep yüksek. Kimse zarar etmeyeyim diyor. Arabayı 3 sene sadece 'kullanıyor' ama kâr ederek satmak istiyor. Ha teklif gelir satar eder kendi biteceği iş. Ama ilan sitelerine 25ten aldığı 3 sene kullandığı aracı 30 yazarsa o zaman o adama hem gülerim hem acırım. Adam mk2 golfe 10k-13k-15k TL para istiyor bu ülkede. 86 model bir araca binmek mi? yoksa aynı fiyata 2004 model 3.30 cabrio bmw ye binmek mi? Karar sizin. Tarafsız bakın yeter.

Bu arada. Diğer ülkeden aldığı aracı satmak zorunda değil :)
  • Bursada çifte vatandaş olmayanların acaçlarına el koyuluyormuş bence bu uygulama yaygınlaşacak dikkat edin !

http://www.bursadabugun.com/haber/vekaletle-yabanci-plakali-otomobil-alanlara-cezai-yaptirim-611884.html
  • bbaday kullanıcısına yanıt
    Başa yazsalar gerisini hiç okumazdım öyle belirleyici bir cümle..
     Gürcistandan araç getirme ( kesin )
  • Gürcistan fiyatları çok mu uygun ?

• quote:

Orijinalden alıntı: PeacefulBoy

Gürcistan fiyatları çok mu uygun ?

Marka modeline göre değişiklik göstermekte, %30 - %70 oranında daha ucuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kaygerya

Trde araba pahali. Ama 50 ye aldigin araci 50 ye satiyorsun.

Yurtdisindan ayni araci 10 bin dolara aliyorsun ama satarken 2000 dolara satacaksin.

Hangisi avantajli? Bence tr de tr plaka alip binmek daha avantajli.

Abartmışsınız.

Gürcistan'da 10bin dolara aldığı aracı, 2bin dolara bozduran kişi açık ara gerizekalıdır. Maldır, sığırdır.

10bin usd'e alınan araç, yine 10bin usd'e satılır. Ama er kişi sığırsa, 6bin dolarlık arabaya 10bin dolar verdiyse, hızlı satıcam diye 6bin dolar piyasası olan arabayı 4bin dolara sattıysa, daha önce bahsettiğim gibi bu onun sığırlığıdır.

Şubat 2015 gibi 11bin usd'e alınan BMW X5 3.0d araç, geçen hafta 13500 usd'e satıldı bizzat arkadaşım tarafından. kur farkıyla birlikte 11-12 bin TL kàr sağladı.

Düşünüldüğü kadar, aldığınız arabayı öldüm fiyatına verme olayı yok yani.

• quote:

Orijinalden alıntı: FatihSultan035

Arkadaşlar ben de bu işi 1- 1,5 aydır araştırıyorum. Panthera52 nin dediği gibi güvenilmeyen bilinmeyen aracılarla iş yapılmayacağı. Örnekleri yazmışlar birçok yerde. Bilenler ve uygulayanlardan sağlam bilgiler almak herşeyi güvenli bir şekilde ayarlayıp gitmek gerekiyor. Benim de bir tanıdığım 1-2 hafta içinde gidip ayarlıcak, gürcistanda akrabaları var bilgileri alıp öyle gitmeyi düşünüyoruz. (Ama bir kanun vs. çıkmadan ivedi faydalanmak iyi olur kanımca.- Alınca ve ülkeye sokunca dezavantajı olmaz diye düşünüyorum iyimser ihtimalle. )

Konuya gelecek olursak 20bin TL vs. para verip de üzerimize almamak riskli olur. Üstüne aldığımız Gürcü vs. kişiye ne kadar güvenebiliriz!!
    ( Vekalet verse de araç üzerinde hak iddia ediyor mu?)
    ( Vekalet olunca kontrolde falan problem çıkma ihtimali var. - Ehliyet ve Ruhsat (+Pasaporta işlenmiş şekilde) aynı isimler olursa resmi olarak bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum)

Ama bizim üzerimize olduğu zaman da (182 gün yurtdışı yerleşik olmadığımız için) buraya sokamıyoruz.

Şimdi ben ilk önce pasaport çıkarma işlemlerine başlıyorum. Nakdi dolar olarak bankaya yatırıyorum...

Özellikle Panthera32 ve diğer uygulayanlardan önerilerini bekliyorum. Saygılar

"Devletimizin, yöneticilerimizin vatandaşına verdiği değer maalesef bu, utanç verici ne yazık ki)

Tanıdığınız kişiler bir şey ayarladığında, tam olarak işlem akışlarını tek tek sorun. Araba nasıl alınacak, kim üzerine alacak, kim çıkaracak, kim teslim edecek, ne kadar masrafımız olacak?

- Oraya bodozlama gidilip de, nasıl olsa tanıdık, akraba, eş, dost diye aldanmayın, en yakın akrabalar bile "bunun masrafı bu kadar yau" deyip para koparmakta. Özellikle araç satışı konusunda, öz amcasının alım-satım 500 dolar tutuyor yeğennnim dediğini biliyorum. O yüzden dikkat edin.

- 20 bin tl verip de, aracı üzerine almaasak riskli olur demişsiniz. Aracı üzerinize alırsanız gümrükten o araç geçmez. Mecbur başkası üzerine olacak.

- Üstüne aldığınız gürcünün ne kadar güvenilir olduğu konusu tartışılıyor zaten sayfalarca, o kişi önemli. Size vekalet verse de arabanın tüm hakkı halen onda. Ama Gürcistan'da, aracın kendisi olmadan alım-satım yapılamıyor. O yüzden rahatsınız, araba sizde olduğu sürece, aracı başkasına satamaz.

- Vekalet olursa, kontrollerde sıkıntı çıkar.

- Gürcistana gitmek için pasaporta ihtiyacınız yok, nufüs kağıdınız yeterli.

- Doları bankaya yatırıp oradan çekmeye çalışırsanız, çok zarar edersiniz. Komisyonlar çok yüksek.

• quote:

Orijinalden alıntı: bbaday

Bursada çifte vatandaş olmayanların acaçlarına el koyuluyormuş bence bu uygulama yaygınlaşacak dikkat edin !

http://www.bursadabugun.com/haber/vekaletle-yabanci-plakali-otomobil-alanlara-cezai-yaptirim-611884.html

Haberi okumuyorsunuz, okuduğunuzu yanlış aktarıyorsunuz veya okuduğunuzu anlayamıyorsunuz.

Haberde çifte vatandaşlık ile uzaktan yakından alakalı bir şey yok. Ülkemizde vekalet yoluyla kullanılan yabancı plakalı araçların, usulune uygun olmadığı için yetkililerce bağlandığı haberi bu.

Çifte vatandaşı olmanızın, yabancı plakalı aracı kullanma açısından hiç bir önemi yok. Tek şart yurtdışı yerleşikliktir. Varsa kullanırsınız, yoksa kullanamazsınız.

• quote:

quote:

Bursada çifte vatandaş olmayanların acaçlarına el koyuluyormuş bence bu uygulama yaygınlaşacak dikkat edin !

Haberi okumuyorsunuz, okuduğunuzu yanlış aktarıyorsunuz veya okuduğunuzu anlayamıyorsunuz.

Haberde çifte vatandaşlık ile uzaktan yakından alakalı bir şey yok. Ülkemizde vekalet yoluyla kullanılan yabancı plakalı araçların, usulune uygun olmadığı için yetkililerce bağlandığı haberi bu.

Çifte vatandaşı olmanızın, yabancı plakalı aracı kullanma açısından hiç bir önemi yok. Tek şart yurtdışı yerleşikliktir. Varsa kullanırsınız, yoksa kullanamazsınız.

Birader sen alacaksın aracı sonuçda orası tamam ama kanunda boşluk varsa bile yakın zmanda kapatırlar vergi kaybı büyüyor devlet bu işten rahatsız olmaya başladı elinde patlar ben haberi niyeti olan arkadaşları uyarmak için haberi ekledim yurt dışında yaşamıyorsan kanunsuz kullanıyorsun demektir okudugunu anlamıyorsun yazmışsın ben gayet iyi anlıyorumda ya senin bu işten bir çıkarın var yada okudugunu anlamama proglemi bende değil

• quote:

quote:

quote:

Birader sen alacaksın aracı sonuçda orası tamam ama kanunda boşluk varsa bile yakın zmanda kapatırlar vergi kaybı büyüyor devlet bu işten rahatsız olmaya başladı elinde patlar ben haberi niyeti olan arkadaşları uyarmak için haberi ekledim yurt dışında yaşamıyorsan kanunsuz kullanıyorsun demektir okudugunu anlamıyorsun yazmışsın ben gayet iyi anlıyorumda ya senin bu işten bir çıkarın var yada okudugunu anlamama proglemi bende değil

Yahu ben sizden daha fazla diyorum yurtdışı yerleşik değilseniz kullanamazsını diye emin olun kàrım falan yok. Haberi okumayıp, Bursada çifte vatandaş olmayanların araçlarına el koyuluyormuş diyen sizsiniz, oysa haberde böyle bişey yazmıyor. Milleti uyarmak için kullandığınız haberi okumuyorsunuz bile. bir de gelip bu işten kàrın var, okuma problemim yok falan diyorsunuz, hayret etmemek mümkün değil.

• neciriye 'den haber bekleyenler..

• Size doğrusunu yazayım.

1. Uyruğu fark etmeksizin , Türkiye sınırları dışında, son 1 yıl içerisinde 185 günden fazla kalanlar araç alıp TR de 2 yıl boyunca kullanabilir. TR vatandaşı olmuş olmamış fark etmez. Herhangi bir teminat veya MTV ödemez.
    2. Yabancı ülke vatandaşı olan ve 2 yıl ile sınırlı kalmak istemeyen evli, çalışan vs durumunda olan kişiler Yurtdışından araba alıp getirebilir. Bu araçlar yabancı plaka ile gezmezler , bunlara MA ile başlayan MZ ile biten misafir plaka tahsis edilir ve ayrıca gümrükte aracın vergileri kadar teminat mektubu alınır. Bu şekilde gelen araçlar MTV den muaf değildir.
    3. Türkiye'ye 1. satırda yazdığım ve herkesin de heveslendiği şekilde gelen bir aracı 1. derece aile fertleri ( Karı-Koca- Çocuk) kullanabilir. Abi kardeş, ahbap , babaanne olmaz.
    4. Türkiye'ye 2. satırda yazdığım şekilde gelen araç için de 1. derece aile fertleri kullanımı mümkündür. Ayrıca bu şekilde gelen araçlara , hak sahibi şoför tahsis edebilir. Kendi yanında maaşlı şekilde sgk sını ödediği şoförünü çalıştırabilir. Bu sayede TC vatandaşı bu arabayı kullanabilir.

Bunların haricinde vekaletle veya başka herhangi bir şekilde başka şahısların aracı kullanması mümkün değildir. Sadece araç hak sahibi araç içerisinde bulunduğu sırada başka herhangi bir kişi aracı kullanabilir.

Kısaca , gümrükte ayarlama vs rüşvet gibi bir şey söz konusu değil. Buradan gidip araba alabilirsiniz Gürcistan'da. Ama TC gümrük kapısına geldiğinizde oradaki pasaport polisi sizin ne zaman yurtdışına çıktığınıza bakacaktır. 185 gün den fazladır yurtdışında değilseniz aracı içeri almayacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: ridleyscott

Size doğrusunu yazayım.

1. Uyruğu fark etmeksizin , Türkiye sınırları dışında, son 1 yıl içerisinde 185 günden fazla kalanlar araç alıp TR de 2 yıl boyunca kullanabilir. TR vatandaşı olmuş olmamış fark etmez. Herhangi bir teminat veya MTV ödemez.
    2. Yabancı ülke vatandaşı olan ve 2 yıl ile sınırlı kalmak istemeyen evli, çalışan vs durumunda olan kişiler Yurtdışından araba alıp getirebilir. Bu araçlar yabancı plaka ile gezmezler , bunlara MA ile başlayan MZ ile biten misafir plaka tahsis edilir ve ayrıca gümrükte aracın vergileri kadar teminat mektubu alınır. Bu şekilde gelen araçlar MTV den muaf değildir.
    3. Türkiye'ye 1. satırda yazdığım ve herkesin de heveslendiği şekilde gelen bir aracı 1. derece aile fertleri ( Karı-Koca- Çocuk) kullanabilir. Abi kardeş, ahbap , babaanne olmaz.
    4. Türkiye'ye 2. satırda yazdığım şekilde gelen araç için de 1. derece aile fertleri kullanımı mümkündür. Ayrıca bu şekilde gelen araçlara , hak sahibi şoför tahsis edebilir. Kendi yanında maaşlı şekilde sgk sını ödediği şoförünü çalıştırabilir. Bu sayede TC vatandaşı bu arabayı kullanabilir.

Bunların haricinde vekaletle veya başka herhangi bir şekilde başka şahısların aracı kullanması mümkün değildir. Sadece araç hak sahibi araç içerisinde bulunduğu sırada başka herhangi bir kişi aracı kullanabilir.

Kısaca , gümrükte ayarlama vs rüşvet gibi bir şey söz konusu değil. Buradan gidip araba alabilirsiniz Gürcistan'da. Ama TC gümrük kapısına geldiğinizde oradaki pasaport polisi sizin ne zaman yurtdışına çıktığınıza bakacaktır. 185 gün den fazladır yurtdışında değilseniz aracı içeri almayacaktır.

Son zamanlarda okunan en doğru içeriklerden birisi.

Düzeltmekte fayda var, Sarp gümrük kapısı şu an süreyi 6 ay veriyor halen. 2 sene vermiyorlar. Neden sorusuna mantıklı bir cevap veren yok.

• Tanıdığınız kişiler bir şey ayarladığında, tam olarak işlem akışlarını tek tek sorun. Araba nasıl alınacak, kim üzerine alacak, kim çıkaracak, kim teslim edecek, ne kadar masrafımız olacak?

- Oraya bodozlama gidilip de, nasıl olsa tanıdık, akraba, eş, dost diye aldanmayın, en yakın akrabalar bile "bunun masrafı bu kadar yau" deyip para koparmakta. Özellikle araç satışı konusunda, öz amcasının alım-satım 500 dolar tutuyor yeğennnim dediğini biliyorum. O yüzden dikkat edin.

- 20 bin tl verip de, aracı üzerine almaasak riskli olur demişsiniz. Aracı üzerinize alırsanız gümrükten o araç geçmez. Mecbur başkası üzerine olacak.

- Üstüne aldığınız gürcünün ne kadar güvenilir olduğu konusu tartışılıyor zaten sayfalarca, o kişi önemli. Size vekalet verse de arabanın tüm hakkı halen onda. Ama Gürcistan'da, aracın kendisi olmadan alım-satım yapılamıyor. O yüzden rahatsınız, araba sizde olduğu sürece, aracı başkasına satamaz.

- Vekalet olursa, kontrollerde sıkıntı çıkar.

- Gürcistana gitmek için pasaporta ihtiyacınız yok, nufüs kağıdınız yeterli.

- Doları bankaya yatırıp oradan çekmeye çalışırsanız, çok zarar edersiniz. Komisyonlar çok yüksek.

Teşekkürler

Araba nasıl alınacak, kim üzerine alacak, kim çıkaracak, kim teslim edecek, ne kadar masrafımız olacak?

Şöyle bir planlama yaparsak;

1) Araba Autopapa.com gibi sitelerde ilan edilen yerlerden beğenilip ya da orda Batum/Tiflisdeki galeri/araba pazarları gezilip beğenilip pazarlık yapıldıktan sonra (işi bilen ve güvenilen kişilerle beraber) Ruhsattaki Motor No-Şase No ile araçta yazan bilgiler eşleşiyor mu o tip bilgiler kontrol edilecek. Expertiz yapılacak. Satış yerinde görevliler trf. Şase No vs. kontrolünden sonra resmi devir/satış yapılacak.

2) Arabayı Gürcü vatandaşlığı olan 6 ay yurdışı yerleşiği olan birinin üzerine alınacak.
    3) Ruhsatta yazan bu kişi çıkaracak Artvinde/Hopada notere gidip bana vekalet verecek bu kişi kullanabilir diye. ( Ya da Gürcistan tarafındaki noterde vekalet verilip Türkçe tercümesiyle alınacak. Ruhsattaki kişiyle beraber çıkılıp o kişi tekrar Gürcistana dönecek. 'Gürcü vatandaşı olan şahıs arabasız dönebilir herhalde?'

4) Netten beğendiğimiz/ ya da orda karar verdiğimiz araca satış yerinde örneğin 7000 USD veriyoruz.

expertiz, satış ücreti, gümrük giriş çıkışı, vekalet ücreti anladığım kadarıyla fazla birşey tutmuyor. 500-1000 TL civarı.
    500 TL yeme-Tiflis olursa yol masrafı. Kalma olursa otel masrafı falan.
    Yardım edenlere gönülden 300-500 TL falan verildiğini düşünürsek
    7000USD= 20000 TL
    1000
    500
    500
    Toplam: 22000 TL mal olacak diye düşünebiliriz.

Yani Araba Rakamı harici Max. 2000 TL mantıklı diye düşünüyorum. Rakamları verilenlerin yukarısında, en üstte tuttum görüldüğü gibi.

*Araştıracağımız, dikkatli olacağımız başka bir konu arabanın yaklaşık piyasa değerinde olması. Ne çok aşağıda ne de çok yukarda olmalı ki önemli motor, kaporta, pert sıkıntısı, km oynaması olmasın (Tramer sistemi tarzı bişey varmı bilmiyorum). Ya da ederinden fazla koparmasınlar.

*Son günlerde Ruhsat sahibi dışında kullananları bağlama durumları, ceza vs. diye söylüyorlar. Bulunduğum yerin küçüklüğü dolayısıyla trafik istediğinde efektif çalışıyor.

YANİ KENDİ ADIMIZA OLURSA YURTDIŞI 6 AY YERLEŞİK OLMADIĞIMIZ İÇİN KANUNLARA GÖRE ARACI TR YE SOKAMIYORUZ. (AMA BURDA RAHATLIKLA KULLANABİLİYORUZ) BAŞKASININ, GÜRCÜNÜN ADINA OLURSA VEKALETLE TR DE KULLANMAK "TRAFİK GÖREVLİSİNİN BİLGİSİNE-YAPISINA GÖRE" SORUN OLUYO.

Önemli bir risk 20 bin lira gibi bir rakam için arkadaşlar. Kendimiz haricinde çoluk çocuğumuzun da rızkı sonuçta. Ortalama güvenli bir araç da alınabilir 10-15bin Tl civarı ayrı mesele.

Bir de 2000 civarı motor Benzin almak mantıklı mı? ( Ki kayıt dışı olacağından LPG taktırılması sorun olur)
    1.6 - 1.8 gibi Dizel düşük km daha avantajlı olur herhalde.
    2.0 civarı Oil / LPG (Uygun KM de mantıklı geliyo bana. Bu konuda önerilerinizi bilmek isterim. Saygılar

• Ne haldeyiz nelerle uğraşıyoruz

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.