Şimdi Ara

Gürcistandan araç getirme ( kesin ) (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
978
Cevap
64
Favori
83.959
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: drsalmonella

Arabayı üzerinize nasıl alacaksınız orası kafa karıştırıyor biz getirmeyi düşündük orda tanıdığımız petrolcü bir tanıdık vardı o bize vekalet verecekti kullanım için
    Yani bunun tek yolu var alacağın kişiyi tanıman lazım güvenilir olması gerek yoksa dolandırılırsınız

Aracı üzerinize almanız için, araç sahibiyle birlikte oradaki notere gitmeniz yeterli. Gürcistan'da aracınızı üzerinize alabilirsiniz.
  • panthera52 kullanıcısına yanıt
    Yok doğru söze ne diye karşı olalım..Yukarıda madde madde yazdıklarının hepsi doğru ..sıkıntı yok..Sonuç; Bu iş çok zor YONCA ..Bülent Ortaçgil
  • @panthera52 'nin tüm yazdıklarına katılıyorum. Hatta Gümrüklere şöyle bir bildiri yayınlanmıştı Gürcistan plakalı arabalar için

http://www.yabanciarac.com/gurcistan-plakali-araci-turkiyede-kullanma/

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Bravo bunların da hepsi doğrudur..Yalnız son cümle beni koparttı..''Bunun dışında pek dolandırıcılıkla karşılacağınızı zannetmem'' demişsiniz..Zaten bunun harici geriye ne kaldığını söylesem uzaklaştırma alacağım..bu konuyu açan arkadaşa üzülüyorum ..Tifliste devam etseydim (2 gün sonra Bakü de çalışmaya başlıyacağım) kesinlikle kendisine yardımcı olurdum (yardımcı derken sekreterimi verirdim tercüman olarak ve kendi aracım ile oto pazarına gönderirdim) ..o derecede hevesli ki..gözü kapalı ben dolandırılmak istiyorum diye bodoslamadan gidiyor yazık..
    "İkincisi Yurtdışında belirli bir süre yaşamadan ki oturma izni olmadan getirmek yalan"
    - araç getirmeniz için oturma izni gerekli değil, yurt dışında 185 gün kalmanız yeterli. demişsiniz de ..İkisi de aynı kapıya çıkıyor..kaç ülke oturma izni olmadan insanları 185 gün dışarıda tutuyor ki??O süre nereden geliyor?? bedelli askerlik vs her türlü resmi prosedürde yarı yıldan fazla yurtdışında yaşıyor olmak yani geçimini yurt dışında temin ediyor olmak gerekiyor.. Ha birkaç ülkede 2 şer ay tur atar gelir ona birşey diyemem..Şimdi bu arkadaş ya dünyada bir tur atıp gelecek ve son hafta Gürcistan dan araç alacak..ya da Gürcistana gelip 185 gün sağda solda gezinecek ve aracını ülkemize sokacak
  • Araç sizin üzerinize yapılıyor dedikleri şeyi de açıklayacağım. Gürcistan da firma kuruyorlar örnek vermek gerekirse türkiye de Ahmet Fistan ltd şti diye bir şirket kurabilirsiniz ve şirket sahibi ahmet fistanla hiç alakasız Yusuf Mintan olabilir işte aynen bu mantıkla "adınızı ve soyadınızı" kapsayan şirket kuruyorlar ve aracı bu şirket adına yapıyorlar siz araç kendi üzerinize sanıyorsunuz fakat araç sizin "isminizi" içeren şirket adına kayıtlı yani size ait değil. Aracı "yurtdışı yerleşik" olan şirket sahibi yada yetkilisi sınırdan geçirip size emanet ediyor ve siz aracı kullanmaya başlıyorsunuz. Polis aracı çevirdiğinde isim soy isim kısmına bakıp gürcüce bilmediği için araç size ait sanıp sizi direkt sorgulamadan geçiriyor. Şayet işi bilen bir memura denk gelirseniz aracınızın bağlanma riski yine mevcut. İşin özü şu karşılıklı güven ve tanıdık biri olmadan bu iş olmaz ama güvenebileceğiniz biri varsa her türlü aracı getirip bağlanma riskini göze alıp kullanabilirsiniz.

• r0x kullanıcısına yanıt
    Selamlar, benimde bildiğim kadarıyla aracı 6 aydan fazla Türkiye'de kullanamıyorsun ama araç kimin üzerineyse 6 ay yurt dışında kalması gerekiyor mu? Gürcistan'dan 2 araç alsak 6 ayda bir değiştire değiştre kullansak olmuyor mu? :)))
  • quote:

Orijinalden alıntı: panthera52

quote:

Arabayı üzerinize nasıl alacaksınız orası kafa karıştırıyor biz getirmeyi düşündük orda tanıdığımız petrolcü bir tanıdık vardı o bize vekalet verecekti kullanım için
    Yani bunun tek yolu var alacağın kişiyi tanıman lazım güvenilir olması gerek yoksa dolandırılırsınız

Aracı üzerinize almanız için, araç sahibiyle birlikte oradaki notere gitmeniz yeterli. Gürcistan'da aracınızı üzerinize alabilirsiniz.

Hocam şimdi diyelim adam içeri soktu arabayı biz kullanmaya başladık bu şekilde yasal mı yani? Kullananlar nasıl kullanıyor? İzmirde bmw 5,20d gordum ge plaka.

Bizim polislerimiz mi bilgisiz yoksa yani nasıl olacak bu iş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: programmer_onur

quote:

Orijinalden alıntı: dennisyuwi

Arkadaşlar ben bu işi bir senedir araştırıyorum. Bulgaristanda okuyan bir arkadaşım var hem okuyup hemde bu işler yapıyor oturumu var yılın yarısından fazlasını orda geçiriyor. Ayrıca orda okuyan tonla türk, bulgar arkadaşı var. Şimdi sorun şu karşılıklı güven olmadan bu iş olmaz. Araç kesinlikle sizin adınıza olamıyor olamazda, 185 kuralı kesin ve net. 185 gün yerleşik olmayan kimse aracı içeri sokamıyor soksada gün alamıyor. Diyelimki araç içeri girdi 6 aydan sonda ceza işlemeye başlıyor araç başı 3000 ile 5500 arası gümrük cezası ödemeyi göze alırsanız 2 sene aracı kullanabiliyorsunuz. Tabii ki vekaletle kullanıyorsunuz, vekaletle araç kullanmak kanuna aykırı polis çevirmesinde işten anlayan memur olmadığı için çoğu kişi sıkıntısız geçiyor ama işten anlayan bir memur denk gelirse arabayı net bağlatırsınız. Aracın sahibi gelip 3000 tl gibi bir ceza ödeyip arabayı çıkarabilir. Yani anlayacağınız iş biraz sıkıntılı hem güvenilecek kişi lazım hemde arabanın bağlanma riski var. Bu arada bu işe aracı olanlar net olarak doğu g doğu ve karadenize gitmeyin araba bağlanır diyor. İst içi bişey olmaz diyorlar ama kime göre neye göre bu tartışılır. Karamsar olmak istemiyorum hatta 40000 tl ye bulgar 335i bulduk alayımmı ne yapayım kararsızım

Dostum bende birtakım bilgiler öğrendim birinci elden. Aracı yurtdışındaki şahsın üzerine yaptırıp vekaletle TERCÜMELİ olmak kaydıyla 6 ay Türkiye'de kullanabiliyorsun. Diğer 6 ay araç yurtdışında kalacak. Ceza bedelini bilmiyorum. 2 yılda 3-5 bin ceza çok uygun değil mi?

Vekaletle kullanma denilen şey şudur :

"Vekalet ile araç kullanan kişi de yurtdışı yerleşik olmalıdır."

Kullanan kişi yurtdışı yerleşik değilse, araç bağlanır.

Yani yurtdışında bulunan Bulgar vatandaşı (veya çifte vatandaş) X adlı yerleşik bir kişiye aracı alıp, ikatmetgahı Türkiye'de olan bir Türk vatandaşı X'in verdiği vekaletname ile olsa bile Türkiye'de aracı kullanamıyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: rambetiko

Araç parçası getirilebilir mi? Turbo krank, wastegate, intercooler gibi performans parçaları almakta sıkıntı olur mu? İstanbuldan bunu en yakın nerden yapabiliriz? Bulgaristan iöin de geçerli mi bu durum? Bilginiz var mı arkadaşlar

eğer gümrükteki ipne değilse sende abartmassan olur hatta tırcıların en büyük ticareti burdan araç ecu su getiriyorlar yurt dışından ufak olduğu için sıkıntı çıkarmıyorlar parça başınada 500 dolar civarı karı oluyor her seferinde 4 5 tane yetiyor zaten
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Elsa

quote:

Orijinalden alıntı: rambetiko

Araç parçası getirilebilir mi? Turbo krank, wastegate, intercooler gibi performans parçaları almakta sıkıntı olur mu? İstanbuldan bunu en yakın nerden yapabiliriz? Bulgaristan iöin de geçerli mi bu durum? Bilginiz var mı arkadaşlar

Arabayla yurtdışına geçersin parçaları bagaja atıp Türkiye'ye gelirsin hiç bir sorun olmaz

Yanlış anlamayın da, bu çok talihsiz bir yönlendirme olmuş.

2. el parça getirmek kesinlikle yasak. Çaktırmadan getirmek mümkün ama kaçakçılık ile suçlanmak riski göze alınmaz.

Bir adet lastik için 5 saat uğraştık. isletmenin yanı sıra bagaja koymuştuk. Lastik alt tarafı yani. Dikkat etmek gerek.

Yasa boyutunu bilmiyorum ancak 2 adet afl far getirmiştim bir sorun olmadı. Sıfır olduğundan sanırım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• bak güzel kardeşim benim bi ayagım gürcistanda sayılır babam tır şoförü olduğu için. şimdi ordan arabayı alırken vatandaşı olmadığın bi ülkeden araba alacağın için gürcü birinin üzerine yapıyorlar arabayı. sonra seni sarp kapıdan dışarı kadar çıkarıyor sende atlıyosun arabaya bu kadar kolaymıydı diyosun. ardından süren dolup tekrar dönmek istediğinde arabayı üzerine yapacakları adam gelmekte inat ediyor para koparmak için. böylece araç semeriyle seksene geliyor. direk ruhsatı senin üzerine nasıl yapıyorlar orasını merak ettim. 2 seneden fazla oldu güzergahı gürcistana çevireli ama bi türlü kendi arabamı alamadım ordan. yani dışardan görüldüğü gibi değil o işler. adamın varsa, çevren varsa rahatlıkla olabilecek işler fakat girmeyin bu işlere. dediğim şekilde para kaybeden insanları çok duydum. sizin kulağınıza gelmez bu tür şeyler kimse öpüldüğünü anlatmaz sadece ucuza aldığını söyler. eğer benim yanıldığım biyer varsa doğrusunu öğreniyim hatta bende gidiyim alıyım arabamı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Black.Smith -- 28 Eylül 2015; 22:50:17 >

• Yok böyle bir şey, şayet olsa idi şu an caddelerde 10 araçtan birisi Bulgaristan, Gürcistan plaka olurdu. Türkiye'de gördüğünüz araçların sonradan işlem gördüğünü de unutmayınız.

Böyle bir söylemi tüm Türkiye biliyor. Öyleyse neden kimse getiremiyor? Özellikle Çorlu, Edirne vs bu araçlarla dolup taşması lazım değil mi?

Bu işi illegal bir şekilde yapan kişi de gelip foruma, ben şöyle aldım, ben böyle geçirdim demez..
  • quote:

Araç sizin üzerinize yapılıyor dedikleri şeyi de açıklayacağım. Gürcistan da firma kuruyorlar örnek vermek gerekirse türkiye de Ahmet Fistan ltd şti diye bir şirket kurabilirsiniz ve şirket sahibi ahmet fistanla hiç alakasız Yusuf Mintan olabilir işte aynen bu mantıkla "adınızı ve soyadınızı" kapsayan şirket kuruyorlar ve aracı bu şirket adına yapıyorlar siz araç kendi üzerinize sanıyorsunuz fakat araç sizin "isminizi" içeren şirket adına kayıtlı yani size ait değil. Aracı "yurtdışı yerleşik" olan şirket sahibi yada yetkilisi sınırdan geçirip size emanet ediyor ve siz aracı kullanmaya başlıyorsunuz. Polis aracı çevirdiğinde isim soy isim kısmına bakıp gürcüce bilmediği için araç size ait sanıp sizi direkt sorgulamadan geçiriyor. Şayet işi bilen bir memura denk gelirseniz aracınızın bağlanma riski yine mevcut. İşin özü şu karşılıklı güven ve tanıdık biri olmadan bu iş olmaz ama güvenebileceğiniz biri varsa her türlü aracı getirip bağlanma riskini göze alıp kullanabilirsiniz.

Bu dediğiniz yöntemin işe yarayacağını sanmıyorum, çünkü şirket adına alınan araçlarda, ruhsatın üzerinde şirket sahibinin de bilgileri yazıyor. ve bu bilgiler gümrük binasındaki ekranlara giriliyor bakılıyor ki yurtdışı yerleşik değil (aracın sahibi de), o da geçemez.

Bunu denemiş biri olarak söylüyorum, gümrük dairesinde (sarp sınır kapısında), hem aracın sürücüsü hem de aracın sahibi "yurtdışı yerleşik" olmak zorunda. Yani arkadaşın üzerine açılacak olan şirket ve ruhsatın üzerinde yazan isim kendisi ise, yine geçemez araba. Aracın arkadaşın üzerine yapıp geçirme işinin başka boyutları var, lakin bu anlattığınız gibi değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: mrsozen

Selamlar, benimde bildiğim kadarıyla aracı 6 aydan fazla Türkiye'de kullanamıyorsun ama araç kimin üzerineyse 6 ay yurt dışında kalması gerekiyor mu? Gürcistan'dan 2 araç alsak 6 ayda bir değiştire değiştre kullansak olmuyor mu? :)))

Eğer yurt dışından 2 araç alıp, birinin burda 6 ay kullanıp, diğerini de yurtdışında yatırırsanız, bu işten pek kàrlı olduğunuz söylenemez. Araç zaten Türkiye piyasasına denk gelir.
  • @panthera52 Zaten aracın sahibi şirket sahibi ve o kişi yurtdışı yerleşik, ayrıca sınırdan çıkaran kişide yurtdışı yerleşik olan şirket sahibi. Sadece şirket ismini türkiyede kullanacak kişinin ismiyle aynı isim yapıyorlar biraz karışık ama sanırım anlatmak istediğimi anlatamadım. Facebook vs de gördüğünüz kişiler bu şekilde aracı çıkartıyor diğer illegal yollarıda olduğunu biliyorum ama detaylı bilmediğim için yorum yapmayacağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: içinizden biri

quote:

quote:

Hocam şimdi diyelim adam içeri soktu arabayı biz kullanmaya başladık bu şekilde yasal mı yani? Kullananlar nasıl kullanıyor? İzmirde bmw 5,20d gordum ge plaka.

Bizim polislerimiz mi bilgisiz yoksa yani nasıl olacak bu iş.

Üstad bu başlık altında belki 10 kere söyledim, 11.yi de söylüyorum sorun yok.

"yabancı plakalı araçları ülkemizde kullanabilmek için tek şart, yurtdışı yerleşik olmak".

- Eğer yurtdışı yerleşik değilseniz, yabancı plakalı aracı ülkemize gümrükten sokamazsınız.
    - Başka bir yurtdışı yerleşik kişi, sizin kullanacağınız aracı gümrükten geçirip size bıraksa bile, siz aracı ülkemizde yine kullanamazsınız.

ha kullanırsanız nolur?

ilk mesajımda yazdığım kolluk kuvveti yaptırımları olur. o yaptırımlara da denk gelme olasılığınız, sizin şansınızla alakalı. etrafta görmüş olduğunuz dünya kadar yabancı plakalı araçların hepsi "polislere yakalanmadan" araçlarını kullanıyor. ya da yakalandıklarında polislerin iş bilmemesinden dolayı serbestçe kullanmaya devam ediyorlar. gerçekten yurtdışı yerleşik olan kişi çok az.

Bazen kolluk kuvvetlerimize bildirimler gidip operasyon yapıyorlar ve bu araçlara el koyuyorlar.
    işte bununla alakalı bir haber :
    http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/diyarbakir-haberleri/diyarbakir-da-gumruk-kacagi-arac-operasyonu_54437 araçlarına el konulmuş, sonrasını bilemiyoruz noldu.

Bir daha özetlemek gerekirse ki bu özetimin tüm sorulara cevap verebildiğine inanıyorum :

- Gürcistan'a gidip kendi adınıza araba alabilirsiniz. Ruhsatınızda kendi adınız tc kimliğiniz ve tüm bilgileriniz de yazar. Bu legaldir, bunu yapabilmek için ekstradan bir statüye ihtiyacınız yoktur. (sadece adres refrerans gösterecek bir gürcüye ihtiyaç vardır, simitçiye 10 lari verseniz o referansı sağlar, sorun değil)
    - Araç sizin adınıza ait olsa bile, siz eğer yurtdışı yerleşik dğeilseniz o aracınızı (evet kendi aracınızı) gümrük kapısından siz geçiremezsiniz. Çünkü gümrükteki memur sizin bilgilerinizi sisteme girer ve yurtdışı yerleşik olmadığınızı görür. Size izin vermez, geri gürcistana gönderir.
    - Yurtdışı yerleşik olmanız için, son 1 yıl içinde ülkemiz dışında 185 gün kalmanız gerekir.
    - Siz eğer aracı kendi üzerinize almaz, yurtdışı yerleşik bir tanıdığınız aracı üzerine alır ve gümrükten geçirirse (hakkı vardır), size türkiye'de aracı teslim edip, geri ülkesine döner ve siz burada arabayı kullanmaya başlarsanız, gümrük kanununun 238. maddesine aykırı iş yapmış olursunuz ve kolluk kuvvetleri tarafından yakalanma riskiniz doğar. Ben yakalanmam derseniz eğer, ömür boyu kullanabilirsiniz. sizi kim engelleyebilir? işin esası, çalıntı bir arabaya da ömür boyu binersiniz, muayenesi bitmiş arabaya da ömür boyu binersiniz, vs vs..
    - 6 ay süresi, ülkemize yasal olarak gelen araçlar için geçerlidir (gerçek yurtdışı yerleşik kişiler, gurbetçiler, öğrenciler vs vs) ve 6 ay dolmadan araçları getiren kişiler geri götürürken ceza çıkmaz. 6 ayı geçerse ceza uygulanır. tarifesini bilmiyorum, tahminler mevcut ama kesin bişey yok.

sizin merak ettiğiniz bir soru da, "bu galericiler nasıl yapıyor ya peki? nasıl 2 yıl al bin diyorlar?".
    bu soruya cevap verebilmek için, gerçekten o kişilerden araba alıp, 2 sene kullanıp, polis çevirmelerinde ve gümrük kontrollerinde yakalanmayıp geri götürüldüğünde ortaya çıkar. o konuda yardımcı olamayacağım.

şu soruyu artık duymayacağımı düşünüyorum :
    "getiren nasıl getiriyor? kullanan nasıl kullanıyor?".

hürmetler.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar ben bu işi bir senedir araştırıyorum. Bulgaristanda okuyan bir arkadaşım var hem okuyup hemde bu işler yapıyor oturumu var yılın yarısından fazlasını orda geçiriyor. Ayrıca orda okuyan tonla türk, bulgar arkadaşı var. Şimdi sorun şu karşılıklı güven olmadan bu iş olmaz. Araç kesinlikle sizin adınıza olamıyor olamazda, 185 kuralı kesin ve net. 185 gün yerleşik olmayan kimse aracı içeri sokamıyor soksada gün alamıyor. Diyelimki araç içeri girdi 6 aydan sonda ceza işlemeye başlıyor araç başı 3000 ile 5500 arası gümrük cezası ödemeyi göze alırsanız 2 sene aracı kullanabiliyorsunuz. Tabii ki vekaletle kullanıyorsunuz, vekaletle araç kullanmak kanuna aykırı polis çevirmesinde işten anlayan memur olmadığı için çoğu kişi sıkıntısız geçiyor ama işten anlayan bir memur denk gelirse arabayı net bağlatırsınız. Aracın sahibi gelip 3000 tl gibi bir ceza ödeyip arabayı çıkarabilir. Yani anlayacağınız iş biraz sıkıntılı hem güvenilecek kişi lazım hemde arabanın bağlanma riski var. Bu arada bu işe aracı olanlar net olarak doğu g doğu ve karadenize gitmeyin araba bağlanır diyor. İst içi bişey olmaz diyorlar ama kime göre neye göre bu tartışılır. Karamsar olmak istemiyorum hatta 40000 tl ye bulgar 335i bulduk alayımmı ne yapayım kararsızım

Dostum bende birtakım bilgiler öğrendim birinci elden. Aracı yurtdışındaki şahsın üzerine yaptırıp vekaletle TERCÜMELİ olmak kaydıyla 6 ay Türkiye'de kullanabiliyorsun. Diğer 6 ay araç yurtdışında kalacak. Ceza bedelini bilmiyorum. 2 yılda 3-5 bin ceza çok uygun değil mi?

Vekaletle kullanma denilen şey şudur :

"Vekalet ile araç kullanan kişi de yurtdışı yerleşik olmalıdır."

Kullanan kişi yurtdışı yerleşik değilse, araç bağlanır.

Yani yurtdışında bulunan Bulgar vatandaşı (veya çifte vatandaş) X adlı yerleşik bir kişiye aracı alıp, ikatmetgahı Türkiye'de olan bir Türk vatandaşı X'in verdiği vekaletname ile olsa bile Türkiye'de aracı kullanamıyor?

Gümrüğün önemsediği tek şey var.

- Araç sürücüsü yurtdışı yerleşik mi ?

Evet : Bırakın gitsin, yasal süresi doluncaya kadar adam arabasını kullansın.
    Hayır : Yakalayın, arabasını bağlayın, otoparka getirin.

bu kadar net.

• quote:

Orijinalden alıntı: trlonely

bak güzel kardeşim benim bi ayagım gürcistanda sayılır babam tır şoförü olduğu için. şimdi ordan arabayı alırken vatandaşı olmadığın bi ülkeden araba alacağın için gürcü birinin üzerine yapıyorlar arabayı. sonra seni sarp kapıdan dışarı kadar çıkarıyor sende atlıyosun arabaya bu kadar kolaymıydı diyosun. ardından süren dolup tekrar dönmek istediğinde arabayı üzerine yapacakları adam gelmekte inat ediyor para koparmak için. böylece araç semeriyle seksene geliyor. direk ruhsatı senin üzerine nasıl yapıyorlar orasını merak ettim. 2 seneden fazla oldu güzergahı gürcistana çevireli ama bi türlü kendi arabamı alamadım ordan. yani dışardan görüldüğü gibi değil o işler. adamın varsa, çevren varsa rahatlıkla olabilecek işler fakat girmeyin bu işlere. dediğim şekilde para kaybeden insanları çok duydum. sizin kulağınıza gelmez bu tür şeyler kimse öpüldüğünü anlatmaz sadece ucuza aldığını söyler. eğer benim yanıldığım biyer varsa doğrusunu öğreniyim hatta bende gidiyim alıyım arabamı.

Yanıldığınız noktaları söylemeye çalışayım.

- Aracı kendiniz alabilirsiniz, gürcü üzerine almanıza gerek yok.

- Aracı 6 ay sonra geri götürmezseniz eğer, gürcü geri gelmemekte sorun çıkarıyorsa, bu sizin yanlış gürcüye güvendiğinizi gösterir. Tamamı bu şekilde olacak diye bir şey yok. Bozuk peynir alıp, mideniz bozulduğunda, tüm beyaz peynirleri kötülemek gibi olmuş. İşin doğrusu, kaliteli yerden alınmalı olmalı.

- Siz eğer 2 senedir gürcistandaysanız, kendi aracınızı alıp, gayet rahatlıkla gelebilirsiniz türkiyeye. Yasalarımızda bir engel yok, neden yapamıyorsunuz anlayamadım?

- Eğer yanlış anlayıp, 2 senedir orayla ilişkileriniz var ise, mutlaka güvenilir insanlar da vardır etrafınızda, onlara da aldırabilirsiniz. (türkiyede kullanmanız illegaldir, o ayrı mesele).

• quote:

Orijinalden alıntı: Stones

Yok böyle bir şey, şayet olsa idi şu an caddelerde 10 araçtan birisi Bulgaristan, Gürcistan plaka olurdu. Türkiye'de gördüğünüz araçların sonradan işlem gördüğünü de unutmayınız.

Böyle bir söylemi tüm Türkiye biliyor. Öyleyse neden kimse getiremiyor? Özellikle Çorlu, Edirne vs bu araçlarla dolup taşması lazım değil mi?

Bu işi illegal bir şekilde yapan kişi de gelip foruma, ben şöyle aldım, ben böyle geçirdim demez..

Var böyle bir şey. Ve gerçekten millet çatır çatır kullanıyor illegal olmasına rağmen. Sahibinden.Com'a girip BMW E46, E90. Mercedes w210, w211 araçlara bakabilirsiniz sanırım 1000den fazla ilan var yabancı plaka satılık. getirmişler, geri götürememişler veya götürmemişler satıyorlar.

Edirnedeki, Çorludaki, kişilerin bu araçları abartılı oranda kullanamama sebebi, oradaki kolluk kuvvetlerinin gümrüğe yakınlığı sebebiyle İŞİ BİLİYOR olması.
    Ama bir Ankara'nın taşra ilçesinde, kim biliyor? veya bilse nolur. 20bin nüfuslu adamın doğup büyüdüğü ilçede tüm polisler, askerler amirler zaten adamın akrabası veya tanıdığı, kimse çeviremez, çevirmez, ceza yazmaz. bu bu kadar net.

Kesin olmamakla birlikte, ülkemize kaçak yollarla giren araç sayısının 500bin adet olduğu söylenmekte. Çok büyük bir rakam bu. Sanıldığı gibi "yok böyle bir şey, olsa herkes yapardı" demek doğru değil. Cesaret edip, parasını riske atanlar zaten o güzel lüks araçlara üçte bir fiyatlara binebiliyor, param kıymetli (haklı olarak), böyle ne idüğü belirsiz şeylere para yatıramam diyen bilgi sahibi olmayan kişiler ise bu işe girmiyor ve "girilmez, doğru olsa herkes yapardı" diyor.

Biraz da bu açıdan bakmak lazım.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.