Şimdi Ara

Arctic Cooling den PWM PST fanlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
3.243
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İsviçre bazlı soğutucu üreticisi Arctic Cooling firması yeni PST teknolojisine sahip fanlarını duyurdu. Peki nedir bu PST? PST, "PWM sharing technology" kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltma. Getirdiği yenilik ise şöyle, yeni anakartlarla beraber 4 pinli fan bağlantısını ve dolayısı ile fan kontrolünü kasa içindeki bütün fanlara paylaştırmak. Böylelikle anakart, yani bios işlemcinin yük durumuna göre fan hızını ayarlarken diğer egzost fanlarınızı da yavaşlatıp hızlandırabilecek. Bu da masaüstünde az yük getiren uygulamalar kullandığınız zaman kasanızdan sinir bozucu seslerin çıkmayacağı anlamına gelmekte. Eskiden bunu yapabilmek için pahalı fan kontrolcüleri almak zorunda kalıyordunuz. Şimdi ise herşey bios kontrolünde.

Bu yeni PST fanları, zincir methodu ile birbirine bağlıyorsunuz ve ilk fanı anakarta takıyorsunuz, bios ilk fanın hızını düşürünce, ilk fan diğerine yeni hız bilgisini gönderiyor böylece halkadaki bütün fanlar biosun istediği hızda çalışıyor. Basit ve etkili bir çözüm.

Aklında şöyle bir düşünce olanlar olmuş olabilir, 5 fan tek çıkıştan beslenirse anakarta bir zarar gelirmi? Açıkcası aynı soru benimde aklımı kurcalıyordu ve bende Arctic Cooling'e mail attım. Hemen cevap geldi, ve cevap açıkcası gayet tatmin ediciydi. Gelen maili kısaca özetlersek, 5 adet 12cm fanı bağlayarak yaptıkları testte elde ettikleri değerleri benimle paylaştılar. 12cm'lik fanların max devirde kullanılıdığı testte, her bir fanın başlangıçta 0.16 amper ani güç çekiminin ardından 1 sn. sonra 0.10 ampere düştüğünü belirtildi. Bu da 5 fanın toplamda 0.80amp lik bir ani yüklenmesinin ardından 0.50 amperde sabitlendiği anlamına geliyor. Peki bu çokmu? Intel'in 965 chipsetli bir anakartının teknik özelliklerine baktığımızda anakartın işlemci fan bağlantısına 3.0 amper verebildiği gözüküyor. Bizim hesabımızda ise 0.5amp çıkmıstı ki bunlar 12cm lik fanlar ve max devirde çalıştığı kabul edilmişti. Yani aslında 5 fandan daha fazla da bağlamak mümkün.

Eklemeden geçmeyeyim, bu fanlarda ilginç bir özellik var. Eğer fanın arasına birşey girerse vs. ve fan durursa 1 sn içinde motor gücü kesme noktasına getirip kendini korumaya alıyor. Böylelikle fan bozulmuyor. İyi düşünülmüş bir özellik.

Fan
    Fan Hızı
    Hava Kapasitesi
    Ses Düzeyi
    Fiyat
    Arctic Fan 8 PWM
    600 - 2000 RPM
    28.0 CFM
    9.0 dB(A) - 20.0 dB(A)
    6.99$
    Arctic Fan 9 PWM
    600 - 2000 RPM
    34.8 CFM
    9.5 dB(A) - 23.5 dB(A),
    7.99$
    Arctic Fan 12 PWM
    400 - 1500 RPM
    56.3 CFM
    10.0 dB(A) - 23.5.0 dB(A)
    10.99$

Tablodan da görüldüğü üzere 80, 92 ve 120 mm'lik 3 modeli var Arctic PST fanların. Fanların devir aralığına ve çıkardıkları ses düzeyine bakarsak fanların sesinin ancak yüksek devirlerde duyulabileceğini söylemek sanırım yanlış olmaz. Fiyatları ise gayet uygun, sessiz diye satılan ve çalıştığı devri bile gösteremeyen fanları daha pahalı fiyatlara satanlar var.

Sonuç olarak fanlar gayet iyi düşünülmüş, ama zaten kasanızda normal fanlar ve fan kontrolcünüz var ise almaya değermi? Bizce değmez ama yeni bir fan almayı planlıyorsanız bu fanları kesinlikle seçenekleriniz arasında bulundurun.

Sayfanın Linki : http://www.arctic-cooling.com/fans1.php

• her ne kadar güzel özellikleri olan fanlar olsalar da bence artık sıvı soğutma çözümlerine geçilmeli. daha sessiz daha etkili ve daha temiz ama daha pahalı

haberler için teşekkürler
  • arctic bu işi biliyor fanları gerçekten süper
  • bu ac neden birazda görsel tasarımını değiştirmiyor anlamıyorum

uv duyarlı kasa boyam var, uv duyarlı plexyim var, uv duyarlı fanlarım var.... şimdi yeni fan alayım desem sırf kötü gözüktükleri için almam....
  • Pardon, anakartımızın (ki benimki galiba Epox 9NPA+) desteği olup olmadığını nasıl bilebileceğiz de ona göre hareket edebileceğiz? PST ve Epox diyerek google a girdim ama pst başka şeylerin kısaltmasıymış aynı zamanda o yüzden yardımı olmadı. Epox un kendi sitesinden de bi fayda göremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
  • quote:

Getirdiği yenilik ise şöyle, yeni anakartlarla beraber 4 pinli fan bağlantısını ve dolayısı ile fan kontrolünü kasa içindeki bütün fanlara paylaştırmak

anakartınızın 4 pinli fan çıkışları olması lazım..
  • quote:

Orjinalden alıntı: StrangerXT

quote:

Getirdiği yenilik ise şöyle, yeni anakartlarla beraber 4 pinli fan bağlantısını ve dolayısı ile fan kontrolünü kasa içindeki bütün fanlara paylaştırmak

anakartınızın 4 pinli fan çıkışları olması lazım..

kısa ve öz bir cevap olmuş:)
  • evet yeni alacaklar için almaya değecek bir fan.

hem oldukçada düşük devirlerde çalışıyor pek ses çıkarmayacağa benziyor.

fakat artık bu 5 - 6 fan yerine kasayı soğutacak tek bir sboğutucu imal edilebilse , bence bunun vakti geldi artık. hele o 8800 gtx in fanını gördükten sonra , yokuşta koy lastiğin altına takoz diye
  • Connectors Description:
    .
    .
    .
    4- 4-pin ATX 12V Power Supply
    .
    .
    14- CPU Fan / System Fan / Chassis Fan

Bu bilgiler var konuyla ilgili olarak anakartımda. Şimdi benim anakartımın (EPOX 9NPA+Ultra) PST desteği var mı yok mu burdan net bi şey çıkaramadım. Yardımcı olabilir misiniz? Ve de genel olarak nasıl anlarız.
  • Valla tam da PC'deki 3 tane fanımı kontrol etmek için bir kontrolcü arayışında iken bu haberi almak iyi oldu. Maşallah 2150 d/d'de tam gaz çalışıyorlar. Şimdi onları söküp, 80'lik 3 tane bu fanlardan alsam, yaklaşık bir kontrolcü ile hem yaklaşık aynı paraya gelecek, hem de hızlarını ben ayarlamak zorunda kalmayacağım, sevdim bu icadı

Bu arada eğer bu fanlar da, işlemciye taktığım Freezer Pro 7 gibi ise süper olur. 650 d/d'den yukarı çıkmıyor mübarek. Gerçi bu kadar yavaş çalışmazlar ama yine de şu ankinden iyi olacağına şüphem yok. Orijinal E6400 PWM fanını da soğutucusundan çıkartıp HDD'ye taktım , anakartın 4 pinli "System" fan konnektörü 1700 d/d'lerde çeviriyor. Artık tüm 4 pinlileri o konnektörden besleyeceğiz anlaşılan.

Fireball kısa süre içinde getirir inşallah

Bir de şu Accelero S2 serisini merak ediyorum. VGA'yı da sessizleştirebilirsek, iş biter.

• Benim anakart gigabyte a75-ud2 kasam is silverstone GD06 ve kasanın ustunde 3 tane 12cm eksoz fanı mevcut...bahsedilen sistem asıl yeni 4 pinli connectorle ilgili acaba bi pst kablo alsam 4 pinli bu soketten 3 tane fan cıkısı alsam sıkıntı olurmu...yada bana gereksiz masraf cıkmadan anakart uzerinden bu cıkısı alabilececiğim bi oneri varmı ??

• Arctic Fan 12 PWM 400 - 1500 RPM 56.3 CFM 10.0 dB(A) - 23.5.0 dB(A) 10.99$

yeni sisteme geçtiğim zaman bunlardan 3-4 tane alacağım
    çok sessizler herkese de öneririm
  • quote:

Orijinalden alıntı: bediralkan

Khan Gaming in de Mavi Ledli, şeffaf kasalı ve PWM Kontrollü fanı var.
    http://www.hepsiburada.com/Liste/khan-gaming-bearpaw-kg120pwm-ultra-sessiz-120mm-fan/productDetails.aspx?productId=bd761026&categoryId=1125&SKU=BD761026

BUDA güzelmiş

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.