Şimdi Ara

Kilo fazlalığı - Askerlik işlemleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
468
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

İki senedir kilo fazlalığından dolayı askerlik işlemleriyle uğraştığım için bir çok tecrübeye sahip oldum ve internette pek bilgi bulamadığım için tecrübelerimi paylaşıp başkalarının mağdur olmamasını istiyorum.

Öncelikle benim işlemlerimi yürüttüğüm yerler Bursa Osmangazi Askerlik Şubesi ve Bursa Askeri Hastane'dir. Duyduğuma göre şehirlere göre muameleler farklılık gösterebiliyor.

Bir de unutmayın; işlemlerinizi yürüteceğiniz yerler devlet daireleri olduğu için olabildiğinizce sabırlı olun ve anlamsız saçmalıklara karşı hazırlıklı olun. Çünkü tahmin edemeyeceğiniz şekilde çok zamanınızı alabiliyor. Ben bu askerlik işlemlerim yüzünden 2 kere işimden oldum.

2014 yılı Şubat ayında 4 yıllık üniversiteden mezun oldum ve 2014 yılının Eylül ayında Osmangazi askerlik şubesine gittim. 6-7 aylık bir gecikmeden dolayı maddi ceza uygulanmadı. Askerlik şubesine gittiğimde 1.78 boy, 151 kiloydum. Şubeye diplomanın aslıyla gidiyorsunuz (hiçbir şekilde notermiş dekanmış rektörmüş onaylı "aslı gibidir" fotokopiyi kabul etmiyorlar) 12 adet vesikalık fotoğraf ve iki adet kimlik fotokopisi istiyorlar. Şube durumunuzu gördüğü için sizi askeri hastaneye sevk etme işlemlerine başlıyor. Size sevkle alakalı birkaç belge veriyor ve onlarla aile hekimine yolluyor, (verem savaş dispanserinden mikro ciğer filmi isteyebilirler) sevk kağıdınızı aile hekiminden alıp tekrar şubeye gidiyorsunuz. Büyük ihtimalle işiniz öğlene veya öğlenden sonrasına kalmıştır. Askeri hastaneye gittiğinizde dahiliye doktoruna muayene olmanız gerekiyor ama sıra gelirse. Sıra gelse de kilonuz fazlaysa heyete gitmek için onay işlemlerinizi yetiştiremezsiniz. Bu arada kimliğiniz 4-5 senelikse yenileyiniz, kurula çıkamazsınız. Heyet günleri Bursa askeri hastanede Salı ve Perşembe'dir.

İşi gücü olan arkadaşlara tavsiyem, 5 gün iş yerinizden izin alın, Pazartesi 8'de askerlik şubesine gidin. Salı günü heyete girip Çarşamba günü işinizi bitirirseniz çok şanslısınız demektir.

Ben geçen sene bu işlemlerim yüzünden, işverenime durumu izah edemedim, inandıramadın o da beni işten çıkardı, bu sene de aynısı oldu, şansıma daha yeni işe başlamıştım 2 hafta olmuştu, 4,5 gün işe gidemeyince, durumu da anlamak istemedikleri işime son verildi. Allah işlemlerimi yapan memurlardan razı olsun.

Durumu daha iyi izah etmek için; saat olarak liste şeklinde bu sene yaşadığım şeyleri sizinle paylaşmak istiyorum.

Çarşamba

Askerlik şubesine gidiş 9.10
    Benden önce 3 kişi işlem yaptırdı
    Çıkış 11.00
    Aile hekimliğine giriş 11.20
    Çıkış 11.45

Öğle arası 12.00 - 13.00

Askerlik şubesine tekrar gidiş 14.00
    Sistem kapandı 14.30
    Sistem geldi 15.15
    Benden önce 2 kişi işlem yaptırdı
    Sıra bana geldi 16.20
    Askerlik şubesinden çıkış 16.30
    (Askerlik hastanesindeki hemşire 16.20'de çıkıyor)

Perşembe

Nüfus müdürlüğüne gidiş 8.11
    Yeni kimliği alıp çıkış 8.20

Askeri hastaneye gidiş 8.45
    Benden önce gelen 2 kişi var, saat 8.00'de gelmişler
    Öğle arası 12.30 - 13.30
    Heyete yetişilemedi
    Doktor muayene için 16.20'de aldı
    Çıkış 16.29

Cuma

Askeri hastaneye giriş 8.20
    Heyet onayı için 9.00
    Kimliğimi yenilediğim için fotokopisinin onayı için tekrar askerlik şubesine gittim 9.10
    Sıra almadan astsubaya onaylatıp çıktım 9.15
    Askeri hastanede işlemi tamamlattım 9.30
    Salı gününe heyet (9.00'da gel dediler)
    Çıkış 9.35

Salı

Askeri hastane giriş 9.00
    Hemşire heyet defterinden isme bakıp 13.30'da gel dedi
    Tekrar askeri hastaneye giriş 13.30
    Sıhhi kurul önünde bekleme (10 kişi 14.30'da başladı)
    Kurula çağırdılar 14.35
    Kurul sonunda karar raporlarını dağıttılar 15.00
    Askerlik şubeye raporu vermek için gidiş 15.20
    Müracattaki memur kalabalık yüzünden sıra gelmez dedi. 15.25

Çarşamba

Askerlik şubesine gidiş 8.00
    Şubeye giren ikinci kişiyim
    Memurların başlaması 8.20
    Sıranın bana gelmesi 8.45
    Askerlik şubesinden çıkış 8.55
    İşlemler bitti.

2. İşlemim olduğu için ve kilom 143 olduğu için muaf oldum.

Umarım bu bilgiler bir kaç kişiye faydalı olur, benim gibi mağdur olmazlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Okyanusevren O kullanıcısına yanıt
    ben de 160 kilo idim 4 ayda 130 a indim.boy 1.85.3 senem var ama o zamana bu kiloda kalacagimi sanmiyorum bakalim hayirlisi.vatani gorevimizi hayirlisiyla yapabiliriz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.