Şimdi Ara

VGA Silencer, Zalman ZM-80D, Thermaltake Fanless VGA Cooler karşılaştırması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
2.435
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Her geçen gün ilerleyen teknolojiyle gelişen ekran kartlarının en büyük sorunu kuşkusuz açığa çıkardıkları ısı miktarı. Basit bir örnekle günümüzün popüler kartlarından Ati 9800pro nun çekirdek içi sıcaklığı yük altında 70 dereceye ulaşabiliyor ki bu ciddi bir rakam. Bununla beraber yüksek sıcaklıklar kartın overclock kabiliyetinin önünde büyük bir engel oluşturuyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için üreticiler farklı çözümlere başvuruyor.Bu ürünlerden en bilindik 3 tanesinin sonuçları ise bize pahalı olanın her zaman daha iyi olduğunu göstermiyor..

Zalman'ın neredeyse yarı fiyatına sahip olan vga silencer standart hızlardaki 9800 proyu yük altında zalmandan 12 °C daha serin tutabiliyor. Zalman'a opsiyonel olarak takılan fan ile bu fark 3 dereceye düşüyor. Thermaltake'in ürünü ise Zalman'dan çok daha başarılı gözüküyor. İki üründe de fan bulunmadığı zaman arada 8 derecelik fark oluşuyor. Zalman, Thermaltake'i ancak tam hızdaki fanı yardımıyla geçebiliyor ama arada sadece 1 °C'lik fark oluşuyor. Ama Zalman'ın fan kullanması eşitliği bozuyor ve Thermaltake'i fan yardımıyla geçmesinin pek bir anlamı kalmıyor.

Sonuç olarak Vga silencer rakiplerine karşı çok daha ucuz olmasına rağmen birinci olmayı başarmış. Bu başarıda DHES [Direct Heat Exhaust System (kabaca ''direk ısıyı dışarı atma sistemi'' diyebiliriz) ] sisteminin payı büyük. Diğer soğutucularda ise durum daha farklı. Bu soğutucularda amaçlanan büyük yüzey alanını ve bir çok ekran kartına uyumlu yapmak için çok fazla ara parça ve birbiriyle birleşen metal yüzey bulunuyor ve bu her geçiş yüzeyinde metaller arasındaki ısı transferinde kayıplar oluşuyor. Sonuçta bu konu bu tür soğutma sistemlerinin en büyük zaaflarından biri oluyor. Ancak Arctic Cooling'in Vga Silencer ve yeni üretilen NV Silencer, Ati Silencer'larda bir çok ekran kartı için bir çok model bulunuyor ama sonuçta tek parça dizaynlarının artılarını kullanıyorlar.

Bir diğer konu ise yüzey alanı ne kadar büyük olsada belli bir yerden sonra bu soğutucular kasanın içindeki havayı ısıtıyorlar ve bu ısınan hava sistemin bütün sıcaklıklarını yükseltiyor, bu sorunun çağresi ise düzgün hava giriş çıkışlarında yatıyor... Görünen o ki Vga Silencerın sistemi rakiplerine göre hala daha iyi işler çıkarıyor. Üstelik neredeyse yarı fiyatına...

Sayfanın Linki : http://moddershq.net/reviews.asp?reviewid=56

• Link çalışmadı bende yaa.
    yarın nasipse alıyorum silencerimi.
  • resim linki yanlış..

file:///C|/Documents%20and%20Settings/gun/My%20Documents/My%20Pictures/IMG_3172.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 19 -- 19 Eylül 2004, 21:24:17 >
  • Bu karşılaştrımalarda baya bir etkenin önemi var.

Bendeki 9800proda Zalman ZM80DH-P takılı. Yandan 120 lik bir fan Zalman Fan bracketa takılı 1500 devir hava üflüyor.
    9800pro@xt 455@400 günlük kullanım 55-58 idle loadda 65 civarlarına çıkıyor.Silencerlada denemiştim.Silencer , yanlız Zalman' ı kullanırsam daha iyi idi ama 120lik fanla Zalman daha etkili oldu.
  • Link için copy paste yaparsanız çalışır şimdilik sorunlu yada ana sayfadaki haberden tıklayabilirsiniz.

Haberin resmi sorunlu idi düzeltildi böyle hataları hep yaparım enderc bana veriyor haberleri ben atıyorum onu suçu değil abartmayın lütfen böyle şeyleri.
  • Kim ne derse desin zalman ZM-80D bendeki fx5900 ü rahatlatacak. Malum vga silencer bizim kartlarda kullanılamıyor haliyle. Bence kıyaslamalarda bu da etken olmalı.
  • inceleme güzel olmuş.

fakat sonuçları basit bir tablo yapısında göstermeliydiniz.

açıkcası ürünleri tanımasam, hangi ürün, hangi koşulda bir diğerine göre kaç derece fark yaratmış anlayamazdım.

sayın enderc, haber editörlüğünüzde başarılar dilerim, bu tip detaylara dikkat ederek tabi.
  • ben vga silencer derim hem fiyatı iyi hem sessiz manuel 2 devirli hemde performansı çok iyi özellikle gpu sıcaklığını eksozu ile kasa dışına vermesi.
  • Ahhh Ahh olmadı bi kartımız silencer alalım ona
  • Arkadaşlar bir yanlışlık olmasın eski bir habere göre (gene anasayfada yayımlanan) sonuç daha farklıydı...
  • Buyrun bakın...

http://forum.donanimhaber.com/m_875446/tm.htm

Ben kime inanıyım şimdi...
  • Hepsi birbirinden güzel ürünler Satir Keyn ancak unutmamalısın ki o haberde hepsinin bir arada olduğu bir karşılaştırma olmadığından tahmini şeyler yazdık ve yazdıklarımızda o zaman için en iyi değerlendirmelerdi.

Hem eğer nvidia bir kartın varsa hala (NV Silencer'lar gelirse başka) Zalman veya Thermaltake'den birisini seçmek zorundayız. Sonuçta en son yapılan haber daha net o yüzden VGA Silencer galip.
  • Ahh ah hala silencer'ların başarısı tartışılıyor. Lütfen bu topiği bi daha okuyunuz, bazı şeylerin kabullenmesi için illa geçmişi hortlatmak mı lazım
  • bu alet o.c. yapılmadığında performansı olumsuz etkilermi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Diabelica

Bu karşılaştrımalarda baya bir etkenin önemi var.

Bendeki 9800proda Zalman ZM80DH-P takılı. Yandan 120 lik bir fan Zalman Fan bracketa takılı 1500 devir hava üflüyor.
    9800pro@xt 455@400 günlük kullanım 55-58 idle loadda 65 civarlarına çıkıyor.Silencerlada denemiştim.Silencer , yanlız Zalman' ı kullanırsam daha iyi idi ama 120lik fanla Zalman daha etkili oldu.

nasıl taktığını bir tarif edebilirmisin? , bide mümkünse foto...
  • ben bu işi anlayamadım , insatek'e deki incelemede ( zalmanın sitesinden link veriyor) zalman fanlı olunca silenceri dövüyor diyor , bende gittim aldım , imzadaki işlemcim idle'da silencer ile 63 iken 57 ye indi , ama yukardaki incelemde tam tersi var.
    bide idle'da 40 derecelerden bahsediliyor , ben hiç hayatımda görmedim onları
  • quote:

Orjinalden alıntı: therapeute

quote:

Hocam bende Zalman Fan bracket denen bir zmbırtı var.Onunla istersen 120lik değil 250lik fan bile takabilirsin.Fotoyu akşama koyabilirim .Şuanda işyerindeyimde.Birde benim 9800pro@xt sizlere ömür.Onunüzerinden birkaç kart daha geçti.Şuandaki kart imzada zaten.

• quote:

Orjinalden alıntı: therapeute

quote:

Şöyle bişey;

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.