Şimdi Ara

Tüplüden led e geçtim çok büyük sorun yaşıyorum yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
366
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Bilgisayarımda tüplü bir monitör kullanıyodum ve şuanda lgnin 32lf650v adlı tvsine geçtim
    Önceden tüplü monitörde mouse umu çok rahat kullanabiliyodum şöyle söyliyim fps oyunlarda çok rahat aim alıyodum
    Ancak şu anda sanki mouse hareketlerim esniyomuş gibi yani ben bıraktığımdan sonrada gidiyormuş gibi oluyor şöyle söyliyim pencere kapatırken bastığımız çarpıyı bile çok zor denk getiriyorum
    Bu birçok oyunda bir çok sorun yaşatıyor fps zaten oynuyamıyorum
    Sensivity i hertürlü denedim ama birşey değişmiyor
    Yazılımsal bir sorun olduğunu sanmıyorum çünkü ekranın değişmesiyle kasanın alakası yok bence
    Sanırsam ekran büyüdüğü için bana zor geliyor
    17 inçten 32 inçe
    Mouse modelim logitech g502
    Fikirleriniz benim için çok önemlidir
    Görüpte geçmeyin lütfen şimdiden teşekkürled

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Öncelikle pc'de kullanmak icin tv almakla hata etmişsin...
    Pc tv'ye bağlanır evet ama günlük kullanım için değil film izlemek istersen bağlarsın başka bir bahanesi olmaz...
    Oyuncu monitörleri bu yüzden var...
    Hatta bazı monitör grupları da var onlarda grafikler içindir oyun oynamak için değildir...Grafikerler örneğin daha cok ips ekran ve büyük ekran olması o önemlidir,oyuncular icinse düşük tepki süresi yüksek hz ve düşük input lag vs.
    Kısacası crt monitörden direk 32" gibi büyük bir ekrana geçmen ve hadi büyük ekranı geçtim bu seçimini birde tv olarak kullanman ve herşeyden ötesi günlük kullanmak istemen bence tamami ile yanlış...
    Konsol için alırsın ona birsey demem ama pc kullanımı yakin mesafeden olur ve buda ekrana en fazla 60-70cm mesafeden bakman demek...Bu mesafeden tv'ye bakmak zaten sakıncalı birde büyük ekran olunca iyice sıkıntı...Yeni aldıysan ve kullanış amacın tv seyretmek içinde aldıysan kalsın ama pc içinde kullanacaksan degistirmeni öneririm...

• Lion_Army kullanıcısına yanıt
    yapmayın ya değişimde yapamam aldım da bir kere en azından yapabileceğim hiç mi birşey yok?
  • O zaman yapacak birşey yok...Tv'lerin yenileme hızı ile monitörlerin yenileme hızı farklıdır...
    Yani bazi tv'lerde 800hz der ama bu sanaldır gerçeği 100'dür bu 100hz bile monitörde daha doğrusu monitorlerde ki en düşük hz olan 60hz'ye denk değildir...
    O yüzden pc için kullanıp fazla yakından bakmanda göze zarar...
    Yeni aldığın bir ürünü nerden alırsan al iade etme hakkın vardır bence bir şekilde iade etmenin yolunu bul...

• quote:

Orijinalden alıntı: Lion_Army

O zaman yapacak birşey yok...Tv'lerin yenileme hızı ile monitörlerin yenileme hızı farklıdır...
    Yani bazi tv'lerde 800hz der ama bu sanaldır gerçeği 100'dür bu 100hz bile monitörde daha doğrusu monitorlerde ki en düşük hz olan 60hz'ye denk değildir...
    O yüzden pc için kullanıp fazla yakından bakmanda göze zarar...
    Yeni aldığın bir ürünü nerden alırsan al iade etme hakkın vardır bence bir şekilde iade etmenin yolunu bul...

peki bir soru sorucam mouseun bu hareketlerinin sebebi bu mudur
  • Yani...
    O lg tv'yi alana kadar,madem büyük ekran istiyosun bu monitörü alabilirdin...

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-27-vs278h-genis-ekran-led-monitor.html

Farenin o sekilde hareket etmesinin nedeni gecikme süresi ile alakalı olması..

• Bi ara 27 inç monitörlere bakmıştım fiyatları en az 1500 tlidi bende bakmaya gerek duymamıştım şimdi olana bak yapabileceğim şimdi en iyisi ucuz monitörlerden bi tane bulup yapmak

• Soru:
    Oyuncu monitorunun 600hz plazma ekrandan üretseler çok ucuza gelmiş olur

Cevap:
    Onların hepsi interpolasyon dostum, tüm tv'lerin sinyal algılama kapasiteleri 60hz'dir. (Özel istisnai modeller vardır tabi, onlar hariç)
    60hz sinyali frame çoğaltarak sözde 600hz görüntü elde etmekteler.(Hatta normal kullanım alanını baz alırsak bu 60hz'lik yenilemenin de içinde anca 30fps taşınır tv yayın standardı olarak)
    Yani kaynaktan direkt gelen gerçek yüksek kare sayısına sahip bir görüntü yok. Tv'lerdeki olay araya sanal kareler eklenmesiyle oluşan sanal akıcılık algısı ile ilgili.
    Tv'lerdeki bu sanal interpolasyonun bir problemi de görüntünün önce tv'nin görüntü işleme birimine(engine) gidip orada işlenip/interpolasyon ile kare eklenip ekrana gelmesidir.
    Bu işlem sırasında epey gecikme oluşur ki tv forumlarında dikkat ettiyseniz fps oyunları için bu şekilde motionflow vb. teknolojiye sahip tv kullananlar input lag yüzünden hep hüsranla karşılaşmıştır.
    O yüzden konsol oyuncuları da genellikle tv'lerini game mod'a yani düz 60hz input moduna getirerek oyun oynarlar.

Monitörlerdeki olay ise ekran kartı üzerinden genellikle dual link dvi ile 120hz gerçek görüntü aktarımı sağlanabilmesi. Bu sayede 60fps üzerindeki kare oranları fiziksel olarak izlenebildiği gibi tearing stuttering vb.
    görüntü problemleri de olmaz dolayısıyla v-sync ayarını unutursunuz bir nevi. Fps gibi aksiyon oyunlarında ise yüksek fps alabiliyorsanız(100+) motion blur/hareketli görüntü bozulmaları en aza iner.
    Aksiyonlara kattığı gerçeklik algısı da cabası.
    120hz algılamanın bir başka önemli özelliği de frame seq. 3d ile 2xfull 1080px60hz stereo(sağ/sol göz) görüntü verilen 3d'dir elbette. (3d vision kitleri veya entegre gözlükler ile)
    Tv'lerde örnek verirsek tam 1920x1080 çözünürlükte 3d görüntü iletimi yapamazsınız çünkü tv'ler(yine özel modeller hariç tutularak) 120hz frame sequential algılama yapamazlar.
    Side by side/up-down görüntüyü ikiye bölüp tek 3d görüntü halinde upscale yaparlar. Bu da dikey yada yatay çözünürlüğün yarısını kaybetmek anlamına gelir. (1920x540 gibi)
    Özetlersek monitör ve tv'ler özellik olarak birbirlerini andırsalar da iki ayrı dünyaya hitap ediyor.

Soru-Cevap Yazı Metni (Eizo'dan 240 Hz tazeleme oranına sahip yeni oyuncu montörü: Foris FG2421) adlı konuda @Umutcan nickli arkadaştan Alıntıdır...!!!

Bu paylaştığım yazıyı okuyunca daha iyi anlayacaksın olayı...Çok güzel bir şekilde açıklamış arkadaş...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lion_Army -- 31 Ağustos 2015; 12:05:05 >

• Lion_Army kullanıcısına yanıt
    Yapacak birşey yok ozaman biryerden monitör bulup kullancaz tamamdır teşekkürler

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.