Şimdi Ara

Micron ikinci nesil 3D Xpoint bellek teknolojisine geçiş yapıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
281
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Micron ikinci nesil 3D Xpoint bellek teknolojisine geçiş yapıyor

Intel ile yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalıştıkları yeni bellek teknolojisini 3D Xpoint olarak kamuoyuna lanse eden Micron, daha ilk ürünler piyasaya çıkmadan ikinci nesil 3D Xpoint çalışmalarına başladığını duyurdu.

NAND belleklerin temel aldığı değişken olmayan bellek teknolojisi üzerine inşa edilen 3D XPoint, NAND belleklere göre 1000 kat daha hızlı ve 1000 kat daha fazla dayanıklı olabiliyor. Ayrıca standart belleklere göre 10 kat daha fazla yoğunluk ve kapasite sunabiliyor. Bu sayede maliyetler düşüyor, gecikme zamanları azalıyor, kapasite ve performans artıyor. 

3D XPoint bit satırları ve yazı satırları arasına yerleşen ve bireysel olarak ulaşılabilen hücre yığınlarından oluşuyor. Veri depolama ve geri çağırma için bir anahtar sistemi ile birleştirilen bu yapı, elektronları hapsederek veri depolama yöntemini kullanmıyor. Bunun yerine bellek hücresinin malzemesindeki bir özelliğin değiştirilmesi sayesinde veri depolanabiliyor. Ancak Intel bununla ilgili detayları açıklamadı. 

3D XPoint bellekler bu sayede bellek hücreleri daha kısa ve birbirine daha yakın şekilde paketlenebiliyor, daha yüksek yoğunluklara erişebiliyor ve küçük veri paketlerinin işlem görmesi ile daha hızlı ve daha verimli I/O performansı ortaya çıkıyor. İlk etaptaki 3D XPoint belleklerin her yongasında 128Gb bellek depolanabilecek. 

Micron'un ikinci nesil 3D Xpoint belleklerinde 128Gb kapasiteyi daha da artıracağı görüşü hakim. Zira teknolojinin yayılması adında kapasitelerin artırılması gerektiğini düşünen Micron, hız ve güvenilirlik unsurlarına ise çok fazla dokunmayacak. Yeni nesil 3D Xpoint teknolojisinin gelecek yıl tanıtılması ve sonraki yıl da piyasaya çıkması bekleniyor. Bilindiği gibi 3D Xpoint tabanlı Intel Optane SSD ürünleri gelecek yıl piyasaya sürülecek.

Bunun yanısıra Çinli Tsinghua Unigroup ortaklığının Micron'u satın alma girişimleri mevcut. 23 milyar dolar gibi bir fiyattan bahsedilen satın alma için ortaklığın yönetim kurulu başkanı Zaho Weiguo'nun ABD'ye gittiği ve olabilecek bir resmi engelleme durumunun önüne geçmek için Washington'da görüşmeler yaptığı ifade ediliyor.  

• Haber için teşekkür ederim. En çok ilgimi bu tür teknoloji haberleri çekiyor.

• Vay be, adamlar Micron'u almak istiyorlar ve başkan kalkıp Washington'a bile gitmiş.

• Helal olsun vallahi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: -Squidward-

Helal olsun vallahi.

Micro nun gelişmelerine mi yoksa Çin li bir firmanın satın almaya çalışmasına mı....
    tahmin ediyorum her ikisinedir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: sél@h@ttin

quote:

Helal olsun vallahi.

Micro nun gelişmelerine mi yoksa Çin li bir firmanın satın almaya çalışmasına mı....

Micronun gelismesi daha agir basiyor :)

• quote:

quote:

quote:

Helal olsun vallahi.

Ben oyumu amerikalı bir firmayı almak için gayet ciddi girişimlerde bulunan çinli firmadan yana kullanırdım...
    Lakin Micron birinci nesilde maliyetlerden olsa gerek tüketicinin önüne gözle görülür bir ürün koymayacak..
    Çünkü 2.nesil için çalışmaların başladığı açıkladıktan sonra maliyetleride aşağıya çektiğini düşünürsek tüketiciden ummayı beklediği ilgiyi göremeyebilir..Hele ki samsung varken..
    Yanlız bu yılın büyük sıçramalarının bellek teknolojileri alanında faaliyet gösteren firmalardan gelmesi de dikkat çekici...
    Keşke bu amansız rekabet tüm sektörlerde mevcut olsada tüketici kazansa...

• quote:

quote:

quote:

quote:

Helal olsun vallahi.

Ben oyumu amerikalı bir firmayı almak için gayet ciddi girişimlerde bulunan çinli firmadan yana kullanırdım...
    Lakin Micron birinci nesilde maliyetlerden olsa gerek tüketicinin önüne gözle görülür bir ürün koymayacak..
    Çünkü 2.nesil için çalışmaların başladığı açıkladıktan sonra maliyetleride aşağıya çektiğini düşünürsek tüketiciden ummayı beklediği ilgiyi göremeyebilir..Hele ki samsung varken..
    Yanlız bu yılın büyük sıçramalarının bellek teknolojileri alanında faaliyet gösteren firmalardan gelmesi de dikkat çekici...
    Keşke bu amansız rekabet tüm sektörlerde mevcut olsada tüketici kazansa...

Gercekten oyle hocam. Hangi kulvarda olursa olsun rekabetten karli cikan hep tuketici oluyor. Buda guzel birsey tabi :)

• samsungun 3d v-nand teknoloji ile ne farkı var acaba
  • Hükümet ve firma senkronize bir şekilde çalışarak ortaya gerçek anlamda bir şeyler yapmak istediğinde sektöre milli bir oyuncu kazandırmak çok ta zor değil...
    http://www.ssdlabs.net/haberler/micron-sinpagurdaki-mevcud-uretim-tesisini-genisletiyor/
  • quote:

Orijinalden alıntı: erken gelen adam

samsungun 3d v-nand teknoloji ile ne farkı var acaba

intel ve micronun iddialarıına bakılırsa mantelite benzer olsada çok daha gelişmiş ve tabiri caizse samsunga göre daha dopdolu bir paket söz konusu...
    bu durumda önemli olan bu iddiaların gerçek kullanım senaryolarında ne kadar ispatlanabildiği..
    XPOİNT teknolojisi nin farklı olmadığı nokta yokmu..Aslında var..Ama bunu konuya çok daha hakim bir arkadaş araştırıp bize anlatırsa çok seviniriz..
    Zira dış basın da nand teknolojisini ortadan kaldıracak bir teknoloji diye iddialı tanımlamalar yapılmakta...
  • helal olsun güzel işler yapıyorlar....

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.