Şimdi Ara

AMD Radeon R9 Nano büyük performans sürpriziyle geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
194
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AMD Radeon R9 Nano büyük performans sürpriziyle geliyor

Ağustos ayında tanıtılmasını beklediğimiz ve bugüne kadar ses seda çıkmayan AMD'nin küçük devi Radeon R9 Nano, bizi bir müddet daha bekletecek ancak performans konusunda önemli sürprizlerle geliyor. 

Radeon R9 Fury ve Radeon R9 390X arasına konumlanacağı tahmin edilen Radeon R9 Nano, beklentilerin aksine her ikisini de geride bırakacak. Fiji XT mimarisini temel alan kartta 4096 Steam işlem birimi yerini koruyor. 8.9 milyar transistör sayısından geri adım atmayan kart 1000MHz işlemci hızına sahip. 175W ısıl tasarım değeri hesap edildiğinde işlemci hızı oldukça etkileyici. 

Isıl tasarım değeri sayesinde R9 Nano önemli bir başarıya daha imza atıyor ki watt başına 46.81 GFLOPS ile 31.28GFLOPS değerine sahip R9 Fury X kartını dahi geride bırakıyor. Pik değer olarak ise 8192 GLOPS ile R9 Nano, 8602 GFLOPS değeri taşıyan Fury X kartının hemen arkasında yer alıyor. Doku ünitesi de yine 256 olarak belirlenmiş. 

4GB HBM bellek ve 4096-bit bellek veri yolunu devam ettiren Radeon R9 Nano 6 inçlik boyutu ile mini-ITX sistemler için güçlü bir alternatif haline gelecek. AMD, Nano'nun hızının en iyi Nvidia Mini-ITX kartlarından daha iyi olduğuna inanıyor. Kartın satışı için Eylül ayı işaret ediliyor.  

• yap 1000tl ortalık kaynasın ne gtx970 ne gtx980 ne r9 290x nede r9 390x kalsın :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huseyincarnege -- 28 Ağustos 2015; 16:43:06 >
  • Maharet boy da değil işlevde desenize...Kullandığımız kartların yarısı kadar ama....Kullandığım kartın modelini söylemeye utandım.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkandogan123

Kart Fury X ile aynı zaten. Sadece TeraFlops değeri çok az kırpılmış ve Boost hızı Fury X te 1050 iken Nano da 1000 MHZ. Aslında kartın adı AMD R9 Fury X Nano olmalıydı. :D :D :D . Ama biraz uzun olduğu için tercih edilmemiş galiba. Ama performans olarak. Bu kartın MSİ TwinFrozr ve Asus Strix DirectCU 3 soğutmasıyla gelirse iyi bir O.C ile Fury X i bile geçer. Ayrıca Nvidia da rakip olarak. GTX 980 ti ya yaklaşır performans olarak. Ama dediğim gibi Fury X e O.C yapılamadığından GTX 980ti dan biraz daha gerideydi. Ama R9 Nano ya O.C yapınca bence GTX 980 ti geride bırakır.Ayrıca ben bunları yazdım ama kartın referans tasarım haricinde Özel soğutma ile gelecektir değil mi ?

Evet özel tasarımların Nano'ya gelmemesi için bir sebep yok. Ama Fury X hali hazırda çok güzel bir sıvı soğutma ile geldiği için o tarafta çok bir özelleştirme yok marka basmaktan başka.

Ama bu özel tasarımlar PCB tasarımı ve üzerindeki elemanların değiştirilmesini kapsamaz muhtemelen. Çünkü HBM bellekler ve veriyolları hali hazırda silikon üzerine gömülü. Geriye regülatörler ve kapasitörler kalıyor. Belki onlar üzerinde çalışma yapabilirler. Bu konuda kesin bir bilgi var mı bilmiyorum açıkçası.

• quote:

Orijinalden alıntı: huseyincarnege

yap 1000tl ortalık kaynasın ne gtx970 negtx980 ner9290x nede 390x kalsın :)

Azından bal damlıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

yap 1000tl ortalık kaynasın ne gtx970 ne gtx980 ne r9 290x nede r9 390x kalsın :)

Hayal dünyasında yaşamaya gerek yok. Ne kadar ekmek , o kadar köfte.

Adamlar niye R9 290X veya R9 390X i ezsin ki? Sonuçta bunu 1000 lira yaparsa, elindeki R9 290 ve 390X ler elinde patlar.

Üstelik kartın fiyatından bahsedilmemiş ama, fiyatını duymadınız sanırım.

650 Dolar olacakmış...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OverClocK1ng -- 28 Ağustos 2015; 19:11:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

quote:

yap 1000tl ortalık kaynasın ne gtx970 ne gtx980 ne r9 290x nede r9 390x kalsın :)

Hayal dünyasında yaşamaya gerek yok. Ne kadar ekmek , o kadar köfte.

Adamlar niye R9 290X veya R9 390X i ezsin ki? Sonuçta bunu 1000 lira yaparsa, elindeki R9 290 ve 390X ler elinde patlar.

Üstelik kartın fiyatından bahsedilmemiş ama, fiyatını duymadınız sanırım.

650 Dolar olacakmış...

YOK ben duydum hayal etmek güzeldi

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.