Şimdi Ara

Neil Armstrong'un uzay giysisini onarmak için 720 bin dolar toplandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
419
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Neil Armstrong'un uzay giysisini onarmak için 720 bin dolar toplandı

Kayıtlara göre Ay üzerinde yürüyen ilk insan olan ünlü astronot Neil Armstrong'un uzay giysisini onarmak isteyen Smithsonian Enstitüsü, gerekli fonu bulmak için Kickstarter üzerinden bağış kampanyası başlattı. Armstrong'un 1969 yılında gerçekleştirdiği Ay yürüyüşü sırasında giydiği uzay giysisini onarabilmek için tarihindeki ilk online bağış kampanyasını başlatan Smithsonian, "Reboot the Suit" adını taşıyan bu Kickstarter kampanyasıyla istediği desteği aldı. 500 bin dolar toplamak için başlatılan Kickstarter kampanyası asıl amacına 5. günün sonunda ulaşırken, kampanyaya destek bununla da sınırlı kalmadı ve toplam bağış 720 bin dolara kadar yükseldi.

Polimer ve kauçuktan yapılmış olan bu uzay giysisinin uzun süre dayanacak şekilde değil sadece Ay'a yolculuk süresinde kullanılmak amacıyla yapılmış olması, giysinin aradan geçen yıllarda önemli ölçüde deforme olmasına neden oldu. Özellikle kauçuk kısmı hızla eskiyen uzay giysisini eski haline döndürmek için titiz bir çalışma yürütecek olan Smithsonian'ın uzay giysisini en erken 2019 yılında müzesinde sergilemeye başlaması bekleniyor.

Neil Armstrong'un uzay giysisini onarmak için 720 bin dolar toplandı 
     Kickstarter'daki bağış kampanyasından beklediğinden daha fazla para toplayan Smithsonian, bu fazla fonu da Alan Shepard'ın uzay giysisini onarmak için kullanacak. 1961 yılında düzenlenen uzay yolculuğuyla uzaya giden ilk Amerikalı olan Shepard, 1971 yılında düzenlenen Apollo 14 görevi sırasında da Ay'ın üzerinde yürüme şansı yakalamıştı.

• bizim mahallenin terzisi 5 tl dikerdi ne gerek var onca para toplamaya :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-3E5F5BDEA -- 23 Ağustos 2015; 8:14:57 >
  • çocukların yaptığı yorumlar hiç bitmeyecek sanırsam...
  • bir daha kullanilmayacak bir giysiyi onarmak için bu kadar para harcamak?gerçekten israf

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: burrnn

çocukların yaptığı yorumlar hiç bitmeyecek sanırsam...

çocukluğun depresyonla geçmiş sanırım....

• quote:

Orijinalden alıntı: canguler917

bir daha kullanilmayacak bir giysiyi onarmak için bu kadar para harcamak?gerçekten israf

Peki ya insanlık için ifade ettiği değer. Bunun hiç mi önemi yok?

• quote:

Orijinalden alıntı: aspirin_00

bizim mahallenin terzisi 5 tl dikerdi ne gerek var onca para toplamaya :D

Çok komikmiş kardeş

• quote:

Orijinalden alıntı: novicem

quote:

Orijinalden alıntı: canguler917bir daha kullanilmayacak bir giysiyi onarmak için bu kadar para harcamak?gerçekten israf

o parayla insanlar için daha fazla anlam ifade edecek şeyler yapılabileceğine eminim

• Tarihi bir mevzu için para toplamak oldukça Mantıklı, sonuçta adamların tarihi bu.

• bir daha kullanmayacaksa niye onarıyorsun buşa israf yazık günah o parayı ihtiyaç sahibi birilerine verse en azından insanları sevindirir ve sevap alır.

• uzayın vakum etkisinden etkilenmiyor yer yüzünden mi etkileniyor !

hadi gidin yatın yaw!

• Bence gereksiz fakat tarihi bir eşyanın restorasyonu gerekir.
  • quote:

quote:

bir daha kullanilmayacak bir giysiyi onarmak için bu kadar para harcamak?gerçekten israf

türkiyede olsaydı o parayla suriyeli doyururlardı
  • 720 bin dolar iyi para 200 dolarlık kauçuk aldımıydı yeter bir kaç yama biraz süsleme püsleme kumaşınada 200 dolar desek hadi bi 200 dolarda işçilik desek nakliye filan totalde 1000 dolar yapar geriye kalır 719 bin dolar valla iyi para her zaman diyorum tekstilde para var aga

• Herkes kıyafeti kullanan adamı tanıyor ama mekiği veya kıyafeti tasarlayan insanları tanımıyor hayat böyle işte

• quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: canguler917bir daha kullanilmayacak bir giysiyi onarmak için bu kadar para harcamak?gerçekten israf
    o parayla insanlar için daha fazla anlam ifade edecek şeyler yapılabileceğine eminim

Ne mesela? Çok merak ediyorum söyler misin?

Binlerce yıl sergilenip milyarlarca insana ilham olacak bir tarihi eserden daha fazla anlam ifade eden ve 720 bin dolara yapılabilecek ne var çok merak ediyorum.

Mona Lisa'nın değeri nedir? 100 dolar mı? Boya masrafı ancak o kadardır herhalde. Kaç para versem mesela Mona Lisa'yı bana satarlar? 1 milyar dolar versem yeter mi? Var mısın Lourve'a gidip beraber teklif yapmaya? "Tamam 1 milyar doları kabul ediyoruz" derlerse söz ben parayı bir şekilde ayarlayacağım o benim sorunum. Ama etmezlerse sen de bana 720 bin dolara paha biçilemez bir şey yapacaksın, anlaştık mı? Bak paha biçilemez diyorum. Aç doyurursun, doğaya faydalı bir şey yaparsın, ama bunların hepsinin bir bedeli vardır. 1 milyar dolar çok para ama sonsuz paradan çok mu? Sen iki elinle dünyayı avuçlayıp müzenin kapısına "aha" desen sana gene Mona Lisa'yı vermezler. Hah şimdi bana 720 bin dolara daha fazla anlam ifade eden bir şey yap.

Ya amma boş konuşuyorsunuz. Her şeyin yeri vardır. Bunu yapan sanki aç doyurmuyor. Sizin ülkenizden fazlasını yapıyor. Sizin ülkeniz gibi sadece din kardeşlerini de doyurmuyor, insan ayırmadan iyiliğini yapıyor. Ama bu 720 bin doların alternatifi yok. Bu 720 bin doların ileride nasıl bir karşılığı olacağını hayal bile edemezsiniz. Sizin dediğiniz "o kadar paraya ne gerek var kanser ameliyatı olmana, nasılsa öleceksin, git o parayla fakirleri doyur" demek gibi. E iyi doyursun. Ama adam öldü. Sonra kim doyuracak onları? Gel şimdi yoktan para var edip fakirleri doyurmaya devam et. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez lafını da mı duymadınız?

Tarihi bir olay için harcanan bu cüzi paraya göz dikeceğinize yapılan saraylarla kimler doyurulurdu onu düşünün. Bizim milletimiz böyle işte. Bilim, teknoloji, faydalı iş ne varsa "o paraya şöyle şöyle yapardın". Sanki kendi harcadığı her kuruşu insanlık için harcıyor. İnsan olmanın ne olduğunu dünyaya öğretmiş adama insanlık dersi vermeye kalkıyor.

quote:

Orijinalden alıntı: Mr xXx
    Tarihi bir mevzu için para toplamak oldukça Mantıklı, sonuçta adamların tarihi bu.

"Adamların" tarihi değil, bizim tarihimiz, BİZİM. O uzaya çıkıp o havada asılı kaya parçasına insan çıktı, sizin benim gibi. O 720 bin doları veren insanların hepsi sanıyor musunuz ki Amerikan? Hayır. Eminim bir sürü farklı ülkenin vatandaşı binlerce dolar bağış yapmıştır. Çünkü o insanlarda onun hepimizin ortak tarihi olduğunun bilinci var. Adamlara çamur atmak yerine tehlikeye atılırsa bir daha yerine konulamayacak değerde bir şeyin sözkonusu olduğunu ve onu korumaları gerektiğini biliyorlar. İyi ki böyle bir insanlık var, yoksa geleceğe bırakacağımız hiçbir şeyimiz olmazdı. Onlar bu beğenmediğiniz şeyi bırakıyor, siz ne bırakıyorsunuz her gün yenisi yapılan beton yığınlarından başka? Etrafınızda görebildiğiniz güzel bir şey kaldı mı?

• Ay'a ilk ayak basan insanın giydiği kıyafet bu kadar paraya belki gerek yoktu ama yüzyıllar yıllar sonra bile değerini kaybetmiyecek bir değer
  • Uzay kıyafetinin maliyeti 100000 USD adamlar onarmak için 720000 TL istiyor.
    Adamlar iyi para kopardılar :D

• quote:

Orijinalden alıntı: Prequel

quote:

quote:

quote:

Ne mesela? Çok merak ediyorum söyler misin?Binlerce yıl sergilenip milyarlarca insana ilham olacak bir tarihi eserden daha fazla anlam ifade eden ve 720 bin dolara yapılabilecek ne var çok merak ediyorum.Mona Lisanın değeri nedir? 100 dolar mı? Boya masrafı ancak o kadardır herhalde. Kaç para versem mesela Mona Lisayı bana satarlar? 1 milyar dolar versem yeter mi? Var mısın Lourvea gidip beraber teklif yapmaya? Tamam 1 milyar doları kabul ediyoruz derlerse söz ben parayı bir şekilde ayarlayacağım o benim sorunum. Ama etmezlerse sen de bana 720 bin dolara paha biçilemez bir şey yapacaksın, anlaştık mı? Bak paha biçilemez diyorum. Aç doyurursun, doğaya faydalı bir şey yaparsın, ama bunların hepsinin bir bedeli vardır. 1 milyar dolar çok para ama sonsuz paradan çok mu? Sen iki elinle dünyayı avuçlayıp müzenin kapısına aha desen sana gene Mona Lisayı vermezler. Hah şimdi bana 720 bin dolara daha fazla anlam ifade eden bir şey yap.Ya amma boş konuşuyorsunuz. Her şeyin yeri vardır. Bunu yapan sanki aç doyurmuyor. Sizin ülkenizden fazlasını yapıyor. Sizin ülkeniz gibi sadece din kardeşlerini de doyurmuyor, insan ayırmadan iyiliğini yapıyor. Ama bu 720 bin doların alternatifi yok. Bu 720 bin doların ileride nasıl bir karşılığı olacağını hayal bile edemezsiniz. Sizin dediğiniz o kadar paraya ne gerek var kanser ameliyatı olmana, nasılsa öleceksin, git o parayla fakirleri doyur demek gibi. E iyi doyursun. Ama adam öldü. Sonra kim doyuracak onları? Gel şimdi yoktan para var edip fakirleri doyurmaya devam et. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez lafını da mı duymadınız?Tarihi bir olay için harcanan bu cüzi paraya göz dikeceğinize yapılan saraylarla kimler doyurulurdu onu düşünün. Bizim milletimiz böyle işte. Bilim, teknoloji, faydalı iş ne varsa o paraya şöyle şöyle yapardın. Sanki kendi harcadığı her kuruşu insanlık için harcıyor. İnsan olmanın ne olduğunu dünyaya öğretmiş adama insanlık dersi vermeye kalkıyor.
    quote:

Orijinalden alıntı: Mr xXxTarihi bir mevzu için para toplamak oldukça Mantıklı, sonuçta adamların tarihi bu.
    Adamların tarihi değil, bizim tarihimiz, BİZİM. O uzaya çıkıp o havada asılı kaya parçasına insan çıktı, sizin benim gibi. O 720 bin doları veren insanların hepsi sanıyor musunuz ki Amerikan? Hayır. Eminim bir sürü farklı ülkenin vatandaşı binlerce dolar bağış yapmıştır. Çünkü o insanlarda onun hepimizin ortak tarihi olduğunun bilinci var. Adamlara çamur atmak yerine tehlikeye atılırsa bir daha yerine konulamayacak değerde bir şeyin sözkonusu olduğunu ve onu korumaları gerektiğini biliyorlar. İyi ki böyle bir insanlık var, yoksa geleceğe bırakacağımız hiçbir şeyimiz olmazdı. Onlar bu beğenmediğiniz şeyi bırakıyor, siz ne bırakıyorsunuz her gün yenisi yapılan beton yığınlarından başka? Etrafınızda görebildiğiniz güzel bir şey kaldı mı?

Eh, şu resim 46.5 milyon dolara satıldıysa, Mona Lisa epey tutar herhalde.
    http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-05-12/mellon-s-rothko-painting-sells-for-46-5-million-at-sotheby-s

Saçma sapan işler ya.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.