Şimdi Ara

Beyin kontrollü dış iskelet büyük potansiyel vaat ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyin kontrollü dış iskelet büyük potansiyel vaat ediyor 

Herhangi bir nedenden dolayı yürüme yetisini kaybetmiş kişiler için dünyanın birçok yerinde önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Çalışmaların merkezinde bu kişileri ayağa kaldırarak aktif hayat içerisinde sokmak yer alıyor ve Kore Üniversitesi ile Berlin Teknik Üniversitesi'nin geliştirdikleri son teknoloji dış iskelet modeli, teknik altyapısıyla büyük potansiyel vaat ediyor.

Elektroensefalografi ya da EEG adı verilen (Beyin dalga aktivitesinin elektriksel yöntemle izlenmesi sistemi) giyilebilir sensör birimiyle beyin dalgalarını okuyan ve bunları kablosuz olarak merkezi işlem ünitesine gönderen dış iskelet, komut başlatma işlemini ise iskeleti giyen kişinin beş adet LED birimine bakmasıyla gerçekleştiriyor. Bu LED'lerin her biri farklı frekanslarda (Örneğin sola dönme 11 Hz, ileri gitme 9 Hz, sağa dönme 15 Hz, ayağa kalkma 13 Hz, oturma 17Hz) yanıp sönüyor ve böylece beyne 3 saniye gecikmeli de olsa yürüme ya da sağa dönme gibi komutlar verilebiliyor. Bu komutlar da işlenerek iskeletin hareket etmesini sağlıyor.

Kontrol etmesinin oldukça basit olduğu ve gönüllülerin sadece bir kaç dakika içerisinde kullanmaya başlayabildiği iskelet modeli, özellikle ileri derece fiziksel sorunu bulunan kişilere hitap ediyor. Faydalı donanımın tek olumsuz yanı ise epilepsi hastaları için uygun olmaması. Yanıp sönen LED ışıkların epilepsi hastalarında nöbete neden olabileceği belirtiliyor.

Beyin kontrollü dış iskelet büyük potansiyel vaat ediyor 

• bilim ayağa kaldırır, din gömer.

• orucu bozmazmı?

• quote:

Orijinalden alıntı: i7devilcanyon

bilim ayağa kaldırır, din gömer.

niye dini karıştırıyorsun? Din yasaklıyor mu ilerlemeyi gelişmeyi ve artık dinle bilimi karşılaştırcak kadar düşmeyin bu kadar alakasız 2 konuyu dövüştürmeyin

• quote:

https://tr.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCsl%C3%BCman_bilim_insanlar%C4%B1_listesi Az b ilgilen. Hem cahilsin hem de ateist. Ateist olmana kızmıyorum ama cahil olmana kızıyorum zaten az bilgi ve araştırma yapsan doğru-yanlış nedir bulacaksın merak etme...

• quote:

Orijinalden alıntı: Gamer1998

quote:

https://tr.wikipedia.org/wiki/M%C3%BCsl%C3%BCman_bilim_insanlar%C4%B1_listesi Az b ilgilen. Hem cahilsin hem de ateist. Ateist olmana kızmıyorum ama cahil olmana kızıyorum zaten az bilgi ve araştırma yapsan doğru-yanlış nedir bulacaksın merak etme...

Sen kimsin ki burda milletin ne olup olmadığına karışıp kızmıyorum diyebiliyorsun. Sayın 98'li beyni ailesinin doğduğu topraklar tarafından yönlendirilmiş, attığı linkin miladının dolduğunun farkında olmayan ve insanlara cahil diye sıfat yükleyen arkadaş madem herkes özgürce birbirine sıfat takıyor, eskiden taş şimdi kağıt olan şeyleri hayatının merkezi belleyen insanlar kimseye cahil diyemez derse de ironinin allahı olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dilediğiniz kadar taşlayın kaç tane müslüman ülke böyle işlerle uğraşıyor? Afedersiniz ama müslüman ortadoğuyu bok götürüyor birde dinsiz, ermeni, katolik vs. diyip ayıpladığınız avrupaya bakınız da medeniyet öğreniniz! Haksız bulan eksileyebilir ya da katılmayabilir ama bu benim düşüncem ve saygı duymak zorundasınız, benim sizin düşüncelerinize saygı duyduğum gibi...
    Örnek vermek gerekirse Türkiye'de diyanete ayrılan bütçeyi hepimiz biliyoruz. Peki bu adamlar ne yaptı bu parayla "şunlar orucu bozar, şunları yapmak caizdir vs." demekten başka? Aynı bütçeyi teknoloji ve ar-ge kurumlarına ayırsalardı emin olun daha güzel şeyler olabilirdi.

TARTIŞMA BİTMİŞTİR.
  • quote:

Dilediğiniz kadar taşlayın kaç tane müslüman ülke böyle işlerle uğraşıyor? Afedersiniz ama müslüman ortadoğuyu bok götürüyor birde dinsiz, ermeni, katolik vs. diyip ayıpladığınız avrupaya bakınız da medeniyet öğreniniz! Haksız bulan eksileyebilir ya da katılmayabilir ama bu benim düşüncem ve saygı duymak zorundasınız, benim sizin düşüncelerinize saygı duyduğum gibi...
    Örnek vermek gerekirse Türkiye'de diyanete ayrılan bütçeyi hepimiz biliyoruz. Peki bu adamlar ne yaptı bu parayla "şunlar orucu bozar, şunları yapmak caizdir vs." demekten başka? Aynı bütçeyi teknoloji ve ar-ge kurumlarına ayırsalardı emin olun daha güzel şeyler olabilirdi.

TARTIŞMA BİTMİŞTİR.

Saydığınız ülkelerin geri kalması ile ilgili binlerce sebep sayılabilir fakat bunu müslümanlığa bağlayıp kendi düşüncelerinize bir boyut kazandırma odağındasınız.Medeniyet olarak gelişmiş ülkelere baktığımız zaman onlar da kendi dinlerine bağlılar.Onların dinleri de adam öldürmeyi yasaklar,çalmayı yasaklar vs. vs bu tartışma böyle gider.

Mesele soruna çözüm önerileri getirmekte ve öncelikle bu çözüm önerilerini uygulamaya kendinden başlamakta bitiyor.Bunu yapmadıktan sonra bu bundan dolayıdır,zaten bunlar da böyle derseniz bakış açınızın ne kadar dar olduğunu ispatlamaktan başka birşey yapmazsınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• insan hayatını kolaylaştırmak için teknolojini bu yönde gelişmesi çok güzel bir şey...

• Sizin gibi kalas kafalı insanlar ile aynı ortamda durmak istemediğim için istediğimi yazıp, istediğimi söyleyebiliyorum. Zekanın 4 rakam'dan oluşan bir tarihe bağlı olduğunu düşünüyorsanız zeki olmanız gerekiyor nitekim yaş bakımından yüksek olmanıza rağmen bu zamana kadar ülkemize katkida bulunduğunuz tek nokta nüfus sayiminda sadece +1 rol oynamaniz. "0" rakamini kimin buldugunu bir arastirin. Bugün bilgisayarlar 1 ve 0 kodlari ile calisabiliyorsa bunu müslüman bilim adaminin katkısı ile yapabiliyorsunuz. Yani sizlerin cahillik tasladigi ortamda müslüman bir bilim adaminin katkisi var (iki kere soyluyorum belki anlamassiniz diye) . Hic kimseye ateist oldugu icin bir sey demedim sadece gorevim olan uyariyi yaptim. Ben muslumanlik ile bir sey kaybetmeyecegim emin olun cunku islam zaten kotu olan seyleri yasaklamistir ahirete inaniyorum ama birde farkli kafa ile dusunelim. Oldugumuzde ahiretin olmadigi bir hiclik ortasinda olsak. Ne kaybedicez ? Oldurmedigimiz insanlar icin mi pisman olucaz. Yoksa soylemedigimiz yalanlar icin mi ? Lutfen bir kere dusun...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.