Şimdi Ara

SAR değeri nedir? Zararları nelerdir? (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
422
Cevap
12
Favori
275.495
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bi çok arkadaş kulaklık kullanımını sormuş. Kulaklık kullanımı riski azaltırmı sorusuna FDA'nın verdiği cevap.

Do hands-free kits for wireless phones reduce risks from exposure to RF emissions?

Since there are no known risks from exposure to RF emissions from wireless phones, there is no reason to believe that hands-free kits reduce risks. Hands-free kits can be used with wireless phones for convenience and comfort

http://www.fda.gov/cellphones/qa.html#6a
  • quote:

Orjinalden alıntı: gecenin2

geçmiş olsun lion_koc.

bende sizin için samsung e200 telefonumu garantisini bozarak :)) açık resmini çektim.resimde antenin yeri ve antenin ufak boyutta olduğu görülüyor. SAR değeri yaklaşık 0.6.
    haftaya Sony Ericsson K850 telefonumun garantisini bozarak :)) antenin durumu hakkında bilgi verecem.SAR değeri 1.14 cıvarı.

SAR değeri nedir? Zararları nelerdir?

saol @gecenin2

önemli olan zaten yaptığımız hataları en aza indirmek ne telefon kullanmaktan kurtuluruz nede diğer elektronik aletleri kullanmaktan.İnsanlar başına bişey gelince anlıyolar sevdiğin birisinin gözgöre gözgöre erimesi.. neyse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lion_koc -- 12 Ekim 2008; 11:16:53 >

• nokia 3110 kullanım klavuzunda şöyle bir resim var

anteni elinizle kapatmayın diyor ve belli ki anten telefonun üst kısımında SAR değeri 0.82

Nokia 3500 kullanım klavuzunda ise şöyle bir resim var

anten telefonun alt kısmında koyu renkle işaretlenmiş Nokia3500 SAR değeri 0.43-0.39 iki ayrı altmodeli için.
    yani anten alt kısımda olduğundan oldukça düşük bir SAR değeri var.

Ve işte size dediğim SE K850 fakat benim çektiğim bir resim değil internetten indirdim.

anten diğer telefonlarınkine göre oldukça büyük ve telefonun üst kısmında .buna bağlı olarak K850 nin SAR değeri oldukça yüksek 1.14.
    Özetle anten telefonun üst kısmında ve büyük olması lazım çekim kalitesi açısından fakat bu pozisyonda kulağa ve beyne daha yakın olmaktadır buda kulağan etrafındaki beyin dokusunda daha yüksek ısı oluşturmaktadır buda SAR değerini yükseltmektedir.

işte Samsung E200 ün anteni kıyaslayın.nekadar küçük neredeyse K850 nin üçte biri kadar.Emin olunki burada işlevi kadar boyutuda önemlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gecenin2 -- 12 Ekim 2008; 18:34:49 >

• @gecenin2 teşekkürler paylaşımların için.Keşke diğer arkadaşlarda konuyla daha çok ilgilense
  • çok çok güzel incelemeler "gecenin2"
    incelemelerin devamını bekliyorum
  • biraz konuyu hortlamış olacağım ancak önemli bir sorum var. bluetooth kulaklıın etkisi nedir kimse bilimsel olarak tam bahsetmemiş. bu konuda bilgisi olan arkadşalar bizimle paylaşırsa sevinirim.
  • güncel!!! önemli bir konu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahin2030 -- 15 Ekim 2008; 2:28:54 >
  • Alıntıdır:

Çift sim kartlı telefonlar toplatılıyor
    Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, piyasadaki 8 ayrı model çift sim kart telefonun teknik özelliklerinin standartlara uygun olmadığını tespit ettiklerini belirterek, "Kısa sürede adlarını ilan edeceğimiz bu ürünler iade edilebilecek ve toplatılacak" dedi

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, piyasadaki 8 çift sim kartlı cep telefonunun standartlara uygun olmadığını tespit ettiklerini belirterek, adlarını açıklayacakları ürünlerin iade edilebileceğini ve toplatılacağını kaydetti. Çift sim kartlı telefonların pazar payının yüzde 15'e ulaştığını belirten Acarer, "53 markaya ait 70 çift sim kartlı telefon modeli var. Telefonlardaki teknik değerleri kontrol ettik. 2 ayda 13 çift sim kartlı telefon test edildi. Diğerlerininki devam ediyor. 1,2 milyon çift sim kartlı telefondan 800 bini bu 13 modelden. Bu da pazarın yüzde 60'ı ediyor" dedi.

DÖRT TANESİNDE SORUN VAR

Bunların 8'inin teknik özelliklerinin standartlara uygun olmadığını tespit ettiklerini belirten Acarer, "4 tanesinde de sorun var. Bir tanesi ise yapılan uyarı ile uygun hale geldi. Ürünlerimiz AB standartlarına uygun olmalıdır. İthal edilen bu ürünler, AB standartlarına uygun değil. Baz istasyonları sağlık açısından tartışılıyor ama üzerinizde taşıdığınız telefonları kafanıza dayıyorsunuz. Bunların standartlara uygun olmaması durumunda sağlık açısından önemli etkileri olur" dedi. Bu ürünlerin marka ve modellerini 2 ulusal kanal ve gazete aracılığıyla duyurmaları gerektiğini belirten Acarer, "Uygunsuzluk tespit edilen ürünleri ithalatçılarına bildireceğiz. Testleri yapılan ürünlerin istenilen standartları sağlamadığına ilişkin ilanın ardından hem ürünün ithalatı yasaklanacak hem de bu ürünleri kullanan tüketicilere iade hakkı doğacak" dedi.

• quote:

Orjinalden alıntı: netcii

biraz konuyu hortlamış olacağım ancak önemli bir sorum var. bluetooth kulaklıın etkisi nedir kimse bilimsel olarak tam bahsetmemiş. bu konuda bilgisi olan arkadşalar bizimle paylaşırsa sevinirim.

Zararı yok desem yalan olur ama cep telefonunun yaydığı elektromanyetik sinyallerden çok çok daha masumdur.

Kısaca örnek vermem gerekirse,evinizdeki yeni nesil telsiz telefonlarla kanuşuyormuş kadar etkilenirsiniz.Dikkat etmeniz gereken konu konuşurken ve yolculuk halinde cep telefonunu üzerinizde tutmamanız,eğer cebinizde tutmak zorundaysanız,tuş ve ekran tarafı her zaman vücudunuza dönük olsun,çünkü,cep telefonu sinyal alışverişinin büyük bir kısmını arka yüzünden yapmaktadır.Böylece elektromanyetik alandan daha az etkilenirsiniz.

• quote:

Orjinalden alıntı: soran2

quote:

biraz konuyu hortlamış olacağım ancak önemli bir sorum var. bluetooth kulaklıın etkisi nedir kimse bilimsel olarak tam bahsetmemiş. bu konuda bilgisi olan arkadşalar bizimle paylaşırsa sevinirim.

Zararı yok desem yalan olur ama cep telefonunun yaydığı elektromanyetik sinyallerden çok çok daha masumdur.

Kısaca örnek vermem gerekirse,evinizdeki yeni nesil telsiz telefonlarla kanuşuyormuş kadar etkilenirsiniz.Dikkat etmeniz gereken konu konuşurken ve yolculuk halinde cep telefonunu üzerinizde tutmamanız,eğer cebinizde tutmak zorundaysanız,tuş ve ekran tarafı her zaman vücudunuza dönük olsun,çünkü,cep telefonu sinyal alışverişinin büyük bir kısmını arka yüzünden yapmaktadır.Böylece elektromanyetik alandan daha az etkilenirsiniz.

hee bende öyle biliyom; en azından bluutoth kulaklıkların herhangi bir e.m alan yartıp bunun değeri şukadardır, standardı budur, şundan fazla olursa zarar verir diyen yok("faydası var" diyen var ama).
    Bununla beraber direk zarar görmüyo beyin hücrelerim diyerekten aldığım 2 tane b.tooth kulaklık(birisi ucuzdu, öbürü pahalı bi modeldi) çok verim aldığımı söyleyemiyecem.
    Neden? -Çünkü:görüşme kalitesi fevkalade dandik. "kulaklıklamı konuşuyorsun" diyen çok. gelen sesde sorun yok fakat, giden ses içerisinde sesiniz patlama yaparak iletiliyor ve dış-ortam seslerini karşı tarafa çok iletiyor. Özellikte arabada, ve ya şehir gürültüsü içerisinde konuşmak sizi dinleyene birine azap oluyor. Benim düşüncem bu. ya ben iyi bir b.tooth kulaklık tercihi yapmadım, yada bunların alayı bööle.

• forumda yazılmıştı ama tam hatırlayamadım .güzel bir sayfa hazırlanmış.orada yaklaşık 100 tane bluetooth 1 cep telefonu eder diyordu.bende kullanıyorum ama karşı taraftan şikayet gelmedi şu ana kadar yarın bir deneyeyim...
  • quote:

Orjinalden alıntı: irish

Telefonla konuştuktan sonra başım çok ağrır....

+1
    aynı sorun bende de var. sebebini bilmiyorum ama uyanır uyanmaz telefonla konuşunca çok daha ağır bir ağrı oluyor. ama çevremdeki insanlara söyleyince çoğu "ne alaka" filan diyor. tabi umrumda değil söyledikleri. hangi telefonu kullanırsanız kullanın. mutlaka kulaklık kullanmaya dikkat edin. kulaklık kullanmaya başladıktan sonra, baş ağrısından kurtuldum.
  • quote:

quote:

ben tam tersi diye biliyorrum, bir yanlışlık olmasın arkadşım. tuş takımı yani ön yüzünün vucudunuza dönük olmaması gerekir diye biliyorum.
    doğru olan hangisi acaba, kesin bilgisi olan var mı?

• resimlere bakmanız yeter aslında dendiği gibi anten ince bakır plaket gibi cep telefonun arka kısmına bakıyor.bu durumda ekran kısmı cildinize değen kısım olmalı ama bunun birşey değiştireceğini sanmıyorum.bu arada arkadaşlar bu küçücük antenide canavar gibi gösterdik ama önemli olan antenin çekimi aslında.bu ufak bakır levhanın nekadar zararı olabilir ki.uranyum felan değil ya kardeşim bu.mikrodalga fırın gibi gösterdik burada.bence kulaklığın kulağa verdiği hasar bile daha büyüktür.mesela ben devamlı müzik dinleyerek deşarj olduğumu biliyorum yani enerjimi alıyor.kulaklıkla yada ahizeyle konuşmakta enerjimizi alır başımızda ağrıtabilir stres de olabilir.cep telefonu mühendisliği hakkaten denge işi bir fonksiyonunu biraz daha güçlü yaparsanız bu defa birileri çıkıyor bunun fazlası zararlı diyor.dava felan açıp müthiş rakamlar tazminat alabiliyor.bunlar biraz oyun gibi geldi bana.mesela bu çin malı telefonların plastiği nedir belli değil çöpten bile yapılıyorolabilir o. bu durumda biz hala nekadar SARı var diye tartışıyoruz.Cep telefonlarının dış yüzeyi bakteri yuvası bence bunlarda çıkartılan tipte ve özel plastikten yapılmalı metal değil ama.bunları düzenli olarak çıkatrıp çamaşır suyunda bekletebilmeliyiz :)).bu konuda nokiayi tebrik edebilirim.hepsi değil ama büyük kısmının kapakları çıkıyor istediğin gibi temizleyebiliyorsun.

• quote:

Orjinalden alıntı: gecenin2

resimlere bakmanız yeter aslında dendiği gibi anten ince bakır plaket gibi cep telefonun arka kısmına bakıyor.bu durumda ekran kısmı cildinize değen kısım olmalı ama bunun birşey değiştireceğini sanmıyorum.bu arada arkadaşlar bu küçücük antenide canavar gibi gösterdik ama önemli olan antenin çekimi aslında.bu ufak bakır levhanın nekadar zararı olabilir ki.uranyum felan değil ya kardeşim bu.mikrodalga fırın gibi gösterdik burada.bence kulaklığın kulağa verdiği hasar bile daha büyüktür.mesela ben devamlı müzik dinleyerek deşarj olduğumu biliyorum yani enerjimi alıyor.kulaklıkla yada ahizeyle konuşmakta enerjimizi alır başımızda ağrıtabilir stres de olabilir.cep telefonu mühendisliği hakkaten denge işi bir fonksiyonunu biraz daha güçlü yaparsanız bu defa birileri çıkıyor bunun fazlası zararlı diyor.dava felan açıp müthiş rakamlar tazminat alabiliyor.bunlar biraz oyun gibi geldi bana.mesela bu çin malı telefonların plastiği nedir belli değil çöpten bile yapılıyorolabilir o. bu durumda biz hala nekadar SARı var diye tartışıyoruz.Cep telefonlarının dış yüzeyi bakteri yuvası bence bunlarda çıkartılan tipte ve özel plastikten yapılmalı metal değil ama.bunları düzenli olarak çıkatrıp çamaşır suyunda bekletebilmeliyiz :)).bu konuda nokiayi tebrik edebilirim.hepsi değil ama büyük kısmının kapakları çıkıyor istediğin gibi temizleyebiliyorsun.

"çamaşır suyu" önerine çok güldüm.

güzel fikir...

• Son tellerden NOKİA 5320 XPRESSMUSİC: 1.0 :(:(

önceki telim K750 ninde 1.0 dı öhööh
  • DECLARATION OF COMPLIANCE SAR EVALUATION
    Rule Part(s): EN 50360: 2001
    Test Procedure(s): EN 50361: 2001
    Device Classification: Licensed Mobile Transmitter
    Device Type: Cellular Phone
    Modulation: GMSK
    TX Frequency Range: 880-915 MHz (EGSM900)
    1710-1785MHz (DCS1800)
    Conducted RF Power: ≤ 33 dBm (EGSM900)
    ≤30 dBm (DCS1800)
    Antenna Type(s): Internal Antenna
    Body-Worn Accessories: Headset
    Face-Head Accessories: None
    Max. SAR Level(s) Measured:
    0.288W/kg 10g Head Tissue (EGSM 900)
    0.207W/kg 10g Body Tissue (EGSM 900)
    0.087W/kg 10g Head Tissue (DCS 1800)
    0.089W/kg 10g Body Tissue (DCS 1800)

BACL Corp. declares under its sole responsibility that this wireless portable device has been determined to
    be in compliance for localized specific absorption rate (SAR) for uncontrolled exposure and general
    population exposure limits specified in EN 50360: 2001 and has been tested in accordance with the
    measurement procedures specified in EN50361: 2001
    All measurements reported herein were performed under my supervision and believed to be accurate to the
    best of my knowledge. I further attest for the completeness of these measurements and vouch for the
    qualifications any and all personnel performing such measurements.
    The results and statements contained in this report pertain only to the device(s) evaluated.

bu wentto dg800 ün sar belgesi bu belgeye göre bu telefonun sar degeri nedir ben çözemedim yardımcı olursanız sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gnt -- 1 Kasım 2008; 13:41:43 >

• quote:

Orjinalden alıntı: onur151k

quote:

quote:

hee bende öyle biliyom; en azından bluutoth kulaklıkların herhangi bir e.m alan yartıp bunun değeri şukadardır, standardı budur, şundan fazla olursa zarar verir diyen yok("faydası var" diyen var ama).
    Bununla beraber direk zarar görmüyo beyin hücrelerim diyerekten aldığım 2 tane b.tooth kulaklık(birisi ucuzdu, öbürü pahalı bi modeldi) çok verim aldığımı söyleyemiyecem.
    Neden? -Çünkü:görüşme kalitesi fevkalade dandik. "kulaklıklamı konuşuyorsun" diyen çok. gelen sesde sorun yok fakat, giden ses içerisinde sesiniz patlama yaparak iletiliyor ve dış-ortam seslerini karşı tarafa çok iletiyor. Özellikte arabada, ve ya şehir gürültüsü içerisinde konuşmak sizi dinleyene birine azap oluyor. Benim düşüncem bu. ya ben iyi bir b.tooth kulaklık tercihi yapmadım, yada bunların alayı bööle.

http://tiptr.com/medicine/turkce/6776-bluetooth-kulaklik-kullanmak-zararlimidir-yararlimidir/

• Merhabalar.. Galiba forumun bu bölümünü okumak icin biraz geç kaldım..
    Malesef 1 hafta önce RED MOBAYL T828 aldım 2 yıl garantili..
    Okuduktan sonra acayip rahatsız oldum telefondan memnun olsamda içime kurt düştü..
    Hiçbir zararı olmasada psikolojik olarak elime almaya korkar oldum
    Şimdi kitapçıktaki tabloyu aynen gönderiyorum..
    işe yarar birşey yazıyormu?
    Yazıyorsa ne kadar ciddiye alınır?
    Anlayan biri yorumlarsa sevinirim...

• Benim Nokia 6310i var onun da çok yüksekmiş SAR değeri. Şu an iPhone kullanıyorum onun değeri nasıl acaba?
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.