Şimdi Ara

NASA, Mars'a insanlı uçuşta kullanacağı RS-25 roket motorunu test etti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
312
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • NASA, Mars'a insanlı uçuşta kullanacağı RS-25 roket motorunu test etti 

NASA önümüzdeki dönemlerde Ay, Mars ve diğer uzak gezegenlere uçuş yapabilmek için Space Launch System (SLS) adında yeni ve güçlü bir roket geliştiriyor. Bu rokette kullanılacak RS-25 motoru ise dün akşam Stennis Uzay Merkezinde 6. testini başarıyla geçti. Testi canlı yayınlayan NASA motoru 535 saniye boyunca çalıştırarak devasa roket SLS'i taşıyacağından emin oldu.

Aslında RS-25 daha önce bir çok uzay mekiğinde kullanılan bir motordu. Ancak SLS gibi büyük çapta bir roketi taşımadığı için testlerin yeniden yapılması gerekiyor. Bunun yanında test sırasında toplanan veriler de motorun roket kontrolü ve yazılımı konusunda iyileştirmeler yapılmasına yardımcı oluyor.

SLS roketi ise Mars'a insanlı ilk uçuş ve daha derin uzay görevlerine gidecek Orion uzay aracının fırlatılmasında kullanılacak. Mars'a ilk insansız uçuşun 2018 yılında yapılması planlanıyor. NASA'nın test ile ilgili yayınladığı videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

• nasa güzel çalışıyor diyorum eksiliyorsunuz beni :)...Edit: Tamam tamam çalışmıyor çok tembeller eksilemeyin :).....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadirirdem -- 15 Ağustos 2015; 13:17:45 >
  • RS 24 dururken yeni motorun ne gibi avantajalrı varda kullanacakalr acaba..Bilgisi olan varsa merakımızı giderirse sevinirim..Yoksa plazma motoru yaptılarda haberimiz mi olmadı....?
  • Yeni motor patlama çıkışına verilen manyetik güçle iyonların egzostan daha hızlı çıkışını sağlıyor ve bu da rokete ek güç sağlıyor diye biliyorum. Görünmez bir merdivene basmak gibi..

• Mars'a insanlı uçuş 2018'de olursa kendimizi buna tanık olan şanslı kuşaktan sayabiliriz. Umarım sorun çıkmaz da bir an önce yolculuk başlar.

Edit: Gece gece yanlış okumuşum insansız diyormuş. Olsun bu da bir adım.

@clopin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 15 Ağustos 2015; 10:17:34 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yıllar sonra gidileceğini sanıyordum ama 2018 tarihi çok yakın olmuş. Mars One projesi de var.

Düzeltme : Ben de senin yorumunu okuduktan sonra dikkatsizlikten aynısını yazmışım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hümiyettin -- 15 Ağustos 2015; 16:01:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kartal Göz

Mars'a insanlı uçuş 2018'de olursa kendimizi buna tanık olan şanslı kuşaktan sayabiliriz. Umarım sorun çıkmaz da bir an önce yolculuk başlar.

ilk insansız sehayat 2018 diyor yanlışmı var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadirirdem

nasa güzel çalışıyor diyorum eksiliyorsunuz beni :)...

ondan diil.
    liseler acilana kadar yarbayligi hedef almis,yorumsuz yazi birakmiyorsun,sakinlesmen icin hizini kesiyorlar
  • arel.gr kullanıcısına yanıt
    haha :D benimi izliyorsunuz evet nerdeyse her konuda yorumum var :) ama amacım rütbe değil gerçekten.... ayrıca lise'ye de gitmiyorum üniversiteliyim ben...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadirirdem -- 15 Ağustos 2015; 13:18:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadirirdem

haha :D benimi izliyorsunuz evet nerdeyse her konuda yorumum var :) ama amacım rütbe değil gerçekten.... ayrıca lise'ye de gitmiyorum üniversiteliyim ben...

noolursa olsun, liseye gitmekle DH forumda liseli olunmuyor,bu duruma gore olusan bi statu,nişan, rutbe gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arel.gr -- 25 Eylül 2015; 16:20:36 >
  • bizdeki motorlar daha iyi bu neki :D . türkiye deki teknoloji kimsede yok.

• arel.gr kullanıcısına yanıt
    nisan gibi derken orayı anlamadım ?...
  • Motor kara duman atıyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.