Şimdi Ara

Aracım Su Eksiltiyor. Neden ve Çözüm önerisi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
651
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  Aracım Su Eksiltiyor. Neden ve Çözüm önerisi ?

Arkadaşlar aracım fiat Palio 2005 Benzin/LPG.
    132000 kmde. 1 yıldır kullanıyorum. Aracım su eksiltiyor. Suyu akşam dolduruyorum sabaha neredeyse kalmıyor diyebilirim..Muhtemelen bi yerde kaçak var. Tecrübe sahibi arkadaşlarım bunun çözümü için bana yol gösterebilir misiniz ?

Sağolun.
     Aracım Su Eksiltiyor. Neden ve Çözüm önerisi ?

• Merhaba.
    Böyle bir durumda ilk olarak soğutma sistemindeki hortumlara bakılmalı.
    Ancak sızıntı çok az miktardaysa gözle kontrol ile tespit etmek mümkün olmayabilir.

Çok az sızıntı varsa soğutma sistemindeki kaçakları kapatabilen takviye sıvılar kullanabilirsiniz.
  • Araca kırmızı antifiriz koydurun. Boşaltırken kaçtığı yeri boyar. O şekilde tespit yapılabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

Araca kırmızı antifiriz koydurun. Boşaltırken kaçtığı yeri boyar. O şekilde tespit yapılabilir.

M
    Kırmızı antifrizin soğutma sisteminde incelen parçaları deldiğini ve yeni sızıntılar oluşturduğuna dair yorumlar okumuştum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mytohology

quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

Araca kırmızı antifiriz koydurun. Boşaltırken kaçtığı yeri boyar. O şekilde tespit yapılabilir.

M
    Kırmızı antifrizin soğutma sisteminde incelen parçaları deldiğini ve yeni sızıntılar oluşturduğuna dair yorumlar okumuştum.

Hocam zaten sizin su sızıntınız bir günde, muhtemelen de bir kaç saat içerisinde gerçekleşiyor. Yani tamirciye gidip kırmızı antifirizi koyduracaksınız, belki daha tamircide motor rölantide çalışırken sızdırmaya başlayacak ve anında size sızıntının yerini gösterecek. Yani toplam 1 gün duracak en fazla.

Edit: Konu sahibi başkasıymış. Dediğim gibi kırmızı antifiriz ile tespit ediyorlar. Benim de önce 1 haftada bir (Max - Min arası) sonra 1,5 günde bire düşen bir sızıntım vardı. Sabah doldurduğum su ertesi günün akşamına minimumun altına düşüyordu. Ustam kırmızı antifiriz doldurdu, böyle bir gün kullan, su eksilince gel dedi. 1,5 gün sonra su eksildi ertesi sabah gittim. Devirdaim pompasının etrafından sızmış. Hatta ustama "Durduğu yerde yere damlatmıyor, şimdi de sızıntı yok nasıl oluyor o iş? Suyun sızacağı yer varsa sızar" dedim. Genleşme kabından hava bastı ve "Motor çalışıp su ısınınca sistemde basınç oluşur, düdüklü tencere gibi. İşte o zaman sızar" dedi. Gerçekten de hava basınca su sızmaya başladı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi goodorevil -- 13 Ağustos 2015; 15:49:47 >

• Çözüm önerim bir tamirciye gitmen o zaten nerede kaçak varsa bulur halleder.
  • Suyu sonuna kadar doldurun ve motoru gözlemleyin.

Termostat ve çevresindeki borulardan olabilir.

Aracı düz ve yüzeyi suyu gösteren bi yere parkedin
  • Lpg regülatörune su girişlerinden,veya motora su giriş yerlerindeki kelepçelerin zamanla sıkılığını kaybetmesinden olabilir. Hafif damlama şeklinde olursa hemen buharlaşma olur ve farkedilemez. Giriş yerleri inclenirse kireçlenme veya boyama şeklinde tespit edilebilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkür ederim yorumlarınız için arkadaşlar.

Söylediğiniz gibi önce gözlemledim ve devir daimin altından sızdığını keşfettim çünkü sızıntı çoğalmıştı hızlı hızlı damlalar akıtmaya başlamış.Farkedince ustaya gösterdim devir daimden dedi. Bugün yaptıracağım nasipse.

Sizlere bir şey daha danışayım.Araca özellikle antifiriz doldurduğum zaman Gaz beyni olarak isimlendirilen bölgedende bir sızma gözlemlemiştim ancak antifiriz bittikten sonra olsa gerek sızma duruyor. Buna bağlı olarak Gaz beyninin değişmesi gerekebilir yorumları yapanlar olmuştu sizce bu durum ne ile alakalı olabilir ? Gaz beyni değişmesi midir çözüm ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mmm244

Teşekkür ederim yorumlarınız için arkadaşlar.

Söylediğiniz gibi önce gözlemledim ve devir daimin altından sızdığını keşfettim çünkü sızıntı çoğalmıştı hızlı hızlı damlalar akıtmaya başlamış.Farkedince ustaya gösterdim devir daimden dedi. Bugün yaptıracağım nasipse.

Sizlere bir şey daha danışayım.Araca özellikle antifiriz doldurduğum zaman Gaz beyni olarak isimlendirilen bölgedende bir sızma gözlemlemiştim ancak antifiriz bittikten sonra olsa gerek sızma duruyor. Buna bağlı olarak Gaz beyninin değişmesi gerekebilir yorumları yapanlar olmuştu sizce bu durum ne ile alakalı olabilir ? Gaz beyni değişmesi midir çözüm ?

gaz beyni dediğiniz parça olan regülatör içinden motor suyu geçerek lpg'yi ısıtır. Isınan lpg buhar olarak silindirlere ulaşır. Regülatörün sağlığı için mutlaka kaliteli antifiriz ile su konulmalıdır. regülatörün borularından kaçıyorsa tamir edilebilir.

• devirdaimi yazmayı unutmuştum. devirdaimden de su kaçırabilir.
  • burada yazanların önerilerine bakma. aynı araçtan bende de var. su eksiltiyordu geçen hafta yaptırdım kaloriferi oradaki boru çatlak diye değiştirdiler. 35tl verdim. bu hafat bir daha kaçırıyordu. sabah gittim radatörün altındaki kelepçe kopmuş onu değiştirler. bu sefer bizden olsun abi dediler. para alacak olsa 10 tl isterler.
    sanayiye gidersen başka sorun çıkarırlarsa inanma başka motor ustalarına da git boş yere masraf yapma. sıcak yaz günlerinde böyle şeyler olması normal. illa büyük masraf olacak die birşey yok.
  • osamanos kullanıcısına yanıt
    Sağol hocam. Gözlemleme yapıyorum bir hafta sonra antifiriz doldurup sızmaları tespit etmeye çalışacağım.
  • leonidas26 kullanıcısına yanıt
    Eyvallah. Kış günlerinde antifiriz koymuştum ama dediğim gibi sızma yaptı sonra bir ustaya götürdüm regülatörle alakalı olsa gerek deyip gazcıya gitmemi tavsiye etti. Bunun ustası da önce bi boru değiştirdi ama çözüm olmadı regülatörün değişmesi gerek dedi bende değiştirmedim daha bir başka ustaya da gidemedim henüz.

Değişirse bir de yine ruhsata işlettirmek gerekiyormuş ve sonra tekrar muayene filan. Gerekirse yapılacak mecbur.
  • tanıdık olmadı mı para tırtıklamak için sağlam parçayı değiştiriyorlar. nasıl olsa anlamıyoruz diye.
    bu yüzden bir kaç yere sormadan yaptırmamak lazım. motor bu. bir bozuldu mu sonra toplayana kadar boyuna masraf çıkarır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mmm244

Eyvallah. Kış günlerinde antifiriz koymuştum ama dediğim gibi sızma yaptı sonra bir ustaya götürdüm regülatörle alakalı olsa gerek deyip gazcıya gitmemi tavsiye etti. Bunun ustası da önce bi boru değiştirdi ama çözüm olmadı regülatörün değişmesi gerek dedi bende değiştirmedim daha bir başka ustaya da gidemedim henüz.

Değişirse bir de yine ruhsata işlettirmek gerekiyormuş ve sonra tekrar muayene filan. Gerekirse yapılacak mecbur.

İllaki değişmesi gerekiyorsa fatura ve projeyi muayneye yakin alırsiniz. Hemen muayneye gerek yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • osamanos kullanıcısına yanıt
    eyvallah.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.