Şimdi Ara

Qualcomm 500 serisi yeni Adreno GPU'larını duyurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
445
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Qualcomm 500 serisi yeni Adreno GPU'larını duyurdu 

Qualcomm SIGGRAPH 2015 kapsamında düzenlediği etkinlikte yeni nesil grafik birimlerini (GPU) tanıttı. Adreno 5xx serisi olarak anılan ve yeni mimariye sahip GPU'lar bir önceki nesle göre performans artışı sağlarken hem de düşük güç tüketimi avantajına sahip.

Serinin ilk piyasaya çıkan GPU'ları Adreno 530 ve Adreno 510 olacak. Adreno 530 Snapdragon 820 işlemcileri ile birlikte gelirken Adreno 510 ise Snapdragon 620/618 işlemcilere eşlik edecek. Qualcomm'un iddiasına göre yeni GPU Adreno 530 bir önceki neslin en performanslı grafik birimi Adreno 430'a göre %40 daha fazla performans gösterirken pil tüketimi de yine %40 oranında daha düşük.

Grafik biriminin desteklediği API'ler arasında OpenGL ES 3.1+AEP (Android Eklenti Paketi), Renderscript, yeni OpenCL 2.0 ve Vulkan standartları yer alıyor. Bunun yanında Adreno 530'in daha yüksek performans vadettiği işlemler arasında rendering, grafik birleştirme ve sıkıştırma gibi işlemlerde de yer alıyor. Ayrıca yeni GPU'lar daha düşük güç tüketimine ek olarak daha az miktarda DRAM bant genişliğe ihtiyaç duyuluyor. Diğer öne çıkan özellikler ise 4K HEVC video desteği, Adreno 510 ile yazılım uyumluluğu ve daha doğal renk üretimi gibi şeklinde.

Şirket Adreno GPU'ların yanında bir de yeni görüntü işleme ünitelerini(ISP) duyurdu. Yine ilk kez Snapdragon 820'de yer alacak 14-bit görüntü işleme ünitesi mobil cihazlarda fotoğrafçılık, yapay görme ve sanal gerçeklik gibi konulardaki işlem kapasitesini genişletiyor. Bu yeni ISP 3'e kadar kamerayı aynı anda çalıştıracak kapasiteye sahip ve 25MP'e kadar görüntüleri sıfır gecikme ile yakalayabiliyor. Özellikle doğal renklerin yakalanması Adreno 530'un bu renkleri görüntüleme konusundaki iddiasıyla birleşince kullanıcılara daha canlı ve gerçek görüntülerin sunulabileceği söyleniyor.

• Durduramıyoruz efendim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 500 diye giriyorum 530 510 gidiyor...

• Giriş seviyesinde de Adreno 305den vazgeçmeli artık Qualcomm, 305le 306 arasında isimden başka bir fark yoktu.

• Psp den daha iyi gpular cikiyor ama markette psp nin yarisi kalitede oyunlarin olmamasi bu tur gpu lara nerede ihtiyaç duyacagiz sorusunu yanitsiz birakiyor. Sundugu gercekci renk ve es zamanli 25 mp islemekten baska hicbi sey dikkat cekici degil. Esasinda cok iyi bi gpu da olsa oyniyacagimiz oyun asphalt 8 den oteye gidemeyince, açık dunya bir oyun olmadikca bu tur gpu lar cok fazla ses getirmeyecek.

• telefonlarin uygulamalari belli,sınırları belli.şu işlemcileri ucuz fiyatlı 12-13 inch ultrabook yapip onlarda kullansalar keşke.ihtiyaci olmayan adam bile alir evde bir kenara koyar lazim olur diye

• quote:

Orijinalden alıntı: LastShip

Psp den daha iyi gpular cikiyor ama markette psp nin yarisi kalitede oyunlarin olmamasi bu tur gpu lara nerede ihtiyaç duyacagiz sorusunu yanitsiz birakiyor. Sundugu gercekci renk ve es zamanli 25 mp islemekten baska hicbi sey dikkat cekici degil. Esasinda cok iyi bi gpu da olsa oyniyacagimiz oyun asphalt 8 den oteye gidemeyince, açık dunya bir oyun olmadikca bu tur gpu lar cok fazla ses getirmeyecek.

Bir sabah ansızın GTA 4

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: canguler917

telefonlarin uygulamalari belli,sınırları belli.şu işlemcileri ucuz fiyatlı 12-13 inch ultrabook yapip onlarda kullansalar keşke.ihtiyaci olmayan adam bile alir evde bir kenara koyar lazim olur diye

Onun için x86 işlemci üretmeleri lazım. Arm-hf tabanlı linux(ubuntu) dağıtımları var, fakat bu SoC'ler üzerindeki Gpu'ların kapasitesini adam akıllı kullanacak görsel uygulama çok fazla yok malesef arm sürümünde.
    x86 için hazırlanan uygulamalar da emulatör(Qemu) olmadan çalışmıyor, emulatör ile çalışsa da doğal olarak dramatik yavaş oluyor. Microsoft ise Windows RT sürümü ile arm piyasasına giriş yaptı, fakat tutmadı. Çünkü var olan x86 tabanlı yazılımlar çalışmıyor.
    Arm için özel yazılmış uygulamalar gerekiyor.

Telefonlara gelince zaten arkadaş durumu özetlemiş, 2-3 tane üst seviye oyun var Gpu ne kadar güçlü olursa olsun bunlarla sınırlı oynanabilecekler. Ki bunlar 2 senelik s600-800'lü telefonlarda da son performans çalışıyor.
    Mobil oyun firmaları bence donanım üreticilerinin hızına yetişemiyor, yani konsolların tam tersi. Öyle heveslendirici oyunlar yapmaları lazım ki, "keşke adreno 530'lu telefonum olsa" diyebilelim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Umutcan

quote:

Orijinalden alıntı: canguler917

telefonlarin uygulamalari belli,sınırları belli.şu işlemcileri ucuz fiyatlı 12-13 inch ultrabook yapip onlarda kullansalar keşke.ihtiyaci olmayan adam bile alir evde bir kenara koyar lazim olur diye

Onun için x86 işlemci üretmeleri lazım. Arm-hf tabanlı linux(ubuntu) dağıtımları var, fakat bu SoC'ler üzerindeki Gpu'ların kapasitesini adam akıllı kullanacak görsel uygulama çok fazla yok malesef arm sürümünde.
    x86 için hazırlanan uygulamalar da emulatör(Qemu) olmadan çalışmıyor, emulatör ile çalışsa da doğal olarak dramatik yavaş oluyor. Microsoft ise Windows RT sürümü ile arm piyasasına giriş yaptı, fakat tutmadı. Çünkü var olan x86 tabanlı yazılımlar çalışmıyor.
    Arm için özel yazılmış uygulamalar gerekiyor.

Telefonlara gelince zaten arkadaş durumu özetlemiş, 2-3 tane üst seviye oyun var Gpu ne kadar güçlü olursa olsun bunlarla sınırlı oynanabilecekler. Ki bunlar 2 senelik s600-800'lü telefonlarda da son performans çalışıyor.
    Mobil oyun firmaları bence donanım üreticilerinin hızına yetişemiyor, yani konsolların tam tersi. Öyle heveslendirici oyunlar yapmaları lazım ki, "keşke adreno 530'lu telefonum olsa" diyebilelim.

o zaman demek oluyor ki bu gpu lar falan hep gereksiz.bunları içinde barindiran çok pahalı telefonlara gerek yok

• 5 inchlik cihaza 2k ekran ve 4k video çekecek teknolojiyi koyarsan adreno 500 ler anca yeter tabi candy crush oynamak için ne kadar gereksiz bir yarış oldu bu böyle

• Altina imzami atarim. Sonuna kadar dogru

• Heh iste o zaman benim adreno 530 lu bir telefonum olmali diyebilirim :)

• canguler917 kullanıcısına yanıt
    Aynen oyle. Soruyorum yahu s5 in z2 nin m8 in yapamadigi ne var? Ve bunlarin yapamayip su sahane 7420 li s6 nin yaptigi ne var? Hepsi ayni isi gormuyor mu kardesim? Iteliyolar iste olan baska birsey yok. Bana deki ben senin saydigin bu 3 telefondan birini alirsam su isimi rahat yapamam yada su oyunu rahat oyniyamam bana s6 lazim. Var mi bunu diyebilecegin bi uygulama yada oyun?

Bu işlemciler gereksiz. Uzerindeki kameraya saygim sonsuzdur ama bu islemcilerde soygundur. Islemciyi kenara attim. Artik işlemciye isimiz yok. Alirsin 2. El en temizinden bi s5 z2 yada m8 yada g2 tamam mi butceninde 1100 1400 lirasi bunlara gider. Hadi sifirini al bazilarinin 1500 dedim sana. S6 edge ne kadar? 3 bin. Bu telefonlarla s6 edge arasinda bi kamera farki mi kaldi? Gider 1.500 liraya adam gibi dslr makine alirsin.

Sunu soyliyim s6 nin kamerasini bizzat denedim. Guzel mi guzel. Ama telefon degistirecek kadar harikalar yaratmiyor. Mevcut telefonumu satip bu kamera icin s6 edge almaliyim dedirtmiyor. Dedirtemezde zaten. Telefonu satip onu almak icin ekliyecegim butceye dslr buluyorum zaten.

• Bunlar android cephesinde sevindirici gelişmeler.

Belki de o düş gerçek olur. Bir gün mobil gpular masa üstü gpularına kafa tutar yahut konsol seviyesinde grafikler yakalanır. Ki bunun sinyallerinin verildiği ve ufacıkta olsa emarelerinin olduğu ayan beyan ortada.

• Ya var ya. Ben valla bu işten hiçbir şey anlamıyorum arkadaşlar.
    Yazan şu:

"hem de düşük güç tüketimi avantajına sahip"

Yaw. Her sene, yeni çıkacak olan ve tanıtılan tüm yeni GPU larda olsun, SOC'larda olsun, hem de hepsinde daha düşük güç tüketimi diye yazıyor.

Düşük güç tüketimi demek düşük ısı demek, daha az ısınma demek.

Oysa bakıyorum. Telefonların sıcaklıklarına. O kadar sene geçti. Sıcaklıkları hiç düşmüyor. Hep ısınıyorlar.

Hadi onu da geçtim. Düşük güç tüketimi demek, daha uzun pil ömrü demek.

Ona da bakıyorum. Pilin gücünü mAh olarak artırmadığın zaman hep aynı gidiyor. Telefonlara bakıyorum. Günü anca çıkartıyorlar.

E bu adamlar 5 senedir her sene en az %30 daha düşük güç tüketimi deyip duruyorlar.

İlk seneki telefonun GPU su 100 birim güç tüketse ve her sene çıkan yenisi %30 düşse 5 sene sonunda falan hiç ısınmaması ve neredeyse hiç güç tüketmemesi lazım.

Resmen bizi yiyorlar adamlar...

• s810 da olan Thermal Throttling eger s820 de olmassa bu gpu yu ve cpu nun performansını anlarız..şayet 820 dede olursa Quallcomm sıkıntıya girecektir...

• Baseband ve gpu devam etsin. Cpuda 2 nesile dayandı fark. Zaten kurtarırsa bu kurtarır qualcomm 'u. 2.7 ghzden sonra 3 e geldi sıra. Transistor olayına hiç girilmemiş yine. Rezalet cpular geliyor yine.

• Hayret bu sefer konsol grafiklerini yakalıyoruz dememişler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Ya var ya. Ben valla bu işten hiçbir şey anlamıyorum arkadaşlar.Yazan şu:hem de düşük güç tüketimi avantajına sahipYaw. Her sene, yeni çıkacak olan ve tanıtılan tüm yeni GPU larda olsun, SOClarda olsun, hem de hepsinde daha düşük güç tüketimi diye yazıyor.Düşük güç tüketimi demek düşük ısı demek, daha az ısınma demek.Oysa bakıyorum. Telefonların sıcaklıklarına. O kadar sene geçti. Sıcaklıkları hiç düşmüyor. Hep ısınıyorlar.Hadi onu da geçtim. Düşük güç tüketimi demek, daha uzun pil ömrü demek.Ona da bakıyorum. Pilin gücünü mAh olarak artırmadığın zaman hep aynı gidiyor. Telefonlara bakıyorum. Günü anca çıkartıyorlar.E bu adamlar 5 senedir her sene en az %30 daha düşük güç tüketimi deyip duruyorlar.İlk seneki telefonun GPU su 100 birim güç tüketse ve her sene çıkan yenisi %30 düşse 5 sene sonunda falan hiç ısınmaması ve neredeyse hiç güç tüketmemesi lazım.Resmen bizi yiyorlar adamlar...

aslında onlar anlatırken yanlış anlatıyorlar benzer güç tüketimi ile daha fazla performans veriyorlar ama paneli saymıyorlar pili öldüren en büyük etken
    aynı benchmarkta aynı güç tüketimi ile 60000 alırken yeni nesil ile 80000 gibi skorlar alıyorlar güç kazanımı olarak bunu görüyorlar eski nesil ile kıyaslamaları böyle oluyor onlar için bize göre çokta mantığı yok
    bu söylenimler artık sadece reklam şuan intel yeni nesil işlemcileri piyasaya sunucak 14 nm ama güç tüketimleri rezalet 91 watt nedir arkadaş yıl 2015 4000 serisi 85 watt 22 nm iken bunlar sunuluyordu şimdi nm düştü güç tüketimi rezalet nerdeyse 32 nm amd işlemciler ile aynı güç tüketim değerleri var
    adamlar kendileri ile yarıştıkları için piyasayı kontrol ediyorlar ne versek yiyecek var mı????
    en azından her sene çıkan işlemci ciddi performans farkları ile çıkıyor pc dünyası 2011 beri gıdım gıdım ilerliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: LastShip

Aynen oyle. Soruyorum yahu s5 in z2 nin m8 in yapamadigi ne var? Ve bunlarin yapamayip su sahane 7420 li s6 nin yaptigi ne var? Hepsi ayni isi gormuyor mu kardesim? Iteliyolar iste olan baska birsey yok. Bana deki ben senin saydigin bu 3 telefondan birini alirsam su isimi rahat yapamam yada su oyunu rahat oyniyamam bana s6 lazim. Var mi bunu diyebilecegin bi uygulama yada oyun? Bu işlemciler gereksiz. Uzerindeki kameraya saygim sonsuzdur ama bu islemcilerde soygundur. Islemciyi kenara attim. Artik işlemciye isimiz yok. Alirsin 2. El en temizinden bi s5 z2 yada m8 yada g2 tamam mi butceninde 1100 1400 lirasi bunlara gider. Hadi sifirini al bazilarinin 1500 dedim sana. S6 edge ne kadar? 3 bin. Bu telefonlarla s6 edge arasinda bi kamera farki mi kaldi? Gider 1.500 liraya adam gibi dslr makine alirsin. Sunu soyliyim s6 nin kamerasini bizzat denedim. Guzel mi guzel. Ama telefon degistirecek kadar harikalar yaratmiyor. Mevcut telefonumu satip bu kamera icin s6 edge almaliyim dedirtmiyor. Dedirtemezde zaten. Telefonu satip onu almak icin ekliyecegim butceye dslr buluyorum zaten.

aynısı bende diyorum ama insanlarda tüketim çılgınlığı var eskisinin sorunu vs yok sadece yeni diye geçiyorlar bir çok mallll bunu telefon olduğunu unutuyor kısıtlı alan kısıtlı enerji vs işin limiti var her sene üstüne koyuyorlar firmalar ama bizimde her sene üstüne koymamıza gerek yok
    adamlar bir çok fonksiyon vs ekledi çok güzel şeyler ama sonuçta tüm bu firmalar bu işi para için yapıyor bizi sevdikleri için değil
    en komiği bunu aksesuar olarak gören troller uçan öküz tek kelime hava atmak için bunlara bir dünya para sayarlar ama işin sonunda çavo durumuna düşerler
    şimdi bir çok kişi eksiyi basıcak ama olsun basanda bi kuyruk acısı var demek :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.