Şimdi Ara

Japonya Fukuşima felaketinin ardından ilk nükleer reaktörü tekrar devreye soktu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
453
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Japonya Fukuşima felaketinin ardından ilk nükleer reaktörü tekrar devreye soktu 

11 Mart 2011 tarihinde insanlık tarihinin en büyük felaketlerinden birisi yaşanmıştı. 9.0 büyüklüğündeki Tohoku depremi ve tsunamisi sonrasında Fukuşima nükleer reaktöründe zincirleme kazalar yaşandı. İlk olarak tsunami etkisiyle elektrik hatlarının çökmesi reaktöre elektrik sağlanmasını engellerken sonrasında ise jeneratörleri su bastı. Bunun sonucunda ise soğutma eksikliği yaşanması reaktörde bazı erime ve patlamalara sebep olurken bir miktar radyasyon dışarı sızdı.

Bu trajedinin ardından 2013 yılına kadar ülkede bulunan nükleer reaktörler bir bir kapatılırken facianın yarası da sarılmaya çalışıldı. Facianın ardından 4 yıl, tüm reaktörlerin kapatılmasının ardından ise 2 yıl geçmişken bugün ülke ilk defa bir reaktörü yeniden aktif hale getirdi.

Şimdilik yapılan açıklamalar nükleer reaktörde dünyanın en sıkı güvenlik kontrolü yapıldığı ve olası başka bir tsunamiye karşı özel duvarlar örüldüğü yönünde. Halkın nükleer enerjiye olan güvenini de azalmış durumda ancak toplamda 25 santral yeni sıkı güvenlik önlemleriyle denetlenmek ve yeniden faaliyet göstermek için başvurmuş durumda. Bu da reaktörlerin zaman içerisinde tüm önlemleri almalarıyla yeniden devreye girebileceklerini gösteriyor. İlk reaktör 24 saatin ardından elektrik üretmeye başlayacak ve bir ay sonra maksimum kapasiteye ulaşacak. İkinci reaktörün ise Ekim ayında yeniden faaliyete gireceği söyleniyor. Yeni güvenlik sistemlerinin maliyeti 100 milyon doları aşarken açılan reaktöre onay geçtiğimiz yılın Eylül ayında verilmişti.  

• Adamlar doğal afetlerle mücadele ediyor bizde terör gruplarının bulunduğu ülkemize nükleer santral yapma peşindeyiz. Beyin bedava!

• Bu haber, dünya nükleer santralleri kapatıyor diyenlere gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: alemburda34

Adamlar doğal afetlerle mücadele ediyor bizde terör gruplarının bulunduğu ülkemize nükleer santral yapma peşindeyiz. Beyin bedava!

ne kadar gerzek ce bir düşünce tarzı rusya da fransa da terör yokmu hatta abd de beyin bedavaymış sana o bedava olandan takmışlar koçum
  • yorumlara bakıyorumda bizim millet kadar fikir sahibi olan ama elinden de hiç bir şey gelmeyen başka başka bir millet yok boş insanların boş yorumları

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @İstemezük

DH seni sevmedi,bu derdece israrla şeyin şeyini tutturdugu gibi karsilkli polemikte iddali olmayiver,burda sunulan bilgiler uzerinde fikir beyan ediyoruz idare ediver gitsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Parola_18

quote:

Adamlar doğal afetlerle mücadele ediyor bizde terör gruplarının bulunduğu ülkemize nükleer santral yapma peşindeyiz. Beyin bedava!

ne kadar gerzek ce bir düşünce tarzı rusya da fransa da terör yokmu hatta abd de beyin bedavaymış sana o bedava olandan takmışlar koçum

Dediğin yerlerde en son ne zaman terör olayı oldu benim ülkemde hergün şehit veriyoruz. Ben istemez miyim ülkem dışa bağlı olmadan tüm ihtiyaçlarını kendi karşılasın ama teröristler nereden saldırsam diye düşünürken nükleer santlar çok riskli gözüküyor. Polemiğe girmek istemiyorum herkes seviyeli yorumlar yapsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alemburda34 -- 11 Ağustos 2015; 18:24:50 >

• quote:

quote:

quote:

Dediğin yerlerde en son ne zaman terör olayı oldu benim ülkemde hergün şehit veriyoruz. Ben istemez miyim ülkem dışa bağlı olmadan tüm ihtiyaçlarını kendi karşılasın ama teröristler nereden saldırsam diye düşünürken nükleer santlar çok riskli gözüküyor. Polemiğe girmek istemiyorum herkes seviyeli yorumlar yapsın.

fransada daha yani kaç kişi öldü ondan önce tren bombalandı rusya zaten terör ülkesi abd desen 2 kiz kuleler pentegon vs... bu olaylar olurken onlarda nüklerr vardı terör olacak diye dışarıda çıkmayalım o kadar askeri uçak havalanıyor bişey oluyotmu ? nüklerr yapan önleminide alır sonuçta santraller enden hedef olsun ? yazarken veya konuşurken düşünme duyusunuda kullanalım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Parola_18 -- 11 Ağustos 2015; 19:15:24 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

fransada daha yani kaç kişi öldü ondan önce tren bombalandı rusya zaten terör ülkesi abd desen 2 kiz kuleler pentegon vs... bu olaylar olurken onlarda nüklerr vardı terör olacak diye dışarıda çıkmayalım o kadar askeri uçak havalanıyor bişey oluyotmu ? nüklerr yapan önleminide alır sonuçta santraller enden hedef olsun ? yazarken veya konuşurken düşünme duyusunuda kullanalım

Sen kendi ülkende olanları görmüyor yada görmezlikten geliyorsun sanırım. Bugün bile şehitlerimiz varken bana kalkmış diğer ülkelerdeki çok nadir terör olaylarında bahsetme. Askerliğimi ben doğuda yaptım git bak bakalım Şırnak dağ taş terörist kaynıyor.

• Oooo ülkenin aydınlık kesimi nükleer enerjiyi engellemek için şimdi terör örgütünü bahane ediyor. Akla gel sen. Terör örgütü gö*ünüzü çok korkutmasın. Atatürk barajını havaya uçurmak daha kolay bunu da biliyordur sanırım çok bilmiş anti nükleerciler. Yada boğaz köprülerini Marmarayı havaya uçurmak daha kolay. Size göre bunlarıda yapmayalım. Ortaçağ düşüncesinden kurtulmak çok zor olmasa gerek.

Ak parti falan anlamam bu ülkeye kim nükleer enerji getirirse sonuna kadar destekçisi olurum. Muhaliflikle aptallığı ayırt

edin bi zahmet.

• Ya santrali yapınca Allah da yakıtını gökten indiriyor zannediyorsunuz galiba. Onu da dışarıdan alacağız, uranyum zenginleştirmemize izin verirler mi sanki.

Bu adamlarda gram akıl ve memlekete yararlı olma sevdası olsa basınçlı su santrallerini yaptırmayı düşünmez, toryum santrallerinin AR-GE'sine para yatırırlardı. Memleketim ilk defa bir teknolojiye temelden girmiş olurdu. Belki birkaç patent alır, oradan da gelir elde ederdik. Yakıt olarak da dışarı bağımlı olmazdık. Ama amaç vatana fayda sağlamak değil, birilerine trilyonlar akıtmak.

• quote:

Orijinalden alıntı: mutercim

Ya santrali yapınca Allah da yakıtını gökten indiriyor zannediyorsunuz galiba. Onu da dışarıdan alacağız, uranyum zenginleştirmemize izin verirler mi sanki.

Bu adamlarda gram akıl ve memlekete yararlı olma sevdası olsa basınçlı su santrallerini yaptırmayı düşünmez, toryum santrallerinin AR-GE'sine para yatırırlardı. Memleketim ilk defa bir teknolojiye temelden girmiş olurdu. Belki birkaç patent alır, oradan da gelir elde ederdik. Yakıt olarak da dışarı bağımlı olmazdık. Ama amaç vatana fayda sağlamak değil, birilerine trilyonlar akıtmak.

"uranyum zenginleştirmemize izin verirler mi sanki." işte bu cümle kemalist memur zihniyetinin genel ruh hali ezik silik insanlar toplulugu iran o kadar ambargo ya rağmen uranyum zenginleştiriyor sen zenginleştiremiyeceksin öylemi ? eminim uranyum
    zenginleştirsek ve batı yapma bunu dese bu seferde eziklikden "ya batı veriyor nasıl olsa ne gerek var dersiniz" içiniz dışınız riyakarlık

• Türkiye de 9 şiddetinde deprem olsa nükleer tesisten sızıntı mı olur sizce ?
    Diğer binaları saymıyorum bile ayakta kalacak bina sayısı sınırlı olur 9 şiddetinde depremde en az 5 milyon evsiz olur

• quote:

İşte bu cümle kemalist memur zihniyetinin genel ruh hali ezik silik insanlar toplulugu iran o kadar ambargo ya rağmen uranyum zenginleştiriyor sen zenginleştiremiyeceksin öylemi ? eminim uranyum zenginleştirsek ve batı yapma bunu dese bu seferde eziklikden ya batı veriyor nasıl olsa ne gerek var dersiniz içiniz dışınız riyakarlık

He canım. Rusya sana sadece inşaatı yapıp gidecek zaten. "Alın aslanlar," diyecek, "sizin gibi üstün ve müthiş akıllı bir millete biz böyle bir hizmette bulunduk, şimdi kendi uranyumunuzu kendiniz zenginleştirin. Alın size yılda 1000 ton da uranyum 235, bedava doya doya kullanın. Başka bir emriniz?"

Saf şey seni...

• Traktör yapmamiza izin vermezler, savas gemisi yapmamiza izin vermezler, tank yapmamiza, araba yapmamiza izin vermezler. Moleküler görüntüleme cihazları yapmamiza izin vermezler, helikopter yapmamiza, denizaltı yapmamiza...

• quote:

Orijinalden alıntı: muhamnet

Nükleer santralin tehlikelisi kaçıncı nesil olduğu ile ilgili. Çernobil gibi birinci nesil bir santral yapılmıyor artık... hatta verimlilikten daha fazla Güvenlik eksenli üretiliyor nükleer santraller.

Ancak unutmamak gereken bir konu var. Santralleri deprem ve teroristlerden çok her naneyi bildiğini düşünen cühela cevrecilerden korumak gerek... Haber ayrıntısı burada...http://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/abdde-animas-nehri-160-kilometre-zehir-akitiyor,IjdiISe_2kC4FgXVnVQiTg/_b1N3Hu6gUOHj-vEgZyUBg

Gayet güzel özetlemişsin kardeşim durumu insanlarımız neden bazı şeyleri inatla görmek istemiyor anlamıyorum dünyanın her yeri nükleer santral dolu, dünyadaki nükleer silahların hepsi en az 100 dünyayı yok edecek kapasitede, bi nükler savaş çıksa Türkiye'ye birşey olmayacak mı Ermanistan'daki nükleer santral patlasa Türkiye'ye birşey olmayacak mı, Çernobil felaketi meydana geldiğinde Türkiye'de karadeniz bölgesi etkilenmedi mi, yok şu olacak yok bu olacak yok şu diye ortalıkta gezinenler boş konuşuyor dünyada bu kadar nükler santral varken, nükler silah varken Türkiye'de nükler santral olsa ne olmasa ne Japon'ya 2 tane atom bombası attılar adamların bugün ki durumu ortada, almanya ikinci dünya savaşını kaybetmesine rahmen bugün ki durumu ortada Türkiye'nin durumuda ortada bugün bır bır bır konuşanlar önce bi Cumhuriyet Tarihi boyunca neler yapılmış ona baksınlar ondan sonra konuşsunlar bu kadar nankör olmanın bir anlamı yoktur...

• quote:

Orijinalden alıntı: mutercim

Ya santrali yapınca Allah da yakıtını gökten indiriyor zannediyorsunuz galiba. Onu da dışarıdan alacağız, uranyum zenginleştirmemize izin verirler mi sanki.Bu adamlarda gram akıl ve memlekete yararlı olma sevdası olsa basınçlı su santrallerini yaptırmayı düşünmez, toryum santrallerinin AR-GEsine para yatırırlardı. Memleketim ilk defa bir teknolojiye temelden girmiş olurdu. Belki birkaç patent alır, oradan da gelir elde ederdik. Yakıt olarak da dışarı bağımlı olmazdık. Ama amaç vatana fayda sağlamak değil, birilerine trilyonlar akıtmak.

Arkadaşlar açılın, memleketin atom mühendisi konuşuyor şu an. Devlet böyle süper zeka zihniyetleri harcamamalı. Eğer bir nükleer santral kurulacaksa ilk bu arkadaşa sorulmalı, saksı değil. Aksi taktirde herkes DİKTATÖR ya da HIRSIZDIR taam mı, aykırı düşünenler defolsuuuuuun, neyse ayyorlamam bu kadar.

• O değilde fotoğraftaki yeşillik benim dikkatimi daha çok çekti.
  • savagecharmer kullanıcısına yanıt
    Nükleeri yapıyorlar ama yeşilliği de yapıyorlar.
  • Terör örgütlerinin nükleer santrallere saldırmasının hiçbir mantıklı gerekçesi olmaz. Radyasyondan dolayı kendilerine de zararı olur.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.