- x
gunes ten elektrik enerjisi elde etmek ev icin..
81 Cevap67280 Görüntüleme1 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

2586 Mesaj
17 Eylül 2004; 14:41:30 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

bu konu hakkinda bilgis olan var bi yerde reklam vardi, gormustum ..

Elktrige para vermeyin , gunes enerjisisi evdeki bazi elektronikaltler icin kullanilabilir mis..

2586 Mesaj
17 Eylül 2004; 14:49:22 

ne biliyim bi alet olmali klimayi ona baglamali klima icin yaz kis elektrik parasi vermemeli , ama olmaz kisin gunes ,yok..Kısı bosverelim yaz icin boyle bir sey olurmu var piyasada..

1586 Mesaj
17 Eylül 2004; 23:00:03 

böyle paneller satılıyor ama akımları düşüktür

1137 Mesaj
18 Eylül 2004; 21:48:36 

yo ,ev için yeterli enerji üreten sistem de var ama pahalı.

onun için kimse satın almıyor.

herkese çalışmalarında BAŞARILAR,
KOLAY GELSİN : )

332 Mesaj
18 Eylül 2004; 22:12:47 

Bak benim bi düşüncem vardı ama gavurlar biraz değişiğini yapmışlardı. istersen bi dene.

Büyük bir kazanı içini dışını siyaha boya. üst kısmı camdan olsun ve bulabildiğin kadar mercek döşe. küçük bir çıkıştan buhar türbinini çalıştırıp elektrik üretilebilir diye düşünüyorum.

240 Mesaj
18 Eylül 2004; 23:05:07 

nekadar pahallı acaba bide yer miktarı artıyo galiba bu iş için istenen güç arttığında hatta çok artıyo galiba yanılıyormuyum?

594 Mesaj
18 Eylül 2004; 23:26:27 

Günes hücrelerinden evdeki bir iki ampulu besleyebilecek kadar bir akim alabilmek icin bile en azindan 2-3 metrekare panele ihtiyaciniz var. Bu panllerin (günes hücrelerinin) fiyatlari ise oldukca pahali. (fazla yaygin olmadigindan)

287 Mesaj
19 Eylül 2004; 4:56:51 

Şu adrese bakabilirsiniz.Bir ara bende ilgilenmiştim pahalı geldi.Aslında getirisi daha çok.

www.aysolar.com

1137 Mesaj
19 Eylül 2004; 21:57:12 

Arkadaşlar;ben üşenmedim sordum_;bir evin tüm elektrik gereksinimini karşılayacak kadar,

enerji üretebiliyor...

ancak;ilk kurulum çok pahalı.............................

yani kendini AMORTİ ETMESİ 15 yılı buluyor-

demekki sorun bu sistemi kurmakta DEĞİL-

MALİYET'i düşürebilmekte..(bunu başabilmekte)

projesi biliniyorsa;biz bunu çok daha ucuza imal edebiliyorsak,

bu MÜTHİŞ bir BAŞARI OLABİLİR-

DENEYİMLİ ELEKTRONİKÇİLER BUNU BAŞARABİLİRLER BENCE.......................

BU ALTYAPI BİZİM İNSANLARIMIZDA VAR-BAŞARILABİLİNİR-

acaba böyle bir olayla kim ihtiyaç hisseder,ve bunu başarır..?

kim..? böyle "DAHİ" birisi varmıdır...?

bence vardır,ve bir insanımız bunu başaracak...

332 Mesaj
19 Eylül 2004; 23:15:38 

Olmaz diye birşey yok. Olur ama güneş panelleri yani bildiğimiz paneller ile bu çok zor gözüküyor. Arkadaş yazmış zaten kendini 15 yılda amorti eder diye. Farklı yöntemlerle olur. Ama arkadaşım sana destek olacak birileri lazım. Bu işler için bol para ve bol zaman gerekiyor. Ben ilk defa camdan bilgisayar yaptım ki aslında yaptığım çok basit birşeydi cam maliyeti ise 5.5 milyon lira idi. güya bana destek olacaklardı ama kimseden tık çıkmadı. ufak tefek eksiklerden dolayı Camputer adını verdiğim bu bilgisayarı normal kasa içine toplayıp sattım. benden 1 sene sonra Cebit fuarında şeffaf bilgisayar çok bir haltmış gibi gösterdiler.

Sen sakın vazgeçme projelerinden. Haaa bir de gerçekten çok büyük bir icat falan yaparsan çıkıp televizyonlara ben yaptım falan diye sesini duyurmaya çalışma. birer birer satıp çok para kazanırsın. Ama büyük icadı duyurmaya çalışırsan. Kansere zakkumdan ilaç bulan doktor gibi olmazsın inşaallah.

1137 Mesaj
20 Eylül 2004; 6:03:46 

yazdıkların için teşekkür ederim.
yok öyle tv ye çıkayım,ben yaptım,vs bu türden heveslerim yok,
sadece,en büyük hayalim;kendi YAT'ımı (denizde) üretmek ve tüm elektrik gereksinimini "güneş enerjisi",
ile sağlamak;hatta aynı anda rüzgar etkisinide elektriğe dönüştürüp okyanuslara açılabilmek,

tabiiki çok zor,yat ın üstüne kurduğun panel aero dinamiği etkiler,maliyet çok yüksek vs.vs

ütopik ama;- hayalim bu işte.

birde bu güneş pillerine aklım ermiyor,nasıl birşeydir bunlar..??

iç yapısı,ne kadar elektrik depolayabiliyor vs,bunları nerden öğrenebiliriz..??

ev ortamında ihtiyaç duyulan elektrik enerjisinin tümünü güneş enerjisinden sağlama projesi

ilk kurulum çok pahalı olduğu için kimse satın almıyor,önemli olan ilk kurulum maliyetinin

çok aşağılara düşürülebilmesi.insanoğlunun hayalleri bitmez işte..

2069 Mesaj
22 Eylül 2004; 5:23:10 

1.5 metrekare güneş paneli ile yaklaşık 1000watt lık bir elektrik gücü elde edilebiliyor ve bunların fiyatları metrekare başına 1000$ gibi.

332 Mesaj
25 Eylül 2004; 16:29:01 

Ya bak rüzgar enerjisi ile bu iş daha kolay olur. güneş paneli yerine rüzgar enerjisi ile daha fazla ve ucuza enerji elde edbilirsin. benim oturduğum yerde bedava elektrik üreten de var. ayrıca senin düşüncelerin gayet mantıklı. Ben İstanbul'da yaşıyor olsam şimdiye dek güneş enerjisi ile cep telfonumu şarj ediyor olurdum. Şimdi bi telefonda yapmışlar bu muhabbeti. telefonun arkasına ufak güneş panelleri yapıştırmak için dahi olmaya gerek yok ki. İstanbul'a 100 kilometre uzakta ama bir çok elektronik malzemeyi bulamadığım sanayiinin gelişmiş olduğu 300 fabrikanın var olduğu komik bir ilçe işte. her şey var ama hiç bir şey yok... Dediğim gibi burada rüzgar enerjisi ile bedava elektrik üreten bir adam var. 15 senelik oto elektrikçisi. Mühendisler peşinde geziyor adamın ama nafile...

Sen düşünmeye ve çalışmaya devam et eminim bir gün çözeceksin.

6 Mesaj
1 Ekim 2004; 19:24:15 

ısıy elbette elektirik enerjisine cevrebilirsın ama sahip oldugun paneller yeteri kadar enerji toplamaz
bunun nedeni ulke olarak geri zekalıyız çunku buzdolabı fabrikaları 220 ile çalışan dolaplar uretiyor
ama yurtdısana ihrac ettikleri uygun onu iç pazarda satmıyorlar cunku hepsinin enerji ureten santralleri var ve enerjiyi devlete satıyorlar

LİDERSİZ

29 Mesaj
4 Ekim 2004; 14:00:49 

arkadaşım foto diyodlar falan vara ama evde kullanım için yaklaşık 220 volt olarak düşünüldüğünde zannetmiyorum aradığını bulabilesin

605 Mesaj
4 Ekim 2004; 22:12:53 

geçen yıl ilgilenmiştim bu konularla. İdare eder bir panel fiyatı 150 dolardan başlıyor. Tabi y.dışı fiyatı. Bir adet araba aküsü lazım. 220 volt aygıtlar için inverter lazım. kendin basit birşey yaparsan araba parçarından bile yapılabilir. En azından 12 voltluk enerji tasarruflu ampullerle aydınlatma yapılabilir. el yapımı 300$ lık sistem;
http://www.rain.org/~philfear/how2solar.html
Rüzgar enerjisi daha mantıklı. En azından rüzgar alan yerlerde deniz kıyısında oturanlar için. Çıkma şarz dinamosu geçende abim 10 milyona aldı. Buna el becerisiyle kanat ekleyip çalışır hale getirmek çok zor değil. Aşılması gereken sorun yüksek devir için fren tertibatı yapmak. Bir balıkçı köyünde örneğini görmüştüm.
Esnek solar panellerde var.
Özellikle ufak paneller 1000+ paket olarak inanamıyacağınız kadar ucuz fiyatlarla internette satılıyor. 30 dolara türk sitesinde cep tel için ufak birşey görünce bu işlerden soğudum. Çünkü y.dışı fiyatı 3-5 dolar civarındaydı:)
İsteyen olursa bu konuyla ilgili yerli/yabancı linkleri verebilirim.

İmzanız kural dışı.

496 Mesaj
10 Ekim 2004; 3:24:11 

t.c. devletinde enerji ve tabii kaynakların işletimi,satışı vede üretimi sadece devlet tekelindedir.

arkadaşım çiftliklerinde rüzgar gülünden elektrik elde etmeye çalışmıştı.....şikayet sonucu jandarma gelip düzeneği bozmuştu.

AMD forever
8 Kasım 2004; 22:51:59 

[Deleted by Admins]

2575 Mesaj
8 Kasım 2004; 22:56:52 

quote:

Orjinalden alıntı: OnKaPLaN

t.c. devletinde enerji ve tabii kaynakların işletimi,satışı vede üretimi sadece devlet tekelindedir.

normalde almanyada filan firmaları var bu işin şu ankullanılıyor hatta bu işlerin ankarada bi koluda var ama bakanlık onay vermediğindendolayı uygulanamıyor bu işler.. ab ye girilirse bu işlerdede bi özerklik olur düşüncesindeyim.kendi elektriğini kendi üretebilir insanlar.

6 Mesaj
17 Mart 2008; 13:39:38 

ya ben güneş panelinden yararlarlanarak bi güneş fırını yapmak istiyorum (okul Ödevi)nasıl yapabilirim acaba bi bilgisi olan veya bana yardım etmek isteen için: gfb_gokhan @msn.com bu benim msn

İnsanlar bir kırmızı gülün peşinden koşarken ayakları altında ezilen papatyaları görmezler

138 Mesaj
17 Mart 2008; 22:02:50 

Güneş paneliyle güneş fırınının doğrudan bi ilişiği yok ama Google da Güneş enerjisi,güneş ocağı,güneş fırını diye aratırsan bir çok proje bulabilirsin.

Farkı yok,mantarlaşmış bir kayadan , derimin;
Yüzümde çizgi çizgi,imzası kaderimin...
NFK

6 Mesaj
17 Mart 2008; 22:41:33 

saol kardeşim ço9k teşekkür ederim inşallah işime yarar ya ödev var iki haftaya yapmam lasım

İnsanlar bir kırmızı gülün peşinden koşarken ayakları altında ezilen papatyaları görmezler

378 Mesaj
18 Mart 2008; 18:17:11 

quote:

Orjinalden alıntı: OnKaPLaN

arkadaşım çiftliklerinde rüzgar gülünden elektrik elde etmeye çalışmıştı.....şikayet sonucu jandarma gelip düzeneği bozmuştu.

Budur. Ne mutlu Türküm diyene!

Core2Duo 4500-GIGABYTE 945GCMXS2-TWINMOS 1 GB DDR2 533 MHz-WESTERN DIGITAL WD5000AAKS 500gb-SEAGATE 750gb ST3750330AS(Lanet) - Western Digital 2500aaks 250gb - Western Digital MyBook 500gb - Seagate 80gb ST38011AS NEC 16X NEC DV-5800E-370watt HighPower-Powercom IMD1000AP Download

6 Mesaj
18 Mart 2008; 23:30:17 

quote:

Orjinalden alıntı: AIYPWZQP

Budur. Ne mutlu Türküm diyene!

ne alaka şimdi ya anlamadaım

1337 Mesaj
19 Mart 2008; 11:45:15 

biz geçen sene güneş enerjisiyle calısan bir araba yapıp yarışmaya katılmıştık(okulda)
bu senede bir eve güneşden yararlanarak enerji vereceğiz.( tv buzdolabı ışıklar vs vs )
geçen seneki projemizden bir resim :)
0

0

webdesign web design
meubles
magasin meuble
magasin de meuble - déco - canape

138 Mesaj
19 Mart 2008; 12:43:18 

Afiyet olsun.Bizim çocuklarda geçen yıl Güneş enerjisiyle çalışan portatif jeneratör yapıp BBE yarışmasında ödül almışlardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spectrum05 -- 19 Mart 2008; 12:43:12 >

Farkı yok,mantarlaşmış bir kayadan , derimin;
Yüzümde çizgi çizgi,imzası kaderimin...
NFK

1337 Mesaj
25 Mart 2008; 19:06:34 

quote:

Orjinalden alıntı: spectrum05

Afiyet olsun.Bizim çocuklarda geçen yıl Güneş enerjisiyle çalışan portatif jeneratör yapıp BBE yarışmasında ödül almışlardı.

tesekkurler...bizde bu sene daha gelişmiş bir projeyle katılıyoruz

webdesign web design
meubles
magasin meuble

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
25 Mart 2008; 21:25:35 

Güneş paneli ile yapılabilir...
Ama ne kadar verim alabilirsin onu hesaplamak gerekir buda kullandığın malzemelere bağlı olabilir...

1337 Mesaj
26 Mart 2008; 17:12:11 

quote:

Orjinalden alıntı: __EFENDİ__

Güneş paneli ile yapılabilir...
Ama ne kadar verim alabilirsin onu hesaplamak gerekir buda kullandığın malzemelere bağlı olabilir...

bizim katıldıgımız proje ile %100 verim alıyoruz. yakında açıklarım 4 ünde katılıyoruz yarısmaya

webdesign web design
meubles
magasin meuble

566 Mesaj
10 Nisan 2008; 1:12:20 

Büyükçekmece-Sahil yolunun kenarındaki sarı ikaz lambalarında güneş paneli kullanılıyor. İstanbul'un iç kısımlarına (b.düzü,avcılar,k.çekmece ) da takılmaya başlanmış.

sokak,bahçe havuz ve el feneri gibi aletlerin
fiyatları da bu sitede oldukça uygun.
http://www.ekogunes.com/default.asp

quote:

Orjinalden alıntı: BarışNet
bizim katıldıgımız proje ile %100 verim alıyoruz. yakında açıklarım 4 ünde katılıyoruz yarısmaya

Projen hakkında bilgi verir misin? Yarışmanın sonucunu merak ettim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EneSerhat -- 10 Nisan 2008; 1:16:38 >

#9 - Johan Elmandeer!

13713 Mesaj
10 Nisan 2008; 2:19:13 

0

SANYO'nun enerji paneli...Fabrikanın enerjisini burdan sağlıyorlardı galiba öyle birşeydi,iyi hatırlıyorum SANYO olduğunu,biraz araştırırsanız bulabilirsiniz.

Bu arada konu 3.5 senelik.

566 Mesaj
10 Nisan 2008; 9:27:36 

quote:

Orjinalden alıntı: DiabloXT
Bu arada konu 3.5 senelik.

Petrol, doğalgaz ve suya alternatif enerjiler bulamazsak (kullanımını yaygınlaştırmazsak) dünyanın da 35 senelik ömrü kaldı.

Bundan sonra teknolojik alet alırken sanyo markasını da araştıracağım. Dünyayı düşünen müştereilerini de düşünür.

edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EneSerhat -- 10 Nisan 2008; 9:31:11 >

#9 - Johan Elmandeer!

75 Mesaj
10 Nisan 2008; 11:34:32 

Arkadaşlar merhabalar,

Güneş enerjisinden doğrudan elektrik üretimi yani fotovoltaik (photovoltaic) konusunda epey şeyler yazılmış. Ben Muğla üniversitesinde çalışıyorum ve biz 90lı yıllardan veri bu konuda çalışmalar yapıyoruz bu nedenle bazı bilgiler vermek istiyorum.

Öncelikle fotovoltaik sistemler yani güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine çeviren hücreler temelde bir p-n eklem diyottur. Günümüzde dünyada en yaygın kullanılan malzeme silisyumdur. Silisyum tek kristal (monocrystal) olarak yapılan paneller günümüzdeki en verimli panallerdir %20 civarındaki verimlere ulaşabilmektedir. Fakat tek kristal panel için yüksek saflıkta silisyum eldesi ve düzgün yapıda kristal büyütülmesi zor ve pahalı teknolojilerdir. Nisbeten daha az maliyetli ve daha az verimli panaller ise çokkristal silisyum (polycrystal), amorf silisyum ve ince film (CdTe, CIGS) panellerdir.

Sanılanın aksine güneş enerjisinden doğrudan elektrik enerjisinin üretilmesi dünyada giderek yaygınlaşan ve büyük pazar payı bulunan bir teknolojidir.
Panellerin verimlerinin arttırılması ve maliyetlerinin düşürülmesi için yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Almanya başta olmak üzere -ki dünyadaki kullanımın yarıya yakın kısmı bu ülkededir- güneşten enerjisini halkın kullanımını yaygınlaştırmak için düşük faizli ve uzun vadeli krediler verilmesi üretilen enerjinin üreticiye satılan elektrikten daha yüksek fiyatlara devlet tarafından satın alınması v.b. destekler uygulanmaktdır.

Oldukça yüksek bir güneşlenme zamanına sahip ülkemiz içinde bu enerji kaynağının önemli bir yere sahip olduğu kuşkusuzdur. Bu nedenle ülkemizdeki bazı üniversiteler, araştırma kurumları ve şirketler çalışmaktadır. Benimde içersinde bulunduğum Muğla üniversitesindeki MUTEK araştırma geliştirme merkezi ülkemizdeki bu konudaki önemli merkezlerden biri. Burada toplamda yaklaşık 80-90 Kwp bir sistemimiz bulunmakta ve elektrik üreterek şebekeye vermekte. Ayrıca güneş enerjisi kullanılarak aydınlatma, su pompalarının çalıştırılması v.b. uygulamalarda yapılmakta.

Türkiye günümüzde değişik firmlardan panel ve yan ürünlerin temini mümkün olmakta. Bazı arkadaşların belirttiği gibi sistemlerin ilk kurulum maliyetleri yüksek ve kendini amorti süreleri uzun olsada gün geçtikçe gelişen teknolojiler ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması ülkemizdede bu sistemleri yaygınlaştıracaktır.

Unutulmamalıdırki güneş enerjisinin kaynağı sınırsız, doğal ve temiz bir enerji kaynağı olan güneştir. Panel üretimindeki çoğu malzeme çevreye zararlı olmayan doğada geri dönüşümlü malzemelerdir.

Bu konuda soruları olan arkadaşlar olursa yine seve seve cevaplayabilirim.
Saygılar.

Nex 3 + 18-55mm, Olympus E-PM1 + 14-42mm

25 Mesaj
11 Nisan 2008; 8:30:20 

ben şöyle birşey buldum geliştirilebilir gibime geliyor...
Televizyon-Radyo tamircilerini gezip, alabildiğiniz kadar TO-3 kılıfında (2N3055 kılıfında olan)
arızalı ,yanık çıkma silisyum power transistörleri toplamakla işe başlıyoruz.
Ne kadar toplarsak o kadar akım ve voltaj demektir.
SORU :
Neden arızalı , yanık dedim ?..
CEVAP : BEDAVA DA ONDAN!..
Fazla ince düşünen arkadaşlar Sağlam transistörlerden de yapabilir. (Maliyeti var).
Yapacağımız panellerin çalışmasında arızalı yada sağlam transistörler ,aynı çalışır UNUTMAYIN.
Toplanacak olan arızalı,yanık transistörlerde tek dikkat etmeniz gereken şey :

Sadece : (Beys-Emiter) yada (Beys-Kollektör) arası kısadevre çıkmasın yeter.
3- Şimdi herbir metal transistörün şapkalarını , içlerindeki Jonksiyona zarar vermeden çıkarın yada kesin.Yani kafalarını uçurun.
4- Tek tek transistörlerin Emiter-Kollektör bacaklarını birbirine lehimleyin.

5- Elimizde bir tane güneş pili duruyor işte.
Nasıl pillerin iki kutubu varsa,elimizdeki transistörün de (Şimdi güneş pili oldu tabii) iki kutubu oldu.
Nasıl yani ! der gibisiniz.. :
Bir ucu-----------------------> BEYS oldu.
İkinci ucu ise----------------> Emiter-kollektör ucu (Birleştirdik ya).
Dikkat edin power transistörlerin hemen hemen hepsi NPN yapıdadır . Dolayısıyla pilimizin (-) ucu BEYS , (+) ucu ise diğer ikili uç (E-C) oldu.

6- Böyle oluşturduğumuz her bir pil hücresi, 0,7Volt 2mA sağlıyor.

7- Kaçtane seri bağlarsanız o sayı kadar voltajı artırmış olursunuz. Yani 10 adet seri bağlarsanız :
Toplam Voltaj =10x 0,7Volt= 7Volt üretir. (Tabii akımı da hala 2ma).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi J@xx -- 11 Nisan 2008; 8:32:39 >

-uçmak mı istiyorsun sabri bey?
-o halde doğru yerdesin. Kapının ardındaki rafta sağdan 3. kataloğu bana ver egzersizlere başla.

51 Mesaj
11 Temmuz 2008; 2:11:52 

merhaba..Güneş pilleriyle ilgilenmekteyim ve okuduğum kadarınca veriminin günün en sıcak saatlarinde baya bi düştüğünü ve iç ekipmanlarına da zarar verip normal kullanımda da veriminde düşmeye yol açtığını duydum..bunun doğruluk payı nedir bilen varmı ?

750 Mesaj
19 Eylül 2008; 1:51:23 

quote:

Orjinalden alıntı: hello_baby

ya ben güneş panelinden yararlarlanarak bi güneş fırını yapmak istiyorum (okul Ödevi)nasıl yapabilirim acaba bi bilgisi olan veya bana yardım etmek isteen için: gfb_gokhan @msn.com bu benim msn

Bir iki senelik topiclei hortlatan gördüm de, 4 senelik ilk kez görüyorum.
4 sene de çok fazla bi gelişme olmamış demek.

Eğitim cehaleti alır,
eşeklik baki kalır...

1053 Mesaj
20 Eylül 2008; 1:40:14 

şimdi basit bir soru soracağımdalga geçmeyin lütfen güneş enerjisinden elde edilen elektrik güneşin ısı enerjisi midir? yoksa ışık enerjisi mi kullanılır silisyum nasıl bir etkiyle ışığı elektriğe dönüştrür bilgilendirirseniz sevinirim
İyi forumlar...

bu arada yukarıda "elektrik devlet tekelindedir başınıza iş alırsınız" manasına gelen yazılar okudum ve çok üzüldüm böyle bir şey yok arkadaşlar eğer izinli yapılırsa devlet buna izin veriyor prosedür de şöyle işliyor evinize yine bir elektrik saati taktırıyorsunuz devlete elektrik satıyor sonra da o elektriği kendiniz almış oluyorsunuz devlet hem tekelinde bulundurmuş oluyor hem de kendi elektriğinizi elde etmiş oluyorsunuz ve devlet bundan küçük bi pay vergi alıyor olay bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zoptrik -- 20 Eylül 2008; 1:40:51 >

888 Mesaj
20 Eylül 2008; 1:59:43 

güneş pilleri 0,5 volt depo edebiliyodu galiba çok fazla pili seri bağlamamız lazım

1 Mesaj
5 Ekim 2008; 1:51:41 

arkadaslar ben bir tana dukkanıma taktıracagım acaba gecelegin nekadar calısır fikri olan varmı

332 Mesaj
12 Ekim 2008; 11:04:05 

bende 20v 5amper lik bir output elde etmek istiyorum hangi pilleri alsam iyi olur ?

Men should either be treated generously or destroyed , because they take revenge for slight injuries- for heavy ones ,they cannot

2 Mesaj
8 Mayıs 2009; 15:09:23 

Ben çok araştırdım bu sistemleri , hatta birebir firmalarla görüştüm , konutlarda (il,ilçe,kasaba) kullanmanın hiçbir mantığı yok hatta çok zarar edersiniz. Bir evin günlük 5 kv elektrik tükkettiğini (ki daha fazladır) düşünürseniz, ihtiyacınız olan sistemin peşin fiyatı 25.000-30,000 tl arası. Aylık 100 tl elektrik faturası ödüyorsanız sistemin kendini amorti etmesi 21-25 yıl sürer zaten sisteminde maksimum ömrü bukadar. Ayrıca 21-25 yılda ödeyeceğiniz parayı bu sisteme peşin ödeyeceğinizde aklınızda bulunsun.Ben tüketimi 5 kv aldım ama 4 kişilik bir ailenin ortalama tüketimi klima hariç 8 kv dir.Heleki ektrikli şofben, termosifon, Klima falanda kullanıyorsanız dünyada böyle bir sistem hiç icat olmadı sayıp yaşantınıza devam edin :) Ha bunun bize faydası nasıl olur , olurki devlet yüksek kapasite rüzgar ve güneş enerji santralleri kurarda bize elektriği örneğin şimdi 200 den satıyorsa ozaman 100 den satarsa eyvallah, ama devlette bizim yaptığımız hesabı yaptığı için oda cebini düşünür bu işe hiç bulaşmaz kendi üreteceğine teşvik meşvik vatandaşı itmeye çalışır. Yaani anlayacağınız avrupada millet çatır çatır panel üretip evlerine döşer bedavadan elektrik kullanır, biz yine paşa paşa parasıyla kullanırız.

2 Mesaj
8 Mayıs 2009; 15:32:23 

Bu arada sistemin saat gibi tıkır tıkır 25 yıl çalıştığını farzediyorum -ki bozulmama ihtimalini hiç düşünemiyorum. Bırakın 25 yılı 10 yıl tıkır tıkır çalışan hiçbirşeye raslamadım daha :)

1 Mesaj
8 Haziran 2009; 18:51:47 

Merhaba arkadaşlar,
Yazılar içerisine web sitemin de geçtiğini görerek cevap yazma gereğini hissettim.

Fotovoltaik (güneş enerjisi ile elektrik üretimi) sistemleri hakkında soru ve görüşleriniz olursa cevaplamak isterim. Konu ile ilgili birçok forumda görüş, eleştri ve soru soran arkadaşlara yardımcı olmak gerektiğini düşünüyorum. En azından fotovoltaik ile iştigal eden bir kurumda ticaret yaptığım için sorularınıza doğru ve tam yanıt vermem gerekir. aysolar.com adresimizi de ziyaret ederek gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Aklınıza takılan konularda cevap vermeye çalışacağım.

Güneş enerjisi ile elektrik üretim sistemleri;
Güneş enerjisi ile çalışan bahçe, sokak, cadde aydınlatmaları, trafik sinyalizasyonu, ikaz lambaları, LED;li aydınlatmalar...

Uzaklaştırılmış
9 Haziran 2009; 18:52:51 

quote:

Orjinalden alıntı: zoptrik

şimdi basit bir soru soracağımdalga geçmeyin lütfen güneş enerjisinden elde edilen elektrik güneşin ısı enerjisi midir? yoksa ışık enerjisi mi kullanılır silisyum nasıl bir etkiyle ışığı elektriğe dönüştrür bilgilendirirseniz sevinirim
İyi forumlar...

bu arada yukarıda "elektrik devlet tekelindedir başınıza iş alırsınız" manasına gelen yazılar okudum ve çok üzüldüm böyle bir şey yok arkadaşlar eğer izinli yapılırsa devlet buna izin veriyor prosedür de şöyle işliyor evinize yine bir elektrik saati taktırıyorsunuz devlete elektrik satıyor sonra da o elektriği kendiniz almış oluyorsunuz devlet hem tekelinde bulundurmuş oluyor hem de kendi elektriğinizi elde etmiş oluyorsunuz ve devlet bundan küçük bi pay vergi alıyor olay bu

Senin sorunun içerisinde çözüm var zaten, kendin demişsin ışığı nasıl elektriğe çevirir diye. Güneşten ısı enerjisi dünyaya ulaşmaz , Işınları ulaşır bu ışında ısı yaratır. Örneğin denizi olan bir yerde hava serin olur çünkü, ışık denizi karadan daha geç ısıtır , bu yüzden denizin üzerindeki havada karaya göre soğuk olur , böylece bir ısı değişikliliği ortaya çıkar ve hava hareketi oluşur ve bir rüzgar ortaya çıkar.
Silisyum atomlarına çarpan ışık fotonları elektronları kopartarak hareketlilik kazandırır, buda elektron akımına dolayısıyla Elektrik akımını ortaya çıkarır.

Dünyanın en çok güneş alan yeri Türkiye Güneydoğu Anadolu bölgesidir. Ama ne yazıktır bundan istifade edilmiyor. Aslında panellerin maliyeti pahalı fakat Hollanda az güneş ışığı görmesine rağmen bu konuda baya ilerlemiş. Bizim şerefsizlerde kendi döşedikleri mayınları zahmet edip temizlemektense başka ülkelere iş imkanı tanıyor. Gül de çıkmış ordan kafadan konuşuyor bizim memleketi sattığımız yok , evet telekomuda satmadınız bakın rekabet olur dediniz ne güzel oldu internet şu anda bedeva!

Bu siyasetçilerin topunu muma dikeceksin. Ne varsa ülkemizde hep gerideyiz. Sonrada çıkmışlar ülkemiz güzel gidiyor. Ancak hazırı yiyoruz başkada bir tah yoktur. İcraat sıfır. Dini istismar eden şerefsizler mi dersiniz millete göz göre göre yalan söyleyen başbakan mı dersiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esg222 -- 9 Haziran 2009; 19:16:38 >

45 Mesaj
8 Ağustos 2009; 16:46:33 

Merhaba,

Ay-solar sitenizi inceledim. Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda bir sorum olacak:

Elektrik kesintilerinden etkilenmemek ve elektrik akımındaki dalgalanmalardan cihazlarımı korumak için elektrik enerjisini güneş pillerinden elde etmek istiyorum. Ancak birkaç yerde bunun devlete bildirilmesi ve vergi ödenmesi gerektiğini okudum. Bununla ilgili yasal mevzuat nedir? Tamamen kişisel kullanacağım ve tüm yatırımını kişisel olarak yapacağım bu şekildeki bir proje için ayrıca devlete vergi, ...v.s adları altında ayrıca bedeller ödemek durumunda mıyım?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Haliloğlu

1856 Mesaj
7 Aralık 2009; 9:17:30 

arkadaşlar güneş enerjisini en iyi ne kullanır??
fotosentetik canlılar değil mi?
bunların arasında en verimliside algler...

bu yoldan enerji üretmenin eminim imkanı vardır ama nasıl sağlanabilir... fikri olan var mı?
eminim güneş panellerinden çok daha verimli olur...

Yapayalnız yürüdüğümüz sonsuzluk yolculuğunda kendimize ömrümüzün hangi saniyelerinin kaldığını sayıyoruz hayatımız işgal edilmiş,onurumuz ele geçirilmiş,organlarımız paylaşılmıştır,ruhumuz kıyma makinesinden geçirilmiş,herbir parçası değersiz oyunun lokması olmuştur...

213 Mesaj
7 Aralık 2009; 12:37:57 

quote:

Orijinalden alıntı: Ömer Tuğrul

arkadaşlar güneş enerjisini en iyi ne kullanır??
fotosentetik canlılar değil mi?
bunların arasında en verimliside algler...

bu yoldan enerji üretmenin eminim imkanı vardır ama nasıl sağlanabilir... fikri olan var mı?
eminim güneş panellerinden çok daha verimli olur...

İlgili bir kaynak : http://en.wikipedia.org/wiki/Algae_fuel

135 Mesaj
8 Aralık 2009; 13:22:36 

quote:

Orijinalden alıntı: esg222
Dünyanın en çok güneş alan yeri Türkiye Güneydoğu Anadolu bölgesidir. Ama ne yazıktır bundan istifade edilmiyor. Aslında panellerin maliyeti pahalı fakat Hollanda az güneş ışığı görmesine rağmen bu konuda baya ilerlemiş. Bizim şerefsizlerde kendi döşedikleri mayınları zahmet edip temizlemektense başka ülkelere iş imkanı tanıyor. Gül de çıkmış ordan kafadan konuşuyor bizim memleketi sattığımız yok , evet telekomuda satmadınız bakın rekabet olur dediniz ne güzel oldu internet şu anda bedeva!

Bu siyasetçilerin topunu muma dikeceksin. Ne varsa ülkemizde hep gerideyiz. Sonrada çıkmışlar ülkemiz güzel gidiyor. Ancak hazırı yiyoruz başkada bir tah yoktur. İcraat sıfır. Dini istismar eden şerefsizler mi dersiniz millete göz göre göre yalan söyleyen başbakan mı dersiniz.

+9999999999999999

"Pipe smoking contributes to a somewhat calm and objective judgment of human affairs" -Albert Einstein-

1 Mesaj
3 Ocak 2010; 15:11:03 

ben benim eserim adlı yarışmaya katılıyorum güneşten let lamba veya ampül yakıcam ev şartlarıyla uygumu ?
Şöyle düşündüm büyütec'in iki tarafına kablo koyuyorum, sonra kablonun diğer ucunu da let lambaya bağlıyorum let lamba yanar mı ?
Lütfen hemen yorum Pls..

3780 Mesaj
24 Temmuz 2010; 0:50:06 

ya zaten devletimiz hep hazıra alışmış hiç üretim yok zaten elektronik çoğu malzeme china malı her şey sorun bu devlette yaaww ne güzel hevesleniyoruz güneş paneli yapalım elektrik bedavaya gelsin diye ama !!!

Özgün Kimya A.Ş de Teknik Servis Uzmanı

Elektronik Hobi & Bilgisayar Software Hardware

1028 Mesaj
24 Temmuz 2010; 22:16:52 

peki şu an en ucuz 40-80 watt değerlerinde türkiye içinde temin edilebilecek en ucuz panel,marka ve adresini bilen var mı?

76 Mesaj
31 Ağustos 2010; 16:48:56 

güneş yerine rüzgarı öneririm maliyeti daha düşük ve daha verimli

Uzaklaştırılmış
2 Eylül 2010; 9:34:57 

çok pahalı düşünceler üniversitelerimiz destek olursa yapılabilecek şeyler

309 Mesaj
3 Eylül 2010; 1:30:39 

quote:

Orijinalden alıntı: esg222

Senin sorunun içerisinde çözüm var zaten, kendin demişsin ışığı nasıl elektriğe çevirir diye. Güneşten ısı enerjisi dünyaya ulaşmaz , Işınları ulaşır bu ışında ısı yaratır. Örneğin denizi olan bir yerde hava serin olur çünkü, ışık denizi karadan daha geç ısıtır , bu yüzden denizin üzerindeki havada karaya göre soğuk olur , böylece bir ısı değişikliliği ortaya çıkar ve hava hareketi oluşur ve bir rüzgar ortaya çıkar.
Silisyum atomlarına çarpan ışık fotonları elektronları kopartarak hareketlilik kazandırır, buda elektron akımına dolayısıyla Elektrik akımını ortaya çıkarır.

Yukarıdaki bilgiyi neye göre yazdınız anlayamadım, dünyanın en çok güneş alan yeri Güneydoğu Anadolu Bölgesi değildir. Herhalde Türkiyede en çok güneş alan yer Güneydoğu Anadolu Bölgesi demek istediniz(ki o da doğru değil). Güneşten gelen fotonların enerjisi dünyanın her yerine aynı enerjiyle gelir, ancak aradaki fark gelen ışınların atmosfere giriş açısıdır. Kutuplara doğru gittikçe bu ışınlar daha düşük bir açıyla atmosfere gireceği için kırılmaya ve yansımaya uğrarlar. Bu ışınlar ekvator bölgesine 90 derecelik açıyla geleceği için yansıma, kırılma çok daha az olur ve bu bölgede kullanılan güneş panellerinden daha yüksek güç alınabilir. Tabi bu yılın farklı zamanlarına göre değişir. Dünyaya gelen ışınlar yalnızca oğlak ve yengeç dönenceleri arasına
dik gelir. Bu da tabi aynı zamanda olmaz(21 Aralıkta oğlak dönencesine, 21 haziranda yengeç dönencesine) . Bu tarihler arasında da, bu iki dönence arasında bir enleme dik gelir. O anda hangi enleme ışınlar dik geliyorsa, panellerden en yüksek güç orada alınır. Ayrıca Türkiye bu dönencelerin dışındadır ve ülkemize yılın hiçbir zamanında güneş ışını dik gelmez.

İkinci bir durum, yeryüzüne gelen ışın 90 derece bile olsa, panel o ışına tam dik olması gerekir ki maksimum güç alınabilsin. Panel eğer dik açıyla almazsa, o zaman tam güç alınamaz.

''Türkiye; Atatürk'ü 'Allaha borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
...::ZORU BAŞARIRIM, İMKANSIZ İSE BİRAZ ZAMAN ALIR::...
...::TAHSİL CEHALETİ ALIR, EŞEKLİK BAKİ KALIR::...

309 Mesaj
3 Eylül 2010; 1:33:01 

quote:

Orijinalden alıntı: cuulman1

%100 verimle çalışan şu sistemi ben de görmek isterim Nasıl bir aletmiş ki bu %100 verimle çalışıyormuş

309 Mesaj
3 Eylül 2010; 1:52:29 

quote:

Orijinalden alıntı: mmengi

1.5 metrekare güneş paneli ile yaklaşık 1000watt lık bir elektrik gücü elde edilebiliyor ve bunların fiyatları metrekare başına 1000$ gibi.

Hocam, galiba 1 tane sıfır fazla koydun.. Şu anda dünyada kullanılan hiçbir güneş panelinde 1.5 metrekare bir alanda 1000 watt güç alamazsın. Eğer bu bahsettiğin, güneş paneli değilde güneş kollektörüyse( birçok evin çatısında gördüğümüz, sıcak su sağlayan kollektörler) dediğiniz doğru olabilir. Ancak tabi bu durumda bile elektrik gücüyle kıyaslama yapamazsın. Isıtılan suyun enerjisiyle eş değerdeki bir elektrik enerjisini karşılaştırıyorsan eğer, bu doğru olmaz. Çünkü Sıcak suyu elektrik enerjisine çevirme işlemi(buhar türbinleriyle) çok verimli değildir ve 1.5 metrekare güneş kollektöründen elde edeceğin sıcak suyla 1000watt elektrik elde etmen mümkün değil(şu anda piyasada bulunan ürünlerle). Teknolojiye bağlı olarak ileride bu mümkün olabilir.

Dünyaya ulaşan güneş ışığının gücü metrekare başına ortalama 1000watt olarak alınır(Enleme göre değişir.). 1.5 metrekarede 1000 watt elde edeceğin sistemin verimi %66 civarında olmalıdır ve şu anda dünyada en son teknoloji olarak, deneysel ortamda test edilen güneş panelleri bile bildiğim kadarıyla %50 verime bile ulaşamadı. Bu hesap makinelerinde kullanılan paneller yaklaşık %13-15 civarı verime sahiptir. Ticari olarak satılan paneller ise ortalama %16-17 verime sahiptir. Bunlar piyasada ticari olarak satılan ürünlerin verimleridir. Tabi bundan daha yüksek verime sahip panellerde mevcuttur ancak bunlar bir evin enerjisini karşılamak amaçlı kullanılmazlar, daha çok boyutların önemli olduğu ve paraya biraz kıyabileceğiniz projelerde kullanılırlar. Mesela güneş enerjili araba gibi, ya da uydu gibi. Uydularda kullanılan panellerin verimi %30-%35 civarındadır.(uyduya göre değişir).

Fiyat konusunda da bir bilgi istersen sana şöyle bir bilgi vereyim. Ben Yeditepe Üniversitesi Güneş Arabası Takımı Kaptanıyım, ve geçen sene Mart ayında almanyadaki bir firmayla görüşüp, 9metrekare güneş paneli için fiyat teklifi istemiştim. Bana verdikleri fiyat %30 verimli 9 metrekare güneş paneli için 560 000 Euro idi. Tabi bu kullanılan panelin teknolojisine, malzemesine, esnekliğine vs. ye göre değişir. Ya da bizim aracımızda kullandığımız paneller %22.5 verime sahip. Piyasada bunları bulamazsınız, özel sipariş üzerine alabilirsiniz ancak. Aracımızda kullandığımız %22.5 verimli, 4.6m2 güneş panelini(toplamda 18 modül ve herbir modülde 18 hücre(12cmX12cm) var) 20 000 dolara almıştım. Bundan da 800 watt gibi bir pratik çıkış almıştık. Teoride 1000 watt almamız gerekiyor, ama tabi bu hiçbir zaman için mümkün değil. Panelin ürettiği güç bu rakama yakın. Ancak hiçbir zaman bu gücün tamamını çıkış olarak alamazsınız. En uygun durum, panelin iç direnci ile kullanılan yükün(bizde MPPT cihazıydı) giriş direncinin eşit olduğu durumdur. MPPT cihazı da zaten bunu sağlamaya yarar. Ayrıca bu cihazların, akünün aracın kablolarının, motorun verimini filan işin içine soktuğunuzda ortaya çok düşük bir rakam çıkıyor.

Sonuç olarak, mümkün mü?? Kısmen mümkün.. Ancak pahalı,, hem de çok pahalı.

309 Mesaj
16 Eylül 2010; 5:27:58 

O kadar döktürdüm, kimse okumadı galiba

1856 Mesaj
17 Eylül 2010; 2:38:01 

okudum kardeşim eline sağlık güzel bilgiler:) birkaç sorum olucak... phalı olmasının nedeni sanırsam hammadde işçilik vs değil , bunu yapabilen çok az firma olmasından tahminimce...
birde uydularda ki güneş panelinin verimliliği nasıl %66 ? yani şöyle ki üzerrine düşen güneş enerjisinin 66 sını mı elektriğe çeviriyor yoksa %66 olmasının sebebi gaz yoğunluğunun çok çok düşük olması ve ışınların kırılmadan gelmesi mi?

Yapayalnız yürüdüğümüz sonsuzluk yolculuğunda kendimize ömrümüzün hangi saniyelerinin kaldığını sayıyoruz hayatımız işgal edilmiş,onurumuz ele geçirilmiş,organlarımız paylaşılmıştır,ruhumuz kıyma makinesinden geçirilmiş,herbir parçası değersiz oyunun lokması olmuştur...