Şimdi Ara

TUBİTAK'ın yerli akıllı telefon çağrısına 8 başvuru kabul edildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
125
Cevap
1
Favori
2.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • TUBİTAK'ın yerli akıllı telefon çağrısına 8 başvuru kabul edildi 

Yerli akıllı telefon bir süredir ülkemizin teknoloji gündemini işgal ediyor. Özellikle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın bu konudaki söylemleri ve yerli üreticileri koruman amaçlı getirilecek ek vergi bolca konuşuluyor.

Kısa bir süre önce ajanslarda yer alan bir haber ise bu konuda bazı gelişmeler yaşandığı yönünde. Manisa'da ki Vestel üretim tesislerine bir gezi düzenleyen Fikri Işık bu gezi sırasında gazetecilerden gelen soruları da yanıtladı. Bir gazetecinin TUBİTAK'ın yaptığı yerli telefon çağrısını sorması üzerine ise Işık bu çağrıya yapılan 8 başvurunun kabul edildiğini ve bu başvurulardan 3'ünün donanım, kalanların ise yazılımla ilgili olduğunu söyledi. Bunun dışında yerli üreticiye de destek olunması gerektiğinin altını çizen bakan bu destek sayesinde yerli firmaların yurt dışına ürünler satacak seviyeye ulaşabileceğini söyledi. Fikri Işık sonrasında ise Twitter üzerinden yaptığı bilgilendirmede bu çağrının akıllı telefonlarda daha fazla bileşenin yerli teknoloji ile geliştirilmesini sağlamayı hedeflediğini belirtti.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın ajanslara yansıyan tam açıklaması ise şu şekilde : "Bu çağrıdan 8 başvuru kabul edilmiş, 3 tanesi donanım, diğerleri yazılımla ilgili. Oradaki çağrı olumlu, güzel cereyan ediyor. Bu çağrılar sonucunda Türkiye kendi akıllı telefonlarını daha fazla üreten bir ülke olacak, akıllı telefona uygulama bazında da son derece ciddi katkılar sağlayan, katma değeri yüksek ürünlerin ortaya çıkması ve bundan dolayı da ülkenin kazanması sağlanacak. Burada Türkiye'nin biraz daha milliyetçi olması gerektiğini düşünüyorum. Eğer Türkiye yerli telefonu üretiyorsa yerli telefonun kullanılmasında daha arzulu olmalıyız. Bunu eğer yaparsak Türkiye'nin iç pazarından güç alan firmalarımız tüm dünyaya iyi mallar satar, yarışta çok daha güçlü olur. Uluslararası yükümlülüklerimize halel getirmeden yerli üretimi kamu alımlarıyla, desteklerle, teşviklerle sürekli artırmanın gayreti içindeyiz. Halkımızdan da bu noktada daha fazla hassasiyet bekliyoruz. Türkiye teknoloji üreten bir ülke olarak yoluna devam edecekse kendi ürettiği teknolojiyi mutlaka kullanması gerekiyor. Bu noktada hassasiyet var yerli malına yönelik, bu hassasiyetin daha da artması en temel arzumuz." 

Mesut Çevik ve Erdi Özüağ'ın daha önce %100 yerli telefon konusuyla ilgili hazırladığı kapsamlı videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

• Kendi yazılımımız da olursa bomba olur,sırf destek olmak için bile alırım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zamanında Raks Mobil devam edebilseydi çok iyi işler çıkartabilirdi.

• Hic sanmiyorum. Ancak hayirlisi. Gorecegiz bakalim.

• quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

Ama biz Türk'üz. Atatürk'ün askerleriyiz. Biz telefon yapamayız ki.

Onun aslı şöyle koçum.

Erdoğan bayraktar: "biz musluman ulkeyiz bizden mucit çıkmaz"

• quote:

Orijinalden alıntı: Alp Er Timur

quote:

Orijinalden alıntı: FatihAslAma biz Türküz. Atatürkün askerleriyiz. Biz telefon yapamayız ki.
    Onun aslı şöyle koçum. Erdoğan bayraktar: biz musluman ulkeyiz bizden mucit çıkmaz

Neden ki, hiç ateist yok mu, yada başka bir dine mensup. en azından onlardan çıkar.

• Kendi kullandığı telefonu açıklasın bir hele.

• Yerli üreticiye destek diyip 1000 liraya snapdragon 410 kakalıcaklar büyük ihtimal

• Yerli üretim bahane, yeni vergiler şahane.

• Başlamak işin yarısıdır. Şansını denemezsen bilemezsin. Zararın neresinden dönsen kar. İmkansızlıklar içinde kıvranan çok insan var.

• quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: FatihAslAma biz Türküz. Atatürkün askerleriyiz. Biz telefon yapamayız ki.
    Onun aslı şöyle koçum. Erdoğan bayraktar: biz musluman ulkeyiz bizden mucit çıkmaz

Neden ki, hiç ateist yok mu, yada başka bir dine mensup. en azından onlardan çıkar.

EE ülkenin %99 u muslumandi ya hanı. Çıkmıyor işte. Bakanunda dediği gibi Müslümanım biz bizden bi halt olmaz. Nasıl iyi mi.

• İos dan şaşmam ben 5 senelik bir gelenek gibi oldu MacBook iPad iPod ve iPhone 4 benim için pahabiçilemez.

• Kendi yazılımımzı olsun adam gibi çalışsın ilk başlarda s410 ayarında işlemci yapsınlar başta kendim alırım aldırtırım sırf ülkem gelişsin diye elin g. koresinden japonundan farkı kalmasın azaldın diye....

• quote:

quote:

Ama biz Türk'üz. Atatürk'ün askerleriyiz. Biz telefon yapamayız ki.

Onun aslı şöyle koçum.

Erdoğan bayraktar: "biz musluman ulkeyiz bizden mucit çıkmaz"

/>
  • quote:

quote:

quote:

quote:

EE ülkenin %99 u muslumandi ya hanı. Çıkmıyor işte. Bakanunda dediği gibi Müslümanım biz bizden bi halt olmaz. Nasıl iyi mi.

77 milyon da %1 de azımsanacak bir rakam değil. Sanki abd nin Almanya nın %99 u mu mucit? Onlarda da %1-2 dir. Biz müslümanlar yapamıyoruz madem buyursun ateistler yapsınlar engel olan mı var? Evinin garajında Windows yazan oldu da cami cemaati mi taşladı?

• quote:

Orijinalden alıntı: kadirirdem

Kendi yazılımımzı olsun adam gibi çalışsın ilk başlarda s410 ayarında işlemci yapsınlar başta kendim alırım aldırtırım sırf ülkem gelişsin diye elin g. koresinden japonundan farkı kalmasın azaldın diye....

O kalitede parçalardan yapsınlar o zaman. S410 kullanmak zorunda değillerki. Madem az vergi ödeyecekler, adam gibi yapıp satsınlar.
  • quote:

quote:

quote:

inançla ne alakası arge herşeyin başı

• türk malı alma aldırma

• Yapılırsa gerçekten bu çok iyi olur önemli olan destek devlet bu işi üstlenen kişiye desteği verirse gayet basarılı bır proje olur ben dahil hepimiz yabancı markalara basvuruyoruz ama kendı telefonumuz olursa yabancı markalara basvurmak zorunda kalmayız.Ve buda benim için çok önemli
    Tesekkurler

• Yemezler.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.