Şimdi Ara

Arçelik 5005 NF Buzdolabı Arızası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
3.010
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ankara'dan Kırşehir'e taşındım. Bir süre buradayım. Burada ikinci el eşyalar aldım. Birisi de 5005NF.

İlk çalıştırdığımızda çok güzel çalıştı, bir süre sonra alt bölüm buz gibi oldu, sonraları yavaş yavaş ılımaya başladı. Fan sesi geliyordu ama o bilindik zırrrr sesi yoktu.

Netten edindiğim bilgiler ışığında akşam fişini çektim, sabah kalktığımda arkasındaki yani komprasörün üstündeki su kabı ağzına kadar su dolu idi. Fişini taktım ve o zırrrr sesi geldi, hemen fişini çektim. Akşama kadar öyle beklesin, akşam suyunu boşaltıp kullanmaya başlayacağım.

Sormak istediğim birkaç soru var;

1- Kopmrasörü salladığımda içinden sallanan bir şeyin "dıng dong" diye sesi geliyor. Bu normal mi?
    2- Dolabın alt bölümünde ısı ayarı var, bunun başı sonu yok, fır dönüyor, bozuk gibi sanki.

Önerilerinizi bekliyorum. Saygılar...

• Konu güncel arkadaşlar.
  • Herkese günaydın...

Akşam dolabı elektriğe bağladım. Zırrrr sesiyle beraber tık tık tıkırd sesleri gelmeye başladı buzluk hemen soğudu, 3 saat sonra da alt bölüm soğudu. Sabah kalktığımda dolap kesintisiz çalışşmaya devam ediyordu. 6 derece gösteriyordu.

Bu dolap hiç durmayacak mı, hep böyle çalışacaksa işimiz var bununla bizim. Ben içindeki döndürülen ısı ayarı mı desem, zamanlayıcı mı desem ondan şüpheleniyorum. Akşam 6'dan beri çalışıyor ama alt bölüm 6 derece hala. Acaba 3-4 saat çalışıp 3-4 saat duruyor mu bu alet? Evdekilere dedim ki; sıfır dereceye yaklaşırsa fişini çekin, 6-7 derece olunca geri takın dedim. Yakında evde kimse de kalmayacak, sadece dolap ve ben kalacağız. O zaman ne olacak?

Evde elektrik de düzensiz, sürekli dalgalanmalar, düşmeler. Arkadaşlar lütfen yardım edin.
  • o fır fır dönen sanırım zamanlama devresi servis çağırıp durumu anlat yada sök değiştir.
  • Ding dong ses çıkartan içeride titreşim azaltıcı takozlara bağlı kompresör ve motorun dış kasaya çarpma sesi.

Termostad eğer sonsuz dönüyorsa limit (dönme miktarını sınırlayan) tırnağı kırıktır.

Eğer arkadan ısınma (radyatörde) varsa işini yapıyordur. Ama çevre ısısı yüksek ve arkası kapalı yerde ısıyı atamıyorsa uzun süre durmadan çalışır.

Bir diğer olay da gaz kaçağı varsa doğal olarak ayarlanan soğutma performansına ulaşamayacağından sürekli çalışır.

Yakınlarda bir servis bulup kontrol ettirin büyük ihtimalle bir yerde gaz kaçağı var.
  • Dolap kapalı yerde değil, arkadaki ince borular ısınıyor ama elimi yakacak kadar değil.

Bir kere dolabı 24 saat kapattım, borulardaki buzlar eridi arkadaki kutuya su doldu. Dolap çalışırken buzluğun ısısı -12, alt bölümün ısısı da 4 ile 7 derece arasında idi. Alt kapağı açınca birden 10 dereceye çıkıyordu.

Şimdi yine aynısını yaptı ustam.
  • Fena değil gibi siz o şekilde kullanın. Anlattıklarınız normal. Isı ölçümü kapağı kapatınca ne kadar sürede 4 derecelere düşüyor ve bir de dolap boşsa ısı hemen artar içinde soğutulmuş yiyecek içecekler olunca onlar ısının hızla artmasına engel olur. Boş dolap için normal davranış
  • cyborg1981 kullanıcısına yanıt
    Çift kapılı statik ve no frost dolaplarda dondurucu ısısı başlangıç değeri -18 olmalı. İsterseniz bir servise gösterin.
  • Akşam normal değerlerdeydi 4-7 arasıydı, sabah bir baktık dolap durmuş, içi ılımış, buzluk bile ılımış yani durmuş.

Tahminen, durmadan çalıştığı için içindeki boruları donduruyor ve gaz akışını kesiyor. Böyle olunca da fişten çekip içindeki buuzu çözmek gerekiyor. Arızayı tahmin etmek zor gibi.

Ek: Dolap boş değil, epey bir şey var. Kapıyı kapatınca ısı hemen düşüyor.

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cyborg1981 -- 7 Ağustos 2015; 9:52:51 >
  • O zaman bir servis yolu görünüyor.
  • Tamam ustam çok sağolun. Herkese teşekkürler.

Servis geldikten sonra sonucu yine yazarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cyborg1981 -- 7 Ağustos 2015; 10:03:59 >
  • Arçelik almak hele ki 2.el almak

3 yıl uğraştım ,inat ettim ,servis abi buzdolabı 10 yıllık . bunu değiştir . buzdolabı ömrü 10 yıldır dedi . Kompresör değiştirmelerine rağmen ,ömrü 10 yıllıkmış

fır dönen termostat . içi kırılmış ,mutlaka değişmesi lazım . değiştrimesi kolay değildir , termostat sensor kamçısı deepfreze kadar gider , yerine doğru oturması gerekir .

timer arızalı olabilir ,hem soğutma yaparken hem defroze yapabilir. haliyle soğutması gerekirken bir müddet sonra soğutma gücü düşer ve karları eritmeye başlar ,motor üstündeki buharlaşma kabı üzerindeki su bu sebeptendir .

kısaca masraflı işi var .

helal süt emmiş usta biri tarafından uygun fiyata tamir edilebilir.

• cyborg1981 kullanıcısına yanıt
    kompresörün durması 3-4 saat çalışan motorun aşırı ısınması sonucu termik rölenin devreyi kapatmasından kaynaklanıyor olabilir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.